Glosy Lukáše Visingra – červenec 2012

30. července 2012
Získal jsem spoustu knih, které spadají do debaty o teorii Viktora Suvorova. Některé jsou velmi souhlasné, jiné nesmiřitelně kritické, ale důležité je ve skutečnosti něco jiného. A sice právě to, že takových knih je už spousta. Viktor Suvorov totiž uspěl. Chtěl vyprovokovat diskusi a vzbudit zájem historiků. Dnes už tvrzení o Stalinových přípravách útoku na Německo není jakási okrajová směšná kuriozita, nýbrž seriózní součást mainstreamu. Nejde o to, zda někdo souhlasí nebo ne, ale o to, že každý už musí zaujmout názor, resp. už to nemůže ignorovat. Zbytek je otázka času a archivů. :‑)

29. července 2012
V souvislosti s faktem, že TV NOVA vysílá filmovou řadu Hvězdné války (bohužel s novým a podle mého názoru naprosto strašným dabingem), jsem začal studovat, kam dospěl tzv. Star Wars Expanded Universe, tj. svět tvořený všemi licencovanými filmy, seriály, knihami, komiksy a hrami. Detaily prozrazovat nebudu (abych případně nezkazil překvapení), avšak nečekejte nějaký typický happy end. Výslovně špatně to taky nekončí, spíše je to realistické poznání, že se nedá doufat v jakési konečné vítězství Dobra. Ve vesmíru je třeba rovnováha Světlé a Temné strany Síly, vždy se objeví nějaké nové Zlo, proti kterému se bude muset bojovat. Kdo říkal, že Hvězdné války nemají filozofickou hloubku? :‑)

27. července 2012
Debata o testech nukleárních zbraní. Bylo poukázáno na zajímavý případ, kdy pět dobrovolníků sledovalo explozi o síle dvou kilotun, k níž došlo cca 5500 m nad nimi. Ze současného pohledu se to údajně zdá jako šílené a nepochopitelné. Já mám ovšem poněkud jiný názor. Nesporným faktem totiž je, že tak silný (resp. slabý) výbuch je na tuhle vzdálenost zkrátka neškodný (pokud si oči chráníte silnými brýlemi). Můžete mě klidně pokládat za blázna, ale já bych se tam možná postavil taky.

26. července 2012
Potíže v jednáních se Švédy o dalším pronájmu Gripenů. Premiér uvedl, že si umí představit i jiné letouny v českém letectvu. Já si přísně technicky také umím představit ledacos, ale v současné situaci (což jsem už mnohokrát řekl) jednoznačně podporuji pokračování Gripenů (pochopitelně s dotažením na plné standardy NATO). Příležitost cítí i jiní (zejména Eurofighter Typhoon a Lockheed Martin F‑16), zřejmě se o to ještě povede boj, zapojí se politické či ekonomické tlaky a bude se lobbovat jako o závod. Jak říkám, představit si dovedu ledacos, ale nikoli realistickou nabídku jiných stíhaček, na kterou bych kývnul a v jejíž prospěch bych se vzdal Gripenů. A o scénáři, že bychom zůstali úplně bez nadzvukových letadel, se vůbec odmítám bavit, protože potom bychom už rovnou mohli zrušit celou armádu.

24. července 2012
Každý, kdo se zajímá o českou politiku, by si měl přečíst knížečku Rozkládání státu, kterou napsala jedna z nejvýraznějších postav naší politologie Vladimíra Dvořáková. Srozumitelně a výstižně popisuje problémy či mýty v české společnosti, vysvětluje podstatu (ne)fungování státu a jeho institucí, předkládá případovou studii „plzeňských práv“ jakožto příkladu klientelistické sítě a v závěru rovněž navrhuje, jak situaci změnit, aby tu demokracie nebyla pouze „virtuální“. Neříkám, že se všemi tvrzeními souhlasím, ale rozhodně jde o velmi kvalitní a přínosný text, který ocení odborník i laik.

23. července 2012
Děkuji za doporučení jednoho už poměrně starého, ale výtečného filmu. Jmenuje se Kellyho hrdinové a je to zajímavý mix válečného filmu a (trochu) černé komedie. Hlavních rolí se skvěle zhostili Clint Eastwood, Terry Savalas (alias inspektor Kojak) a zejména fantastický Donald Sutherland, jehož postava „Pošuka“ je (mj. díky kultovním hláškám o „negativních vlnách“) prostě nezapomenutelná. Nejde však o film, u něhož byste se váleli smíchy po zemi ze záplavy vtipů; Kellyho hrdiny ocení spíše ten, kdo má rád promyšlenější a hlubší humor. Vojenská složka zcela postrádá patos a spojuje lehký nadhled a realistický pohled na válku a řadové vojáky. A speciálně musím pochválit výbornou titulní písničku.

21. července 2012
Diskuse o bojových letadlech československého a českého letectva. Pokud byste se zeptali, u kterého typu je mi asi nejvíce líto, že jsme ho vyřadili, tak to (k překvapení mnohých) není MiG‑29 ani Su‑25 (tyto dva jsou na třetím a druhém místě), nýbrž stíhací bombardér Su‑22M4. Byl to velmi podařený letoun, jenž byl schopný plnit opravdu široké spektrum misí. Jakýmsi „rozloučením“ Fitterů s českým letectvem byl krátký výstup ve filmu xXx. Inu, co se dá dělat. Jsou prostě pryč. :‑/

20. července 2012
Poznámka k Sýrii: Situace je nepřehledná a nelze věřit zdrojům ani jedné strany, avšak zdá se, že povstalci mají větší sílu, než to vypadalo dříve. Je však stále zásadní otázkou, jestli mají kapacity na to, aby Asadův režim svrhli sami bez vnější intervence. Kromě nástupu islamistů ale existuje i řada dalších rizik, mezi nimi další protahování a eskalace konfliktu, faktické zhroucení Sýrie jako státu a také to, že se syrské chemické zbraně a jejich nosiče (včetně balistických raket) dostanou do rukou extrémistů. Pořád jsem proti vojenské operaci ve prospěch povstalců, ovšem současně je nutné se připravit (což už zřejmě činí Izrael) na zásah v krizové situaci, která by mohla mít nepředvídatelné následky.

18. července 2012
Nemohu se samozřejmě vyhnout glose k aktuálnímu „boji o policii“. Jsem opravdu rád, že policisté a státní zástupci jednají, jak mají, tj. vyšetřují a stíhají i vysoké politiky a jejich kauzy. Nedivím se, že někteří lidé „ztrácí nervy“, jelikož už možná cítí na rukou klepeta. Každopádně se zde jedná o princip a systém, což je důležitější než vina či nevina toho nebo onoho papaláše. A zásadně platí, že instituce typu policie a armády musí být striktně apolitické, nezávislé na náladách voličů i zvolených.

16. července 2012
Mezi bestsellery nepatří jenom romány. Dokládá to např. kniha Černá labuť, která je občas označována za jedno z nejpřevratnějších děl, co se týče uvažování o událostech a jejich následcích. Není jednoduché o ní něco krátce napsat, protože žánrově spadá (minimálně) do matematiky, ekonomie, psychologie, sociologie, historie a filozofie. Místy je poněkud obtížněji čitelná a vyžaduje veliké soustředění, avšak její přínos za to (dle mého názoru) stojí. Přinejmenším člověku představí odlišný způsob uvažování o nečekaných jevech a jejich efektech. Neříkám, že s ní ve všem souhlasím, ale styčných bodů se najde víc než dost na to, abych ji doporučil k pečlivému přečtení a hlubokému zamyšlení.

15. července 2012
Jak jsem se již vícekrát zmínil, se světem počítačových her jsem ztratil drtivou většinu kontaktů. Proto mě upřímně překvapilo, že mám pořád jakýsi přehled a ponětí o situaci v oboru herních konzolí, resp. o „boji“ platforem sedmé generace Sony PlayStation 3, Nintendo Wii a Microsoft Xbox 360, o přenosných herních systémech, o čekání na osmou generaci… A s kapkou nostalgie vzpomínám na doby, kdy se objevily první zprávy o systému PlayStation. „Konzolové války“ běží už řadu let a určitě bude zajímavé pozorovat, s čím přijdou výrobci příště a jak budou profitovat hráči.

12. července 2012
Nebýt konfliktu v Sýrii, pozornost světa by se dost možná soustředila na Mali, kde se utvořil „stát ve státě“ v rukou radikálních islamistů. Francie zvažuje vojenský zásah, čemuž se nelze divit, protože se jedná o její tradiční zájmovou oblast. Ve střední Africe se ale stále více angažují i Američané, neboť „černý kontinent“ se stává další zónou války s islamisty. (Zdůvodnění, že rostoucí zájem USA o Afriku souvisí s barvou pleti stávajícího prezidenta, je sice vtipné, ale přece jenom to asi nebude hlavní důvod.) Působení USA v Africe (hlavně akce zvláštních jednotek a malých letadel) lze chápat jako ukázku toho, jak bude vypadat boj proti terorismu podle nové strategie Pentagonu. Good luck and God’s speed.

11. července 2012
Určitě neopomeňte příležitost zhlédnout film Iron Sky. Tahle politicky nekorektní sci‑fi parodická pecka se s největší pravděpodobností stane kultem. Groteskní zápletka o návratu nacistů z Měsíce slouží vlastně jen coby „nosič“ obrovského množství historických i popkulturních odkazů, hlášek a vtipů (které karikují snad všechno od Pádu Třetí říše po politiku USA) a současně pro skvělé efektové scény vesmírných bitev, díky nimž se zkrátka nechce věřit, že to celé stálo jen 7,5 milionu éček. Můžete se koukat pořád dokola a pořád budete objevovat nové legrácky. Jedním slovem excelentní!

9. července 2012
Steven Pressfield je znám zejména coby autor románů o starověkých válkách. Jeho nejnovější kniha se ale odehrává v roce 2032, ve světě, kde bojují velké soukromé armády žoldnéřů. Kniha Profesionální voják je na první pohled sondou do duše a osudu vojáka, který bojuje pro peníze, ale ne pouze pro ně. Bojuje i pro boj samotný, pro čest, pro své druhy i velitele. Postupně však poznáte, že román má ve skutečnosti daleko větší hloubku, resp. více rovin. Možná pak budete přemýšlet o řadě otázek. Co je to vlastně loajalita? A co je to vlastenectví? Může se správný voják vzepřít proti rozkazu? Mají žoldnéři nějaký kodex cti? O čem je vůbec politika velmocí? Jakou moc mají ropné korporace? Je velmi příznačné, že Pressfield nedává nějaké konečné odpovědi a nechává na čtenáři, aby si udělal úsudek sám. Kniha Profesionální voják je pro mě ale v každém případě jedním z vůbec nejlepších románů za poslední dobu.

8. července 2012
Ještě jednou o naší armádě. Gratuluji novému náčelníkovi generálního štábu Petru Pavlovi ke jmenování a doufám, že se mu podaří alespoň částečně naplnit jeho záměry. Naprosto souhlasím s jeho názory, že dále už v rozpočtu škrtat nelze, že by armáda měla klást větší důraz na obranu českého území a že NATO přes všechny nedostatky nemá lepší alternativu. Na Armádu ČR jsem jako Čech velice hrdý a věřím, že se přes toto těžké období dostane a že na ni budu moci být hrdý i nadále.

6. července 2012
Problémy s letouny CASA C‑295M pokračují. Stroje stále nejsou plně funkční a nelze je bezpečně nasadit v bojových zónách, takže jsou nám teď prakticky k ničemu. Jsem hluboce přesvědčen, že většina zemí by v podobné situaci smlouvu vypověděla, letouny vrátila a žádala zpátky peníze a náhradu škod. Snad každý už vidí, že ten nákup byl „cinknutý“, že ta letadla se pro nás nehodí a jsou s nimi pořád jen potíže. Osobně bych ty letouny už dávno vrátil tam, odkud přišly, a okamžitě zahájil rozhovory s USA o dodávkách strojů C‑130 Hercules a se Slováky o společném transportním letectvu.

5. července 2012
Diskuse o Rukopisech. Existuje mnoho lidí, kteří falzifikátory Hanku a Lindu fakticky hájí s tím, že se sice dopustili podvodu, ale s dobrým úmyslem pomoci národu, což se podařilo. (Koneckonců, diplomacie přece bývá popisována jako lhaní ve prospěch své země.) Ale povšimněte si, že zde existuje dvojí metr. Hanka a Linda jsou falzifikátoři, zatímco Palacký a Jirásek, přestože si vymýšleli přinejmenším ve stejné míře, platí za uznávané historiky. Myslím, že rozdíl spočívá jen v tom, že druzí dva podváděli (samozřejmě zase „pro národ“) rafinovaněji a přišlo se jim na to později.

4. července 2012
Zase jedna debata o evoluci a darwinismu (což jsou dvě hodně odlišné věci). Dostal jsem otázku, zda bych chtěl, aby se moje děti ve škole učily o kreacionismu. Taková otázka mi však připadá extrémně zavádějící. Já bych zejména nechtěl, aby se v tak kontroverzní záležitosti, jakou je původ druhů, učily o jakékoli teorii jako o jediné přípustné a správné. Chtěl bych, aby věděly, že darwinismus a kreacionismus jsou dva krajní póly, mezi nimiž existuje mnoho možností, a že vědecký spor o nich je složitý a zdaleka nemá jasný závěr. Škola podle mě nemá být „nalejvárna“, kde se oznamují „nezpochybnitelné pravdy“, nýbrž prostředí, které by mělo podporovat zvídavé a kritické myšlení žáků.

1. července 2012
Odvolání ministra Jiřího Pospíšila pro mě bylo příslovečnou „poslední kapkou“ v jedné velice zásadní věci. Jak jsem řekl již dříve, tato vláda mě poměrně dost zklamala, ale přinejmenším stejně mě zklamala i ODS, která v roce 2010 dostala šanci. V dané chvíli je pro mě ta strana de facto nevolitelná. V říjnových volbách do krajských orgánů tam zřejmě zasunu TOP 09, ale ohledně voleb do PS v roce 2014 teď zkrátka nevím, protože ODS bych nyní nedal hlas snad ani jako „nejmenšímu zlu“. Počkám si, jaké nové pravicové strany se objeví. A ony se objeví, protože poptávka zaručeně nebude malá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *