Glosy Lukáše Visingra – duben 2009

Štítky:

Čtvrtý měsíc roku 2009 je tu, s ním prakticky už letní teploty a další postřehy Lukáše Visingra.

29. dubna 2009
Jak známo, jedno z čelních míst v žebříčku nejhloupějších zbraní všech dob zaujímá bezzákluzové dělo s nukleárním nábojem Davy Crockett. Ale velmi vysoká pozice by měla náležet také jadernému torpédu Mk 45 ASTOR, což byla zároveň nejpitomější zbraň US Navy. Rádius ničení hlavice byl totiž větší než dostřel torpéda, takže se říkalo, že pravděpodobnost zásahu dosahuje až 200 %. Nápady jako tenhle mě neustále nutí velmi vážně pochybovat o příčetnosti některých lidí.

27. dubna 2009
Dostal jsem otázku (čili Mirečkovým novotvarem „byl jsem ptán“), zda bych se po podzimních volbách smířil s vládou ČSSD podporovanou KSČM. Těžká otázka. Patrně to bude pro leckoho překvapení, ale asi bych to (byť nerad) udělal, ovšem jen v případě, že by se k tomu došlo až jako k poslední možnosti. Tj. za podmínky, že by (teoreticky) vítězná sociální demokracie nedokázala utvořit vládu se středovými stranami, uzavřít opoziční smlouvu s pravicí nebo vyrobit nějakou velkou či širokou koalici. Kdyby toto všechno selhalo, pak bych vládnutí ČSSD s podporou KSČM nejspíš akceptoval jako menší zlo než ten cirkus, který jsme si museli prožít po volbách v roce 2006.

26. dubna 2009
Víte, která země měla jako první na světě funkční řízenou raketu země‑vzduch? Není třeba chodit nijak daleko, jelikož v té zemi patrně žijete. Počátkem září 1938 byl u nás úspěšně otestován prototyp zbraně TRUL (technické raketové útočné letadlo), což byla protiletadlová střela, která se automaticky naváděla na zvuk motorů nepřátelského letounu. Tehdy to byla supermoderní a nejpřísněji utajená zbraň. Kdyby se podařilo do konce září vyrobit alespoň pár kousků, nacistická Luftwaffe by se asi nestačila divit, jaké překvapení jí nachystali ti zákeřní Tschechei.

23. dubna 2009
Mezi četnými menšími dárky k narozeninám se objevilo i vejce Kinder Surprise, v němž jsem ke svému překvapení nalezl miniaturního plyšáka. Obsah kindervajíček opravdu zaznamenává výrazný vývoj. Ale navrhoval bych, aby se začalo prodávat také něco jako „Adult Surprise“. V čokoládovém obalu by mohl být např. malý doutníček, lahvička nějakého alkoholu, figurka hanbaté slečny, legrační prezervativ nebo tubička lubrikačního gelu. (Tohle si možná nechám patentovat!)

22. dubna 2009
Po prvních zprávách o žhářském útoku neonacistů jsem očekával, že to třeba dokope politiky ke změně přístupu k extremismu. Některé normy (např. příslušné paragrafy trestního zákona) by bylo třeba pouze důsledně prosazovat, zatímco jiné (zejména shromažďovací zákon) by bylo nejlepší přitvrdit. Policie by se neměla bát razantně zasahovat proti extremistům, a to i preemptivně. Vláda opravdu oznámila, že má nový plán, jehož hlavním prvkem má být… vzdělávání! Vypadá to jako špatný vtip, ale Íčko tu ubohost evidentně myslí vážně. Začínám mít docela strach, co všechno se tu bude muset ještě stát, než se česká demokracie začne skutečně účinně, militantně a nekompromisně bránit.

20. dubna 2009
Rozvinutí předchozího postřehu: Jak napovídá i jméno, na real‑time taktické hře Tom Clancy’s EndWar se podílel i velmistr techno‑thrilleru. Na tomto díle mě zaujala nejen poměrně originální vize III. světové války mezi USA, Evropskou federací a Ruskem, ale rovněž skutečně zajímavé vojenské jednotky. Před několika týdny vyšla letecká bojová akce Tom Clancy’s H.A.W.X., ve které se autor vyjadřuje k otázce soukromých vojenských firem, jimž říká jednoznačné a tvrdé NE! A jak známo, existuje hodně lidí, pro něž jsou jeho názory takříkajíc svaté, a tihle lidé mají vliv, peníze a hlasy… Nepřekvapilo by mě, kdyby to byl takový nenápadný začátek jakési Clancyho systematické kampaně proti nárůstu moci PMC. Jestli tomu tak opravdu je, docela rád bych se připojil.

19. dubna 2009
Skvělá oslava (mých) narozenin. Děkuji především svým přátelům za účast, zábavu a v neposlední řadě za vynikající dárky, mezi kterými je nutno zmínit kozy z belgické čokolády, plyšového tučňáka Svena a hodnotnou knihu Co dalo Česko světu. Také musím vyslovit díky prvotřídní vinárně U Královny Elišky za perfektní obsluhu a špičkové pití a jídlo. Vedle toho ČR vyjednává o nákupu letounů Hercules a mně se podařilo sehnat i nádhernou příručku k pozoruhodné hře Tom Clancy’s EndWar (jejíž jedna mise má lokaci Dukovany, Vysocina Region, Czech Republic). Jsem happy. :‑)

18. dubna 2009
Z návrhu nového rozpočtu Pentagonu mám takové smíšené pocity. Není to určitě tak zlé, jak se někteří lidé obávali, ale stejně bych měl řadu výhrad. Zejména mi vadí seškrtání projektu protiraketové obrany, obrněných vozidel FCS a některých námořních plavidel. Naopak pozitivně hodnotím zvýšenou podporu bezpilotních letadel a snahu snížit závislost na soukromých vojenských společnostech. Návrh jako celek přináší veliké změny priorit a zjevně se zaměřuje na expediční operace, „malé“ války a asymetrický boj. To z dnešního pohledu může vypadat správně, avšak nemělo by se bezvýhradně podléhat představě, že rozsáhlý konvenční konflikt už nikdy nenastane. Navržená opatření mají dlouhodobé důsledky a jistě se o ně ještě povedou těžké bitvy v Kongresu.

17. dubna 2009
Kdyby se dělala anketa o nejzbytečnější třídu válečných plavidel dneška, mým jasným favoritem by byl ruský Projekt 949A Antej neboli Oscar II. Tyhle obrovské ponorky s těžkými protilodními střelami byly vyvinuty speciálně pro útoky na americké letadlové lodě a k ničemu jinému se nehodí. Paradoxní relikty studené války bez rozumné možnosti uplatnění. Provoz takových jednoúčelových monster znamená jen vyhazování peněz. Rusové by udělali nejlépe, kdyby je s vděkem vyřadili a získané prostředky věnovali na moderní univerzální ponorky a nové letadlové nosiče.

14. dubna 2009
Přemýšlím o moderních stíhacích letounech a nemohu nevidět jeden zajímavý paradox. Pro Rusy, kteří nemají peněz na rozhazování, není priorita nový stíhač 5. generace PAK FA, nýbrž modernizace letadel 4. generace, z nichž se podařilo vydupat téměř nemožné. Tak se zrodily kvalitní stroje Su‑35 a MiG‑35. Jinak je tomu u Američanů, kteří si mohli dovolit dát prakticky neomezené prostředky na hypermoderní F‑22 a F‑35, ale možná poněkud zanedbali vývoj F‑15 a F‑16. Proto mě potěšila společnost Boeing, jež vyvinula působivý F‑15SE Silent Eagle. (Mimochodem, občas se ozývá kritika faktu, že americké stroje vesměs nemají TVC čili vektorování tahu, kdežto ruské ano. Na to lze lakonicky odpovědět, že TVC je zcela nezbytné pro řadu zcela zbytečných manévrů.)

12. dubna 2009
Zajímavá diskuse o politice: Nemohli bychom mít vlády nestranických úředníků a odborníků pořád? Na to mohu jako politolog jasně odpovědět: Pochopitelně mohli, ale odporovalo by to principu zastupitelské demokracie. Kde by pak byla politická odpovědnost? Tzv. úřednická vláda je dočasné řešení pro případ krize, ale není to samo o sobě řešení dobré, jen nejméně špatné. Vedoucí funkcionáři vlády (čili premiér a ministři) by za normální situace měli být aktivní politici, aby volič mohl v dalších volbách „odměnit“ či „potrestat“ vládní, popř. opoziční strany. Značná potíž ovšem spočívá v tom, že v českých podmínkách se pojmy „politik“ a „odborník“ velmi často vzájemně vylučují. :‑/

11. dubna 2009
Díky zhlédnutí výtečného filmu Bathory a díky přečtení knihy o Alžbětě Báthoryové mohu zodpovědně prohlásit, že standardní verze příběhu o sadistické vražedkyni je hromada blbostí, opírajících se o citace volovin. Čachtická paní byla jednoznačně pozitivní postavou, která se stala obětí bojů o moc a majetky. Maďaři a Slováci by ji měli plně rehabilitovat, podobně jako (což se tu moc neví) Rumuni úplně změnili pohled na Vlada III. (alias Tepese nebo Draculu), který je dnes brán jako tvrdý, ale spravedlivý vůdce a velký bojovník proti Turkům. A poznámka na mé oblíbené téma: My Češi bychom konečně měli uznat, že kníže Boleslav byl zejména skvělý politik a válečník, jenž vybudoval a ubránil stát. Patronem národa by měl být on, a ne slabošský kolaborant Václav!

9. dubna 2009
Ve volných chvílích občas přemýšlím nad tím, jak by se dala soudruhu Chávezovi dopřát nějaká krásná „nehoda“. Tento komunistický nacista přece stále někde řeční, cestuje, předvádí se a kdekoho otravuje, což nabízí řadu příležitostí. Jeho prezidentský letoun je báječným cílem. Vlastně se celkem divím, že už mu někdo takový zážitek dávno neposkytl. Soudruh Chávez má i nezvyklý talent na vytváření nepřátel, takže podezřelých by byly zástupy. Zastánci teorií o spiknutích by určitě ihned obvinili USA, v čemž by třeba výjimečně mohli mít pravdu, jenže už by jim stejně nikdo nevěřil. :‑)

7. dubna 2009
Za dva měsíce budeme opět volit do Evropského parlamentu. Tyhle volby budou především testem síly eurorealistické konzervativní pravice. Nepochybně tu pro ni existuje veliký prostor, který tvoří zklamaní příznivci ODS, národovci a odpůrci bruselské byrokracie a klimatického šílenství. Tento potenciál může čítat i přes 20 % hlasů, ale roste riziko tříštění, protože kromě Svobodných se bude o tyto hlasy ucházet zejména Libertas.cz, která láká mimořádně silnými osobnostmi. V případě eurovoleb ještě o tolik nejde, ale pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny už je podle mě třeba sjednotit síly, aby byla nabídnuta jasná alternativa proti ODS. (Modré ptáky by podle mě mohlo zachránit už asi jen tvrdé NE Lisabonské smlouvě, což je se současným vedením téměř vyloučeno.)

6. dubna 2009
Kdybych měl včerejší den popsat jedním slovem, bylo by to jistě slovo SHOW. Nejdříve nám Korejská lihově demagogická republika předvedla další ohňostroj. Následoval projev prezidenta Obamy, který byl docela působivý; nemohu sice souhlasit se vším, co řekl, ale jeho hlavní plán boje proti šíření jaderných zbraní má mou plnou podporu. Poté jsme mohli sledovat Velkou cenu Malajsie vozů F1, jež musela být předčasně ukončena, jelikož by se mohla dojíždět asi jedině jako závod člunů. Odpoledne proběhl sqělý výlet do zbytků přírody a večer jsme se dozvěděli, kdo bude předseda letní vlády. Doufám, že podobně rychle proběhnou podzimní vyjednávání o tom, kdo povede zimní vládu.

4. dubna 2009
Ještě jednou k autům: Rád bych věděl, kdy hodlá Škoda začít sériově vyrábět nějaký hybridní vůz. Ono je samozřejmě velmi správné, že hybridy a další alternativní pohony jsou či budou všelijak zvýhodněné, ale Made in Czech Republic jsou dnes jen plynové konverze škodovek. Škoda sice vyvinula automobily na FlexiFuel a CNG, avšak budoucnost jednoznačně patří elektřině. Proč by to pro zlaté německé české ručičky mělo znamenat nějaký velký problém?

3. dubna 2009
Koncept tzv. šrotovného má od počátku moji plnou podporu, a to nejen jako opatření proti ekonomické krizi, ale v kontextu České republiky i jako všeobecná potřeba. Úroveň vozového parku je u nás jedním slovem příšerná a dost významně se podílí na tragických statistikách dopravních nehod. U mnoha vozů, které tu vídám, vůbec nechápu, jak mohly dostat technický průkaz (nebo to spíše chápu až moc dobře). Jestli jedinou cestou, jak tyto nebezpečné pohyblivé vraky odstranit, je dát lidem peníze za to, že se jich zbaví a koupí si nová auta, budiž. Stát s oblibou financuje lecjakou totální blbost, takže v tomto případě alespoň půjde o poměrně účelně vynaložené finance.

1. dubna 2009
Podceňovat Izrael se zhusta velice nevyplácí. Mí skvělí přátelé znovu ukazují, že mají vůli a prostředky k zásahu i poměrně daleko od svých hranic. Úder na íránský konvoj v Súdánu lze připojit k dlouhé řadě excelentních preventivních i odvetných akcí izraelského letectva. Ale nejsou to jen letadla s Davidovými hvězdami, co rozsévá mezi nepřáteli Izraele smrt, zkázu a hrůzu. Jsou to také výteční důstojníci tajných služeb, jimž skládá zasloužené pocty např. kniha Mosad: Operace Eichmann. Nepřátelé Židů a sionismu se nikdy a nikde nesmějí cítit v bezpečí!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *