Glosy Lukáše Visingra – leden 2010

Štítky:

Postřehy Lukáše Visingra v prvním měsíci roku s nulu na konci.

30. ledna 2010
Dobrý den, majore Gagarine, tak jsme se konečně dočkali! Po několika letech slibů, spekulací a diskusí, po mnoha nadějích a zklamáních, po asi nejdelším čekání na událost tohoto druhu se včera ráno poprvé předvedl a vznesl prototyp ruského stíhače 5. generace Suchoj PAK FA. Jaké jsou mé první pocity? Na prvním místě radost, že to příšerné čekání skončilo. A samotný letoun? Velice působivý, skutečně se mi líbí, možná dokonce i víc než americký F‑22 Raptor! Nakonec není tak úplně konzervativně řešený, jak se říkalo, a vykazuje originální přínos ruské konstrukční školy, zejména zajímavý tvar křídla a ocasních ploch. Rusko naléhavě potřebuje stíhače 5. generace pro svoje letectvo i kvůli pozici na trhu. Snad bude PAK FA stejně výkonný a úspěšný jako hezký!

28. ledna 2010
Jak asi dopadne Obamova ambiciózní reforma zdravotnictví? Po stránce obsahu to určitě není můj obor a nemám na tu otázku příliš vyhraněný názor. Patrně bych dal přednost dnešnímu americkému systému před českým „socialistickým“, ale o to tu nejde. Sleduji to zejména proto, že Obamovy plány znamenají zásadní změnu něčeho, co v USA funguje přes čtyřicet let. Každopádně uznávám, že má odvahu; může to být jeho pomník a odkaz, ale taky jeho hrob. Bude to zajímavé.

27. ledna 2010
Diskuse o filmu Avatar. Příliš nechápu ty, kdo se zastávají celé té podivné zápletky s tím, že lidé jednali špatně, míněno špatně z hlediska cílů. Je mi líto, ale na to se nedá dívat „objektivně“. Prostě musím být na straně svého druhu, ne na straně nějakých mimozemských potvor. To bych mohl fandit i Vetřelcům! Proto se mi tak líbila Hvězdná pěchota: „Zabijte je všechny!“ Lidé se v Avatarovi dopustili hlavní chyby tím, že nechali nepřítele využít znalosti prostředí a zřejmě ani nenasadili dost výkonné zbraně. Na místě velitele mariňáků, kterému by zatracená mimozemská rasa tak strašným způsobem zmasakrovala muže, bych asi opět volil řešení z Hvězdné pěchoty: „Atom na ně!“

26. ledna 2010
Stačí pohled na teploměr nebo z okna, aby člověk pochopil, jak vypadá „globální oteplování“. Kdyby to opravdu existovalo, právě teď by se to zatraceně hodilo. Ale bez ohledu na aktuální počasí mě skutečně příjemně překvapuje, jak se ten mýtus v těchto dnech rozpadá. Nejde o sám fakt, že se to děje, protože kolaps celého toho účelového konstruktu je samozřejmě nevyhnutelný; nečekaná je spíše rychlost, s níž se to nyní děje. Odhadoval jsem, že aféra Climategate bude začátkem konce, ale teď to začíná vypadat, že už není daleko ani konec toho konce. Na místo kraviny jménem „globální oteplování“ se ovšem brzy může nasunout nová zelená hysterie. Co se dá dělat. Jak krásně řekl kdosi moudrý, boj s lidskou blbostí nelze vyhrát, ale nikdy nesmíme složit zbraně.

24. ledna 2010
Při různých diskusích vychází najevo, že západní liberální intelektuálové stále opomíjejí jednu důležitou věc ohledně islámu. Islám totiž neprodělal odluku církve od státu, resp. něco jako ekvivalent reformace. „Politický islám“ je evidentně neslučitelný se západní sekulární demokracií, nehledě k tomu, že islámská společnost je kmenová, nikoliv občanská. A imigrace muslimů do Evropy už vypadá spíš jako infiltrace. Připomenul bych glosu Miloše Zemana: „Samozřejmě netvrdím, že všichni muslimové jsou teroristé, ale zaráží mě, že téměř všichni teroristé jsou muslimové!“

22. ledna 2010
Mám pocit, že spousta lidí tady v Evropě stále nechápe, proč Izrael potřebuje tak kvalitní ozbrojené síly a jaderné zbraně. Židé celá staletí všemožně trpěli, ale vždy jen sklonili hlavy a snažili se přežít, protože věděli, že se jich nikdo nezastane. Teprve holocaust to změnil. Tehdy si ve strašlivé hrůze uvědomili, že nenajdou zastání ani tehdy, když jsou systematicky vražděni a nezbývá jim ani to přežití. Poznali, že už nikdy nesmí sklánět hlavy, že musí každou ránu stokrát vrátit a že občas musí udeřit i první, protože by třeba nemuseli mít čas se bránit. Tak malý a ohrožený národ si nemůže dovolit moc velkorysosti a musí mít brutální odstrašující sílu. Upřímně řečeno, jako sionistovi je mi celkem ukradené, zda nás mají rádi, nebo zda nás naopak nenávidí. Podstatné je, že se nás bojí.

20. ledna 2010
Stalo se zvykem, že zde doporučuji kvalitní knihy. Dnes je to trochu jinak, protože zmíním knihu, která je tak absurdně pitomá, že je vlastně i zajímavá a stojí za přečtení. Pod názvem Akce Muslim se skrývá pokus o český špionážní thriller, založený na teoriích o spiknutí a na představě, že Obama přináší spásu celému světu, takže jsme se ho my, zlí konzervativci, rozhodli zabít… Naštěstí je vidět, že Barákův tým oplývá vyšší příčetností než autor této kuriozity.

19. ledna 2010
Armáda ČR teď má dvě velké šance prokázat, že za něco stojí. Podporuji její nasazení na Haiti, kde lze perfektně upotřebit naše podpůrné kapacity, tj. např. zdravotníky, ženisty, chemiky či vojenskou policii. (Mimochodem, podle mě se to nedá zvládnout jinak než tím, co tam Američané rozbíhají, tedy de facto okupací a vojenskou správou celé země.) Druhou šancí je samozřejmě bojové nasazení v Afghánistánu. Osobně bych tam poslal nejen vyzbrojené dopravní vrtulníky Mi‑171Š, ale také bitevní Mi‑35 a letouny L159. Taliban má u nás přece dluh, resp. smrt dvou Čechů, vojáka a civilisty. Naši skvělí „lovci“ zajisté vybrali nějaké úroky, ale bojová letadla by byla snad ještě účinnější. Za adekvátní odvetu bych pokládal řádově stovku mrtvých teroristů za každého z těch dvou Čechů!

18. ledna 2010
Diskuse o nových puškách pro Armádu ČR. Nejsem odborník na ruční zbraně, ale coby vlastenec bych asi sáhl po české CZ S 805. Také už mě poněkud unavují věčné spory o to, zda je lepší M16, AK‑47 či náš „samopal“ vz. 58. Tyhle tři zbraně jsou morálně zastaralé a vývoj útočných pušek je dnes už trochu jinde. CZ S 805 patří do nové generace zbraní, tak jako H&K G36, FN F2000, izraelský Tavor nebo ty ruské hračky s kompenzací zpětného rázu (např. AN‑94 a AEK‑971). Snažíme se tu budovat ozbrojené síly pro 21. století, nebo živé muzeum historie pěchotních zbraní?

17. ledna 2010
Zaznamenal jsem námitku, že Jeff Head ve své fenomenální knize Dragon’s Fury až příliš popustil uzdu fantazii a přehnal technologický pokrok (zejména v oblasti vesmírné techniky), kterého by se za osm let války dosáhlo. Nesouhlasím. Jen si srovnejte roky 1936 a 1946! Druhá světová válka byla strašlivá, což ale nic nemění na faktu, že technologicky přinesla ohromný posun. Nukleární energie, tryskové letouny, rakety, radary, počítače… Nepochybuji, že kdyby v brzké době skutečně propukl nový globální konflikt (přibližně podle scénáře „Západ vs. Asie“), znovu by to znamenalo, že by se za rok války patrně zvládlo tolik co za deset let míru. Války bohužel posouvají vědu a techniku vpřed víc než cokoli jiného. Není to hezké, ale je to prostě fakt, který nemá smysl zastírat.

15. ledna 2010
Film Děkujeme, že kouříte, který ve středu odvysílala ČT2, se mi opravdu moc líbil. Jako člověk, jehož práce se přímo týká zbraní a vojenské techniky, se mohu pokládat za člena poměrně slušné společnosti. Kampaně proti zbraním podle mě patří do stejného chlívku (a to přeneseně i doslovně) jako tažení proti kouření nebo klimatická hysterie. Jak říkají američtí pravičáci: Alkohol, tabák a střelné zbraně (Alcohol, Tobacco and Firearms) by měl být levný obchod, ne vládní agentura. :‑)

13. ledna 2010
Výběrové řízení na 36 stíhačů pro brazilské letectvo finišuje v nejlepších tradicích Latinské Ameriky, tj. mění se v komickou frašku. Prezident, ministři a generálové se hádají, vzájemně na sebe vyvíjejí nátlak a handrkují se s výrobci o peníze či transfery technologií. Už snad třikrát bylo oznámeno, že vítězem je Rafale (ten by vývozní úspěch potřeboval jako sůl, protože jinak mu hrozí fiasko), jenže to zřejmě stále není jisté. Nehledě k tomu, že Brazilci už stejně pokukují po letounech 5. generace, tj. F‑35 a PAK FA, v čemž jim handshake se Sarkem moc nepomůže. Podle mého skromného názoru Brazílie pořád přesně neví, co chce, ale nejspíš nedá pokoj, dokud to nedostane.

12. ledna 2010
Podle britských vědců prý bod G neexistuje! Opravdu působivé. Zajímalo by mě, jak na takovou blbost dostali grant. (Možná tvrdili, že budou zkoumat souvislost bodu G s globálním oteplováním; tak se dnes dá zajistit grant téměř na cokoli.) Je to dobrá ukázka zbytečného „výzkumu pro výzkum“, který nejenže nepřináší užitečné výsledky, ale dokonce přináší výsledky, které jsou jasně v rozporu se skutečností. Že fakta neodpovídají teorii? Tak to mají fakta smůlu… Chcete příklad užitečného výzkumu v této oblasti? Myslím, že by se měl detailně prostudovat celotělní orgasmus, protože to je technika, která nepochybně funguje, ale asi není moc jasné jak a proč.

11. ledna 2010
Děkuji za doporučení a poskytnutí výborné knížky Red Thrust. Rámec fiktivní války SSSR a NATO je v ní použit pro detailní rozbor sovětské armády, jejích vojáků, velení, taktiky, zbraní, prostě všeho. Jde o kvalitní a čtivé zhodnocení silných i slabých stránek a srovnání se západními armádami. Považuji tuto publikaci za jednu z nejlepších na téma sovětských ozbrojených sil, jaké na Západě vznikly. Zaujala mě tak, že se k ní možná vrátím v samostatném textu.

8. ledna 2010
Avatar se hodnotí skutečně těžko. Kdyby se posuzovala jen technická úroveň, byl by to snad uchazeč o film desetiletí. To, co tam předvádí 3D technologie, nemá obdobu. Nedá se to popsat, musíte to vidět, a to ve velkém kině. Z tohoto hlediska přináší Avatar asi největší převrat ve filmařství od Jurského parku. Problém je v obsahu. Režisér James Cameron mohl s touto technikou natočit úchvatný válečný film, ale místo toho vyrobil ubohou ekologickou, multikulturní a pseudomírovou propagandu, která je tak trapná, že vyvolává úplně opačný efekt, tedy fandění lidem. Prostě jsem nemohl držet palce modrým emzákům proti vlastnímu druhu, navíc vybavenému tak báječnými zbraněmi. Můj žebříček filmů roku 2009 proto vedou Hanebný pancharti, následují Strážci, třetí jsou Transformers: Pomsta poražených, čtvrtou pozici má čtvrtý Terminator a pátou (jen za ta 3D kouzla) Avatar.

7. ledna 2010
S velkým zájmem jsem si přečetl novou knihu Václava Klause Kde začíná zítřek a pokládám ji za jednu z nejlepších, jaké profesor Klaus napsal. Je to srozumitelné a komplexní shrnutí jeho názorů na politiku, ekonomiku a společnost, zasazené do rámce analýzy naší minulosti a současnosti a do pokusu předvídat nejbližší budoucnost. S Václavem Klausem určitě v mnohém souhlasím a v jiném zdvořile nesouhlasím, ale v každém případě si jej upřímně vážím.

5. ledna 2010
Diskuse a zamyšlení nad izraelskou operací proti íránskému atomovému programu. Vzhledem k počtu a charakteru cílů (možná až desítky, spousta z nich pod zemí) si myslím, že to nebude „jen“ letecký úder, popř. doplněný střelami z ponorek. Podle mě to bude spíše takový „nájezd“ („raid“), resp. komplexnější akce, které se zúčastní i výsadkáři a speciální jednotky na zemi. Izraelci zřejmě budou muset v Íránu po určitou dobu (řádově hodiny) působit, aby zničili všechny kritické objekty. Prostě jakási malá invaze. :‑) Snad to bude něco podobného jako útoky britských Commandos proti okupované Evropě nebo operace Brave Fortune z knihy Válečná hrozba. Tak či onak, už aby to bylo!

4. ledna 2010
Neúspěšný pokus o útok na letadlo nám znovu připomněl, že válka pokračuje a že teroristé neběhají jen po Afghánistánu a Iráku. Snad už je na čase si pěkně posvítit na Jemen a islámskou část Afriky, protože tam pro samé teroristy taky není kam plivnout. A pokud si jemenská vláda na svém území neumí udělat pořádek, ať se nediví, že to za ni musejí dělat jiní! Další důležitou věcí je fakt, že teroristům se podařilo přelstít bezpečnostní opatření i zpravodajské služby. Musíme si upřímně přiznat, že onen pokus nevyšel vlastně jen náhodou a že protiteroristická opatření je stále třeba zlepšovat. Měli jsme prostě štěstí, ale to už příště mít nemusíme, takže ať radši žádné „příště“ není.

2. ledna 2010
Filmem roku jsou pro mě jasně Hanebný pancharti. O zbývající medailové příčky se měl původně utkat čtvrtý Terminátor s druhými Transformers, ale nečekaně do toho zasáhli Strážci (Watchmen) a poté (na poslední chvíli) fenomenální Avatar. Strážci jsou jednoznačně nejlepší „superhrdinský“ film, jaký znám; technicky dokonalý, s propracovanou zápletkou a výtečnou psychologií postav. Superhrdinové jsou tam ukázáni jako potencionálně nebezpečná banda, která někdy více problémů nadělá než vyřeší. Pokud jde o film Avatar (jehož 3D verzi jsem ve středu viděl), ten se zaručeně zapíše do dějin kinematografie jako málo jiných. Ale kvůli kontrastu kvality formy a obsahu je to i film dost kontroverzní, takže se mu budu věnovat ještě samostatně a s řazením na další stupně počkám. Nepochybné je ovšem každopádně to, že rok 2009 byl na filmové hity výjimečně bohatý!

1. ledna 2010
Kdybych měl zkusit jedním slovem shrnout rok 2009, bylo by to patrně slovo „změna“. Ne, nestal se ze mě obdivovatel Baracka Obamy. Myslím to zejména tak, že se změnilo dost věcí, které byly do té doby pokládány za takříkajíc „neměnné“, resp. hotové, dané, jisté a stabilní. A tím nemyslím jen „mé“ obory, tedy vojenství a politiku, ale i další sféry. Byl to rok velmi pestrý, náročný a „nabitý“ událostmi, které si někdy žádaly neobvyklé odpovědi. Ale přes ekonomickou krizi a jiné problémy si myslím, že celkově to byl rok úspěšný. Snad se bude letos dařit aspoň stejně dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *