Glosy Lukáše Visingra – červenec 2013

30. července 2013
V posledních letech vyvolal skutečně mimořádný ohlas román švédského spisovatele Jonasse Jonassona se zvláštním titulem Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. A po jeho dočtení mohu říci, že je to jedna z nejzábavnějších a nejlépe promyšlených knížek, jaké znám. Sledujeme dva příběhy, jeden popisující cesty světem a dějinami 20. století (ten chce k plnému vychutnání slušné znalosti historie) a druhý honičku skrze dnešní Švédsko (ten zase vyžaduje dobrou paměť a orientaci v postavách), oba plné pro nás zřejmě trochu nezvyklého, avšak úžasného severského humoru. Bez nadsázky geniální dílo. P.S. Jestli si myslíte, že víte, jak vznikla atomová bomba, tak jste asi na omylu… :‑)

28. července 2013
Debata o evropském zbrojním průmyslu, jeho perspektivách a konkurenceschopnosti. V této chvíli Evropa pořád ještě dokáže na světovém trhu „bodovat“, ale současně jsou na obzoru vidět temná mračna, která již signalizují budoucí úpadek, jestli se s tím urychleně něco neudělá. To „něco“ musí být především mohutné investice do vědy, výzkumu a vývoje technologií, tedy přesně to, v čem Evropa tragicky zaostává nejen za USA a Izraelem, ale také už za Ruskem a Čínou. Evropská ekonomika potřebuje faktickou „militarizaci“, z níž bude následně přímo i nepřímo profitovat. Bohužel pořád platí to, co často říká i Miloš Zeman, tedy že investice nemají volební právo. EU vyhazuje peníze oknem, hloupě žvaní a topí se v byrokracii, místo aby efektivně využila svůj (nesporně obrovský) potenciál pro budoucnost.

26. července 2013
Nevím, zda tvůrci excelentního mega‑filmu Pacific Rim (a čím více o něm přemýšlím, tím lepší se mi zdá) předpokládali, jaký kult se z jejich díla záhy stane, ale nesporným faktem je, že se to děje. Přestože je film na světě jen krátce, už se okolo něj vytvořila stále se zvětšující komunita fandů. Tématika soubojů Jaegerů s Kaiju inspiruje, přitahuje a ovlivňuje. Má partnerka a já jsme se též přidali do legie, což se u mě projevilo např. „hraním“ s aplikací Jaeger Designer, ve které si můžete vyrobit plakáty s „vlastním“ robotem. Nějaké výstupy z toho se tady velmi pravděpodobně objeví.

25. července 2013
Pořád se něco děje. Velká Británie oslavuje narození (předpokládaného) budoucího krále. Kromě faktu, že se tím vlastně potvrzuje kontinuita monarchie, to patrně přinese také ekonomický prospěch. Další pozitivní zpráva se týká letadel L‑159 ALCA, která nalezla odběratele v USA, podle všeho firmu poskytující letecký výcvik. (Vyšla mi tedy prognóza.) Ještě doplním, že jsem letos poprvé zavítal na Brněnskou přehradu, kde je (zatím) krásná voda a romantická lodní doprava.

23. července 2013
Zatím nejvážnější kandidát na Film roku, to je Pacific Rim: Útok na Zemi. Po nějaké době jsem zase zašel do kina na 3D film a určitě se to vyplatilo, jelikož tohle je opravdu NĚCO. Naprosto perfektně zpracovaný sci‑fi epos vrhá diváka (téměř bez úvodu) přímo do gigantického konfliktu, ve kterém stojí gigantičtí roboti proti gigantickým monstrům z jiné dimenze. Souboje jsou prostě nepopsatelně úžasné a dech‑beroucí (a co také potěší, vypadají fyzikálně docela uvěřitelně) a doplněné výtečnou hudbou, děj svižně ubíhá a divák se nenudí ani při dalších scénách, protože sympatické postavy dodávají i dobrou „lidskou“ stránku. Já osobně ale nejvíc vyzdvihuji atmosféru, protože Pacific Rim dokázal oživit kouzlo starých „monster‑filmů“ a spojit ho s tím nejlepším z kinematografie třetího tisíciletí. Respekt!

21. července 2013
Po pěti letech jsem opět zavítal do DinoParku ve Vyškově a opět pro něj mám jen slova chvály, protože je to opravdu výborná atrakce. Od mé minulé návštěvy se leccos změnilo, zejména podstatně přibylo modelů dinosaurů i jiných věcí (včetně dost originálního nápadu v podobě „havarovaného“ letadla) a kino se ze 3D změnilo na 4D (ten „čtvrtý rozměr“ neprozradím). Ale co je jistě hlavní, pořád je to místo, kde se dospělí i děti dobře pobaví i poučí. (Co ale určitě pochválit nemůžu, to jsou některé děti, které jejich rodiče neumějí vychovat, popř. je hlídat, aby se chovaly v souladu s pravidly parku.)

20. července 2013
Za jeden z nejzajímavějších a nejhodnotnějších textů, které se v české politice v poslední době objevily, se dá označit dokument Mise vlády ‑ hodnoty a pravidla naší služby, který vytvořil nový premiér Jiří Rusnok. Ačkoliv je určen pro ministry jeho vlády, podle mého názoru jde o komplexní a inspirující soubor pravidel, kterými by se mohl (resp. měl) řídit ve svém konání prakticky kdokoliv při jakékoliv práci. Opravdu velice doporučuji pozorně přečíst, popřemýšlet a snažit se podle toho postupovat.

19. července 2013
Filmová série Rychle a zběsile je pozoruhodná a výjimečná tím, že si navzdory délce udržuje velmi dobrou úroveň. To podtrhuje nejnovější šestý díl, který si troufám popsat jako nejlepší „auto‑akci“, která kdy byla natočena. Hranice možností efektových kaskadérských scén se posunují opět o něco dále, k čemuž značně přispívá i fakt, že tentokrát se v nich (kromě aut) angažuje i tank a obří letoun. Coby excelentní se ukazuje i kombinace dvou ikonických „stone‑face“ drsňáků, Vina Diesela a Dwayna Johnsona, okolo nichž se tvoří jedna z nejlepších „partiček“ v tomto druhu filmů. Tradičně výborná je také hudba a dočkáme se i jednoho pěkně šokujícího dějového zvratu. Už se těším na sedmičku. :‑)

17. července 2013
Politický střet v ČR získává novou a značně nezvyklou rovinu, jež se týká podstaty systému a dělení moci mezi parlamentem, vládou a prezidentem. Jestliže pravicové strany mají jasno, pak ČSSD se (opět) (a opět svou vinou) ocitá v absurdní situaci, kdy takřka nemá „dobré“ řešení a musí si rychle spočítat, jaký přístup vůči Rusnokově vládě pro ni bude dlouhodobě výhodnější. Každopádně tu máme velice zajímavé téma, na které se budou dobře psát seminární a diplomové práce. :‑)

15. července 2013
Zase jsem dozvěděl, že pro střední Evropu je Rusko „hlavní nepřítel“ a „hrozba“. Chtěl bych vědět, kdy ty kontraproduktivní resentimenty (evidentně podporované některými médii) konečně zmizí a přestanou kazit vojenskou a ekonomickou spolupráci. Neříkám, že každý nezbytně musí být rusofil jako já, ale úplně stačí být pragmatik a realista. Rusko je globální velmoc, s níž můžeme najít společné bezpečnostní zájmy (např. odpor proti radikálnímu islámu), je to také obchodní partner a zdroj surovin (a musím dodat, že také zdroj vojenské techniky). Já vnímám Rusko jako silného partnera, se kterým se pochopitelně musí jednat férově a především jako rovný s rovným, nikoli jako s hadrem na zem.

14. července 2013
Zaznamenal jsem názor, že Pád Bílého domu je jeden z nejlepších akčních filmů za poslední roky. Musím souhlasit, ale také musím podotknout, že to je i výsledek stylu, který hodně připomíná akční filmy ze staré zlaté éry 80. let. Hlavní hrdina je pořádný drsňák, americký prezident taktéž (ačkoli asi působí příliš mladě a „sportovně“), nechybí správně odporný padouch, spousta zbraní, efektní destrukce mnoha věcí a několik zajímavých nápadů. (Z typických prvků současné filmové tvorby se objevuje zejména vlající vlajka USA.) Sečteno a podtrženo: Skvělý film, který si nenechejte ujít.

12. července 2013
Ještě něco k vědě. Zmínil jsem se o složení Země. Měli bychom si skutečně dobře uvědomit, že o tom, jak naše planeta vypadá pod povrchem, víme vlastně velmi málo. Nejhlubší vrt se dostal do hloubky něco přes 12 km, ovšem to je oproti průměru Země téměř statistická chyba. Abychom se opravdu přímo a spolehlivě dozvěděli více, museli bychom vrtat daleko hlouběji, což je samozřejmě nesmírně obtížné. Jak bylo krásně řečeno ve filmu Jádro: „Space is easy! It’s empty!“

11. července 2013
Film Prometheus byl netrpělivě očekáván, ovšem reakce byly hodně rozpačité. Osobně musím film vysoce pochválit, zároveň však chápu, proč byl leckdo zklamaný. Mnozí fandové totiž čekali přímé předkračování Vetřelce, které odpoví na všechny otázky. Prometheus ale odpovídá jen na některé otázky a ještě více jich pokládá, aniž by odpověděl. Je to film složitý a náročný, žádá i nemálo přemýšlení a rozhodně není určený pro každého fandu sci‑fi a horrorů. Vedle této filozofické roviny ale nabízí také excelentní herecké výkony (Michael Fassbender si za robota Davida zasluhuje Oscara), dobré efekty a výbornou atmosféru, která sice nedosahuje děsivě dokonalé úrovně Vetřelce, ale v kombinaci s dalšími prvky formuje skvělý zážitek, díky kterému se Prometheus řadí mezi mé kandidáty na Film roku.

9. července 2013
Jiří Rusnok sestavil „prezidentskou vládu“, fakticky první svého druhu v naší novodobé historii. Rozhodně vítám přítomnost několika opravdových expertů, jichž si vážím, zejména Jana Fischera, Vlastimila Picka či Martina Peciny. Z personálního hlediska tedy vládě vyslovuji opatrnou podporu, ale chci samozřejmě ještě počkat na program. Mj. by mě zajímal postoj k otázkám, které přesahují horizont volebního období a mají esenciální strategický význam, jako je dostavba Temelína či nadzvukové stíhače. Postoj k tématům tohoto druhu totiž o vládě často vypovídá více než cokoli jiného.

7. července 2013
Krátce něco ke včerejšímu Dni upálení mistra Jana Husa. Je hodně příznačné, že (jak dobře poznamenává Jan Drnek v Dějinách české státnosti) tato osobnost je pro nás Čechy autorita zejména morální (ve smyslu boje za pravdu) a také politická (ve smyslu sociální spravedlnosti), nikoli náboženská. Opravdu velmi málo osobností české historie se dočkalo takové deformace a dezinterpretace jako Jan Hus a jsem si jist, že řadu lidí, kteří se jeho jménem „zaklínají“, by Mistr hnal klackem.

6. července 2013
Teprve nyní jsem viděl film Green Lantern z roku 2011. Mám z něho vcelku dobrý pocit, ale zároveň jisté rozpaky, protože se poněkud liší od většiny „superhrdinských“ filmů. Působí dojmem, že tvůrci snad chtěli vytvořit cosi gigantického, ale výsledek je podstatně decentnější, což odráží také fakt, že lidský zloduch na sebe strhává větší pozornost než vesmírné monstrum. Velmi originální je hlavní super‑schopnost, pochvalu zasluhuje i ideová koncepce (vůle vs. strach), hudba a designy letounů. A na závěr perfektní poznámka mé partnerky: Dá se ten prsten s nabíječkou koupit někde na Internetu? :‑)

4. července 2013
Diskuse o vědě, vědění a tak vůbec. Často se objevuje tendence (která mi značně vadí) prezentovat teorie, hypotézy, názory, spekulace, úvahy, modely a simulace coby jasná a nesporná fakta. A nedělají to zdaleka jen politici či senzacechtivá média, nezřídka to dělají i vědci. O spoustě věcí máme informace jen nepřímé, zprostředkované a odvozené, ale máme sklony je brát jako „primární“, resp. přímo získané. A netýká se to jen vesmíru, klimatu, mořského dna nebo složení Země, ale často se podobně přistupuje např. k ekonomii. Pak se nelze divit, že výsledky jsou takové, jaké jsou.

2. července 2013
Pořád se něco děje. Objevil se pozoruhodný návrh lehkého bojového letadla 6. generace, které by se velmi hodilo do budoucích válečných konfliktů. (Dobře tak.) Pozoruhodné věci se dějí také v Egyptě, kde pokus o demokracii záhy přivedl zemi takřka ke kolapsu, takže se patrně vrátí k moci armáda. (Dobře tak.) Nový premiér Rusnok sestavuje vládu, v níž by státní kasu mohl držet Jan Fischer. (Dobře tak.) A dnes jsem byl letos poprvé ve své milované Kaolínce. Léto je tu! (Dobře tak.) :‑)

1. července 2013
Diskuse o nových zpracováních popkulturních fenoménů. Vím, že hodně „pravověrných“ fandů nadává na remaky a rebooty kultovních záležitostí typu Sherlocka Holmese, Transformers nebo X‑Men (a v poslední době vyvolali vášnivé reakce připravovaní Želví nindžové), které podle jejich názoru jen deformují a przní původní „kouzlo“ a mění zavedené zvyklosti. Já tyhle názory nesdílím, nebo alespoň obecně ne. Ano, řada remaků se nepovedla, ovšem jiné zaznamenaly fantastické úspěchy, vrátily ty příslušné (už téměř „mrtvé“) fenomény do středu pozornosti a získaly novou generaci fanoušků. Nostalgické vzpomínky na „staré dobré časy“ jsou hezké, nelze však stále jen donekonečna opakovat známé věci. Někdy to chce také nový impuls a jiný pohled. A když se to nepodaří, pořád máme klasiku. :‑)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *