Glosy Lukáše Visingra – duben 2015

30. dubna 2015
Přehlídka vítězství v Moskvě se blíží a všude už vidíme spousty fotek nových typů vojenských vozidel, která se mají oficiálně představit, zatímco já trpělivě odpovídám na spousty ČKD (Často Kladených Dotazů). Nyní bych rád podotknul jenom tolik, že ta nová vozidla jsou víceméně prototypy a rozhodně bude trvat ještě řadu let, než dojde na vstup sériových podob do výzbroje. Ta přehlídka má i obrovský propagandistický význam a tímto prizmatem je nutno hledět také na nové obrněnce. Můžete si ale být jistí, že psaného i mluveného slova na toto téma ode mě uvidíte a uslyšíte víc než dost.

28. dubna 2015
Dostal jsem otázku, zda přikládám nějaký význam nadávkám a urážkám, jejichž cílem nezřídka bývám. Ano, přikládám jim až takový význam, že se jim srdečně směji. Občas dokonce zadávám svoje jméno do Google a hledám, jakých přízvisek se mi nově dostalo. Z poslední doby mohu uvést názor, že jsem (dle kontextu asi ve vztahu k Moskvě) „zmetek kolaborantskej“. Každopádně si vzpomínám na svého učitele fyziky z VUT Brno, který pravil: „Na lavicích jsem si o sobě přečetl, že jsem všechny možné pohlavní orgány. Některá slova jsem dokonce ani neznal a musel jsem je vyhledávat ve slovníku…“ :‑)

27. dubna 2015
Mám za sebou dva takříkajíc historické víkendy. Navštívil jsem dvě výtečné výstavy v Podhoráckém muzeu, a sice Druhá světová válka na Tišnovsku (včetně krásné vernisáže) a Ve jménu zákona (ta se týká četnictva a TV seriálu Četnické humoresky) a dvě navazující přednášky, jednu o zbraních druhé světové války a druhou o podzemní továrně Diana. Dozvěděl jsem se mnoho dříve neznámých informací. A vyvrcholilo to návštěvou Přehlídky automobilové techniky v depozitáři Technického muzea v Brně, což byla vlastně nádherná výstava historických autobusů, automobilů, hasičské a vojenské techniky. Využil jsem také lákavou možnost projet se v jednom z vozidel; zvolil jsem horský bus Karosa T500 HB. Děkuji všem, kdo se podíleli na přípravě těchto báječných akcí a umožnili nám nahlédnout do historie.

25. dubna 2015
Před nějakou dobou jsem psal o podivné politice značky LEGO, která odmítá vyrábět stavebnice zbraní. Sice se to částečně obchází (když jde o sci‑fi či fantasy), existují i firmy dodávající „LEGO‑kompatibilní“ doplňky vojenské povahy, fandové modely techniky samozřejmě staví, avšak to pořád není ono. Naštěstí tento sektor trhu ochotně zaplnili jiní výrobci stavebnic, kteří sami na sebe omezení neuvalují. Kromě polské firmy Cobi s řadou Small Army je to především kanadská značka Mega Bloks, která vyrábí skvělé věci postavené na herní sérií Call of Duty. Někdy mívám docela chuť si něco z toho pořídit. :‑)

23. dubna 2015
Rozšíření pro Google Chrome, jež varuje před stránkami s ruskou propagandou, je zajímavý nápad. Jen bych se možná trochu bál, aby někdo nechtěl v dalším kroku příslušné weby přímo zablokovat. To už by totiž byla cenzura, proti čemuž bych se důrazně ozval. Svoboda projevu je přece zaručena, a to dokonce i svoboda šířit lži, polopravdy a konspirační teorie. Šiřitel by však za to měl pochopitelně nést i plnou odpovědnost, neboť ta ke svobodě nezbytně patří. A mohlo by vzniknout také rozšíření, které by upozornilo, že příslušný web může obsahovat ekofašistickou multikulturní propagandu. :‑)

21. dubna 2015
Film Mach 2 patří mezi ta „béčka“, u nichž člověk dost lituje, že jejich námět někdo nezpracoval jako „velký“ snímek s vysokým rozpočtem a kvalitním týmem. Téma pozemního rychlostního rekordu, resp. závodů aut s reaktivním pohonem by si jistě zasloužilo něco lepšího. Zápletka předvídatelná, herecké výkony slabé, efekty trapně laciné. Kupodivu to však celé víceméně funguje, děj svižně ubíhá a moc nenudí. Jako „béčko“ to ujde, ale jak říkám, chtělo by to pořádný hollywoodský blockbuster.

20. dubna 2015
Vedle realistické zahraniční a obranné politiky existuje řada dalších věcí, ve kterých bychom se mohli (a měli) učit od Ruska. Je to např. úcta k významným historickým postavám, kterou ilustruje např. záměr pojmenovat čtyři obrněnce na letošní Přehlídce vítězství podle jejich konstruktérů. A západní média by se měla inspirovat uměním těch ruských (mj. RIA NovostiSputnik nebo Argumenty i fakty) vytvářet krásné infografiky, jelikož ty logicky ohromně zvyšují atraktivitu. Nevím proč, ale většina západních infografik vyhlíží proti těm ruským jako chudí příbuzní. Jak říká klasik: Učit se, učit se… Co bylo to třetí? :‑)

18. dubna 2015
Celkem jistě lze konstatovat, že nejočekávanějším filmem letošního roku bude pokračování Hvězdných válek s titulem The Force Awakens. V souvislosti s tím bych si dovolil upozornit na jeden paradox. Druhý trailer na zmíněný film ukázal mj. zajímavého droida BB‑8, načež diváky přivedl k nezměrnému nadšení fakt, že nejde o počítačový efekt, nýbrž opravdu funkčního robota. Chápete to? V 90. letech jsme byli u vytržení z toho, že něco je udělané na počítačích, ale nyní jsme z všudypřítomných CGI efektů už tak znudění či znechucení, že si znovu vážíme ručně kreslené animace či fyzických loutek a modelů.

16. dubna 2015
Tohle shodou okolností souvisí se včerejším záznamem. Tvrzení o zastaralosti manévrových vzdušných bojů je zase tady, byť jsem si (zjevně naivně) myslel, že tento blud již patří minulosti. Nyní ho prezentuje analýza, jež dochází k závěru, že budoucí stíhač (tzn. letoun 6. generace) musí být zejména velký, aby mohl přepravit hodně senzorů a zbraní s dlouhým dosahem, kdežto obratnost a rychlost nebude příliš důležitá. Ach jo. Co to slyším? Že by ozvěny z Vietnamu? Nikdo pochopitelně nepopírá, že s vývojem technologií jdou ruku v ruce i změny ve vzdušném boji, ale vize bojů jakýchsi „nosičů raket“ je jen inovovaná podoba toho, co se tvrdilo už na konci 50. let. Nemám vůbec nic proti víceúčelovému bojovému letounu těžší kategorie, ale nahrazovat jím „pravé“ stíhačky? Ne, v žádném případě, ani náhodou!

15. dubna 2015
Jméno Dana Hamptona budou fandové letectví jistě znát díky slavné knize Viper Pilot. Ve své další publikaci s poetickým názvem Rytíři nebes pak předkládá úžasně čtivé a současně komplexní dějiny leteckých bitev od samých počátků do současnosti. Dramatické souboje a výstižné popisy strojů, portréty gentlemanů i zabijáků, evoluce výcviku pilotů a pojednání o taktice, strategické souvislosti, nic z toho zde nechybí. Dan Hampton se opět předvádí nejen jako vynikající pilot a znalec, ale také talentovaný spisovatel. V každém případě se jedná o excelentní knihu, která je pro milovníky letadel takřka povinností.

13. dubna 2015
Politického vývoje v České republice si všímá už i časopis Foreign Policy, který píše nelichotivě až varovně o vzestupu Andreje Babiše. Popisuje jej jako oligarchu, kterému jde o byznys, nikoli o demokracii. Onen trend, zvaný někdy „oligarchizace“, se ale rozhodně neomezuje na Česko a jeho ambiciózního ministra financí. Je to širší proces, který ovlivňuje celou střední Evropu a je produktem krize demokracie, v jejímž důsledku mnohý nespokojený volič hledá alternativu ke stávajícímu systému, aniž by vsadil na extremisty. Úspěšný (nebo také „úspěšný“) podnikatel se tak logicky nabízí, je to ale správná odpověď? Může i nemusí být. Vždycky to bude o konkrétních lidech. Pochopí to také český volič?

12. dubna 2015
Před dvěma lety jsem doporučil knihu Brno nacistické, dnes vyslovuji pochvalu jejímu volnému pokračování, které nese název Brno stalinistické. Nabízí informace o skoro pěti desítkách míst v moravské metropoli, která mají vztah k Únoru 1948, pompézním akcím režimu, politickým procesům, třetímu odboji atd. Publikace tak přesahuje avizovaný formát „průvodce městem“ a jedná se spíše o populárně-naučnou příručku o zajímavých tématech z tohoto nelehkého období. Opět velice podařené dílo.

10. dubna 2015
Začíná být už poněkud únavné, jak si někteří lidé neustále stěžují, že Putin je ošklivý zloduch, hybridní válka je neférová lumpárna a velká vojenská cvičení s rychlými přesuny vojsk jsou agresivní provokace. Myslím si, že autoři těchto stížností jaksi nepochopili, že mezinárodní politika je opravdu tvrdá hra a že tzv. mezinárodní právo je (zvláště tváří v tvář národním zájmům a vojenské síle) irelevantní protimluv. Stále platí, co říkám už roky: Nepotřebujeme kňourající naivní idealisty, nýbrž tvrdé lídry Putinova formátu. A musíme se naučit, jak vést hybridní válku a provádět přinejmenším stejně rozsáhlá a dynamická cvičení. Stručně řečeno, musíme se vrátit k realistické zahraniční a bezpečnostní politice.

8. dubna 2015
Jak známo, víra v konspirační teorie je příznakem duševní poruchy, a tudíž nemá cenu tyto bláboly vyvracet. Zato má smysl si z nich dělat legraci, např. tím, že si vymýšlíte vlastní konspirační teorie. O jednu takovou se musím podělit: Jiří Vyvadil a Adam B. Bartoš ve skutečnosti nejsou žádní zoufalci či psychopati, kdepak. Lze usoudit, že to jsou špičkoví vlivoví agenti CIA a Mossadu, kteří svými slovy a skutky dosáhli toho, že Češi tu připravili nejnadšenější uvítání US Army od května 1945. Kromě veliké pochvaly dostali i úkol získat stejnou veřejnou podporu i pro trvalé umístění americké základny. :‑)

6. dubna 2015
Dostal jsem otázku, co pro mě (tedy jako pro hluboce věřícího bez vyznání) znamenají Velikonoce. Asi jsem blízko před‑křesťanskému (chcete‑li pohanskému) pojetí, neboť je to pro mě jakási oslava probuzení přírody, začátku jara, prodlužování dnů a věčného koloběhu života. Vždyť ani křesťanská interpretace Velikonoc jako vzkříšení po smrti od toho není (zcela záměrně) daleko. A jelikož jsem rovněž člověk nábožensky maximálně tolerantní, přeji všem veselé Velikonoce strávené tak, jak chtějí. :‑)

5. dubna 2015
Diskuse o cestě Miloše Zemana na vojenskou přehlídku v Moskvě. Nezpochybňuji, že rozhodnutí hlavy státu tam jet je vysoce kontroverzní, avšak většina Zemanových kritiků jaksi zapomíná, že vysoce kontroverzní by bylo i rozhodnutí nejet. Prezidentovi jeho rozhodování vůbec nezávidím a upřímně říkám, že nevím, co bych dělal na jeho místě. (A stejně upřímně říkám, že jako soukromá osoba bych jel skutečně rád, jelikož nás čeká úžasná přehlídka nové techniky.) Ale každopádně by se do takových kontroverzí neměly tahat emoce. To, co řekl americký velvyslanec, nebylo nejšťastnější, jenže stejně vnímám i odpověď prezidenta. Teď by to chtělo od obou stran trochu „zchladit hlavy“ a respektovat své odlišné postoje.

4. dubna 2015
Nejlepší apríly letošního roku: 1. Evropská unie odkoupí dvě plavidla Mistral objednaná Ruskem. (Tento vtip ovšem dovedla k dokonalosti některá ruská média, která jej převzala jako zcela vážnou zprávu, což vypovídá o jejich kvalitě skutečně mnoho.) 2. Akrobatický tým Blue Angels přejde na bezpilotní letouny. (Ale upřímně, za nějakou dobu by to přijít mohlo.) 3. Do hry War Thunder bude přidán kráčející tank ŠT‑1. (Vypadá to, že kráčející tanky jsou v poslední době nějak v módě.) Good job. :‑)

2. dubna 2015
Některé příběhy jsou věčné bez ohledu na to, jak (popř. zda vůbec) se doopravdy staly. Příkladem je odchod Židů z Egypta, nově zpracovaný ve filmu Exodus: Bohové a králové. Po stránce příběhu to pochopitelně není žádné veliké překvapení (byť se najde pár zajímavých nápadů), ale není to ani nějaká jednoduchá křesťanská „agitka“ (viz neobvyklé podání Boha). Exodus je zajisté nejsilnější ve velkolepých efektových scénách bitev a ran egyptských, až se chvílemi zdá, že to Ridley Scott celé natočil jen kvůli krvavému Nilu, žábám a vředům. Celkově to je film dobrý, velice dobrý, ale k tomu, abych jej označil za skutečně výborný, mu přece jen něco chybí. A na geniálního Gladiátora prostě a jednoduše nemá.

1. dubna 2015
Dragoon Ride je za námi. A máme plné právo se pochválit, jelikož to byl fenomenální úspěch, mnohem větší, než v jaký doufali i největší optimisté. Ukázalo se, že postoje zoufalců a psychopatů typu Vyvadila či Bartoše zastává jen pár procent, kdežto velká většina Čechů spontánně a srdečně uvítala spojence. Ta atmosféra byla úchvatná. A ty vlajky. Všude americké a české vlajky! Technika „Dragounů“ je pochopitelně velice zajímavá, avšak na mě osobně ještě více zapůsobila právě ta atmosféra. Česká republika prošla tímto testem dokonale a já mám zase o důvod víc být hrdý na to, že jsem Čech. Díky, Ameriko!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *