Glosy Lukáše Visingra – květen 2013

30. května 2013
V poslední době vytvářejí média paniku okolo 3D tiskáren, které umožňují lidem, aby si doma zhotovovali funkční palné zbraně. Ano, je to technicky možné, ačkoli o spolehlivosti a bezpečnosti podobných výtvorů lze myslím oprávněně pochybovat. S dostatečnými prostředky a časem je ovšem technicky možné si doma vyrobit i tank nebo atomovou bombu. Podle mě je reakce na 3D tiskárny velmi přehnaná, protože je pořád daleko snadnější si „kvér“ koupit ilegálně na ulici… Faktem ale je, že tato technologie posouvá do zajímavé roviny ten známý „protipirátský“ slogan: You wouldn’t download a car. :‑)

29. května 2013
Příběh o cti a poslušnosti vojáků a o slabošství politiků, to je výborný jihokorejský film Silmido. Vychází z reálných událostí kolem tzv. Jednotky 684, jakési obdoby „Tuctu špinavců“, která měla v KLDR zavraždit Kim Ir‑sena. Přestože šlo původně o zločince, svůj úkol vzali nesmírně vážně a na misi se připravili, avšak pletichy politiky nakonec neumožnily její provedení. A jednotka se vzbouřila… Film je perfektně natočený, dokonale vystihuje atmosféru krutého výcviku a následného zklamání mužů, jimž zrada vzala smysl života a donutila je k zoufalým činům. Osobně jsem pevně přesvědčen, že Jednotka 684 měla být vyslána, neboť v podstatě nebylo co ztratit. Kdyby neuspěla, situace by se patrně nijak nezhoršila, a kdyby uspěla, svět by se změnil a všechno by se pak hodnotilo jinak.

28. května 2013
Debata o monarchii. Chtěl bych zdůraznit, že skutečně nejsem monarchista (či legitimista) „z přesvědčení“, nejsem ovšem ani přesvědčený republikán. Jsem pragmatický konzervativní vlastenec, který chce pro svou zemi to nejlepší. A proto bych teď pro monarchii (tj. obnovení Českého království) téměř určitě zvedl pac, jelikož v této situaci bych to viděl aspoň jako dobrý pokus o nápravu. Mám‑li se tedy vyjádřit stručně, pak spolu s Korunou Českou říkám: Deus, Rex, Patria!

26. května 2013
Vypadá to, že můj počáteční dobrý pocit z papeže Františka byl správný. Jeho čerstvá výzva ke spolupráci všech věřících i ateistů a podotknutí, že záleží zejména na tom, jestli člověk koná dobré věci, mi zní velice sympaticky. Tohle je správná cesta k „otevření“ a reformě katolické církve a také (doufám) poslední tečka za netolerantní a strašlivě kontraproduktivní doktrínou „mimo církev není spásy“, která je v nějaké podobě přítomna v naprosté většině církví (a to je ostatně i jeden z hlavních důvodů, proč coby věřící bez vyznání z principu odmítám být členem kterékoli církve). Papež František za krátkou dobu působení změnil mnohé a zřejmě nejsem sám, kdo tuší, že tohle je zatím jen slabý začátek.

24. května 2013
Německo řeší palčivou otázku: Co si počít s knihou Mein Kampf? Po vypršení lhůty autorských práv bude možné (pokud nedojde k nějaké právní úpravě) její text šířit a vydávat. V každém případě bych považoval za kontraproduktivní blbost knihu zakazovat, to by jen zvýšilo její atraktivitu, nehledě k tomu, že by to asi (vzhledem k její dostupnosti na Interfernetu) vypadalo kapku zoufale. Jsem někde mezi pozicemi „vydávat bez omezení“ a „vydávat s komentáři“. Popravdě řečeno, lidi by si to měli přečíst, aby sami zjistili, že je to strašlivá slátanina, zmatený blábol a nudný paskvil.

23. května 2013
Malý, ale hezký a český. Tak by se dal krátce charakterizovat brněnský veletrh IDET 2013. Letos se vešel do jednoho pavilonu (druhý obsadila „spřízněná“ požární a bezpečnostní výstava PYROS / ISET) a přijelo relativně málo zahraničních vystavovatelů, ale o to více se mohly předvést firmy české a slovenské. Pokud mám jmenovat to nejzajímavější, tak to byl na prvním místě obrněnec BMP‑M2 SKCZ, jenž je výrobkem české značky Excalibur Army a dvou slovenských firem. S pozoruhodnou nabídkou přijel i VOP; uvedu tu aspoň robotický systém TAROS. Už jenom telegraficky zmíním samopal CZ Skorpion EVO 3 A1, pasivní systém ERA Silent Guard, radar Retia ReVISOR či sérii nákladních vozů Tatra T158 Phoenix. Také mohu pochválit pěknou expozici Armády ČR, mimořádně působivý historický projekt Legiovlak či skutečnost, že průběh nenarušovali pacifisté a jiné otravné živly. S veletrhem jsem proto spokojen a pouštím se do tvorby reportáže, kterou najdete v červnovém čísle ATM.

21. května 2013
Před necelými třemi roky se řešily sběratelské figurky nacistických pohlavárů. Nyní se zřejmě (pro změnu) bude řešit sběratelská figurka (ne)slavného majora Zemana. Stejně jako v předchozím případě bych ovšem řekl, že to nepředstavuje žádnou hrozbu pro cokoli. Výrobce se od propagace komunismu ostře distancuje, navíc seriál 30 případů majora Zemana je prostě součástí naší kulturní historie, která je z čistě technického hlediska výborně natočená. Ostatně i ta figurka vypadá nádherně, takže bych ji skutečně bral jako to, co to je, tedy jen a pouze kulturně‑historický sběratelský předmět.

19. května 2013
Geniální Rudý úsvit nepochybně patří mezi nejlepší filmy 80. let a jeho skvělá atmosféra a psychologie mě pořád „dostávají“. Byl jsem tedy nesmírně zvědavý na loňský remake, který do role okupantů USA pasuje Severokorejce. Zaznívá kritika, že oproti originálu je to film podstatně slabší. Nemyslím si to. Je to zkrátka jiný typ filmu, který odpovídá dnešní době, stejně jako původní Rudý úsvit odpovídal té své. Ano, remake nemá tu dokonalou dramatickou a psychologickou hloubku, je výrazně „měkčí“, ovšem zase z technického a akčního hlediska je perfektně provedený a i navzdory podivné zápletce s KLDR (místo zamýšlené Číny) působí aspoň trochu uvěřitelně. Originál se dá „brát vážně“ jako excelentní zpracování fiktivní partyzánské války, zatímco remake je „jen“ výborný akční film.

17. května 2013
Smrt Valtra Komárka je nepochybně smutnou ztrátou nejen pro českou politiku a ekonomii, ale i pro celou společnost. Byl to výjimečně vzdělaný a současně lidsky sympatický člověk, který dokázal říkat mnoho ke spoustě zásadních témat. Jakkoli jsem s ním mnohdy názorově nesouhlasil, vždy jsem si jej ohromně vážil a jeho mínění mě zajímalo. Měl obrovské zásluhy o rozvoj svobodného Česk(oslovensk)a a jeho osobnost i názory tu budou velmi chybět. Čest jeho památce.

16. května 2013
Demonstrátor bezpilotního bojového letadla X‑47B odstartoval z plavidla George H. W. Bush. Přestože to není úplně první případ vzletu UAV z letadlové lodě, přece jenom je to první případ, kdy speciálně k tomu konstruovaný bezpilotní bojový letoun vzlétl z parního katapultu na lodi. Ostatně i sám X‑47B představuje mimořádně zajímavý stroj s obrovským potenciálem, zejména co se týče misí příliš riskantních pro použití strojů s lidskou osádkou (jako umlčování PVO či útoky na výjimečně silně bráněné cíle). Kromě toho stojí za zmínku poměrně vysoká autonomie X‑47B, která u perspektivních UCAV nesporně dále poroste. Proto mi dovolte jednu narážku pro mou milovanou: Go, Eddie, go! :‑)

14. května 2013
Mezi žhavé kandidáty na Oscary se řadil i životopisný film Lincoln. A podle mě to bylo celkem oprávněné, neboť jde o opravdu vynikající dílo. Abraham Lincoln zde není idealistický „polobůh“, nýbrž člověk, který řeší i osobní problémy a v zájmu dobré věci jedná i tvrdě pragmaticky (včetně ne zrovna „čistých“ metod). Film pochopitelně stojí na výborných dialozích a hereckých výkonech, z nichž si speciální zmínku zaslouží Tommy Lee Jones. Snad jedinou (dost relativní) slabinou je to, že je nutné aspoň trochu znát historii USA, aby si člověk všechny scény dobře vychutnal.

13. května 2013
Turecko představilo první koncepty své stíhačky 5. generace TFX. Lze očekávat, že se bude také vyvážet do islámského světa, jehož lídrem se Turecko chce (opět) stát. Nemůže ale překvapovat, že se TFX svými tvary podobá jiným typům 5. generace, nejen těm již létajícím, ale i vyvíjeným (jako AMCA či KF‑X). To je (jak často říkám) prostý důsledek faktu, že fyzikální zákony existují jen jedny. Mně osobně se z letounů 5. generace nejvíce líbí ruský Suchoj T‑50, ačkoli při pohledu na něj zepředu mívám dojem, že by se snad neměl jmenovat PAK FA, ale výstižněji PLAC KA. :‑)

11. května 2013
Po dvou měsících již snad lze nějak zhodnotit působení nového prezidenta Miloše Zemana. Za sebe mohu říci, že jsem spokojen a své volby rozhodně nelituji. „Jezevec“ (zcela dle očekávání) jedná jako velice silná osobnost s jasnými a nijak neskrývanými názory. Když si někdo stěžuje, že se Zeman snaží zavádět prvky prezidentského systému, tak brečí sice hezky, ale na cizím hrobě. Pokud Ústava ČR obsahuje dvouznačné formulace, resp. umožňuje více výkladů, pak přece nelze prezidentovi zazlívat, že v tomhle rámci usiluje o maximalizaci své moci; to je chyba ústavy, nikoli prezidenta. Miloš Zeman ale v každém případě vystupuje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a jako zodpovědný státník hájí zájmy České republiky. Myslím, že to je to hlavní, co by se mělo od prezidenta očekávat a žádat.

10. května 2013
Mnoho lidí u nás stále chápe komiks jako žánr pro děti a ignoruje fakt, že existuje spousta komiksů, jež by se dětem do rukou zaručeně neměly dostat. Mezi ně se řadí slavná kniha Maus, k jejímuž přečtení jsem se konečně dostal. Její autor Art Spiegelman vytvořil naprosto originální zpracování tématu holocaustu a toho všeho, co mu předcházelo a co následovalo. Maus je psychologicky i lidsky ohromně hluboké dílo, v němž je přítomna řada rovin, prezentují se i nepříjemné skutečnosti a kladou se nepříjemné otázky. Není snadné říct, co je to přesně za žánr (je to vlastně trochu od kdečeho), určitě se však jedná o náročnou četbu, která nutí k hlubokému přemýšlení. A právě ta nezvyklá až bizarní forma zpracování o to více zdůrazňuje, že je nutno strašlivé zlo holocaustu znovu a znovu připomínat.

8. května 2013
Den vítězství nad fašismem. Každé výročí konce druhé světové války zákonitě vyvolává debaty o vinících a obětech. Je nesporné, že někdo tu válku rozpoutal, někdo ji chtěl a někdo nechtěl, jiný ji využil… Ale rád bych odlišil politické a strategické záležitosti na straně jedné od „obyčejných vojáků“ na straně druhé. Říká se, že mrtví jsou si rovni. Já bych k tomu ještě doplnil, že padlí vojáci, jestliže dodržovali pravidla války, si zaslouží naši úctu, ať bojovali za jakoukoli věc.

6. května 2013
Diskuse o Kurilách (v kontextu historicky první návštěvy japonského premiéra v Rusku). Řada lidí se diví, proč Tokio na nároku na ostrovy stále trvá, když tím jenom komplikuje vztahy s Moskvou. Proč? Protože se projevuje jedno velice důležité specifikum asijské kultury, v níž jde primárně o „zachování tváře“. Tady na Západě by to byla prostě otázka obchodu a kompromisu, ale pro Japonce by to znamenalo ztratit hrdost a čest. (Podobné je to víceméně u všech, kdo si nárokují ostrůvky Senkaku.) Je ale současně zjevné, že se Kuril nikdy nevzdá ani Rusko. Co s tím? Jestliže se neobjeví nějaký geniální nápad, tak je pravděpodobné, že zůstane zachován (dosti problematický) staus quo.

5. května 2013
Adolf Hitler jako téma filmové komedie, část druhá. Jestliže Hitler kaput! je odlehčující crazy parodie, pak film Můj vůdce spadá do naprosto jiné kategorie. Je to hodně zvláštní film, který se velice obtížně hodnotí. Je to hořká satira, jež si dělá legraci z nacistických pohlavárů a celého fungování Třetí říše (popř. německé byrokracie obecně). Nejsilnější a zároveň nejvíc kontroverzní stránkou je podání samotného Hitlera. Jsme zvyklí o něm přemýšlet jako o nelidské zrůdě a vtělení zla, ale zde je to takříkajíc „normální člověk“, který je poznamenaný těžkým dětstvím. Právě to asi spousta lidí „nerozdýchá“ a proto film vyvolal tak rozporné reakce. Technicky je perfektně provedený, ale místy se člověk směje jaksi „neochotně“. Prostě je to pořád citlivé téma. Podívejte se, ale počítejte, že je to „divné“.

3. května 2013
Včera proběhl další výlet do (zbytků) přírody s revírníkem Jaroslavem Špačkem. Tentokráte ale nebyl účel výpravy čistě informační a poznávací, nýbrž i velmi praktický, jelikož jsme se vydali na vrch Jahodná, kde se (vedle nevybuchlé munice z druhé světové války) nachází i velké množství medvědího česneku. Možná jste už o této rostlince slyšeli, ale jestliže ne, buďte ujištěni, že je to zajímavá alternativa k dobře známému česneku setému. Má méně „agresivní“ chuť, hodí se do studené i teplé kuchyně, dá se také uměle pěstovat a je zdravý. Výlet byl tedy spojením příjemného s užitečným. :‑)

1. května 2013
První máj, svátek lásky a práce. Fascinují mě ti, kdo odmítají slavit Svátek práce s tvrzením, že se jedná o sovětský, potažmo komunistický import. To svědčí zejména o nedostatku historických znalostí, protože se ve skutečnosti jedná o svátek americký. Každopádně mi vadí, pokud kdokoli využívá tento významný den pro provokační demonstrace a prosazování úzkých stranických zájmů. Aspoň dnes pusťte politiku z hlavy, pomilujte se pod rozkvetlou třešní a užívejte si jaro. :‑)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *