Glosy Lukáše Visingra – červenec 2009

Štítky:

Máme tu (alespoň podle kalendáře a teplot, když už ne stavu oblohy) plnohodnotné léto a s ním další zajímavé postřehy z pera (resp. klávesnice) kontroverzního Lukáše Visingra.

30. července 2009
Ještě se musím vrátit k protiletadlovým řízeným raketám na vrtulnících Mi‑24. Nostalgicky vzpomínám na (tehdy naprosto geniální) simulátor HIND, konkrétně na jednu misi z Afghánistánu, kde bylo úkolem proniknout do Pákistánu a zničit kolonu povstalců, kterou však chránily pákistánské F‑16… Tam rakety R‑60 opravdu přišly vhod! Počínaje provedením Mi‑24V se střely vzduch‑vzduch zkoušely a později se objevily i speciální „stíhačky“ na bázi Mi‑24, ale u nás se protiletadlové rakety na vrtulníky (pokud vím) nikdy nedostaly. Současné Mi‑24V (Mi‑35) české armády by údajně mohly nést i střely Igla‑V, jenže to by je někdo od těch zlých Rusů nejdříve musel koupit!

28. července 2009
České zákonodárce vnímám zejména jako producenty nejrůznějších paskvilů, a tak mě docela příjemně překvapilo přijetí novely tzv. protikuřáckého zákona. Přestože bych v ní našel i nedostatky, pokládám ji za rozumný kompromis na bázi přístupu, který bych aplikoval na většinu kontroverzních společenských jevů (např. lehké drogy, prostituci a potraty), tj. „za jasně stanovených podmínek ano“. Ale pokud mám být upřímný, na záplavu tvrzení o škodlivosti kouření jsem vždy pohlížel se značnou skepsí. Hádám, že jde o podobný alarmismus jako v případě hysterie okolo „globálního oteplování“. Nějaké pravdivé jádro tam možná (možná!) je, ale to už dávno zmizelo pod nánosy nestydatých lží, překroucených polopravd, zaujatých spekulací a nepodložených blábolů.

27. července 2009
Jestliže si chcete užít skutečně zábavné, sportovní a lehce adrenalinové odpoledne, rozhodně doporučuji navštívit Ski‑areál Olešnice na Moravě, nacházející se (překvapivě) u obce Olešnice na Moravě. V zimě funguje jako normální sjezdovka, ale v létě nabízí (mj.) báječné terénní káry či střelbu z reflexních luků (jen se snažte neztrácet šípy a nezasahovat blízký hovězí dobytek). Nedaleko se nalézá několik vodních ploch použitelných ke koupání a řada dalších zajímavostí.

25. července 2009
Tak Bomby se teď prý zachtělo těm grázlům v Barmě (nebo Myanmaru či jak se to tam letos jmenuje)! Jak dlouho ta junta ještě poleze celému světu na nervy? Fakt mě nenapadá jediný rozumný důvod, proč ji nesmést bleskovou vojenskou operací. Příliš těžké by to asi nebylo, protože podle toho, co vím, by se barmské ozbrojené síly proti kterékoliv vyspělé profesionální armádě udržely zhruba deset vteřin. Ale to by snad ani nebylo potřeba. Hádám, že by stačil výsadek do hlavního města, zajetí vůdců junty a strohá výzva k bezpodmínečné kapitulaci plus upozornění, že v opačném případě budou vybraní členové junty postupně vraceni armádě… A to po velice malých kouscích.

24. července 2009
Díky stanici CS Film jsem měl (konečně) možnost vidět snímek Černý prapor, příběh Čechů, kteří jako příslušníci francouzské Cizinecké legie válčili v Indočíně. Film mě ale hodně zklamal. Technická úroveň není špatná a scény bojů v džungli jsou celkem „koukatelné“, avšak vyzněním je Černý prapor naprosto poplatný době vzniku (1957). V duchu nejubožejší komunistické propagandy zobrazuje Cizineckou legii jako bandu brutálních vrahů a zlodějů (pod velením zločinců z SS). Téma českých legionářů v Indočíně by si rozhodně zasloužilo důstojnější zpracování.

22. července 2009
Opět se tu vracím k jednomu svému častému tématu, kterým je alternativní historie, tj. vyvracení OOO (Obecně Oblíbeného Omylu), že „historie nezná kdyby“. Že tomu tak není a že zkoumání alternativních dějin je seriózní a přínosná vědecká činnost, prokazuje např. série knih Alternate Decisions od britského nakladatelství Greenhill Books. Vesměs jde o soubory esejů, které sepsali respektovaní vojenští historici a které zkoumají variantní scénáře vybraných konfliktů (nejen druhé světové války, ale i napoleonských válek, americké občanské války a studené války). Celkem rád bych věděl, kdo, kdy a hlavně proč přišel s tou podivnou větou: „Historie nezná kdyby…“ Ale dnes už to papouškuje kdekdo, přesně podle známé poučky Jožina Goebbelse, že tisíckrát opakovaná lež se stane pravdou.

20. července 2009
Nápad: Co takhle zavést Kanadě víza? Ano, já vím, že to podle pravidel EU „nesmíme“, ale přístup EU nyní přece jasně ukazuje, že způsobová slovesa (jako mít, muset, smět apod.) se v případě potřeby dají vykládat velmi volně. Brusel měl okamžitě zavést víza pro Kanadu, ale neudělal to, jenom vyjádřil lítost a ochotu jednat… Česko by tedy logicky mělo (i když jako „nesmí“) zavést Kanadě víza. A samozřejmě by také mělo vyjádřit lítost a ochotu jednat.

19. července 2009
Ruské loděnice nezvládají dodávat válečné lodě v požadované kvalitě ani kvantitě, čímž se námořnictvo dostává do krajně obtížné situace. Přibývá zpráv, že Moskva zvažuje zoufalé řešení, totiž nákup lodí ze zahraničí, patrně z Francie či Německa… Admirálové Kuzněcov a Gorškov, kteří pro Rusko vybudovali „blue‑water navy“, se musejí obracet v hrobech. Ve své sérii knih o třetí světové válce pracuje Joe Buff s tím, že Rusko staví špičkové ponorky pro Německo. Realita je tragikomická zrcadlová perverze… Ne, vlastně inverze. P.S. Objevila se první fotka „hybridní“ ponorky Sarov.

17. července 2009
Už téměř dva roky jsem věděl, že existuje fotka českého vrtulníku Mi‑24D, který má na kolejnicích pro protitankové rakety Falanga usazené protiletadlové řízené střely R‑60. Měl se objevit na leteckém dnu v Čáslavi v roce 1995. Ačkoliv pochopitelně šlo jen o legraci a rakety se nedaly vypustit, mimořádně jsem po tom snímku toužil, ale hledání nepřinášelo úspěch. Až nedávno se usmálo štěstí a fotka se (náhodou) objevila! Byl jsem šťastný skoro jako při první trojce. :‑)

16. července 2009
Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější. To je zřejmě jedno ze základních pravidel EU, zvláště pokud by větší členové měli být solidární s menšími. Zavedení víz do Kanady je nepochybně lumpárna, za kterou je nutno Kanadu potrestat, ale postoj evropských zemí bych vůbec neváhal nazvat podvodem a zradou. Měli bychom jim dokázat, že i malá země dokáže způsobit nemalé problémy. Už přece máme u eurokratů nálepku „potížistů“, tak bychom se podle toho konečně měli začít chovat! Při hlasováních s potřebou jednomyslnosti schválně používat veto, pořád přicházet s obstrukcemi všeho druhu a otevřeně porušovat dementní směrnice a nařízení. A k tomu explicitně oznámit, že ratifikace Lisabonské smlouvy v Česku se odsouvá na neurčito. Hezký den.

15. července 2009
Užíváme si každoročního globálního oteplování, známého též jako léto. Díky kvazi‑tropickým teplotám nejsou ženské půvaby nikterak nadměrně zahalovány, což je samozřejmě velmi krásné, i když to někdy naprosto zásadně ztěžuje koncentraci. Třeba když mi nádherná sexy slečna oblečená v poloprůhledných kalhotkách a vyhrnutém černém topu řekne: „Nekoukej na mě, koukej do počítače!“ Copak to je vůbec možné? Holky, všímejte si prosím toho, co s námi chlapy děláte!

14. července 2009
Diskuse o Norimberském procesu. Mám dojem, že v dnešní postmoderní době morálního relativismu je už téměř podezřelé, když někdo pokládá trestání nacistických válečných zločinů a zločinů proti lidskosti za správnou věc. Tím však neříkám, že Norimberský proces byl bez chyby, to ani náhodou. Základním nedostatkem samozřejmě bylo odsouzení jen a pouze Němců, ačkoliv Sovětský svaz se dopustil zločinů srovnatelných a na rozpoutání války se podílel minimálně stejně jako Německo. Dále jsem měl vždycky výhrady k příliš tvrdým trestům pro vojáky, zejména pro Alfreda Jodla. Ale i přes tyto výtky tvrdím, že procesy tohoto druhu jsou potřebné a nezbytné. Doufám, že po vítězství ve válce proti terorismu budou uskutečněny podobné soudy s hlavními dopadenými zločinci.

12. července 2009
Téměř vždy, kdy to čas a stav oblohy umožňují, sleduji Mezinárodní kosmickou stanici, která je leckdy nejjasnějším objektem na nočním nebi. (Časy průletů se publikují v docela velkém předstihu a někdy se daří kromě ISS pozorovat i raketoplán.) Je to velmi zvláštní (a krásný) pocit dívat se vzhůru a vědět, že ta zářící tečka stovky kilometrů nade mnou je fenomenální výtvor lidského génia, na jehož palubě žije a pracuje několik statečných mužů a žen, kteří posouvají hranice vědění. A pevně věřím, že díky globální spolupráci na výzkumu a využití vesmíru se lidé vrátí na Měsíc, brzy poté se vydají k Marsu a k dalším planetám a měsícům… A nakonec snad i ke hvězdám.

10. července 2009
Známý australský analytik Carlo Kopp publikoval sérii pěti dosti depresivních prezentací pod výstižným názvem The Collapse of American Air Power. Varuje v nich, že moderní ruské a čínské zbraně (hlavně tzv. anti‑access weapons) by mohly v příští válce přinést Americe fatální ztráty. Přestože místy je to asi až příliš pesimistické, určitě to zajímavě koreluje s vyzněním knihy Dragon’s Fury i s mým názorem, že v horizontu zhruba deseti let dojde k nějaké „big shooting war“.

9. července 2009
Trocha lokálního patriotismu, resp. pochvala nejlepší koupací vodní plochy v okolí Tišnova. Jedná se o zatopený kaolínový důl u obce Maršov, který nese nelogický název Jezírko. (Jak známo, slovo „jezero“ se má vztahovat k objektům přírodního původu, což důl asi tak docela nebude.) Ovšem i bez ohledu na jméno se vyznačuje řadou zvláštností: Ve vodě nasycené kaolínem se nevyskytují sinice a jiné svinstvo, díky absenci přirozené cirkulace vody vznikají zajímavé rozdíly teplot, je to jedna z mála vodních ploch fungujících jako „smíšené“ (čili pro nudisty i textiláky současně, resp. bez omezení a oddělení) a na dně se povaluje skop…, ehm, německá vojenská technika. Co víc si přát?

7. července 2009
Probíhající americko‑ruská jednání ukazují, jak mají vztahy obou mocností vypadat. Účinná kooperace na tom, v čem se shodují, a věcný dialog o tom, v čem se neshodují. Další velké omezení strategických jaderných zbraní pochopitelně podporuji, stejně jako snahu zapojit do toho (konečně!) další země, které si vypěstovaly Hříbek. Pro Ameriku i Rusko je dnes absolutně zbytečné udržovat vzájemně odstrašující nukleární arzenály, a to navíc na úrovni „overkill“. Naopak nezbytná je odstrašující kapacita pro případ, že by potíže dělal někdo jiný. (Nebudeme raději jmenovat; ona by se Čína mohla zlobit.) A samozřejmě pořád věřím v dohodu o společné protiraketové obraně.

6. července 2009
Strategický bombardér je nejvýkonnější a nejflexibilnější zbraň všech dob. Tento názor hájí autoři dvou knih, které jsem nedávno přečetl. Je to autobiografické dílo Pilot bombardéru, jež napsal někdejší velitel sovětského Dálkového letectva Vasilij Rešetnikov, a mrazivě působivý thriller Plan of Attack od (zde už mnohokrát vychváleného) Dalea Browna. Přestože oba muži létali na opačných stranách studené války, v hodnocení svých strojů se bezvýhradně shodují.

4. července 2009
Film Transformers: Pomsta poražených nejen naplnil, ale i překonal všechna má očekávání. Takřka bez oddechu běžící děj, spousta nových originálních robotů, množství moderní americké vojenské techniky, úchvatné efektové provedení, skvělé záběry kamer, vynikající hudba, navíc nezbytná dávka patriotismu a v neposlední řadě také záplava vtípků. Člověk samozřejmě nesmí příliš uvažovat nad většinou axiomů „transformerského světa“ (např. nad fyzikálním provedením transformace, které zjevně využívá několik dimenzí navíc), ale to se u takového filmu zřejmě předpokládá. Michael Bay prostě odevzdal dokonalou práci a znovu nenechal nikoho na pochybách, že je Pan Režisér.

3. července 2009
Mlýny Boží i lidské (zvláště české) spravedlnosti jsou pomalé, ale na každou svini se vaří voda… Takže už došlo i na jednu z tribun českého antisemitismu, webzine Zvědavec, jehož vydavatel je trestně stíhán za zpochybňování holocaustu. Na svou obranu vydal roztomilé prohlášení, ve kterém se lze (mimo jiné) dočíst, že „skutečnými představiteli Židů“ jsou Plastel… totiž Palestinci. :‑) Nicméně, osobně bych tento portál poněkud postrádal: Kde jinde bychom my Smrtijedi (nejnovější přezdívka sionistů) zjišťovali, jak probíhá instalace Nového Světového Řádu™?

1. července 2009
Přečetl jsem několik knih, díky kterým jsem si dost rozšířil své znalosti o bojích v severní Africe během druhé světové války. Jestli lze některou část celé války označit za opravdu civilizovaný boj, nepochybně to bylo právě africké tažení, jež se v tomto smyslu hodně lišilo od ostatních front. Bojovalo se poctivě a zásadně podle válečného práva, s úctou a respektem k živému i mrtvému nepříteli, vlastně „slušně“… Je smutným faktem, že něco takového se dá říci jen o malém počtu moderních válek, a to zpravidla o těch mezistátních (napadá mě válka o Falklandy či válka o Alto‑Cenepa), kdežto u konfliktů vnitrostátních je typická „civilizovanost“ zhruba někde na úrovni doby kamenné.

One comment

  1. Hezké, nejdřív jeden ze zvědavců odkazuje v diskuzi na druhou glosu z tohoto měsíce a rozhodně ne v pozitivním slova smyslu, a pak jinému zvědavci nedělá vůbec žádnou bolest odkazovat na Tvůj článek :D

    http://www.zvedavec.org/vezkratce-3346.htm (ten druhý)
    Asi by si pánové měli nejdříve ujasnit jejich postoj k Tobě :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *