Glosy Lukáše Visingra – květen 2014

31. května 2014
Víte, co mají společného filmy 300: Vzestup říše a Godzilla? Oba jsou výtečnými indikátory (ne)schopnosti recenzentů. Opravdu mě udivuje, že lidé, kteří se psaním recenzí prakticky živí, mohou sledovat a hodnotit filmy tak povrchně a „konzumně“, resp. nevšimnout si jejich hlubokého myšlenkového poselství. Možná se domnívají, že silné myšlenky mohou být sdělovány jen v různých postmoderních podivnostech, nikoli však v technicky perfektně provedených velkofilmech. Další možnost je, že se jim prostě jenom nechce vidět za tím nádherným zpracováním nějakou (více či méně skrytou) ideovou rovinu, pozorně poslouchat, snažit se chápat náznaky a uvažovat o významu metafor. Každopádně je to poněkud smutné. Skutečně žádám tolik, když chci, aby lidi v kině někdy taky přemýšleli?

29. května 2014
Nedávná zpráva o cvičném scénáři Pentagonu na téma útoku zombies vyvolala po světě zejména smích. Já osobně bych ovšem byl s tímto humorem poněkud opatrnější. Pokud se nad tím zamyslíte s odstupem, tak to, co ukazovala Světová válka Z, byla vlastně jakási „super‑vzteklina“. Může někdo zaručit, že se někde v džungli neukrývá něco podobného? Taková pandemie by zajisté rozvrátila civilizaci, takže bych přemýšlení o tomto scénáři vůbec nevnímal jako směšné či hloupé. Ozbrojené síly tady koneckonců nejsou „jen“ kvůli válkám, ale i kvůli zvládání jiných nečekaných krizových situací.

27. května 2014
Ještě něco k Aqualandu Moravia, resp. k wellnessu Forum Romanum. Tu nádhernou atmosféru, díky které byste se mohli cítit opravdu jako Římané, poněkud kazí lidé, kteří se neustále zabalují do prostěradel (ač je nápisy i personál vyzývají k opaku). Evidentně nechápou, že tím nejen devalvují celý zdravotní a relaxační efekt saun a lázní, ale poškozují i ten „římský“ styl. Společná a naprosto přirozená nahota žen a mužů byla totiž v antickém Římě chápána i jako projev jakési rovnosti občanů. Jinými slovy, zahalovat se v římských lázních je asi podobné jako jít do Národního divadla v plavkách.

26. května 2014
Další volební zemětřesení. Z očekávaného triumfu ANO (a)nebo ČSSD je nakonec faktická hubená remíza obou s TOP 09. Téměř šokem (ale velice příjemným) je mandát pro Svobodné, kterým musím tímto velmi pogratulovat k vlastně prvnímu úspěchu v celostátních volbách. Ale doufám, že Svobodní teď „neusnou na vavřínech“ a budou na sobě i nadále pracovat, aby byli připraveni jako „záloha“ pro případ, že se nepovede „vzkříšení“ ODS. Pokud jde o celou Unii, úspěch různých euroskeptických či krajně pravicových subjektů se očekával. Svým způsobem je to velmi dobře, neboť asi jen taková „facka“ od voličů dokope mainstream evropské pravice k zamyšlení nad tím, že něco patrně dělá špatně a že voliči vyjádřili s vývojem EU ostrou nespokojenost. P.S. Kdybych byl Brit, zcela jistě bych volil UKIP.

24. května 2014
Tak dlouho jsem před eurovolbami váhal mezi ODS a Svobodnými, až jsem tam nakonec vsunul lístek pro TOP 09 a STAN. Vzhledem k mým názorům na EU je to asi trochu zvláštní, ale tentokrát jsem se rozhodl primárně nikoli podle strany, ale podle konkrétní osoby. Podpořil jsem tedy Michala Buriana, jehož osobně znám jako skutečně schopného a slušného člověka. Jinými slovy, jako někoho, kdo by opravdu měl a mohl zastupovat voliče, a to na prakticky jakékoli úrovni.

22. května 2014
Bez většího zájmu médií proběhla zpráva o prvním vypuštění rakety komplexu Aegis Ashore. Ano, to je to skutečné řešení otázky protiraketové obrany. Přesně to, po čem volám už roky a roky, tedy pozemní verze excelentního námořního systému Aegis, jistě nejlepšího prostředku protivzdušné (a protikosmické!) obrany na Západě (a dost možná i nejlepšího vůbec). Pokud bych si měl vybrat, co bych si tady v České republice nejvíce přál jako trvalou americkou základnu, pak jednoznačně právě pozemní Aegis. (Jako další v řadě by to byla letka stíhaček nebo bitevních vrtulníků.) A pořád se otevřeně hlásím k tomu, že by se na tyto střely měly umístit malé a „čisté“ jaderné či plasmové hlavice.

21. května 2014
Vím, že se budu opakovat, ale dění v Libyi opět dokazuje, že arabské, potažmo islámské země jsou ve své většině naprosto nezpůsobilé pro demokracii (resp. pro to, co my demokracií nazýváme). Vojenský převrat (nebo co to je) je fakticky zákonitou reakcí na růst vlivu islamistů. Doufám, že generál Chalífa Haftár bude tím, čím se nyní jeví, totiž sekulárním „osvíceným diktátorem“, který potlačí hrozbu islamistů a udrží Libyi (samozřejmě v rámci možností) víceméně jednotnou a stabilní.

19. května 2014
Remakům se daří! Po skvělém RoboCopovi to jednoznačně dokládá i nová Godzilla, které se povedlo něco opravdu výjimečného, a to propojit poselství japonského originálu s hollywoodským „rodinným“ příběhem, aniž by výsledek působil nepřirozeně. Godzilla (jejíž design vypadá i navzdory obrovským rozměrům zcela uvěřitelně) ztělesňuje sílu přírody, jež se sama stará o udržování „dynamické rovnováhy“ a proti níž lidstvo vypadá jako nepříliš podstatný detail. Tahle monstra prostě hrají úplně jinou ligu! Film by si určitě zasloužil ocenění nejen za efekty (přestože je jich méně, než byste asi čekali), ale i za výtečnou kameru. Z herců mě zdaleka nejvíce oslovil charismatický Ken Watanabe. Právě on sděluje myšlenku, jež udělala z Godzilly ten unikátní fenomén, který jen těžko hledá konkurenci.

18. května 2014
Den otevřených dveří na základně Náměšť nad Oslavou nakonec nebyl příliš pokažen počasím, takže jsem si mohl vychutnat spoustu statických i dynamických ukázek jednotek a techniky nejen Armády ČR. Pokud mám konkrétně jmenovat, co mě nejvíce zaujalo, pak letové ukázky vrtulníků, letouny Su‑7BM, Su‑22M4 a Su‑25K, maketa stíhače Spitfire, letištní technika či úžasní draví ptáci. Rád bych poděkoval všem, kdo se na akci podíleli. Byl to opravdu užitečně strávený a povedený den.

16. května 2014
V souvislosti s novým RoboCopem ještě něco k vojenským robotům. Možná to někoho překvapí, avšak já jsem zásadně proti tomu, aby se autonomie robotů zvyšovala natolik, aby dokázali i samostatně rozhodovat o použití zbraní. Autonomní pohyb a sbírání informací nepochybně ano, ale střelba prostě kategoricky NE. Letadla, vozidla i plavidla bez osádky jsou určitě vysoce účinné zbraně, ale i nadále musejí zůstat právě jen tím, tedy vyspělými nástroji v rukou cítících lidských bytostí. Jen člověk totiž chápe, že válka musí být tak strašná, protože jinak by se nám mohla začít líbit.

14. května 2014
V krizi na Ukrajině (která již nemá moc daleko od občanské války) se objevuje také fenomén, který známe z dalších vnitrostátních konfliktů (nyní třeba v Sýrii) a kterému lze říkat „glokalizace konfliktu“. Vlastně jde o to, že zpočátku vnitrostátní boj o moc v zemi expanduje na úroveň globální (tedy mocenský střet Západu a Ruska, v případě Sýrie i zapojení džihádistů s globálními ambicemi) a současně lokální. Projevem toho je aktivita nejrůznějších místních domobran a milicí, popř. prostě kriminálních gangů. A nemyslete si, že se to nějak snadno či rychle uklidní; spíše očekávám opak, protože po blížících se prezidentských volbách hrozí, že se ten konflikt bude ještě stupňovat. Možná se blíží situace, kdy jedinou alternativu k horrorům zcela ve stylu Jugoslávie bude představovat vojenská intervence.

13. května 2014
Diskuse o fenoménu Fair Trade. V záplavě různých postmoderních multi‑kulti‑eko‑zhůvěřilostí bych ho asi považoval za vzácnou výjimku, která přinejmenším ničemu neškodí, resp. snad opravdu i pomáhá (ačkoliv asi ne tak, jak si jeho zastánci myslí). Spíše se bojím, že se postupně rozroste na úroveň, kam dospěla řada jiných projektů, jež byly zpočátku myšleny dobře, ale z nichž se nakonec stala byrokratická monstra, která se zabývají fakticky už jen svými vlastními problémy a polykají peníze, jež končí v kapsách pár šikovných tunelářů. Jestli snad někoho napadlo, že tím myslím dokonalou, svatou, neomylnou Evropskou unii, pak se musí mýlit, neboť jakákoli podobnost je čistě náhodná. :‑)

11. května 2014
Konečně jsem navštívil Aqualand Moravia, nejmodernější a patrně nejkrásnější aquapark v Česku. Najdete v něm nejen několik bazénů a fantastické adrenalinové skluzavky, ale také excelentní bezplavkový wellness Forum Romanum, jenž (jak již název naznačuje) napodobuje římské lázně a nabízí různé sauny a koupele. Vlastně celý aquapark je pojat ve stylu antického Říma, což mu dává zajímavou atmosféru. Každopádně je to asi nejlepší areál tohoto druhu, jaký znám. Absolutní nádhera! :‑)

9. května 2014
Tak napůl jsem čekal, že nový RoboCop potlačí psychologii, drama a satiru originálu ve prospěch akce, ale kupodivu je to spíš naopak, jelikož po těchto stránkách remake vyniká. José Padilha se zhostil svého úkolu opravdu skvěle. Akční scény, efekty a designy jsou výborné, ale přesto tvoří jen „třešničku na dortu“, jímž je hluboký a myšlenkově silný příběh. Základní idea spojení a současně střetnutí člověka a stroje se rozvíjí do kritiky toho, jak velký byznys a média manipulují politikou a veřejností. Nejde však o jakousi primitivní „agitku“, protože jasnou odpověď na aktuální otázku bojových robotů film vlastně nedává. Nový RoboCop se nebojí kontroverzních témat, provokuje, nutí přemýšlet o kladech a záporech, což mu v mých očích jen přidává na už tak vysoké kvalitě. Možný kandidát na Film roku!

8. května 2014
Tento Den vítězství bych rád věnoval něčemu, co se (podle mě) občas ne zcela adekvátně zdůrazňuje. To, že na porážce Německa měly největší podíl SSSR, USA a Velká Británie, ví snad každý, avšak právě kvůli tomu se často zapomíná na důležité příspěvky dalších zemí a národů. Zvláště Češi jako malý národ by měli vědět, že kromě nich statečně a významně bojovali (mj.) Poláci, Norové, Holanďané, Australané, Brazilci i mnozí další. Když si tedy připomínáme oběti všech těch, kdo padli za (nejen) naši svobodu, vzpomeňme si tedy prosím také na vojáky jiných zemí než velmocí.

6. května 2014
Opět s vědomím toho, že si od rusofobních liberálů patrně vysloužím nejrůznější „nálepky“ (ne že by mi to nějak vadilo), musím podotknout, že z čistě technického hlediska nemohu neobdivovat ruskou strategii, jak je nyní realizována. Rusko boduje prostě díky tomu, že dovede v takřka dokonalé synergii nasadit všechny možné politické, diplomatické, ekonomické, vojenské, zpravodajské, mediální a psychologické nástroje pro dosažení svých mocenských cílů. Je to jakýsi komplexní „Blitzkrieg 21. století“. A funguje to! (Tedy aspoň do chvíle, kdy někdo zastřelí prvního „zeleného mužíčka“.) Každopádně platí, že stejně jako by měl Západ hledat „svého Putina“ (tzn. nějakého srovnatelně schopného státníka), měl by se inspirovat ruskou strategií, příslušně ji adaptovat a příležitostně „naostro“ vyzkoušet.

4. května 2014
Generál Jan Votruba patří v naší vojenské historii mezi osoby takřka zapomenuté, ač to byl veliký vizionář, jehož lze porovnávat s Guderianem, de Gaullem či Fullerem. Díky shodě úsilí a náhod se mi povedlo získat jeho knihu Jsme připraveni? Armáda blízké budoucnosti, kde předkládá vizi plně motorizované armády, jež vítězí díky rychlým průlomům frontových linií. Votruba prostě navrhnul „bleskovou válku“, a kdyby se mu dostalo sluchu, tak by svět dnes pravděpodobně vypadal úplně jinak.

3. května 2014
Za tři týdny bude po volbách do Evropského parlamentu a já pořád váhám, kterou stranu volit. Patrně není překvapivé, že se nemůžu opravdu plně ztotožnit s žádnou z nich, resp. nevidím tu subjekt, který bych měl volit s nějakým velkým potěšením. Bude to tak zase o „nejmenším zlu“. Konzultace s Volební kalkulačkou víceméně podpořila váhání mezi ODS a Svobodnými, byť vůči oběma stranám mám velké výhrady. Navíc u ODS stále váhám, zda si zaslouží ještě jednu šanci, kdežto Svobodní znamenají riziko „propadení“ hlasu. Tyto volby ovšem v každém případě budou pro EU přelomové a bude skutečně záležet na každém hlasu, a proto si právě na tomto rozhodnutí chci nechat obzvláště záležet.

1. května 2014
Jelikož stav mé knihovny (papírové, nikoliv elektronické) se stále více propadal do chaosu, rozhodl jsem se oslavit letošní Svátek práce (a lásky) právě tou prací, a sice knihovnickou. Knihovna prošla velikou revizí a rozdělením dle důležitosti a potřebnosti. Celkem vlastním zhruba 180 tištěných knih o politice, bezpečnosti, vojenství a letectví. Děkuji značce IKEA za výborné skladovací boxy Trofast a zejména své partnerce, bez jejíž pomoci bych tu knižní inventuru asi nezvládl. :‑)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *