Glosy Lukáše Visingra – červenec 2014

31. července 2014
Někteří lidé jsou překvapení novou vlnou antisemitismu v Evropě, já nikoli. Židé a Izrael byli vždy dobrým terčem pro útoky, ať již ze strany (neo)nacistů či liberální (rádoby intelektuální, ale ve skutečnosti zejména ve své povýšené aroganci od reality odtržené) levice. Na současné situaci je komické mj. to, jak se liberální nadšenci šikují na podporu Hamásu, tedy islámských fašistů, kteří jsou jejich takřka dokonalým protipólem (pokud pomineme tu nenávist vůči Židům). Jejich jediným štěstím je, že Izraeli jsou podobné slovní výlevy ukradené, jinak by se jim zřejmě začaly stávat různé nehody.

30. července 2014
Chystá se další novela tzv. protikuřáckého zákona, která by tentokráte měla zakázat kouření v restauracích už kompletně. Otevřeně říkám, že to považuji za zásadní chybu, která reprezentuje typický „pečovatelský“ zásah státu do něčeho, co má podléhat principu nabídky a poptávky. Aktuální verze zákona, podle které se restaurace člení na kuřácké, nekuřácké a ty s oddělenými prostorami, mi připadá ideální, protože tak se vše nechává na provozovateli a zákazníkovi. (Jsem bývalý kuřák, dnes tolerantní nekuřák.) A argument, že ČR je poslední země EU bez nějaké formy zákazu, mi připadá zcela absurdní. Proč bychom nezbytně měli být s Evropou solidární i v neustálém generování regulačních volovin?

28. července 2014
Je už asi prakticky jisté, že tragický sestřel MH17 mají na svědomí separatisté, jenže to není všechno. Svůj nezanedbatelný podíl viny na katastrofě má ovšem i společnost Malaysia Airlines, potažmo všechny letecké společnosti, které si klidně létaly (a mnohé dosud létají) nad oblastmi bojů (nejen nad východem Ukrajiny). A to přesto, že je známo, že se tam vyskytují protiletadlové rakety v držení sil, o jejichž úmyslech a úrovni výcviku lze mít největší pochybnosti. Zajímalo by mě, co se ještě bude muset stát, aby byl vydán explicitní a závazný zákaz civilních letů nad takovými zónami.

26. července 2014
Film LEGO příběh od počátku uchvátí absolutně dokonalým technickým zpracováním, spoustou humoru a popkulturních odkazů, ale z hlediska obsahu, resp. příběhu budete zřejmě poněkud dezorientovaní. O co tu vlastně jde? Nenechejte se však odradit, jelikož v poslední třetině se vše najednou vysvětlí a film se posune do jakési „meta‑roviny“. LEGO příběh je opravdu výjimečně povedený a vzácný film, jenž zaujme dospělé i děti a připomene, proč je LEGO nejlepší hračkou všech dob.

25. července 2014
Debata o vynálezech a vynálezcích. Spousta vynálezů bývá často připisována lidem, kteří je ve skutečnosti zdokonalili, popř. se postarali o jejich praktickou funkčnost a rozšíření, ačkoliv (jestliže to bereme doslova) je nevytvořili. Např. parní stroj nevymyslel James Watt, telefon nevynalezl Graham Bell a s žárovkou coby první nepřišel Thomas Alva Edison (a stále se občas vyskytuje podezření, že první pilotovaný motorový let neprovedli bratři Wrightové). Ale to, aby se něco dalo prakticky používat, vyrábět a prodávat, je také velmi důležité. Sám objev nestačí. Hodně geniálních vynálezců totiž postrádalo ekonomický talent, a tak by jejich zlomové nápady dost možná zapadly, kdyby je potom nerozvíjeli jiní.

23. července 2014
Počáteční indicie a podezření se postupně přetavily ve velice vysokou pravděpodobnost. Přestože absolutní jistotu stále nemáme, skoro vše ukazuje na to, že tragédii letu MH17 mají na svědomí proruští separatisté a jejich fatální omyl při nasazení systému Buk. Jak jsem předpovídal, vyrojila se i spousta teorií o spiknutí, z nichž některé by měly sloužit spíš coby přílohy k diagnóze. Opravdu impozantně se ztrapňují některá ruská média, která tyto paranoidní bláboly vážně prezentují. Respektuji to, že někdo hájí jakési přesvědčení nebo politickou linii, ale pokud vypouští do světa tak stupidní a uboze odfláknutou propagandu, pak pro něho lze mít buď jen úplný výsměch, nebo soucitné politování.

22. července 2014
Román Analfabetka, která uměla počítat (druhé dílo od úžasného Jonase Jonassona) byl očekáván opravdu netrpělivě. Po jeho přečtení musím říci, že autor více než dostatečně splnil, co se od něj čekalo. Jestli mám srovnávat se Stoletým staříkem, pak je Analfabetka složitější z hlediska zápletky, byť trochu méně náročná na znalosti historie, opět však dominuje skvělý satirický humor a ironický nadhled. (Osobně oceňují i velmi originální líčení jihoafrického jaderného programu.) Chcete-li se u čtení především inteligentně pobavit, pak z „čerstvých“ knih doporučuji na prvním místě Analfabetku.

20. července 2014
Projekt lehkého cvičného a bojového letadla Aero L‑39NG vypadá opravdu slibně. Jak známo, náš „Albík“ je moje velká „srdcovka“, takže doufám, že se podaří to éro dostat do sériové výroby a dosáhnout úspěchu ve světě. L‑39NG není jen nějaká „soft“ modernizace Albatrosu, nýbrž fakticky úplně nový stroj, současně ale vypadá skoro stejně, což může u nynějších uživatelů L‑39 pomoci vyvolat zájem. Konkurence je těžká, ovšem já ve zlaté české (letecké) ručičky samozřejmě pevně věřím. :‑)

18. července 2014
Pochopitelně se nemohu vyjádřit k ničemu jinému než k sestřelu malajsijského letadla nad Ukrajinou. Jestli smím začít něčím ryze osobním, tak zřejmě nikdy jsem nedával tolik rozhovorů a komentářů za tak krátký čas (ačkoli bych určitě byl daleko raději, kdyby to nebylo kvůli tak strašlivé katastrofě). Pokud jde o sestřel samotný, resp. hledání viníka, tak doporučuji hlavně opatrnost a zdrženlivost, jelikož pořád máme jen málo spolehlivých informací. Zcela bych vyloučil jen Rusy, ale jinak to mohli spáchat jak separatisté, tak armáda Kyjeva (a mohl to být omyl i záměr). Myslím, že za nějaký čas se pravdu dozvíme, ale kromě toho jsem si jistý, že vznikne i záplava nejdivočejších konspiračních fantasmagorií.

17. července 2014
Obsáhlá publikace Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem rozhodně není určena pro slabé povahy. Jde o podrobnou studii zločinů, kterých se dopustil sovětský a nacistický režim v nynějším Polsku, Pobaltí, Ukrajině a Bělorusku od hladomoru na počátku 30. let do posledních etnických čistek. Není to však jenom výčet těchto zločinů, nýbrž i vysvětlení kontextu a do značné míry i nová interpretace, která zdůrazňuje, že podstatou masového vraždění, jež prováděly oba totalitní režimy, bylo „zbavení lidství“. Z jednotlivých lidí se stala čísla. Musíme si pamatovat, že ty „suché“ miliony mrtvých ve statistikách jsou miliony konkrétních osob. Nesmíme podléhat onomu „odlidšťování“ obětí, protože jinak by to znamenalo, že stalinisté a nacisté jakýmsi děsivě zvráceným způsobem přece jen uspěli.

15. července 2014
Dá se uvést řada zbraní, které skutečně zásadně ovlivnily historii světa. Troufám si říci, že až se bude dělat takový výčet pro 21. století, zaručeně se v něm vyskytne izraelský protiraketový systém Iron Dome, jehož fantastická efektivita prakticky eliminovala hrozbu teroristických raket Hamásu a Hizballáhu. Doufám, že si komplexy Iron Dome začnou pořizovat i členské země NATO a nasadí je v expedičních misích, jelikož pak budou pod touto fenomenální ochranou i čeští vojáci.

14. července 2014
Kapitán Amerika dospěl. Tak bych krátce vystihnul snímek Captain America: Návrat prvního Avengera, ve kterém se zajímavě pojí superhrdinský film se špionážním thrillerem. Nečekaně složitý děj, točící se kolem klasického dilematu „svoboda vs. bezpečí“, je vyprávěn přitažlivě, svižně a s vyváženou kombinací dialogů a akce. Dříve „naivní“ hrdina je konfrontován s drsným světem, v němž dobro a zlo nejsou tak jasně dané, jak se zdálo. Tomu nahrávají i akční scény, mnohdy vonící „starou školou“, ač si přijdou na své i milovníci CGI efektů. Fandové světa Marvelu zajisté ocení mnoho odkazů a postupné „skládání mozaiky“. Podle mě je to zatím nejlepší „marvelovka“. A už se těšme na pokračování.

11. července 2014
Diskuse o parních lokomotivách (mj. proto, že se tedy jedna ukázala minulou sobotu). Nyní už se poměrně málo ví, že poslední „pára“ byla u nás vyřazena z provozu až v roce 1980 (a v Číně a některých zemích ve třetím světě dosud jezdí tisíce parních „mašinek“). Parním lokomotivám trvalo dlouho, než byly připraveny k jízdě, ale bývaly až překvapivě silné a spolehlivé. Každopádně já jako milovník techniky se na tyto pořád krásné památky konstrukčního umění vždycky velice rád podívám. :‑)

9. července 2014
Pokud si někdo myslel, že v Iráku už to nemůže být horší, tak se patrně dočkal rázného vyvedení z omylu, když ISIL získala Saddámovy sklady chemických zbraní. Ano, právě těch zbraní hromadného ničení, které měl všechny zničit a které se (jak „každý ví“) přece „nenašly“ (ve skutečnosti se toho našlo docela dost). Je snad potřeba ještě něco dalšího, aby se proti ISIL konečně tvrdě udeřilo? Nevypadá to trochu hloupě, když tím, kdo dnes boj proti ISIL „táhne“, je Írán? Fakt, že se Abú Bakr al‑Bagdádí angažuje zatím jen v Sýrii a Iráku, není v rozporu s hodnocením, že je možná schopnější (a tudíž nebezpečnější) než Usáma bin Ládin. Západ musí drtivě zasáhnout, dokud je ještě čas.

8. července 2014
Čtyři české vojáky zabil sebevražedný útok v Afghánistánu. Zajisté se nyní objeví spousty komentářů proti účasti Armády ČR v misích, ale já to vidím přesně opačně. Pokud bychom se stáhli a přestali bojovat, bylo by to vítězství islamistů, kteří přece přesně to chtějí (a kterým zdatně pomáhají zástupy „užitečných idiotů“ v podobě pacifistů na Západě). Rodinám padlých vyjadřuji soustrast a čtyřem hrdinům skládám poctu, jaká přísluší těm, kdo položí život za svobodnou budoucnost své vlasti.

7. července 2014
Kniha Už je tady zas vyvolala velmi kontroverzní reakce, čemuž se ale nikterak nedivím. Adolf Hitler coby komická postava je pořád dost problematické pojetí, zvlášť když je román psán z jeho pohledu a dotýká se řady aktuálních problémů. Sledovat, jak si Hitler počíná v současném Německu, je sice hodně zábavné, ale je to zábava poněkud mrazivá. Autor naprosto dokonale vystihl Hitlerovo chování, myšlení i mluvu, ovšem tím spíše asi kniha leckoho pobouří a pohorší. Ale co je nejdůležitější, to je její základní myšlenka, protože autor jasně říká: Lidé se vůbec nepoučili, stále se dají lehce zmanipulovat, a kdyby se objevil „nový Hitler“, tak za ním zase (mutatis mutandis) půjdou jako tupé stádo.

5. července 2014
Diskuse o genderu. Je velmi zajímavé, že když se neznalému člověku snažíte vysvětlit, co to je, resp. co to údajně má být (podle těch, kdo na to věří, což já určitě nejsem), tak jeho první reakce, diktovaná zdravým rozumem, se zpravidla nese (bez ohledu na pohlaví reagujícího) v duchu: „Co je to za kravinu?“ Popravdě, já sám jsem kdysi reagoval stejně a názor jsem dosud nezměnil. Připadá mi to jen jako jeden z dlouhé řady postmoderních konstruktů, kam patří i pozitivní diskriminace či globální oteplování. Že jsem reakcionářský a tmářský paleo‑konzervativec? Asi ano. A jsem na to hrdý! :‑)

3. července 2014
Co se tam asi ještě stane? To si každý den říkám při pohledu na Irák. Snad jediný, kdo dokáže skopat ISIL do krychličky, jsou Kurdové, kteří se blíží k vyhlášení vlastního státu (ne že bych se jim divil). Islamisté se chlubí balistickou raketou Scud, která by jim s trochou štěstí mohla explodovat pod rukama. Jediné, co tam příliš nepřekvapuje, je angažmá Ruska, které kromě letadel možná dodává i piloty, protože v Iráku chrání i svoje ropné kontrakty. Ať už si o Rusku či o Putinově politice myslíte cokoli, teď byste měli Rusům fandit, jelikož v boji proti islamistům jsme na jedné lodi.

2. července 2014
Film Transformers: Zánik neumím popsat jinak než jako absolutně ohromující a extatický zážitek. Geniální Michael Bay vytvořil nesmírně zábavné dílo, které však (pro někoho překvapivě) nabízí daleko víc než jen úžasnou efektovou podívanou (která dle očekávání předstihuje snad vše, co tady dosud bylo). Navazuje se na první trilogii, ale současně startuje nová, dosti „temná“ zápletka se skeptickým vztahem k lidské povaze, což kontrastuje s tím, že ze všech dílů obsahuje tento snad nejvíce vtipných hlášek. Na scéně je zcela nová sada lidských postav (pro mě nejzajímavější je vědec Joshua Joyce, jehož nádherně ztvárnil Stanley Tucci) i robotů, mezi nimiž je snad nejlepší Hound (v češtině báječný Ota Jirák), ačkoli v závěru na sebe veškerou pozornost strhávají čtyři Dinoboti. Snad ani na sekundu jsem se nenudil, jenom jsem si vychutnával bojové scény i vtipné dialogy. A značně otevřený konec slibuje už připravované pokračování. Transformers: Zánik jsou jednoznačně nejlepší díl série a hlavní kandidát na Film roku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *