Glosy Lukáše Visingra – květen 2015

31. května 2015
Diskuse o designu tanků. Musím přiznat, že jsem tak trochu očekával, že nový ruský tank T‑14 Armata bude mít nakonec motor vpředu, zatím však Rusové na toto řešení sází jen u pěchotního vozidla T‑15. Objevily se však už i koncepty takhle pojatého tanku na šasi Armata. Konstrukce izraelské Merkavy zkrátka neodolatelně táhne. Předpokládám, že vozidel s motorem vpředu určitě bude víc, ideálně se to nabízí pro „městský tank“ a vlastně cokoliv, co dopravuje pěšáky (aby byli víc chránění a mohli vystupovat vzadu). Stále si však myslím, že by se tato „izraelská“ filozofie vyplatila i pro „regulérní“ bitevní tank.

29. května 2015
Když se v roce 2001 objevil film Rychle a zběsile, jistě nikdo netušil, že se vyvine do velkého kultu, který si i po sedmi dílech bude kvalitu nejen udržovat, ale ještě zvyšovat. Film Rychle a zběsile 7 totiž znovu posunuje hranice toho, co se dá páchat s auty, a opět předvádí věci, které dosud na plátně nebyly. Dvojice Vin Diesel a (tragicky zesnulý) Paul Walker standardně skvěle hraje tvrďáky s dobrým srdcem,Jason Statham si nesmírně užívá roli zloducha, holky se předvádí v bikinách a auta i letadla létají vzduchem. A jelikož se do věci zapojí i terorismus a hacking, série Rychle a zběsile získává příchuť kvazi‑bondovky, aniž by ale ztrácela onen skvělý étos rychlých aut a lidí kolem nich. Chválím a už se těším na osmičku.

28. května 2015
Diskuse o tabletech. Vím, že můj názor je v rozporu s dnešní módou (a je mi to srdečně jedno), ale podle mě je tablet nepovedený kompromis. Je příliš velký na flexibilní nošení a používání a příliš malý na dlouhodobou seriózní práci. Nehledě k tomu, že vždy spoléhá na dotykový displej (neboli prvek, který upřímně nesnáším a s nímž neumím nic pořádně udělat) a často i na OS Android (za mě tentýž názor). Na pohotové užívání mám smartphone a na delší práci notebook. A tablet? Ne, děkuji.

26. května 2015
Je to oficiální: Německo zahajuje projekt nového tanku Leopard 3! Začínají také debaty s Francouzi o možné spolupráci, což ostatně dává smysl i proto, že největší dodavatele obrněnců obou států (KMW a Nexter) čeká fúze. V této chvíli je podle mě brzy na spekulace o parametrech nového vozidla, ale nesmírně důležitý je sám fakt, že na Západě (konečně!) začíná vznikat tank příští generace. Bude to také odpověď na otázku, jak dál s tankovým vojskem Armády ČR? Mohla by být. Uvidíme.

24. května 2015
Z filmu District 9 jsem měl dost smíšené pocity, avšak nový snímek od jeho režiséra Neilla Blomkampa se mi velice líbil. Film Chappie je totiž (po remake kultovního RoboCopa) dalším příspěvkem do aktuální debaty na téma autonomie robotů pro bezpečnostní síly. Měli by mít roboti právo zabíjet? Dokážeme vyrobit skutečnou umělou inteligenci? A co je ještě důležitější: Máme se o to vlastně pokoušet? Chappie však stojí za zhlédnutí i z řady jiných důvodů, ať už jsou to dobré herecké výkony (zejména Hugh Jackman v zajímavé záporné roli), pozoruhodné designy robotů či excelentní efekty. Konec je trochu (dobře, trochu více) přehnaný, ovšem i tak se podle mého názoru jedná o překvapivě podařený sci‑fi film.

23. května 2015
Debata o (ne)holení intimních partií těla. Dřívější móda totálního vyholení již několik let evidentně ustupuje a podle nové studie jsou chlupy dokonce prospěšné. Problém je naneštěstí v tom, že to není zase tak dávno, co podobně seriózní studie tvrdily pravý opak. Oboje má nejspíše své výhody i nevýhody, navíc to bude značně individuální. Záleží prostě na tom, co komu vyhovuje. Osobně pochopitelně mám nějaké preference, ale jsem současně vysoce tolerantní. Proto mi velmi vadí někteří jedinci, kteří svůj osobní vkus povyšují na objektivní normu, popř. útočí na ty, kterým se líbí něco jiného.

21. května 2015
Malý, ale výborný. Takový byl letošní ročník zbrojního veletrhu IDET, jenž se jasně zaměřoval na výběrová řízení pro Armádu ČR. Byly tudíž k vidění mj. šestikolové obrněnce na podvozku Tatra (a to SVOS VEGA a Nexter TITUS), bojová vozidla pěchoty CV90 (bylo pro mě obrovskou ctí povídat si s jeho konstruktérem) a ASCOD, transportér Pandur II s novou věží, radary typu MADR či nová slovenská houfnice Eva. Za zmínku jistě stojí i výtečná expozice České zbrojovky, roboti od ČVUT a VUT či stánek čínské společnosti CPMIEC (která do Brna dorazila vůbec poprvé). Chtěl bych nyní poděkovat několika firmám (abecedně BAE SystemsČeská zbrojovkaESC AerospaceExcalibur ArmyMeoptaRetiaSVOS a Tatra Trucks) za informace i vše ostatní, co jsem si mohl odvézt. A na shledanou za dva roky!

20. května 2015
Vývoj případu dvou českých dětí v Norsku je skutečně alarmující a ledacos vypovídá jak o povaze nacistické organizace Barnevern, tak o smutné neschopnosti českého státu. Zaráží mě naivita těch, kdo si stále myslí, že s touhle bandou gangsterů se dá čehosi dosáhnout po dobrém. Zkušenosti ukazují, že je naopak nutné chovat se podobně jako oni, tzn. kašlat na jakákoli pravidla. Proti někomu, kdo krade rodičům děti, bych se opravdu neobtěžoval s žádnými ohledy. Upřímně řečeno, spíš bych tajně doufal, že se mě někdo z Barnevernu pokusí zastavit. Jak totiž praví klasik, ztráty jsou povoleny. :‑)

18. května 2015
Některé publikace nepochybně odrazují případné čtenáře svým obrovským rozsahem. Jako příklad lze zmínit studii Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce. Jde o podrobný popis a prozkoumání politických a diplomatických okolností, jež před 101 lety způsobily ničivý konflikt. Výsledný obraz Evropy se ale dost liší od toho, jaký se obvykle předkládá. Ukazuje takřka šílenou směs aliancí, dohod, jednání, konfliktů, obvinění, usmiřování, nedorozumění, omylů, podezření, tajemství a intrik, které se nakonec slily do strašné krize, z níž se vedoucím činitelům (jejichž schopnosti jen výjimečně odpovídaly významu jejich úřadu) nejevila jiná cesta než celoevropská válka. Proto kniha nabízí i velké poučení pro současnost, a všem tudíž doporučuji překonat strach z jejího obřího rozsahu a pustit se do čtení.

16. května 2015
Je zajímavé, že ministerstvo školství (bez ohledu na osobu ministra) pořád vykazuje stejnou míru demagogie, pokrytectví a diletantismu, pokud jde o státní maturity. Za zhoršování výsledků a idiotské chyby může každý (od škol po děti), jenom ne koncepce státních maturit jako celku. Nejspíše chybí znalost indiánského přísloví: Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni! Snad proto, že tenhle kůň ještě není úplně mrtvý, ovšem díky záměru udělat povinnou maturitu z matematiky se na tom už důsledně pracuje… A kdo ví, třeba je to celé jen rafinovaný plán Marcela Chládka, jak státní maturity totálně pohřbít.

14. května 2015
Komiksy z alternativní historie nejsou právě běžná záležitost, ale kdyby vás lákaly, můžu vám doporučit něco velmi zajímavého. Francouzské nakladatelství Soleil vydává řady Wunderwaffen a Les Divisions de fer, které ukazují alternativní průběh II. světové války, pokud by Němci měli k dispozici moderní reaktivní letadla nebo kráčející bojové stroje. Vím, že zejména ta druhá možnost vypadá takhle napsaná divně až blbě, jenže knižní série Leviathan tak patrně působí také, a přesto je výborná. (Řada Wunderwaffen má navíc dva „spin‑offy“ o první světové válce a kosmických závodech.) Každopádně však mají tyto komiksy kvalitní scénáře a krásnou kresbu, takže rozhodně radím je vyzkoušet. Stojí to za to.

12. května 2015
Po nějaké době se podělím o jeden výtečný recept, a sice žampionovou omáčku (pro 4 osoby). Rozkrájíte na plátky asi 500 g čerstvých žampionů, osmahnete je na másle, přidáte několik kapek citronové šťávy a posléze dusíte, dokud nezměknou. Dochutíte to solí, pepřem a drceným kmínem, přisypete dvě lžíce hladké mouky a za stálého míchání přiléváte 250 ml sladké smetany. A už jen vaříte, dokud omáčka nezhoustne. Jednoduché, rychlé a k těstovinám moc chutné. Doporučuji a přeji dobrou chuť. :‑)

11. května 2015
Debata o imigraci. Jistě budu opět označen za šovinistu, reakcionáře a ultra‑pravičáka, ale to, co se dnes děje, mě jen utvrzuje ve správnosti mého přesvědčení, že imigrační politika EU je příšerná cesta do pekel. Jakkoliv mohou být osudy jednotlivých uprchlíků v lidské rovině tragické či dojemné, není to ještě důvod, aby Evropa fungovala jako univerzální azyl a sponzor kohokoli. Je mi líto, ale uvažuji jako bezpečnostní analytik a vidím, jaké problémy zde působí masová imigrace z kulturně zcela odlišných oblastí. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že bych se inspiroval u Austrálie a úplně změnil azylovou politiku. Případně se nabízí ještě jedna možnost, a sice náprava oné katastrofální chyby, kterou byl rozpad koloniální soustavy. Každopádně je jasné, že takhle to dál jít nemůže a musí se přijmout nějaké zásadní rozhodnutí.

9. května 2015
Fenomenální moskevská přehlídka je za námi. Pochválím sice její perfektní aranžmá (takovéhle akce zkrátka Rusové umějí na jedničku, s tím nikdo nic nenadělá), musím však podrobit kritice ruskou televizní režii, která neukázala zblízka těžká bojová vozidla pěchoty T‑15 Armata ani kolové obrněnce Bumerang. Pro mě osobně to bylo první tak dlouhé nepřetržité komentování přímého přenosu, a jestliže mohu soudit podle reakcí, jež se zatím dostavily, tak jsem to asi zvládl celkem dobře. Ještě jednou proto děkuji všem svým blízkým za velkou podporu a redakci iDNES za tuto vskutku mimořádnou příležitost. :‑)

8. května 2015
den výročí konce II. světové války v Evropě bych se opět rád zmíníl o jednom ze svých oblíbených témat, a to o alternativní historii. Nepodléhejme iluzi, že se historie stala tak, jak se stala, protože se přesně takto stát „měla“ či „musela“. Jen velmi málo věcí je opravdu doslovně nevyhnutelných, vývoj často záleží na osobních rozhodnutích jednotlivců a na pouhých náhodách. To samozřejmě platí i o II. světové válce, protože ačkoli si myslím, že nějaký velký konflikt byl víceméně neodvratný, mnoho věcí se mohlo přihodit jinak a svět by pak byl jiný. Možná lepší, možná horší, ale prostě jiný.

6. května 2015
Lidé v mém okolí to už jistou dobu vědí, ale teď už je to zcela veřejné a oficiální: 9. května budu komentovat přímý přenos vojenské přehlídky v Moskvě. Není tajemství, že jsem o něčem podobném snil už dlouhé roky, a teď se mi to konečně splní. Můžete se proto těšit na mé real‑time glosy k novým ruským obrněncům a snad i k dalším souvisejícím tématům. Bude to zaručeně nejdůležitější vojenská událost letošního roku, takže jsem za tuto výjimečnou příležitost nesmírně vděčný. Držte mi palce. :‑)

4. května 2015
Dostala se mi do rukou kniha Byl jsem dětský špion, jež nedávno vzbudila vysoce kontroverzní reakce. Jde o (údajně) pravdivý příběh člověka, který se za „hlubokého minula“ zúčastnil experimentu s cílem vycvičit malé chlapce pro zpravodajskou práci doma i v zahraničí. Kniha je psychologicky opravdu působivá, ale je otázka, jestli nejde jenom o perfektní autorovu hru s fikcí. Zvěsti o podobných aktivitách se někdy objevují a osobně jsem si vždycky myslel, že tajné služby takové věci opravdu dělají, nejsem ovšem úplně přesvědčen, že tento konkrétní příběh se takhle stal, ačkoli pravdivé jádro klidně mít může. Každopádně mě však zaráží, že se tato kauza nestala předmětem podrobnějšího výzkumu.

3. května 2015
Po letech jsem se podíval na jednu z kultovních klasik, a sice film Demolition Man. Jako akční film je to jistě nadprůměr, ale jako satirická komedie patří na absolutní špičku! Dnes asi ještě více než v době svého vzniku, neboť spousta toho, co bylo tehdy podáváno s nadsázkou, se dnes mění v realitu. Snaha regulovat a svazovat život podle toho, co je pro ně údajně „nejlepší“, od té doby znatelně pokročila, mj. díky Evropské unii. Budiž nám však útěchou, že EU je tak dojemně neschopná, že její snahy vzbuzují spíše smích. Na rozdíl od mnoha lidí nepovažuji regulační snahy Bruselu za skutečný problém či hrozbu, protože EU zkrátka postrádá kapacity na to, aby si něco vynutila. Pokud by se nějaká země rozhodla, že něco nebude dodržovat, tak ve skutečnosti neexistuje žádné unijní opatření, které by ji k tomu dokázalo přinutit.

1. května 2015
V tento sváteční den mi dovolte jen krátkou glosu k práci. Vadí mi, že často pozoruji pohrdání vůči manuálně pracujícím, resp. názor, že to je cosi podřadného. Ostatně to těsně souvisí i s úpadkem řemesel a učňovského školství a tím, že na učební obory chce málokdo. Já osobně si vážím každého poctivě pracujícího člověka, ať má jakékoli vzdělání a pozici. Každý umí něco a pro každého existuje správné uplatnění. Jinak řečeno, vážím si všech, kdo zde radostně a uvědoměle budují kapitalismus. :‑)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *