Glosy Lukáše Visingra – červen 2015

30. června 2015
Diskuse o ruské propagandě. Pokud budeme vojenské aktivity a informační kampaň chápat jako dvě součásti tzv. hybridní války, pak moje odpověď musí být zákonitě na obě záležitosti v podstatě stejná. Nemá smysl se stavět do pozice bezmocných obětí a fňukat nad agresivitou Kremlu. Je potřeba činnost Ruska v informačním prostoru (podobně jako vojenské působení ve fyzickém světě) bez vybičovaných emocí zkoumat, to účinné z ní napodobit, popř. vylepšit, doplnit a začít v praxi používat.

28. června 2015
Od nynějška už nedokážu Řecko a jeho vládu brát vážně, mohu se už jedině smát. Představa komunistického demagoga, že placení dluhů a úspory lze odmítnout v referendu, spadá do nějaké alternativní reality, kde platí jiné ekonomické zákony. V naší realitě musí Řecko zbankrotovat a po něm asi i další země jihu eurozóny. Ta by urychleně měla najít způsob, jak krachující dlužníky vylučovat, aby pak zbylo jakési „zdravé jádro“, které ještě má elementární smysl pro realitu. Jedině v takové situaci pokládám za možné, aby Česko vůbec myslelo na euro, jinak podobnou diskusi nemá vůbec smysl vést.

26. června 2015
Nedávno bylo výročí bitvy u Lipan, brzy bude výročí upálení Jana Husa a na Hradě visí husitská vlajka. Sice je velmi sporné, jestli se nějaká taková někdy vůbec užívala, ale dokazuje to, jak my Češi dosud živíme svoje pseudo‑historické mýty, jaké má jistě každý národ, ale jen málokterý jich má tolik, tak pevně zakořeněných a mnohdy tak mylných, jako jsou ty české. Klidně přiznávám, že spoustě z nich jsem před lety věřil taky, jenže postupně (mj. díky knihám Honzy Drnka) jsem prodělal zásadní názorové změny, takže dnes už o sobě často otevřeně mluvím jako o monarchistovi. A nejsem v tom zdaleka sám, protože podobné probouzení z různých rádoby‑národoveckých pohádek vidím u spousty lidí. Dobře tak.

25. června 2015
Je roztomilé, jak před několika měsíci jen málokdo oficiálně přiznával, že Řecko směřuje k bankrotu, zatímco dnes je to pravděpodobná varianta, na kterou se víceméně všichni vážně připravují. Rád bych zde zopakoval, že (na rozdíl od řady „zásadových“ odpůrců eura) nejsem proti měnové integraci jako principu, avšak musí to být integrace ekonomicky realistická, nikoliv postavená na fantasmagorických iluzích. Jak v praxi končí druhá varianta, ukazuje právě osud Řecka, jehož krach ale bude mít pro svět jen relativně malé efekty. Zcela jiné to samozřejmě bude, až půjde do háje zeleného ekonomika Číny. Varování: Nákup čínských cenných papírů by mohl vést k vlastnictví čínských bezcenných papírů.

22. června 2015
Debata o údajném ruském plánu na obsazení levobřežní Ukrajiny. Pokud očekáváte jasnou odpověď, jestli to je pravý dokument, nebo podvrh ukrajinské propagandy, tak vás zklamu, jelikož si skutečně nejsem jistý. Ale i kdyby byl opravdový, zase tak moc to neznamená, protože podobných plánů na obsazení kdečeho jsou plné zásuvky na každém generálním štábu. Vlastně bych pokládal za dost podivné, kdyby ruská armáda kompletní plán okupace Ukrajiny neměla, jen pro všechny případy. A upřímně řečeno, moc by mě nepřekvapilo, kdyby nějakou operaci na Ukrajině měla rámcově připravenou i Armáda ČR. :‑)

20. června 2015
Veškeré obavy a pochybnosti byly zbytečné. Jurský svět se povedl, a to tak, že zatraceně hodně! Oficiálně to je pokračování kultovního Jurského parku, ale v praxi je to trochu i remake či reboot (ostatně na pokračování už je zaděláno). Každopádně zcela jasně cílí na nostalgické fandy, kterým nabízí obrovskou hromadu odkazů na jedničku (v podobě věcí, hlášek i scén), takže milovníci klasiky budou nadšení o to více. Neměl by ovšem vznikat dojem, že Jurský svět není sám o sobě kvalitní film. Právě naopak, je to excelentní blockbuster, který přináší promyšlený příběh, sympatické postavy, napětí, dějové zlomy, originální nápady a samozřejmě skvělé efektové zpracování dinosaurů. Patrně jediná výtka může směřovat na to, že dinosauři neodpovídají dnešním vědeckým poznatkům (zejména postrádají peří), ale koneckonců nejde o dokument, ale o hollywoodský film, a to film opravdu luxusní. Rozhodně adept na Film roku!

19. června 2015
Někdy dostávám otázku na nějaké motivační rady do života. Můžu jich nabídnout dlouhou řadu, ale většinou půjde o variace jedné základní myšlenky, příbuzné židovskému přístupu chucpe (známému také pod módním názvem „asertivita“). Buďte odvážní, troufejte si, snažte se prosadit a jděte si za svým. Pravděpodobně se při tom dopustíte i chyb, avšak pokud se z nich umíte poučit, znamenají pro vás přínos. Jestliže vám bude každý tvrdit, že něco je „nemožné“, tak to tím spíš naschvál udělejte. Dávejte si zdánlivě nesplnitelné cíle. A také se nenechejte omezovat a buďte tím, čím chcete být.

17. června 2015
Včera jsem po nějaké době opět zavítal do Technického muzea v Brně, samozřejmě především kvůli výstavě Technika v míru, technika ve válce. Musím tuto expozici opravdu pochválit, protože nabízí nejenom rozsáhlý výběr zajímavých zbraní i jiných vojenských záležitostí, ale i velmi sugestivní provedení. Navíc je to všechno zasazeno do širšího dobového kontextu, který hezky ladí i se stálými expozicemi muzea. Nemohl jsem si tedy nechat ujít ani prohlídku sekcí s automobily, motocykly, letadly či energetikou. Jinak skvělý zážitek kazila jen smečka puberťáků, kteří vesměs dávali najevo nezájem a nepochopení skutečnosti, že za jejich smartphony s Fejsbúkem stojí dlouhá staletí technického vývoje, který právě muzeum ilustruje. Člověku se vybavuje úsloví o sviních a perlách, které však hrubě uráží inteligenci prasat.

15. června 2015
Pořád se něco děje. Rusové mě potěšili tím, že realizují můj nápad, resp. prognózu o nástupci „Anduly“, tedy slavného dvojplošníku An‑2. Těší mě také řecká vláda, která zdárně táhne ke krachu projekt eura, a to i díky své zjevné neznalosti poučky českého génia Járy Cimrmana („při žebrání zásadně nevyhrožujeme“). A radost mi udělala rovněž Mladá fronta, a to knihou Květnové vítězství, ve které je podrobně popsán konec německé skupiny armád Střed. Vedle toho, že jde o dosud velmi málo zmapované téma, se ozvalo i mé srdce lokálního patriota, potěšené fotkami německé vojenské techniky v okolí Tišnova. :‑)

14. června 2015
S překvapením jsem nedávno zjistil, že byl opravdu realizován projekt „farmářských supermarketů“ a že se v Brně nachází hned několik prodejen této sítě nazvané Sklizeno. Obchody jsou to krásné, nabídka je zajímavá z hlediska sortimentu, kvality i cenu, takže to mohu jen chválit. Musím ale vytknout to, co implicitně vyplývá z první věty: Dozvěděl jsem se o tom až teď, a to jen náhodou! Takže Sklizeno by mělo velice zapracovat na reklamě. Neříkám, že by měli každý týden rozesílat letáky, avšak byla by potřeba aspoň jedna velká reklamní kampaň, aby veřejnost vůbec věděla, že Sklizeno existuje.

12. června 2015
Člověka vždy potěší, když se splní nějaká jeho předpověď, ačkoliv nemusí přímo patřit do jeho oboru. Třeba mně teď udělal radost objev prapodivného čínského dinosaura nazvaného Yi qi, který vypadá jako něco mezi dinosaurem a netopýrem. Tímto způsobem se naplňuje má prognóza, že určitě najdeme nový druh dinosaura, který bude zásadně odlišný od těch známých. A jako obvykle dodám, že ve vědě to chce hlavně více pokory, a nikoliv laciné pózy ve stylu „známe už přece (skoro) všechno“.

11. června 2015
Kremlu nelze upřít, že je ve snaze popírat svou vojenskou pomoc ukrajinským separatistům důsledný, ovšem tato snaha je beznadějně odsouzena k nezdaru. Pokud má každý tydlifon s kamerou a připojením na Internet, tak je prostě nemožné utajovat dodávky stovek vozidel a přímou účast v bojích, protože těch důkazů je příliš mnoho, jak ukazuje mj. „stopovací“ projekt Bellingcat Vehicles či různé expertní studie. Zdůrazňuji, že vůbec neřeším, jestli je to od Ruska „správné“ nebo „špatné“, jelikož to je koneckonců otázka subjektivního názoru, která (dle teorie realismu, k níž se hlásím) na mezinárodní scéně moc neznamená. Jde mi o něco jiného. Není žádné tajemství, že (coby ne‑moc‑liberální konzervativec) mám pro Rusko (a Vladimira Putina) jistou slabost a respektuji ho, ale sám sebe se musím ptát, jak dlouho mi to ještě vydrží, pokud bude Kreml nadále zastávat tento postoj, který už je opravdu docela směšný, ne‑li trapný.

9. června 2015
Konspiračním a tzv. alternativním webům momentálně kraluje jemenský hit „Hodili na nás atomovku“. Nemá pochopitelně smysl to vyvracet, jen bych si dovolil dodat dvě zajímavosti. Za prvé, podobná fantasmagorie se kdysi tvrdila i ve spojitosti s Afghánistánem a (ve své debilitě báječně vtipný) článek na tohle téma byl jedním z důvodů, proč jsem si tak oblíbil psychopatický web Zvědavec. Za druhé, při čtení těchto bludů jsem nalezl i odkaz na článek o atomových kulkách. Kdyby byla tato šílenost pravdivá (samozřejmě není), tak by se musel postu nejpitomější zbraně vzdát i Davy Crockett! :‑)

8. června 2015
Jak se stalo na začátku června tradicí, proběhla zde rekonstrukce bitvy z americké občanské války, tentokráte bitvy u Five Forks z roku 1865. Mě osobně samozřejmě nejvíc potěšil krásný arzenál historických zbraní, jež jsem si mohl prohlédnout a vyfotit. Vedle dvojice lehkých polních kanonů a fenomenálního kulometu Gatling (jehož střelba je opravdu impozantní) to byla odstřelovačská modifikace pušky Enfield (vybavená dlooouhým dalekohledem), perkusní revolver Remington .44 a jako třešinka ještě revolver LeMat, který má devět komor a druhou brokovou hlaveň. Velké poděkování všem!

5. června 2015
Měl jsem radost, když se mi (konečně) dostal do rukou román Rudá rakev. Jde totiž o pokračování povedené knihy Oko rudého cara a velice mě lákala i zápletka, která se točí kolem vývoje tanku T‑34. Po přečtení však musím svůj názor poněkud korigovat. Jako kombinace detektivního a špionážního thrilleru, který se odehrává v mrazivě paranoidní atmosféře Stalinova Sovětského svazu, je Rudá rakev skvělé, napínavé a jenom obtížně předvídatelné čtení; v tomto smyslu mohu román jen doporučit. Zároveň ale musím upozornit, abyste vše, co se týká tanku T‑34, jeho vývoje a konstrukce, protitankových zbraní apod., brali čistě jako uměleckou licenci autora, protože s historickou realitou to nemá nic společného.

4. června 2015
Dovolte mi malé povzdechnutí. Nepřestává mě udivovat, jaké představy má v současnosti nemálo absolventů středních a vysokých škol. Zjevně se domnívají (a někteří to i dávají najevo), že pouhý titul (popř. jen pouhá maturita) znamená, že se o ně zaměstnavatelé budou prát a že na ně okamžitě čeká odhadem třicítka hrubého na ruku a k tomu přinejmenším služební mobil, ne‑li rovnou služební auto. A pak jsou upřímně rozčarováni z toho, že na ně nikdo s otevřenou náručí nečeká, že by se jim hodila nějaká praxe a že platy jsou někde trochu jinde. Chtělo by to asi poněkud více skromnosti a smyslu pro realitu…

2. června 2015
Náležím ke generaci, která vyrostla (mj.) na akčních filmech z 80. let, a tudíž se mi nesmírně líbil krátký film jménem Kung Fury. Tahle jedním slovem geniální šílenost naprosto úžasně paroduje všechna možná kung‑fu a policejní filmová „béčka“, navíc odkazuje na staré videohry a přidává k tomu pořádnou porci sci‑fi, fantasy, dinosaurů, hackingu a Hitlera. Nesnažte se tam cokoliv chápat, jenom se zkrátka královsky bavte, smějte se a vzpomínejte na staré časy, které to všechno evokuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *