Glosy Lukáše Visingra – duben 2013

30. dubna 2013
Adolf Hitler jako téma filmové komedie, část první. Ruský snímek Hitler kaput! je dosti zajímavý pokus o bláznivou parodii starých sovětských hrdinských válečných a špionážních filmů. Zkuste si představit ruský humor (zhruba ve stylu Svérázů), ale dotažený do totálního crazy extrému ve stylu např. Bláznivé střely či Žhavých výstřelů. (A přidejte si k tomu snad nejhorší filmové ztvárnění Hitlera.) Není to vlastně špatné, je tam spousta skvělých nápadů, mockrát se jsem se opravdu hodně smál, ale současně to působí trochu jako „nedotažené“. Suma sumárum: Ujde to, ale mohlo to být i lepší.

29. dubna 2013
Zpráva o sexuální příručce pro ultraortodoxní Židy je na první pohled absurdně vtipná, jenže pokud se nad ní trochu zamyslíte, je vlastně varovná. Ukazuje, kam až může dojít fundamentalismus, a to bez ohledu na konkrétní ideologie. (Ale přesto, či spíše právě proto, že jsem veliký příznivec Izraele, jsem chtěl upozornit právě na tenhle případ židovského, resp. judaistického extremismu.) Ideologie samy nejsou ani zdaleka tak nebezpečné jako netolerantní lidé, kteří se jich můžou „chytit“ a napáchat v jejich jménu nejhorší věci. To, co představuje skutečnou hrozbu, je totiž fanatismus.

27. dubna 2013
Fotografie potvrzují dřívější spekulace, že Venezuela získala protivzdušné systémy S‑300VM, jakož i řadu dalších moderních ruských zbraní. Navíc se hovoří o tom, že by si k letounům Su‑30MK2 mohli přikoupit stíhačky Su‑35. Zároveň je ale zcela zjevné, že pro tak výkonné zbraňové systémy Venezuela prostě nemá rozumné využití, takže tahle machistická gesta fašistického režimu jen provokují okolní státy, které logicky také začnou přezbrojovat. Možná nás čeká repríza té komické historické situace, kdy si jihoamerické země v podstatě bez vojenského smyslu kupovaly bitevní lodě a křižníky, aby se příslušní vůdci mohli vzájemně i před světem chlubit, kdo má větší… ehm… plavidlo. :‑)

25. dubna 2013
Kombinací náhody a doporučení se mi dostala do rukou zajímavá kniha Letím na Berlín, která románovou formou zpracovává jednu dost málo známou kapitolu druhé světové války, a to sovětské dálkové nálety na Třetí říši. Jako sovětská publikace z roku 1984 je samozřejmě hodně poplatná místu a době, ale naštěstí to není stupidní propaganda. Atmosféru a osoby vystihuje velice dobře, snad tam mohlo být více technických detailů, ale každopádně jde o poměrně příjemnou a čtivou válečnou prózu.

24. dubna 2013
Znáte českou historii? Většina určitě odpoví kladně. Ale musím vás opravit: Znát (zřejmě) jenom jednu její interpretaci, tu materialistickou, husitskou, republikánskou. Slavný autor alternativních historií Jan Drnek si dal za cíl nabídnout odlišný výklad, a to konzervativní a legitimistický. Jeho kniha Dějiny české státnosti je brilantním vyprávěním o Češích a jejich vztahu ke státu, vlastnictví, autoritě a idejím od počátku letopočtu do současnosti. Stejně jako knihy z alternativní historie je i toto dílo místy hodně provokativní, ale zároveň vysoce propracované, komplexní, čtivé a nutící k přemýšlení.

22. dubna 2013
Stále častěji dostávám otázku, co si myslím o dění v Ústavu pro výzkum totalitních režimů. Přiznávám, že (kvůli pracovnímu a jinému vytížení) tuto kauzu nesleduji tak detailně, jak bych asi měl, v každém případě ale vidím, že ÚSTR je nyní v naprosto nefunkčním stavu. Upřímně řečeno, nechce se mi pitvat, jestli jsou v tom osobní, politické nebo jiné zájmy a neshody, ale výsledek je evidentní. ÚSTR pokládám za instituci, která je potřebná a užitečná, ale musí se zaobírat tématy z historie, nikoli svými vlastními problémy. Podle mě by teď měly v prvé řadě „vychladnout hlavy“, měl by se nalézt konsensus na tom, co vlastně od ÚSTR chceme, a až pak řešit konkrétní personální otázky.

20. dubna 2013
Rusové umějí dělat válečné filmy, o tom není sporu, třeba klasické Osvobození je pořád vynikající. Ale ne všechno se podaří. Velice varovným příkladem je Pád Berlína, dvoudílné „válečné drama“, které je ale tak naivně a pateticky propagandistické, že často působí jako sebe‑parodující groteska (zejména ve scénách se Stalinem a Hitlerem). Jedinou světlou stránkou (kvůli níž to stojí za podívání) je Jan Werich, který ztvárnil postavu Hermanna Göringa a dal jí svůj osobitý vtipný šarm.

19. dubna 2013
Loděnice Huntington Ingalls Industries představily koncept lodě BMD Ship, která je určena (jak ostatně už název říká) pro protiraketovou obranu. Samo o sobě to nejspíše zní dobře, ale na můj vkus je to už trochu moc specializovaná jednoúčelová hračka. Protiraketová obrana je nesporně velmi důležitá, ale její námořní složku bych řešil jinak, a sice pomocí nových křižníků. Mělo by jít o plavidla, která zajistí obranu nejenom protiraketovou, ale i protivzdušnou a protikosmickou, a to všechno na nejvyšší strategické úrovni. Jakkoliv je systém Aegis brilantní věc, na toto už nestačí, takže se to asi neobejde bez obřích radarů v pásmu X. Ve výzbroji by měly být jak rakety, tak energetické zbraně, a je zjevné, že na „krmení“ toho všeho bude třeba atom. Stručně řečeno, dělejte laskavě něco s projektem CGN(X)!

17. dubna 2013
Amerikou a světem otřásl teroristický útok v Bostonu. Ať už za tím stojí islamisté nebo domácí extrémisté, odhadl bych, že to byl čin „osamělého vlka“, tedy jednotlivce, nanejvýš malé skupinky. Do jisté míry se to dá přirovnat k Breivikově vraždění v Norsku. Zabránit takovým činům je nesmírně těžké, protože osamělý vyšinutý jedinec je nesrovnatelně obtížnějším cílem než velké „spiknutí“. I kdyby se bezpečnostní opatření zvýšila na úroveň policejního státu, stejně nebude záruka, že k takovým izolovaným akcím nedojde. Asi je to smutné, ale musíme se s tím naučit nějak žít.

15. dubna 2013
Sociologie nepatří zrovna mezi moje extra oblíbené obory či specializace, ale také v ní se občas najde něco pro mě zajímavého, zvláště pokud to má přesah do politologie (a)nebo ekonomie. Právě to je případ textu, jemuž dal jeho autor (slavný sociolog Ivo Možný) název Proč tak snadno… Jedná se o skutečně vynikající analýzu české společnosti 70. a 80. let, která ukazuje, jak se Češi adaptovali na socialistický systém. Uměli využívat všech jeho možností k potřebě své rodiny a úzkého kolektivu, jakmile se však potenciál vyčerpal, postavili se hromadně proti systému. Pokud pominu texty ryze politické nebo ekonomické, tak je to zřejmě nejlepší vysvětlení mechanismů, které vedly k „sametové revoluci“.

14. dubna 2013
Jak někteří z vás asi vědí, dnes jsem se zařadil mezi třicátníky. Chtěl bych na tomto místě poděkovat svojí skvělé partnerce, neméně skvělé rodině a přátelům za krásnou oslavu (a ano, pochopitelně i za dary). Také chci poděkovat všem dalším, kdo si na mě vzpomněli a popřáli mi. A navíc bych rád poděkoval všem těm, které jsem za těch třicet let potkal a kteří nějak obohatili můj život, něco mě naučili, něco mi dali či pro mě něco udělali. Přeji si do budoucna co nejvíce pozitivních lidí! :‑)

12. dubna 2013
Spor o velvyslance. Alexandr Vondra do Izraele, Vladimír Remek do Ruska, Livia Klausová na Slovensko, tak by to mohlo vypadat. Všechny tři návrhy (resp. osoby) považuji za kvalitní a pro příslušné země velice vhodné. Ano, existuje tady podezření, že je to „kšeft“ či „odměna“, ale osobně o tom hodně pochybuji. On totiž post velvyslance rozhodně není nějaká příjemná „trafika“, víte? A dokonce i kdyby tam nějaký faktor „obchodu“ byl, tak by mi to zase tak nevadilo; v politice to tak prostě chodí, navíc tady se jedná o opravdu dobré kandidáty, takže by všichni mohli být spokojeni.

10. dubna 2013
O víkendu jsem po velice dlouhé době zapnul televizi se záměrem podívat se na film. (Jinak tam sleduji už prakticky pouze sport.) Konkrétně se jednalo o film Jak vycvičit draka, na který jsem měl řadu pozitivních referencí, a po jeho zhlédnutí mohu konstatovat, že byly naprosto oprávněné. Dle mého názoru je to jeden z nejlepších „animáků“ vůbec. Promyšlený a emočně působivý příběh, který snadno strká do kapsy i 99 % hrané „dospělé“ produkce, úchvatné zpracování (zvláštní ocenění zaslouží design draků) a navíc překrásná hudba. Opravdu vynikající film. Chtěli byste taky vlastního draka? :‑)

9. dubna 2013
Včera opustila tento svět „Železná lady“ Margaret Thatcherová, vzor úspěšné ženy, jež se rozhodla narušit „mužský“ charakter vrcholové politiky. A jen velice málo mužů dokázalo změnit Británii a Evropu tak jako právě ona. Stala se nejen ikonou konzervativní politiky a realistického pohledu na evropskou integraci, ale i (nebo spíše především?) symbolem vzdoru proti flagrantní agresi, když vedla Británii ve válce o Falklandy. (Orders from the Iron Maiden: Get the islands back!) Její brilantní osobnost zde bude velmi chybět. Nechť je i nadále vzorem odvážného vůdcovství. And R.I.P.

7. dubna 2013
Jistě nebude překvapivé, že v těchto dnech dostávám hodně otázek na dění na Korejském poloostrově. Co se to tam děje? O co těm šílencům jde? Bude válka? A jestli ano, tak kdy a jaká? Rád bych odpověděl, ale k tomu bych nejprve musel sám vědět. KLDR je extrémně neprůhledná a nevypočitatelná a často se chová zcela iracionálním způsobem. Docela bych se však bál té napjaté a vyhrocené situace, ve které by někomu mohly snadno „selhat nervy“, protistrana by zareagovala, následovaly by další eskalace, až by nebylo cesty zpět. V případné válce by KLDR samozřejmě nemohla vyhrát, ale cena za to by mohla být strašná. Kdyby bylo známo přesné umístění jejich raket a ZHN, byl bych první, kdo by požadoval preventivní úder, jenže to právě jaksi známo není. Snadné a rychlé řešení tady zkrátka neexistuje, a dokonce se bojím, že není ani jakékoli „dobré“ řešení. Zatím tedy radím: Buďme ve střehu.

6. dubna 2013
Po nějaké době se opět podělím o jeden velmi snadný kuchařský recept. Je to tuňáková pomazánka, avšak trochu jiná, než jakou obvykle dělám. Stačí rozmixovat konzervu tuňáka v oleji a kelímek pomazánkového másla (nebo jak se to po zásahu bruselské kreténokracie bude jmenovat). Potom to ještě můžete „nastavit“ majonézou či jogurtem a samozřejmě dochutit solí, pepřem, případně jiným kořením. Podávejte optimálně s ohřátým bílým pečivem. Elementary, dear Watson. :‑)

4. dubna 2013
Pokusů o „nový Top Gun“ (tzn. „náborový“ film o moderních bojových letounech) již bylo hodně, některé se povedly méně, některé více. Do druhé skupiny rozhodně patří jihokorejský R2B: Return to Base, což je (dle mého mínění) zatím asi vůbec nejlepší pokus. Kromě zajímavé zápletky a překrásných leteckých scén (na své si přijdou zejména milovníci F‑15K, T/A/F‑50 a MiG‑29) nabízí i nečekanou várku humoru, ačkoli základní linka je pochopitelně zcela vážná. Doufám, že se k novému filmu tohoto druhu konečně rozhoupe i Hollywood. Top Gun II asi nebude, ale snad se najde jiný kandidát…

3. dubna 2013
Ruská firma Concern Morinformsystem‑Agat zmodernizovala obávaný raketový komplex Club‑K, který je umístěn ve standardních ISO kontejnerech. Jak jsem již mnohokrát opakoval, sice je to technicky opravdu zajímavá věc, avšak z hlediska práva a bezpečnosti je to strašlivá zhůvěřilost, jež by mohla nadělat hrozivé škody jen samotnou svou existencí. Jakákoli civilní kontejnerová loď by tak v podstatě mohla být důvodně pokládána za pirátskou, resp. disponující útočnou výzbrojí (dokud inspekce neprokáže opak). Co by to asi způsobilo v mezinárodní námořní plavbě, nechci ani domýšlet. Vedení té firmy by každopádně mělo dostat jednoznačné varování, že pokud (nedej Bože) Club‑K někdy něco ošklivého skutečně způsobí, tak oni pak za ty následky ponesou přímou osobní odpovědnost.

1. dubna 2013
Nejnovější vtip: Víte, proč se posouvá čas na letní? Abychom mohli o hodinu déle sáňkovat! Faktem je, že v dnešní „jarní“ den působí počasí opravdu jako apríl. A měli bychom si na to zvykat, protože takhle by se to mohlo/mělo ustálit. Pokud budou trendy pokračovat, budeme mít dlouhou zimu, dlouhé léto a mezi nimi (místo jara a podzimu) krátké turbulentní přechody s velkými výkyvy. Inu, proč ne. Tohle „středomořské“ klima má řadu výhod. Abych nezapomněl, veselé Velikonoce. :‑)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *