Glosy Lukáše Visingra – červen 2016

30. června 2016
Fakt, že německé letectvo chce a firma Airbus Defence & Space navrhuje nový pilotovaný bojový letoun jako náhradu strojů Tornado, mě vlastně vůbec nepřekvapuje. Zábavné je ale pozorovat udivené reakce všech těch, kdo stále opakovali, že pilotované bojové letouny už Evropa (popř. ani nikdo jiný) vyvíjet nebude. Přišel čas k návratu do reality. Já jen zopakuji své dlouhodobé přesvědčení, že pilotované bojové letouny tady nepochybně budou ještě velmi dlouho. Ano, bezpilotní stroje se významně rozšíří, ale nepovažuji za reálné, aby v dohledné perspektivě zcela nahradily ty s lidskou osádkou. Budoucnost leží v synergické kooperaci obou kategorií, popř. v koncepci OPV. Nebojte se, bojoví piloti určitě nevymřou. :‑)

28. června 2016
Pár lidí to vědělo, dalším jsem něco naznačil… A je to tady. Dovolte mi, abych si trochu pohladil ego a po těch problémech, které mě nedávno postihly, si udělal radost. Neskromně se proto pochlubím, že mám jisté zásluhy na tom, že s portálem Radio Dixie začala spolupracovat jedna výjimečná osobnost, a sice Logan Hartke, jeden z největších tvůrců „What If“ letadel na světě (a navíc „echt Jižan“). Nebylo to rozhodně jednoduché, ale jsem přesvědčen, že výsledek za to stojí. Thanks, Logan! And you all, enjoy it!

27. června 2016
Ještě k Brexitu a (již nepříliš dlouhé) budoucnosti EU. Nabízejí se v podstatě dva scénáře. Ten lepší by nastal, pokud by evropské rádoby‑elity pochopily, co je špatně. Pak by mohla následovat řízená dezintegrace EU zpět k tomu, co velmi dobře fungovalo, tzn. k ryze ekonomické dimenzi integrace (volný trh a volný pohyb všech a všeho bez hranic). Bohužel to ale vypadá spíše na ten druhý scénář, tedy zaslepené pokračování po nesmyslné cestě byrokratické karikatury, která způsobí živelný rozklad a rozpad EU. Na jejích troskách pak snad vznikne cosi nového a lepšího, co z chyb a krachu Unie načerpá poučení.

26. června 2016
Na veletrhu Eurosatory 2016 prezentovali Němci nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Mohu říci, že se mi tento „pásovec“ od první chvíle moc líbí a mám z něj velmi dobrý pocit. Německé pěchotní obrněnce jsou zpravidla hodně drahé (viz Marder a Puma), zdá se však, že Lynx je navržený s ohledem na dobrý poměr výkon/cena, a tudíž by mohl být zajímavý i pro střední a východní Evropu. Teď by to ještě chtělo opatřit ho věží s kanonem střední ráže (zhruba od 40 do 80 mm) a vzniklo by něco, co bych potom rád viděl vedle typů CV90ASCOD ve výběrovém řízení na bojová vozidla pěchoty pro AČR.

25. června 2016
Hlavní událostí posledních dnů je samozřejmě referendum o Brexitu. Jako Brit bych určitě hlasoval pro Leave, ale současně si nemyslím, že Brexit bude pro konec EU skutečně klíčový. Urychlí ho, to asi ano, ale to, že EU v této podobě už je mrtvá, platí pořád stejně. Reakce evropských „elit“ koneckonců jasně ukazují jejich totální odtržení od reality a absolutní nepochopení podstaty problémů, protože se zjevně bude usilovat o prohloubení, nikoli řešení potíží. Přílišná integrace vyhnala Brity, další integrace vyžene další země, až zůstane jenom torzo. Abych to trochu odlehčil, možná nakonec zůstane jen samotný Brusel, kde budou úředníci vymýšlet směrnice, které nikdo nebude dodržovat, dokud postupně nezemřou sešlostí věkem.

24. června 2016
Jak říká klasik, zprávy o mé smrti byly značně přehnané. K lítosti některých jedinců jsem naživu a (víceméně) i schopen fungování. Jak pár lidí ví (a jak si mnozí nejspíše domysleli), znovu mě zasáhly zdravotní problémy, které mě částečně vyřadily z osobního i pracovního života, ale už jsem zpátky. Přihodila se spousta důležitých (a)nebo zajímavých věcí, které tady v následujících dnech okomentuji, abych dohnal ztrátu, dnes však musím poděkovat v prvé řadě všem svým blízkým za naprosto příkladnou pomoc a podporu a v druhé řadě personálu Fakultní nemocnice Brno za špičkovou profesionální péči. Díky tomu všemu jsem stále tady, a pokud nepřijde nějaká nečekaná katastrofa, hodlám tu být dál. Stay in touch!

8. června 2016
Ještě něco k té digitalizaci. Mezi její efekty patří také obrovský rozmach „ekonomiky sdílení“, tj. modelu, jenž stojí na sdílení, půjčování a pronajímání výrobků a služeb v rámci jakési (informačně propojené) komunity. Je zákonité, že se to zastáncům klasických modelů nelíbí, avšak stejně tak je zákonité, že nemohou uspět, jelikož to prostě nejde. Např. úsilí zakazovat taxislužbu Uber má podobné šance na úspěch jako snaha zastavit změny klimatu, tedy dlouhodobě nulové. Je ovšem zábavné sledovat naivní počínání těch, kdo si myslí, že by zákony mohly zvítězit nad technologickou, ekonomickou a společenskou realitou.

5. června 2016
Včerejší den proběhl ve znamení něčeho, co se tu již stalo tradicí, a sice války Severu proti Jihu, neboť u obce Železné se konala další krásná rekonstrukce bitvy. Letos to byl Petersburg z roku 1865, tzn. ze samého závěru konfliktu. Jelikož se (jako konzervativec) stále silněji identifikuji s Jihem, fandil jsem Konfederaci, což bohužel nebylo nic platné. Konfederace tedy gentlemansky kapitulovala, ale většina rozdílů se stejně smazala večer nad pivem a u stylové muziky. P.S. Gatling opět nezklamal! :‑)

4. června 2016
Na výstavě KADEX 2016 se předvedl obrněný transportér Barys s věžovým modulem AU‑220M Bajkal, jenž nese kanon ráže 57 mm. Rusové evidentně chtějí udělat z tohoto komplexu jednu z klíčových položek ve svojí zbrojní exportní nabídce, v čemž jdou podle mě zcela správnou cestou. Rychlopalné kanony ráží mezi 20 a 30 mm už jako výzbroj pěchotních obrněnců nestačí, „stovka“ na BMP‑3 je zase opačný extrém, a proto bych se zaměřil právě na víceúčelové kanony středních ráží, tedy cca 40 až 80 mm. Modul Bajkal tak dokládá platnost úsloví, že budoucnost už je tady, jenom zatím není příliš rozšířená. :‑)

2. června 2016
Další várka psychologie superhrdinů i debat o odpovědnosti, to je Kapitán Amerika: Občanská válka. Tvůrci to asi zvládli lépe než konkurence od DC, byť jednoduchá oddechová podívaná to taky není. Kdo nezná všechny prvky předchozích filmů z „vesmíru“ Marvel, rychle se ztratí. Nejsilnější složkou filmu je samozřejmě konflikt mezi dvěma frakcemi Avengers kvůli tomu, zda přijmout jakýsi dohled (který by je ovšem odpovědnosti stejně nezbavil a jen by jim svázal ruce). Přidávají se nové postavy (včetně vysoce originálně pojatého Spider‑Mana) a všechno se zatraceně komplikuje. Pokračuje tradice skvělých komiksových filmů, na jejichž plné vychutnání je ale třeba zcela ne‑komiksová šířka a hloubka znalostí.

 1. června 2016
Kauzou týdne je jistě zpráva o tom, že vedení TV Prima vydalo redaktorům pokyn, aby prezentovali migrační krizi jako hrozbu. Jinými slovy, dostali pokyn, aby říkali pravdu. Velice by mě zajímalo, jak vypadají porady v jiných českých médiích, která na nás hrnou „sluníčkovou“ propagandu, často hodně idiotskou. Je otázkou, zda i to je výsledek nějakého pokynu, byť kombinovaný s prostou lidskou blbostí a naivitou. Nezdá se však, že by se někdo chtěl přetrhnout ve snaze to přesně zjistit. Jak jsem i tady nedávno psal, nelze se divit, že lidé (voliči) zjevně ztrácejí důvěru k politickému a mediálnímu mainstreamu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *