Glosy Lukáše Visingra – květen 2009

Štítky:

Jarní semestr akademickéhu roku 2008/2009 se nezadržitelně blíží ke svému zkouškovému vyvrcholení a Lukáš Visingr neúnavně pokračuje v glosování.

30. května 2009
Předvolební televizní spoty k volbám do Evropského parlamentu už dodaly téměř všechny strany, hnutí a koalice. Bohužel ani ty nově dodané klipy (až na jednu výjimku) nepřekračují úroveň těch, které jsem tu oglosoval minulý týden. Mezi nejpodivnější se řadí příspěvek Republikánů, jejichž předseda Miroslav „Mr. Bean“ Sládek předčítá ze Shakespeara, kdežto strana Lidé a politika se zřejmě pokouší oslovovat i neslyšící diváky. A co ta výjimka? To je „horrorový“ klip Železného a Tlustého hnutí Libertas.cz, který bych v této kampani hodnotil jako vůbec nejlepší.

28. května 2009
Další debata o privatizaci bezpečnosti, resp. o soukromých vojenských společnostech. Co se týče oborů jejich působnosti, můj názor je asi takový: Veškerá logistika a technická podpora, pokud bude efektivní, proč ne. Výcvik a poradenství, když bude kvalitní, budiž. Ale ohledně výslovně bojové činnosti už bych byl opatrný. Privátní subjekty bych nechal dělat strážní, hlídkovou a eskortní službu a v rámci nějakého většího uskupení (např. v operaci na vynucení míru) bych jim snad svěřil roli „force multiplier“ (typicky leteckou podporu). Ale opravdu hodně nerad bych viděl „soukromé armády“, které by vesele válčily pro každého, kdo by zaplatil. To bychom to tu mohli brzo zabalit.

26. května 2009
Děkuji za informaci o knize Showdown: Why China Wants War with the United States, která předkládá zajímavé prognózy konfliktů Číny a USA. Jelikož ČLR nemá (a zřejmě dlouho nebude mít) kapacity na to, aby porazila Ameriku v konvenční válce, mohla by sáhnout k alternativním metodám, jež by využily některé slabé stránky USA. Scénáře tedy zahrnují nejen obligátní Tchaj‑wan, ale také Koreu, Japonsko, Venezuelu, Írán a kyberprostor. Kniha vyznívá dost varovným tónem a koreluje s mým názorem, že by Čína měla být rychle poražena a zneškodněna teď, dokud je ještě slabá.

25. května 2009
KLDR porušila pravidla, podkopává stabilitu a ohrožuje mír. Jsme velice znepokojeni. Mimořádně bude jednat Rada bezpečnosti OSN. Shrnuto: Bla bla bla… Reakce na další nukleární zkoušku opět perfektně ilustrují absolutní impotenci mezinárodního společenství tváří v tvář bandě šílenců a zločinců. Výsledky veškerých jednání a sankcí nejsou nulové, nýbrž negativní, jelikož Severní Korea se (a ne bezdůvodně) utvrzuje v názoru, že jí v zásadě nic nehrozí a že všeho se dá dosáhnout jen vydíráním a násilím. Co se ještě bude muset stát, aby svět pochopil, že s režimy, které uznávají jen sílu, si lze poradit jen silou? To máme opravdu čekat na druhou korejskou válku?

22. května 2009
Ještě jednou k Evropské unii: Jednoznačně podporuji návrh, že v budoucí Evropské komisi by se Česká republika měla snažit získat komisaře pro energetiku. Zvláště dnes je tato funkce velmi důležitá, protože se rozhoduje o energetické budoucnosti Česka i Evropy. A tato budoucnost musí být jaderná! Jiné cesty není! Jsme uranová velmoc, výzkum a využití síly jádra u nás vždy byly na špičkové úrovni a rozhodně nepotřebujeme, aby nám nějací zelení kryptofašističtí eurokrati krákali do dokončení Temelína a stavby třetí nukleární elektrárny. Bursík ven, atom sem!

21. května 2009
Sehnal jsem PDF verze dalších románů skvělého Dalea Browna, mezi nimi (konečně) i Plan of Attack a (nečekaně, ale o to příjemněji) Shadow Command. V těchto dnech navíc vychází jeho zbrusu nové dílo jménem Rogue Forces, které docela originálně pracuje s tématy Kurdů, Iráku a Turecka. V předchozích knihách byl (opět) vyřízen „tradiční“ protivník USA, tj. Rusko, které asi (opět) dostává čas na obnovení sil, aby mohlo být za pár let (opět) poraženo… Přes toto trochu archaické pojetí „věčně zlého“ Ruska se Brown se řadí k mým nejoblíbenějším autorům; vedle strhujících popisů technologií a bojů totiž dovede výtečně psát i žhavé erotické scény. :‑)

20. května 2009
Česká televize začala vysílat předvolební spoty k volbám do Evropského parlamentu. Deset ze třiatřiceti subjektů (včetně ČSSD) příspěvky nedodalo, čemuž se ani moc nedivím, jelikož podle mě je reálný vliv této metody minimální. Většina vysílaných příspěvků je nudná, trapná a technicky slabá, popř. hovoří o tématech, která s EP nemají co dělat. Za celkem dobré bych označil pouze klipy Svobodných, Liberálů, SNK‑ED a KSČM. Speciální případy pak představují spoty, které mě upřímně pobavily a rozesmály; to se týká zejména Moravanů a samozřejmě Humanistické strany.

18. května 2009
Ozbrojené síly Srí Lanky (kterým tímto zároveň srdečně blahopřeji) včera razantně podtrhly židli všem, kdo stále opakují, že teroristy není možné porazit vojensky. Zničení Tamilských Tygrů prokazuje, že to možné je! Dlouhodobě tvrdím, že kvalitně vycvičená a vyzbrojená regulérní armáda, které zadávají cíle odhodlaní, zásadoví a neústupní politici, může vždy vyhrát nad povstalci či teroristy. Občas to vyžaduje hodně tvrdé postupy, výsledky se však nakonec dostaví. Vůbec nepochybuji, že Francouzi a Američané mohli vyhladit rudé ve Vietnamu, a rovněž jsem bezvýhradně přesvědčen, že zvítězíme v Afghánistánu, Iráku či Kolumbii. Nebude to rychlé ani snadné, ale půjde to, jen je nezbytné vytrvat. Chce to chladnou hlavu, horké srdce, pevnou vůli a silné ruce. Amen.

17. května 2009
Náhodou jsem narazil na údaj, že ruské námořnictvo má jakousi hloubkovou jadernou ponorku jménem Lošarik. Nedalo mi to a pustil jsem se do hledání. Oficiálně se jmenuje Projekt 210 a není to vlastně tak docela ponorka, ale spíše batyskaf poháněný malým reaktorem. Informací je skutečně málo, ale říká se, že Lošarik se může potápět snad až do 6000 m! Koneckonců, Sověti Rusové stvořili lecjaké podmořské obludnosti, takže toto je asi jen další do sbírky.

16. května 2009
Některé režimy typu Íránu nebo KLDR zjevně považují za výbornou zábavu zatýkat americké novináře a soudit je pro špionáž. Ale to by se jim mohlo krutě nevyplatit. On by si totiž mohl někdo vzpomenout, že státem uskutečněný únos je podle mezinárodního práva válečný akt. A země jako USA či Izrael mají takovou zvláštní tendenci dostávat své lidi z problémů, a to někdy i způsobem, který na oplátku dostane do značných problémů příslušný režim. Vzpomínáte si na vynikající operaci Thunderbolt? A doporučuji také knihu Obrněná kavalerie, zejména kapitolu o operaci Rychlá šavle. To vše prosím pouze jako malé upozornění, abyste se třeba některý den ráno při sledování zpráv moc nedivili.

13. května 2009
Lidé se mě ptají, jak na mě zatím působí prezident Barack Obama. Především na mě působí jako herec (pokud ne přímo šoumen či kašpar), který má všechno dokonale nacvičené a zrežírované. Jinými slovy, je naprosto opačným druhem politika než přímý, rázný a otevřený „kovboj“ Bush. Tolik k formě. Co se týče obsahu… Mohlo by to být podstatně horší. Obama toho zatím moc nepokazil, což je ale především důsledkem faktu, že toho zatím moc neudělal. Jestliže bude takhle vypadat celé jeho prezidentství, bude mít možná pozitivnější výsledky, než by se dalo čekat.

12. května 2009
Při třídění materiálů z výstavy IDET 2009 jsem si uvědomil, jak se liší přístupy různých firem k výrobě těchto papírů. Některé (jako Česká zbrojovka) nabízejí přehledné katalogy všech výrobků, zatímco jiné (mj. Raytheon) produkují samostatné prospekty k jednomu každému typu. Z podkladů některých firem (např. Tatra) se dozvíte skoro všechno, kdežto z jiných (ty raději nebudu jmenovat) skoro nic. Mnohdy se samozřejmě dávají CD a DVD, někdy i USB Flash disky, ale občas i zcela jiné věci, třeba odznáčky, přívěšky na klíče, zápisníčky, propisky nebo (letos velmi často) bonbony. P.S. Avizovaného protestu se v jedné chvíli účastnilo možná i deset osob… :‑)

11. května 2009
Vlastně ani nevím proč, ale mám jakýsi neodbytný pocit, že Fischerovo „letní“ vládnutí bude úplně jiné, než se čeká, a také že blížící se volby do europarlamentu i naší poslanecké sněmovny skončí pořádným překvapením. Prozatímní vláda by buď mohla zaznamenat nějaký nečekaný oslnivý úspěch, nebo by se naopak mohla předvést nějakým totálním fiaskem. Ale vážně nevím, proč mám ten pocit; je to snad jen jakási intuice politologa. Co se týče voleb, odhadl bych, že se výrazně prosadí některý nový subjekt (při troše snahy eurorealistická pravice). A mimochodem, víte, proč jsou u nás pořád nějaké volby? Protože je tady pořád dost lidí, kteří ještě nikam nebyli zvolení. :‑)

8. května 2009
Nikdy jsem se netajil tím, že bych v českém letectvu rád viděl moderní ruské bojové letouny firem MiG či Suchoj, samozřejmě „westernizované“ (jako slovenské MiG‑29AS). To by ale jako podmínku nutnou vyžadovalo, aby rusofobní liberálové šli (se vší úctou) ke všem čertům a aby zde rozhodovali realisticky smýšlející konzervativci hrající „ruskou kartou“ (především lidé kolem Václava Klause). Pro zajímavost si můžete přečíst jednu správně „ujetou“, ale originální a zábavnou vizi toho, jak by se česk(oslovensk)é znaky mohly dostat na stíhačky Su‑47A.

7. května 2009
Včerejší a dnešní den jsem strávil na veletrhu IDET 2009, který se podle mého názoru opravdu vydařil. Představila se řada zajímavých novinek tuzemského i tamzemského původu, o nichž budu pochopitelně psát v reportáži. Dotáhl jsem více než dvanáct kilogramů (!) materiálů (v tom je ovšem zahrnut i román Patricka Robinsona Hunter Killer). Proběhl (údajně povedený) křest mé knihy, pohrál jsem si s útočnou puškou CZ S 805, poznal jsem nemálo zajímavých lidí… Co však jednoznačně považuji za zážitek č. 1: Byla mi dopřána jízda po terénním polygonu v obrněném vozidle RG‑31 MK5 LHM! Za tuhle naprosto úžasnou zkušenost musím vyslovit zvláštní poděkování týmu značky BAE Systems, jmenovitě Marcele Minářové a Jiřímu Marešovi. Také musím pochválit vedení veletrhu za perfektní organizaci a vynikající služby. A na shledanou za dva roky na IDET 2011.

5. května 2009
Včera uplynulo 90 let od tragické smrti Milana Rastislava Štefánika a znovu se spekuluje o tom, jestli to opravdu byla nehoda a jestli za tím náhodou nestál Beneš. Skutečností je, že Štefánik byl konzervativec a monarchista a určitě by prosazoval autonomii Slovenska. Okolo oné havárie letadla skutečně byla řada podezřelých okolností… Dost. Mám velmi nerad teorie o spiknutí a myslím si, že to přece jen byla spíše nehoda. Je to smutné, ale někdy se to zkrátka stává. Nicméně, vzhledem k tomu, co vím a co si myslím o Edvardu Benešovi, bych si raději ponechal malou výhradu: Pokud by se někdy zjistilo, že Štefánikova smrt byla naplánována, zase tak moc by mě to nepřekvapilo.

4. května 2009
Chystám se na veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET 2009. Přestože je opět avizováno mnoho novinek z čistě vojenské oblasti, zjevně pokračuje trend posouvání výstavy směrem k „širokému“ pojetí bezpečnosti (např. bezmála celý pavilon Z okupuje ministerstvo vnitra). Už víceméně tradiční doprovod nám zajišťují dojemně naivní lidičkové, kteří protestují proti zbrojnímu průmyslu, čili proti technickému pokroku, kvalitním pracovním místům a stimulaci ekonomiky; zvláště v dnešní době krize jsou to velice konstruktivní postoje. IDET bez protestů by byl jako želva bez klavíru.

2. května 2009
Na trhu civilních dopravních letadel podle mě existuje sektor s docela velkou poptávkou, avšak nulovou nabídkou. Chybí tu SSBJ (supersonic business jet) neboli nadzvukový obchodní dopravní letoun. Velká linková letadla Concorde a Tu‑144 se nakonec ukázala jako ztrátová, ovšem malý luxusní sexy stroj pro několik VIP (třeba úprava stíhacího bombardéru Su‑34) by se určitě prosadil. Zájem by měly ozbrojené síly, hlavy států, nadnárodní korporace i bohatí soukromníci. Předpokládá se, že by se našel prostor pro odbyt nejméně 250 kusů. Koncepce SSBJ se mi líbí ještě z jednoho ryze osobního důvodu: Tato letadla by totiž příšerným způsobem štvala ekologisty. :‑)

1. května 2009
Už jsem na ulici potkal rodiče s dětmi opatřenými rouškami na ústech. Hysterie okolo prasečí chřipky je zjevně hitem. Zhruba každé dva roky přichází nějaká taková záležitost. Nemoc šílených krav, slintavka, kulhavka, SARS, ptačí chřipka… Zapomněl jsem na něco? Zatím vždy se nakonec zjistilo, že jde buď o úplný nesmysl (např. přenos BSE ze skotu na člověka se nikdy neprokázal), nebo o fakticky omezenou, ale mediálně úděsně nafouknutou hrozbu. Proto radím: Zapomeňte na prasečí chřipku, pomilujte se pod rozkvetlou třešní a užívejte si jaro, léto nebo co to vlastně je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *