Glosy Lukáše Visingra – leden 2009

Štítky:

Letopočet zakončený obávanou osmičkou uplynul bez katastrof. Je tu první měsíc roku 2009 a s ním další glosy Lukáše Visingra.

30. ledna 2009
Množí se tu knihy jako Litviněnkův spis, Moskevská pravidla nebo Nová studená válka, které (přestože jsou žánrově dosti rozmanité) spojuje vyhraněný protiruský postoj: Putin je diktátor, Rusku stále vládne KGB, Moskva je hrozba, v Rusku je fašismus (sic!), Kreml chce WWW (World Without West)… Jsem ten poslední, kdo by říkal, že v Rusku je všechno v pořádku; právě naopak, měl bych množství výhrad, ale trvám na tom, že v dané situaci je současný systém pro Rusko zkrátka ten nejlepší možný. Liberální demokracie tam selhala a nevěřím, že v dohledné době by mohla fungovat. Atmosféra strachu k ničemu nevede. Rusko berme jako partnera, s nímž máme některé hodnoty i zájmy společné a jiné rozdílné, ale s nímž se vždy můžeme (resp. musíme) dohodnout.

27. ledna 2009
Kdekdo se vyjadřuje k plastice Entropa, tak bych se zřejmě mohl přidat. Z ryze uměleckého pohledu se mi to dílo líbí; jedná se o originální a provokativní ideu a ztvárnění většiny zemí pokládám za vynikající nápady (vyzdvihl bych např. Rakousko, Francii, Nizozemí či Velkou Británii). Ale ty bulharské záchody tam opravdu být nemusely. A ještě ostuda kvůli fiktivním umělcům a podezřelému financování… Zatím si české předsednictví vede nad očekávání úspěšně, ale pevně doufám, že si z něj Evropa bude nakonec pamatovat víc témat než jen tuhle kauzu.

26. ledna 2009
Rád bych objasnil jednu věc. Chci tu americký radar primárně nikoliv proto, že je to radar, nýbrž proto, že je americký. Protiraketová obrana je pochopitelně zásadní otázka světového významu, ale její přímý vliv na Českou republiku je druhořadý ve srovnání s tím, co přinese toto těsné spojenectví s USA samo o sobě. Jinak řečeno, podporuji základnu USA v Česku bez ohledu na to, zda na ní bude radar, tanková brigáda nebo stánek s hamburgery. Pokud jde o protiraketovou obranu, vítám všechny snahy zapojit do tohoto projektu Rusko. Dokonce si myslím, že efektivní protiraketový štít lze vybudovat jen na základě úzké technické i politické spolupráce USA a Ruské federace.

24. ledna 2009
Krátká glosa ke kauze filmečku učitelky ze znojemské školy: Podle mě se kolem toho vytváří neúměrně velký a zbytečný rozruch. Copak to je téma pro hlavní televizní zprávy? Takových případů přece určitě byly, jsou a budou spousty; tenhle se odlišuje jedině tím, že film se dostal i na veřejnost. (Díky několika roztomilým hláškám docela stojí za podívání.) Čistě prakticky lze ještě doplnit, že paní učitelka má nyní šanci vydělávat daleko více coby herečka. :‑)

22. ledna 2009
Po jistém úsilí se mi podařilo sehnat film Transakce století. Přes hvězdné obsazení a vysoce progresivní námět (v roce 1983 byl ústředním motivem bezpilotní bojový letoun!) zůstává víceméně „zapomenutý“. Je zajímavé, že některé letecké akční filmy ze zlatých 80. let, zejména Top Gun či Železný orel, získaly pevné místo mezi legendami, kdežto jiné, mnohdy přinejmenším stejně povedené, jako Ohnivá eskadra, Modrý hrom, Firefox nebo právě Transakce století, úplně zapadly. Pravdou však je, že výborný Firefox byl v 90. letech „znovuobjeven“ a dočkal se oprávněného (ač opožděného) uznání. Hádám, že obdobně bude za několik let „vzkříšen“ i film Stealth: Přísně tajná mise.

20. ledna 2009
Střídání v Bílém domě. Nejmocnějším mužem světa se poprvé v dějinách stává černoch. (Ne, skutečně nebudu používat to podivné slovo „Afroameričan“. Copak běloši jsou nějací „Euroameričani“?) Odchází výjimečný vůdce, který v kritickém okamžiku stanovil cestu Americe i celému svobodnému světu, když vyhlásil proti terorismu nelítostný vyhlazovací boj. Byl to perfektní válečný prezident. Po mimořádných osobnostech tohoto formátu většinou přicházejí „údržbáři“, kteří v lepším případě alespoň uchovají cosi z díla svých předchůdců. (Edvard Beneš byl ten horší případ.) Obama asi může překvapit jen příjemně, resp. mohl by být na něco i dobrý. Dostal šanci, tak ať ukáže, co dovede. (Velká zarámovaná fotografie G.W.B. na mém stole samozřejmě zůstává.)

19. ledna 2009
Díky plynové krizi se opět projevuje nejen úroveň energetické (ne)bezpečnosti EU, ale i tradiční přístup Evropy k hrozbám libovolného druhu. Starý kontinent nějak nedokáže problémům předcházet a reaguje až tehdy, když se nebezpečí ukáže v plné síle. Jinými slovy, Evropa zpravidla potřebuje „kopanec“, aby se „probudila“, přestala žvatlat a začala jednat. Jestliže bude výsledkem diverzifikace dodávek a masivní podpora atomu, pak za takových dvacet let možná řekneme, že krize na začátku roku 2009 byla jednou z nejvíce prospěšných věcí, jaké Evropu vůbec mohly potkat.

18. ledna 2009
Amerika je sice vojensky prakticky neporazitelná, ale jisté slabiny má. Je to např. závislost na družicích, na niž se stále častěji upozorňuje. Takové varování obsahuje i kniha Vesmírné války, která se (podobně jako gigantická Dragon’s Fury) tváří jako techno‑thriller, ale vlastně jde o dramatický fiktivní dokument. Popisuje sérii kosmických a kybernetických útoků, kterou proti USA spouští koalice řízená Íránem. Lze pokládat za vysoce pravděpodobné až téměř jisté, že v příštím rozsáhlém ozbrojeném konfliktu se bude podstatná část bojů odehrávat v kosmu. Pentagon považuje vesmírné zbrojení za jednu z priorit, jelikož prostě nemá zájem zažít kosmický ekvivalent Pearl Harboru.

16. ledna 2009
40. výročí sebeupálení Jana Palacha. Mladým lidem už tato událost nic neříká a nechápou ji. Jestli mám být zcela upřímný, já to moc nechápu taky. Připadá mi to jako tragické a naivní gesto. Kdyby se změnil v „živou bombu“ (tedy sebevražedného atentátníka) a zabil např. Vasila Biľaka či Aloise Indru, pokládal bych jej za hrdinu většího než skupinu bratří Mašínů, ale ta „živá pochodeň“ mi zkrátka nejde do hlavy. Zřejmě se tu projevuje mé „vojenské“ myšlení: Zemřít a vzít nepřítele s sebou, budiž. Ale demonstrační sebevražda v mých očích jednoduše postrádá smysl.

14. ledna 2009
Často se říká, že Putin nechal obnovit starou sovětskou hymnu, což je však pravda jen částečně. Vrátila se melodie, ale místo těch komunistických volovin pro ni byla napsána krásná vlastenecká slova. Co mě ovšem vážně dostalo, to je hard‑rock úprava ruské hymny, kterou natočila skupina Lubeh. Ano, vypadá to jako praštěný nápad, ale výsledek je jedním slovem fantastický!

13. ledna 2009
Po pečlivé úvaze jsem se včera rozhodl podporovat novou Stranu svobodných občanů. Její programové cíle jsou mi velice blízké (podstatně bližší než opičárny Topolánkovy ODS, která se drobnostmi, jako je třeba plnění programu, už vůbec nezatěžuje), projekt připravují osobnosti, kterých si vysoce vážím (mj. skvělý Benjamin Kuras), a navíc začínám mít dojem, že české politice by docela prospěla jakási změna. Ještě mohu dodat, že jako typického Berana mě neobyčejně oslovilo i logo nové strany. Prorazit zřejmě nebude snadné, ale jak praví druhý zákon Arthura C. Clarka: Jediný způsob, jak určit hranice možného, je překročit je směrem k nemožnému.

12. ledna 2009
Dvě zdůvodnění potřebnosti demokracie. Liberálně‑levicové tvrdí: Lidé jsou v zásadě dobré, altruistické a morálně kvalitní bytosti, a proto lze úplně bez obav dát co největšímu počtu z nich šanci rozhodovat o společných záležitostech, čímž se nejlépe dosáhne i společného dobra. Naopak konzervativně‑pravicové zdůvodnění tvrdí: Lidé jsou zlí, sobečtí a podlí parchanti, takže je absolutně nezbytné dát co největšímu počtu právo rozhodovat o společných věcech, jelikož pouze tak se jejich zájmy vzájemně eliminují a ve výsledku vznikne patrně nejméně škod. To ve mně evokuje známý výrok sira Winstona, že demokracie je sice patrně nejhorší způsob vlády, jenže lepší zatím nikdo nevymyslel.

10. ledna 2009
Quantum of Solace je excelentní film s geniálními akčními scénami, ale… Už to prostě není „bondovka“ v pravém smyslu. Ani Daniel Craig, ačkoliv je určitě skvělý herec, už není tím Bondem, jací bývali (pro mě navždy zůstane nejlepší Sean Connery a po něm Pierce Brosnan). Bond by měl být dokonalý chlap, bez slabin či pochybností o sobě, s úchvatnými technickými hračkami a luxusními hláškami. I protivníci nového agenta 007 jaksi ztrácejí úroveň. Místo charismatických zloduchů, kteří hodlali zničit, ovládnout nebo aspoň úplně změnit svět, nastupují figurky se skromnými ambicemi. Jestli se Ian Fleming odněkud shora moudře dívá, zřejmě není dvakrát spokojený.

9. ledna 2009
Zájemcům o dějiny vojenského letectví doporučuji publikaci Luftwaffe nad Amerikou, jež dokumentuje (marné) snahy nacistického Německa vyrobit bombardér pro strategické útoky na USA, resp. následnou invazi tamtéž. Většina těchto vizí působí z dnešního pohledu komicky, podobně jako tehdejší představy Japonců o „světovém japonském státu“ či (naprosto vážně míněné) plány na dobytí Ameriky, jakými se na přelomu 19. a 20. století zabývalo císařské Německo a za studené války Sovětský svaz (viz výborný film Rudý úsvit), a pochopitelně také soudobé fantazie některých exotů o tom, jak přemohou Ameriku a celý Západ (opět tu odkazuji na Dragon’s Fury). Je skutečně tak nesmírně obtížné pochopit, že Spojené státy jsou vojensky de facto neporazitelné?

7. ledna 2009
Telegram z Ruska: Plyn‑Stop‑Ropa‑Stop. K závislosti EU na ruských energetických surovinách je třeba dodat, že ve skutečnosti jde o závislost vzájemnou, neboť Rusko prostě potřebuje evropské peníze. Pro Evropu není zase tak obtížné diverzifikovat zdroje surovin, kdežto pro Rusko by bylo dost obtížné najít rychle jiný zdroj příjmů. A kromě toho Kreml vytvořil rozpočet s předpokladem zhruba dvakrát vyšších cen ropy a plynu, než jaké jsou nyní. Rusové budou muset něco urychleně podniknout, protože jinak se jejich „ekonomický sen“ může změnit v pěkně ošklivou noční můru.

6. ledna 2009
Přestože jsem v podstatě odpůrcem Lisabonské smlouvy, v rámci obchodu „radar za Lisabon“ bych pro ni klidně i zvedl packu. Proč? Protože na rozdíl od většiny jejích kritiků ji nepovažuji za reálnou hrozbu pro suverenitu kohokoli. Já totiž nevěřím, že někdy bude skutečně funkční. EU se začne v jistém směru podobat Číně: Brusel bude produkovat množství směrnic, nařízení, rozhodnutí i jiného balastu, ale státy jej stále častěji budou zkrátka ignorovat. Bruselská byrokracie sežere sama sebe. Lisabonská smlouva je hora papíru, které nerozumějí snad ani její tvůrci, zatímco americká vojenská základna bude nespornou „fyzickou“ garancí naší pozice v euroatlantickém společenství.

4. ledna 2009
Televizní stanice Discovery Channel vysílá povedený dokumentární seriál Zbraně budoucnosti, který se zabývá (překvapení!) zbraněmi budoucnosti. V každé epizodě se objevuje několik typů supermoderních typů vojenské techniky. Seriál klade důraz na věci, jako jsou prostředky bez osádky, energetické zbraně nebo obtížná zjistitelnost, ale prostor dostávají i záležitosti jako mohutná palebná podpora, boj ve městě či obrněná technika. Inu, jak se říká: Boys and Toys. :‑)

3. ledna 2009
Izraelské vojenské akce proti hnutí Hamás mají samozřejmě moji plnou podporu, ovšem jednu výhradu si odpustit nemůžu: Mělo se to udělat už dávno! Hamásu vůbec nemělo být dovoleno, aby se mocensky etabloval a změnil Pásmo Gazy v základnu pro teroristické útoky. Žádné vyjednávání, žádné ústupky či příměří. Vyhlazovací válka! Hamás musí být rozmetán na prach a zadupán do země. Jen doufám, že se izraelská armáda nenechá zatáhnout do vleklých a krvavých bojů ve městech. Jestliže se teroristé budou snažit právě o tohle, pravděpodobně bych se inspiroval knihou Dragon’s Fury a sáhl bych i k nejtvrdším postupům včetně Arc Lite a Ruthless Sentinel.

1. ledna 2009
Letopočet končící obávanou osmičkou je pryč, aniž by připravil nějakou celonárodní katastrofu, což lze už samo o sobě pokládat za úspěch. :‑) Právě začínající rok zaručeně nebude nudný či snadný, už kvůli českému předsednictví EU a dopadům ekonomické krize. Já se však po celý život chovám jako opatrný optimista a vesměs se mi to vyplácí. Do roku 2009 vám tedy přeji hodně štěstí, pevné nervy, silnou vůli a v neposlední řadě i ten správný úhel pohledu, díky kterému budete okolo sebe vidět nikoliv problémy, nýbrž příležitosti. Letos nás čeká spousta práce, tak do toho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *