Glosy Lukáše Visingra – duben 2012

29. dubna 2012
Nezřídka tady doporučuji zajímavé knihy všeho druhu. Dnes nedoporučím nic, ale povzdechnu si nad tím, že na českém knižním trhu jedna kniha citelně chybí. Nejde o konkrétní titul, ale o kategorii. Za hlubokého minula u nás vycházely publikace jako Vojensko‑politický slovník nebo Stručný slovník vojenství, jež jsou (samozřejmě po „odfiltrování“ ideologického balastu) stále velmi cenné, protože nic podobného od té doby nevyšlo. Chybí tu zkrátka encyklopedická publikace, která by široké veřejnosti popsala termíny a témata z oboru bezpečnostní a vojenské vědy, techniky a historie. Např. tedy kategorie zbraní, osobnosti, konflikty, teorii toho všeho… Tvorby takového díla bych se velmi rád zúčastnil.

28. dubna 2012
Dovolte mi jeden trochu nesourodý, takový „jarní“ postřeh. Počasí aktuálně připomíná spíše léto a byla by škoda zůstat doma (když se navíc těm odvážnějším nabízí i možnost koupání, což jsem dnes také opravdu učinil). Rád bych si zvykl na víceméně středomořské klima (tedy dvě roční období) a pevně doufám, že se u nás díky probíhajícím klimatickým změnám opravdu etabluje. Mám ovšem dojem, že nás asi čeká horké léto nejen ve smyslu meteorologickém, ale též politickém, protože se možná dočkáme generální stávky. Dá se předpokládat, že nudit se rozhodně nebudeme.

26. dubna 2012
Debata o politice a ekonomice. Stále častěji vidím, že lidé nadávají na „kapitalismus“ a zároveň si idealizují výhody socialismu. Tím samozřejmě nepopírám, že minulý režim měl jisté výhody (koneckonců, kdyby je neměl, tak by nebyl většinou společnosti přinejmenším tiše akceptován). Hovoříme‑li však o „kapitalismu“, musíme mít neustále na paměti, že je to (stejně jako „demokracie“) jen ideál, k němuž se lze v praxi jenom přibližovat, což zákonitě přináší potíže. Lidé by asi nejradši měli výhody kapitalismu i socialismu současně, což logicky není možné. Ekonomické zákony můžete občas trochu ohýbat, ne však dlouhodobě porušovat; resp. nemůžete chtít, aby se koza nažrala a vlk zůstal celý. :‑)

24. dubna 2012
Debata o námořní terminologii. Problém je v tom, že ačkoli my Češi nějaké námořnické tradice máme (mj. z loďstva Rakouska‑Uherska), přece jen jsme národ vnitrozemský, takže čeština postrádá některé termíny, které by přišly vhod. Např. nemáme krátké pojmenování pro ponorku nesoucí střely s plochou dráhou letu (SSGN). Analogicky s pojmem „raketonosná“ (tj. nesoucí balistické rakety, SSBN) jsem svého času zkusil prosazovat slovo „střelonosná“, což se ale neujalo. Máte nějaký nápad?

23. dubna 2012
Po nějaké době bych zase pochválil a doporučil dvě knihy (víceméně) z mého oboru. Ta první nese jméno Zapomenutá elita a jde o pozoruhodnou studii, která vyčerpávajícím způsobem popisuje téma, které dosud bylo spíše stranou zájmu. Zaměřuje se na čs. vojenskou diplomacii v letech 1938‑1945, která hrála vysoce důležitou (ač nedoceněnou) úlohu v našem válečném úsilí. Druhá kniha má název Cesty k raketoplánům, a přestože je tenká, je opravdu „nabitá“ a komplexně pojatá. Zabývá se atmosférickými i kosmickými letadly s raketovým pohonem od nesmělých začátků po budoucnost, porovnává různé koncepce, to vše s popisem širších souvislostí. Pro fandy letectví povinnost.

21. dubna 2012
Den demonstrací. V České republice jsme si už zvykli, že odbory přesáhly svůj sociální sektor a chovají se (aniž by je kdo zvolil) jasně jako politický aktér, resp. de facto pomocná organizace levicových stran. Ale s tím se za daných podmínek zřejmě nedá nic dělat, bohužel je to příznak oné „post‑demokracie“. Stejně tak je ale jejím příznakem i propojení byznysu s politikou, resp. moc lobbistů a „kmotrů“. Souhrnně řečeno, je tu stav, kdy reálnou moc mají nebo chtějí nejrůznější organizace, skupiny či jednotlivci, kteří o ni neusilují ve férových volbách, nýbrž si ji nárokují pouze na bázi svých zájmů (samozřejmě označovaných za zájmy obecné). Z toho důvodu je volání po předčasných volbách značně naivní, neboť volby nemohou tento stav změnit. Kdyby totiž mohly, byly by už dávno zrušeny.

20. dubna 2012
Děkuji pracovnicím Městské knihovny Tišnov za zorganizování báječného výletu Po stopách jednokolejky a továrny v tunelech u Lubného. Jak známo, v železničních tunelech u Tišnova za II. světové války běžela výroba stíhaček Bf 109, a památky a stopy po této činnosti jsou mnohde dosud patrné (ačkoli místy dobře ukryté). Vedle vojenských a historických záležitostí ovšem byla na programu i nádherná příroda, také jsem si procvičil orientaci s kompasem a mapou… Velmi podařená akce. :‑)

18. dubna 2012
Známý výrok (připisovaný řadě různých autorů) říká, že politika je umění možného. Rád bych si dovolil tu větu aktualizovat ve smyslu, že politika v podání Věcí veřejných je umění posouvat hranice možného. Sice už jsme tu měli ledacos, rozpad strany doslova v přímém přenosu však ještě nikoli. Teď už skutečně raději žádná hodnocení, prognózy či přání, jelikož za pár hodin může být všechno zase jinak… Spíše si říkám, že o VV by se s trochou snahy dal napsat nebo natočit napínavý thriller, v němž by se objevily všechny nutné prvky žánru (promyšlená zápletka, nečekané zvraty, ďábelský zloduch, spiknutí, špionáž, soudy i sex), ani by si ten autor thrilleru nemusel vymýšlet.

17. dubna 2012
Ačkoliv jsem povoláním vojenský a bezpečnostní analytik, mezi mé zájmy patří také příroda a její záhady. S potěšením jsem si tedy přečetl nejnovější publikaci od Jaroslava Mareše, kterého pokládám za jednoho z nejlepších českých autorů knih o přírodě. Nová kniha má jméno Šepot buše a obsahuje poutavý popis cest po Africe a pozoruhodný pohled na život lidí i zvířat. Samozřejmě nabízí také spoustu informací o tématu, k němuž mě vlastně Marešovy knihy dovedly, totiž o záhadných, „kabinetní“ vědou vesměs neuznávaných zvířatech. Na dlouhé večery je to skutečně perfektní četba.

15. dubna 2012
Pořád se něco děje. Přežil jsem oslavu svých 29. narozenin a srdečně děkuji všem svým blízkým za účast, pomoc, atmosféru, zábavu a pochopitelně i za výtečné dárky. Připomínáme si sto let od potopení Titaniku, které jako máloco jiného demonstruje bizarní fascinaci lidí katastrofami. O skvělý pyrotechnický výstup se z vlastní iniciativy postarala Severní Korea. Ta země by se asi měla zakrýt průhlednou kopulí, aby sloužila jako zdroj zábavy a výstrahy. Nebo má někdo lepší nápad?

13. dubna 2012
Pátek třináctého je nepochybně nešťastný den pro pány Bártu a Škárku a způsoby, které oni a jejich partaj přinesli do politiky. Rozsudek nad Vítem Bártou se mi sice zdá jako velmi nízký a dost pochybuji, že ho to odradí od ovlivňování politiky, ale přece jenom je to pozitivní zpráva. Alespoň něco tu funguje zhruba tak, jak by asi mělo, a ne všichni soudci se nechají ovlivňovat politikou. V Česku se nejspíše nedá očekávat, že by náprava systému vzešla z obdoby italské „revoluce soudců“, spíše bych čekal, že změna vzejde z kruhů mimo ústavní instituce. Na místě většiny českých politiků bych asi měl docela strach z toho, že se opravdu začne rozvíjet avizovaná „vzpoura miliardářů“.

12. dubna 2012
Není žádným tajemstvím, že svět počítačových her jsem opustil před řadou let (na počítači, na němž tohle píšu, už byste žádnou hru nenašli), ale přece jen něco z tohoto oboru někdy přitáhne mou pozornost. Nyní je to hra World of Tanks, simulující souboje tanků z období kolem druhé světové války. Zaujala mě nejen pozoruhodným množstvím typů, ale i tím, že to není jen prostá „střílečka“, protože kromě samotných bojů v ní má klíčovou úlohu technický výzkum a nákupy. Procházet si vývojové stromy s desítkami typů tanků a součástí má něco do sebe. A pak že hry nepodporují vzdělání! :‑)

10. dubna 2012
Zdá se, že vládní koalice přežije. Je to dobře? Samo o sobě možná ne, ale volby by byly patrně ještě horší, protože by znamenaly další chaos a nestabilitu. S touto vládou se pojila velká očekávání, která však nebyla (zejména, ale nikoli pouze kvůli VeVerkám) naplněna, je však dobré počítat s tím, že to ještě není nic proti tomu, jaké zklamání by zřejmě vyvolaly nesplněné (protože nesplnitelné) sliby ČSSD. Na místě Bohuslava Sobotky bych se vyhraných voleb ve skrytu duše docela bál.

9. dubna 2012
Velikonoční pondělí je zřejmě nejvhodnější den pro doporučení knihy Ježíšova dynastie, která již vyvolala velké debaty ve vědecké obci. Nabízí naprosto nový výklad Nového zákona, pohled na osobu Ježíše i jeho rodiny (zejména jeho bratra Jakuba), Jana Křtitele, vznik křesťanství a jeho následný vývoj, jenž byl velmi ovlivněn přístupem apoštola Pavla (jehož převládnutí pak nejspíše vedlo k velkému zdeformování Nového zákona). Kniha stojí na opravdu podrobné analýze křesťanských textů (nejen „oficiální“ Bible, ale i jiných) a na nových archeologických objevech. Výsledkem je nesmírně působivá studie, jež by měla každého vést k hlubokému zamyšlení nad podstatou křesťanství.

6. dubna 2012
Debata o puškové munici. Možná to bude překvapivé, ale já nevidím přechod Armády ČR na střelivo typu 5,56×45 mm jako úplně nejšťastnější. Potíž je v tom, že tahle munice (která kdysi vznikla coby „dočasné“ řešení) je pro moderního vojáka zkrátka nedostačující. Nyní přejdeme ze střeliva 7,62×39 mm na 5,56×45 mm, jenže za deset či patnáct let možná budeme muset měnit znovu… A proto říkám: Nestálo by za úvahu nasadit 5,56mm střelivo jen omezeně, jakoby ho „přeskočit“ a vsadit na úplně nové, snad 6,8×43 mm SPC nebo 6,5×38 mm Grendel? Zkusme o tom prosím alespoň přemýšlet.

4. dubna 2012
Samozřejmě musím napsat něco o vládní krizi, potíž je v tom, že nevím přesně co. Překvapivé to asi není, vzhledem ke stylu a podstatě VeVerek se to dalo svým způsobem i čekat. S touto vládou se pojila naprosto výjimečná očekávání, daná (nejen) silou v parlamentu, ale brzy se ukázalo, že vnitřní soudržnost koalice je (zejména díky VV) dojemně slabá. Nutnosti kompromisů jsem si byl pochopitelně vědom, ale i tak mě tato vláda velmi zklamala. A co dál? Otázkou je, co by vyřešily předčasné volby, pokud by po nich následovaly podobné tragikomedie jako v roce 2006. Vláda ČSSD s KSČM je nepřijatelná, existují však určité náznaky o možné domluvě ČSSD s TOP 09… To je zatím asi vše.

2. dubna 2012
Včera jsme si připomněli třicet let od začátku války o Falklandy, jedné z mála moderních válek, ve kterých dva vyspělé státy bojovaly o sporné území. To by samo o sobě neznamenalo velký problém, kdyby z toho obě země vyvodily poučení. To se však bohužel nestalo. Argentina stále trpí představou, že Falklandy jsou její; nikdy jsem přesně nepochopil, co kromě geografické blízkosti (což je dosti ubohý argument) ji k tomu vede. Argentinské bludy by mě nechávaly klidným, kdyby ovšem nebylo znepokojivého oslabení britských ozbrojených sil, které už nemají kapacity na případné dobytí Falkland zpět. Jedinou možností je tedy tvrdé odstrašování a v případě agrese exemplární odveta.

1. dubna 2012
Na tento den by se asi hodil nějaký vtip. Podělím se proto o jeden ze svých nejoblíbenějších: Na nedělním kázání se farář zmíní, že příští kázání bude věnováno hříchu lži, a tak by si všichni měli přečíst osmnáctou kapitolu evangelia svatého Marka. Příští neděli se farář ptá, kdo si přečetl uvedenou kapitolu. Mezi farníky se zvedne mnoho rukou. Farář si jen povzdechne: „Vidíte, jak je potřebné hovořit o hříchu lži. Evangelium svatého Marka má totiž jenom šestnáct kapitol.“

no to když se dva milují spolu v posteli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *