Glosy Lukáše Visingra – leden 2014

30. ledna 2014
Pokud někdo čeká, že na nové vládě ČSSD, ANO a KDU‑ČSL takříkajíc „nenechám nit suchou“, bude asi zklamán. Obměna v exekutivě je správná věc a dosud opoziční či „nové“ strany si zaslouží šanci ukázat, co opravdu umějí. Jsem zvědavý na programové prohlášení a zejména na to, jak bude koalice hledat shodu na řadě sporných otázek. Všimněte si, že české vlády „padají“ vlastně jen kvůli „palbě z vlastních řad“, nikoliv díky snaze opozice. Rozdíly v programu i neúměrné ambice stran znamenají, že premiér Sobotka bude mít co dělat, aby se nestal dalším v onom tristním seznamu.

28. ledna 2014
Zase Ukrajina. Situace se mění málem z hodiny na hodinu, ale potíž je v tom, že i kdyby se našla shoda ve formě podílu části opozice na moci, za pár let to zde všechno bude zase, jenom v opačném gardu. Ukrajina je už z podstaty „rozpůlená“ země, jejíž západ to tradičně táhne k Evropě, kdežto východ k Rusku. Kromě úplného rozdělení na dva státy opravdu nevím, jak to dlouhodobě vyřešit. Každopádně nevěřte scénářům o západní či naopak ruské intervenci na Ukrajinu. Řekl bych, že autoři a propagátoři takových předpovědí by neměli tolik podléhat sugestivnímu vlivu románu Command Authority. :‑)

27. ledna 2014
Pořád se něco děje. Počasí vyvádí opravdu zajímavé věci a je stále více zřejmé, že se nacházíme v období přechodu od jednoho typu klimatu k jinému, kvazi‑středomořskému (se dvěma ročními obdobími), což mě rozhodně velmi těší. Také mě těší, že hasiči získali další ex‑vojenskou techniku, která se bude používat pro řešení krizových situací a záchranu životů. (Jen více takových vozidel!) Z oblasti ryze vojenské mě zaujaly první obrázky protiletadlového kompletu Pancir‑SM a pochopitelně velice diskutovaný test hypersonického prostředku Made in China (o kterém ale nevíme téměř nic). A pokud jde o to, čím se jinak zabývám, tak je toho taky více než dost, např. bezpečnost olympiády v Soči či eventuální důsledky nezávislosti Skotska pro Velkou Británii, Evropu a svět. Na závěr pak připojuji speciální pochvalu pro Miloše Zemana za jeho cestu za vojáky do Afghánistánu. Respekt, pane prezidente. :‑)

26. ledna 2014
Přečetl jsem dlouho očekávaný román Volavka, pokračování Smrtícího odkazu od Moniky Maratové. Aniž bych jakkoli přeháněl, musím tu knihu prohlásit za geniální dílo, jež se dá klidně srovnávat s tím nejlepším, co v žánru špionážních románů existuje, a to v celosvětovém měřítku. Excelentně vystavěná zápletka (jejíž závěr vám zřejmě přivodí totální šok), vysoce napínavé scény, perfektní psychologie postav a v neposlední řadě ohromně působivá atmosféra, to všechno dělá z Volavky výjimečně kvalitní knihu, jejíž autorce náleží můj mimořádný obdiv a pochvala. Povinná četba!

23. ledna 2014
Dostávám otázky k situaci na Ukrajině. Rozhodně nečekejte nadšené projevy podpory pro opozici, protože praxe a zkušenost posledních let mě dovedly k silně opatrnému a skeptickému postoji vůči aktivitám tohoto druhu. Dobře si také všimněte, jaké živly ta opozice obsahuje. V žádném případě nechci jakkoli idealizovat prezidenta Janukovyče, ale nejsem si příliš jistý, zda opozice jako celek představuje lepší alternativu. Navíc je zvykem, že tyto slepence se v případě vítězství pustí do boje mezi sebou. Všem bych doporučil zejména uklidnění. Občanskou válku na Ukrajině bych řešil opravdu velmi nerad.

22. ledna 2014
Remake kultovních legend je vždy riskantní. K filmu Muž z oceli jsem proto přistupoval opatrně, avšak od počátku bylo zřejmé, že to výborný režisér Zack Snyder vzal za správný konec. Superman působí výrazně odlišně než ve všech dřívějších zpracováních, je daleko komplexnější a vážnější, složitě hledá své místo na světě, váhá a trápí se. Po vizuální stránce je film (jak lze asi čekat) perfektní, avšak chtěl bych zmínit ještě jeden zajímavý prvek z obsahu. V Supermanovi tradičně zaznívaly „spasitelské“ tóny, ale v Muži z oceli se odkazů na křesťanství a Ježíše vyskytuje skutečně výjimečné množství, což filmu propůjčuje jednu rovinu významů navíc (pro někoho potěšující, pro někoho provokující). Celkově mám z tohoto filmu velmi dobrý pocit. Restart kultu Supermana asi těžko mohl dopadnout lépe.

20. ledna 2014
Gratuluji Petru Fialovi ke zvolení předsedou ODS. Za normální situace by se předsedou určitě nestal, jenže situace zdaleka není normální, a to pro českou pravici jako celek. A toto je skutečně poslední pokus, jak se ODS může vrátit zpět na vrchol, protože pokud to nedokáže ani tak odborně a morálně silný člověk, jakým profesor Fiala nepochybně je, pak to asi nedokáže nikdo a ODS čeká definitivní konec. Ale je nutno mít na paměti, že i politika podléhá zákonům nabídky a poptávky. Poptávka po pravicové politice stále trvá a silně pochybuji, že ji dokáže naplnit jen TOP 09, takže pak by se otevřel prostor pro nový subjekt. A ještě něco: Další na řadě s bojem o přežití bude zákonitě ČSSD.

18. ledna 2014
Diskuse o politice, společnosti, médiích a tak vůbec. Říká se: Na každém šprochu je pravdy trochu… To se skutečně říká, jenže podle mého názoru jde o jedno z nejhloupějších a nejvíce zavádějících přísloví vůbec. Na každém šprochu NENÍ pravdy trochu, neboť některé věci jsou stoprocentně vymyšlené lži, jaké nemají ani nejmenší oporu v realitě. Na ono přísloví nejvíce sází mediální žumpa zvaná bulvár a často též zastánci teorií o spiknutí. Tím spíše je nutno si na ně dávat mimořádný pozor.

17. ledna 2014
Jako další kontroverzní a problematická objednávka pro Armádu ČR může vypadat nákup Biblí ve zvláštní „odolné“ verzi. Tentokrát je to však podle mého názoru v pořádku, jelikož 450 Kč za takový výrobek dnes nejsou žádné veliké peníze. A pokud jde o samotný záměr poskytnout vojákům Bibli, mohu říci, že (ačkoli nejsem křesťan) to považuji za správné, a to hned z několika důvodů. Je to naprosto v souladu s principem svobody vyznání (kdo ji nechce, brát si ji přece nemusí) a je to zdroj duchovní podpory, kterou vojáci (víc než kdo jiný) potřebují. Ono totiž platí, že v zákopech se modlí i ateisté. :‑)

15. ledna 2014
Téma mobilizace, mnichovského diktátu a okupace v roce 1938 je zřejmě nevyčerpatelné. Skutečně cenný příspěvek představuje kniha Sudety 1938, jež předkládá pohled na tyto události očima důstojníků německé armády. Vyprávění šesti mužů obsahuje jak strohou „vojáckou“ faktografii, tak emotivní pasáže, jež dobře ilustrují efekt nacistické propagandy. Kniha nabízí i mnoho unikátních fotografií, map a v neposlední řadě i svérázný slovníček pro komunikaci německých vojáků s Čechy. Jde o opravdu velmi hodnotnou publikaci, která díky obsahu i zpracování zasluhuje velkou pochvalu.

13. ledna 2014
Film Rivalové bych měl zpětně zařadit mezi kandidáty na Film roku 2013. Recenze jej vynášely do nebe, a proto jsem byl hodně „natěšený“. Ano, je to výjimečně povedené dílo, které zajisté silně osloví i ty, kdo ve světě Formule 1 nejsou tak „doma“ jako já, protože to není film o autech, nýbrž o lidech. Všechno stojí na psychologickém kontrastu dvou osobností, Nikiho Laudy a Jamese Hunta, které naprosto perfektně zahráli Daniel Brühl a Chris Hemsworth. Čistě z hlediska hereckých výkonů jsou Rivalové snad jeden z nejlepších filmů za poslední léta, avšak ani technické zpracování nemá daleko k dokonalosti. Budete se bavit, ale také asi budete hodně přemýšlet o životě a jeho hodnotách.

12. ledna 2014
Nedá se asi říci, že by smrt Ariela Šarona byla překvapivá (určitě se to dalo čekat), avšak přesto je to velmi smutná událost. Odešel muž, jenž věnoval život boji za Izrael, boji vojenskému i politickému. Byl skutečně vynikajícím a úspěšným vojevůdcem, který ovšem zároveň chápal, co způsobuje válka, a tudíž jako politik usiloval zejména o mír (což je u bývalých vojáků pozoruhodně časté). Ariel Šaron žil pro Izrael a také jeho velkou zásluhou bude Stát Izrael žít a vítězit dál. Čest jeho památce.

10. ledna 2014
Vždy jsem chtěl mobil bez dotykového displeje, resp. s pevnou klávesnicí, ale i tak mě překvapilo, jak moc rozšířený požadavek to je. Lidí, kteří (podobně jako já) nepodlehli té módě (či přesněji mediální a reklamní masáži) „dotykáčů“, je opravdu dost. A pochopitelně nadávají, protože většina firem z nějakého záhadného důvodu nevyrábí výkonné smartphony s pevnými klávesnicemi, takže je třeba spoléhat na starší osvědčené typy (jako slavné „Éčkové“ Nokie). Ale zájem trvá, takže hádám, že zákony trhu nakonec i zde zapracují a výrobci začnou nabízet nové přístroje tohoto druhu.

8. ledna 2014
Často si říkám, že moje mínění o Severní Koreji už snad nemůže být horší, ale i tak se objevují věci, které mě naplňují ještě větším znechucením a odporem. Kniha Útěk z Tábora 14 k nim určitě patří. Tento popis podmínek v tamních koncentračních lágrech očima člověka, jenž se tam narodil a vyrostl, lze doporučit jen lidem s opravdu silným žaludkem. Někdy chybějí slova, jimiž by se ty hrůzy a zvrácenosti daly vystihnout. Režim v KLDR je spolehlivě to nejhorší, co se kdy na této planetě objevilo. Je to peklo, despotická tyranie fašistických psychopatů a masových vrahů, proti kterým Hitler, Stalin i Mao působí jako amatéři. Začínám se bát dne, kdy se nás naše děti zeptají, proč jsme se jenom dívali a nic jsme neudělali. Bojím se, že pouhé přihlížení k takovým horrorům má nádech tiché spoluviny.

6. ledna 2014
Pokud bych dnes dostal otázku, co mě za poslední dny nejvíce pobavilo, tak bych asi moc neváhal. Hodně mě pobavil nápad nazvaný Drone Survival Guide. Je to totiž satirický humor tak propracovaný a působivý, že ho část lidí vzala jako naprosto vážnou věc. Samozřejmě je to skvělý vtip, který v plné síle ocení patrně jen znalci problematiky (je to něco jako odborné anekdoty Járy Cimrmana). Každopádně jsem zvědav, zda se někdo bude snažit tu pomůcku taky opravdu používat v praxi. :‑)

5. ledna 2014
Myslím, že po několika dnech už se mohu vyjádřit k explozi na palestinské ambasádě. Rád bych řekl, že té oficiální verzi (ne)věřím, jenže těch oficiálních verzí je tolik, že nevím, kterou si vybrat. Každopádně si ale nechávám značný prostor pro skepsi vůči tvrzení, že to byla opravdu jenom obyčejná nehoda. Vzhledem k okolnostem by mě nepřekvapil záměr od jiné palestinské frakce. A navíc jsem skutečně zvědav, co se ještě dozvíme o těch uskladněných zbraních. Diplomatická imunita je moc fajn věc, jenže pokud ji někdo takhle flagrantně zneužívá, tak by se mohl záhy dočkat dosti nepříjemné odpovědi.

4. ledna 2014
Počátek roku je již tradičně příležitostí pro hodnocení kulturních počinů z roku minulého. Jestliže dříve byl výběr nejlepšího filmu někdy dost obtížný, pak pro rok 2013 je to zcela jasné. Perfektní „vzkříšení“ žánru, úchvatná atmosféra, dokonalé efekty i další prvky technického zpracování, to jsou hlavní důvody, proč má ocenění Film roku 2013 geniální snímek Pacific Rim. (Všechny ty pochvaly by se mohly vztáhnout také na Světovou válku Z, která by jindy skoro určitě vyhrála, jenže Pacific Rim je něco tak úžasného, že se s ním bojuje skutečně těžko.) Kniha roku 2013 také nepotřebovala delší uvažování; tou je bez debat Živý terč od Toma Clancyho. Je smutná ostuda, že Nobelovu cenu za literaturu dostávají jen autoři různých obskurních podivností, zatímco tento fenomenální génius se jí už nedočkal.

2. ledna 2014
Měl jsem možnost vidět hodně zajímavý exemplář železniční techniky, a sice první soupravu Railjet, jež se objevila jako prezentační u Českých drah (byť má dosud „rakouské“ barvy). Přesněji šlo o kus 1216 229‑5 s názvem „Spirit of Praha“. Vozidlo je to opravdu atraktivní, také výkony a komfort vypadají slibně, ale to jméno mi zní výjimečně stupidně. Mělo to být buďto „Spirit of Prague“, nebo „Duch Prahy“. Tu podivnou hybridní kravinu si snad musel někdo patentovat.

1. leden 2014
Pokud někdo očekává, že po hektickém a dynamickém roce 2013 přijde jakési „uklidnění“, budu ho muset zklamat. Rozum i intuice mi říkají, že rok 2014 bude přinejmenším stejně bohatý na změny, mezi nimiž se vyskytnou i „systémové šoky“. Namátkou lze zmínit volby do Evropského parlamentu, které (jestli se splní současné prognózy) asi přinesou takové zvraty, že by mě příliš nepřekvapilo, kdyby to byly poslední volby tohoto druhu. Ale myslím, že politika nebude zdaleka to jediné, co nám připraví velká překvapení. Obecně však pořád platí, že musíme umět flexibilně využívat příležitosti. Vydělávat na konjunktuře dokáže leckdo, ale podstatně zajímavější je naučit se vydělávat na krizi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *