Glosy Lukáše Visingra – leden 2015

31. ledna 2015
Po přečtení knihy Skrytá moc mohu říci, že se geniální Tom Clancy rozloučil opravdu brilantně. Kromě toho, že s téměř děsivou přesností předpověděl ozbrojený konflikt na Ukrajině s účastí Ruska, opět vytvořil úžasný příběh s mnoha rovinami, které se až v závěru dokonale propojí. Toto je koneckonců něco, co vždycky uměl fantasticky, ale snad žádný jiný román nepopisuje tak výstižně splývání vysoké politiky, finančních transakcí, organizovaného zločinu, zpravodajských služeb a vojenských operací. Ano, i na válčení dojde, a to v nejlepší Clancyho tradici a s účastí té nejmodernější techniky. Skrytá moc dokazuje, že Tom Clancy nejen v podstatě vytvořil žánr techno‑thrillerů, ale také do konce života pokračoval v jeho rozvíjení a dopracoval jej na úroveň odpovídající dnešnímu komplexnímu pojetí bezpečnosti. Bravo!

29. ledna 2015
Velmi originální, obtížně předvídatelný, skvěle provedený a vysoce zábavný, to je film Velká šestka. Výtečný CGI „animák“, který skládá poctu superhrdinským filmům a současně je lehce paroduje. Musím velice chválit i výrazné postavy, které si divák zapamatuje, dobrou hudbu a obrovskou spoustu nápadů, z nichž vás některé ohromí a jiné rozesmějí. Celý film navíc silně akcentuje význam vědeckého a technického rozvoje ve spojení s morální zodpovědností, což je určitě vysoce potřebný apel.

27. ledna 2015
Zajisté nikoho nepřekvapí, že plně souhlasím s tím, o čem dnes hovořil prezident Miloš Zeman na konferenci k výročí osvobození Osvětimi. Holocaust by se mohl opakovat, islamismus je (podobně jako kdysi nacismus) stále tragicky podceňován a proti Islámskému státu by měly vojensky zasáhnout všechny vyspělé země. Proti terorismu se musí bojovat, tak prosté to je. O to smutnější je, že existuje pouze málo politiků, kteří to chápou a vyslovují. Také proto jsem rád, že Miloš Zeman je můj prezident.

26. ledna 2015
Při brouzdání Sítí kolikrát narazíte na pozoruhodné technické nápady. Mezi ty nejlepší určitě řadím Modulor, projekt „šnekochodu“, jenž původně vznikl jako diplomová práce nadaného designéra z FSI VUT Brno. Jeho tvůrce jej navrhl coby záchranářské vozidlo, ale já samozřejmě vidím široké využití i ve vojenské oblasti. Dle mého názoru by se Modulor mohl uplatnit jako levnější alternativa vznášedla. Hodně zajímavé věci ale vzešly i od ruského týmu Dahir Insaat. Vize městského bojového robota Skorpion je zajisté perspektivní a zasloužila by si podporu, ale dost dobře nevím, co si myslet o jejich koncepci „létajícího děla“. Tento nápad se jeví jako téměř šílený, což však ještě neznamená, že je špatný. Přinejmenším si myslím, že by se tomu mohla věnovat pozornost ve smyslu nějaké nezávislé studie proveditelnosti.

25. ledna 2015
Zajímavé spojení s předchozím postřehem. Včera uplynulo 50 let od úmrtí Winstona Churchilla, muže, jehož příslovečná tvrdost zásadně přispěla k tomu, že Velká Británie neustoupila a vydržela. Vždy jsem jej pokládal za největšího politika 20. století (a možná moderních dějin vůbec), a přestože jsem si vědom toho, že zdaleka nebyl dokonalý, ve svém názoru se jen utvrzuji. Titán Churchill smutně kontrastuje s tím, jak se nyní Západu nedostává podobně silných státníků. Tváří v tvář hrozbám, jimž teď čelíme, bych byl vděčný třeba i za jednu osobnost s formátem ve stejné třídě, ve které byl „Buldok“.

23. ledna 2015
Reálný život jen zřídka přináší zářivý happy‑end a nepřináší jej ani skvělý román Nadvláda, jehož autorem je C. J. Sansom. Špionážní a psychologický thriller z alternativní historie, ve které Británie v roce 1940 uzavřela mír s Třetí říší, nabízí ne snad výslovně pesimistický, ale spíš chladně realistický pohled na to, jak by svět po této změně vypadal v roce 1952. Z románu navíc mimořádně silně vyzařuje odpor nejen proti fašismu (jehož vzestup připouští autor prakticky kdekoli), ale i proti všem předsudkům, kolaborantství a kariérismu, z jejichž spojení se může vyvinout opravdu smrtelně nebezpečná směs. V současné krizové situaci, ve které se Evropa nachází, zní toto varování o to vážněji a naléhavěji.

21. ledna 2015
Pořád se něco děje, a to i ve vojenské oblasti. Jestli něco není vůbec překvapivé, tak jsou to např. události na Ukrajině, kde pokračuje ozbrojený konflikt, jehož dynamiku zjevně nekontroluje ani jedna strana, jelikož obě vsadily tolik, že nemůžou couvnout, a proto zde máme vyhlídku na dlouhodobé pokračování. Přibývá rovněž konkrétních důkazů o přímé účasti Ruska. Co je trošku překvapivé, to je přibývání rozumu ve vztahu k Sýrii, resp. pochopení, že Asad je sice darebák, ale pořád je to menší zlo. Ale co mi naopak způsobilo upřímné (a o to více potěšující) překvapení, to je oživení možnosti nákupu bitevních vrtulníků pro Armádu ČR! Teď bych se rád něčím pochlubil, ale bohužel nesmím. Chytrému napověz… :‑)

19. ledna 2015
Koncept některých filmů vyhlíží zvláštně až úchylně, ale výsledek je daleko lepší, než by se dalo čekat. To je i případ snímku Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, v němž se klasická pohádka rozvíjí do podoby akčního fantasy‑horroru. Sourozenecká dvojice inhumuje čarodějnice za pomoci kung‑fu a arzenálu retro‑sci‑fi zbraní a vzduchem létají kouzla, litry krve a potenciálně kultovní hlášky. Nehledejte v tom všem jakoukoliv logiku či myšlenku, jen se prostě hodinu a půl bavte, na to je ten film ideální.

17. ledna 2015
Občas uvažuji o pořízení nějakého dálkově ovládaného vozítka. Ale nechtěl bych, aby to byla jenom klasická „bugina“, rád bych něco speciálního. Nabízelo se tedy např. vozidlo pásové, ale nedávno jsem narazil na něco ještě lepšího, a to prostředek Terrain Twister. Tenhle dálkově řízený „šnekochod“, jak se v ruštině (a někdy i v češtině) říká vozidlu se dvěma Archimédovými šrouby, zvládne téměř jakýkoli povrch, dovede jezdit takřka jakýmkoli směrem, a jelikož má slušný výtlak a je vodotěsný, snadno zvládá i vodní překážky. Je to skutečně perfektní hračka pro milovníky bizarních vozidel! :‑)

16. ledna 2015
V této zemi jsem zvyklý už na ledacos, ale autor nápadu zpoplatnit Wi‑Fi připojení k Internetu by se opravdu mohl ucházet o ocenění Idiot měsíce (snad i Idiot roku). V době, kdy je žádoucí rozšiřovat přístup k Síti mezi co nejvíce lidí, někdo přijde s návrhem vlastně speciálně zdanit jednu z hlavních metod připojení. Zřejmě mu připadá, že je v Česku stále ještě málo daní a poplatků nebo zbytečně levné energie, benzín atd. Srovnatelnou kravinu vymysleli snad jen v Maďarsku (a zase od ní rychle ustoupili), a tak doufám, že se rychle zapomene i na tuhle zhůvěřilost, jinak by to někoho mohlo opravdu hodně mrzet.

14. ledna 2015
Musím říci, že jsem se trochu bál, jak dopadne remake takového popkulturního fenoménu, jakým určitě jsou slavní Želví nindžové, ale rychle se ukázalo, že skepse nebyla na místě. Geniální Michael Bay jako producent evidentně udělal všechno pro to, aby vznikla (podle mého názoru) vůbec nejlepší podoba „želváků“. Film sice začíná poněkud zdlouhavě, ale pak se rozjede úžasná vlna adrenalinu, akce a hlášek, na jakou jsme u Želvích nindžů zvyklí. Film je efektově zpracovaný absolutně dokonale, samotní „želváci“ vypadají velmi uvěřitelně a akční scény (v čele s honičkou na sněhu) vyráží dech. Mám sice i drobné výtky (např. Trhačovo brnění je už fakt „přeplácané“), ale jinak jsou noví Želví nindžové skvělá podívaná.

13. ledna 2015
Diskuse o Afghánistánu. Nemám důvod měnit skeptický názor na budoucnost této primitivní země, kde nikdy nebyl klid, o vládě nemluvě. „Afghan“ je v podstatě stejný už stovky let a nikdy se nezmění. Můžete tam leda stavět Potěmkinovy vesnice ve jménu čehokoli, ale reálnou moc budou vždy držet místní autority, náčelníci a warlordi. Očekávám tak rychlé přepnutí do tradičního osvědčeného režimu „válka všech proti všem“. Pardon, jedna věc se změnila. Teď se tam angažuje kdekdo (včetně Ruska a Číny), takže se to nejspíše aktualizuje na verzi „proxy válka všech proti všem“. Chcete další optimistické zprávy?

12. ledna 2015
Dovolil bych si trochu upřesnit, co jsem nedávno myslel tím koncem ústupků vůči islamismu. Je to v principu jednoduché: Existují jisté základní náležitosti moderního západního státu (mj. svoboda slova a vyznání, vláda práva, odluka náboženství od státu apod.), které nejsou (opakuji, NEJSOU) předmětem diskuse a přijímají se tak, jak jsou. Žádné kdyby, jestli, možná, jako. Pokud chce někdo nesouhlasit, může, avšak musí nesouhlasit jinde než na Západě. Jinými slovy, kdokoli má s těmito náležitostmi problém (a pochopitelně to vůbec nemusí být muslim, tohle platí naprosto obecně), pak tady nemá co dělat. A pokud už tady je, měl by hned vyfasovat jednosměrnou letenku do Íránu nebo Severní Koreje.

10. ledna 2015
Když se Izraelci do něčeho pustí, zpravidla to dělají skutečně pořádně. Platí to nejen o válčení či o průmyslu, ale třeba také o zemědělství. Při šlechtění nového citrusu se tedy nespokojili s ničím menším než s nejlepším, resp. nejzdravějším citrusem na světě. Tak vznikl sweetie neboli sladký grep, hybrid grapefruitu a pomela, po stránce živin opravdu jednička mezi citrusy. Taktéž chuťově je výtečný, navíc nemá semena. Pokud na tento izraelský ovocný klenot někde narazíte, určitě jej ochutnejte.

8. ledna 2015
Zajímalo by mě, kolik masakrů podobných tomu, jenž proběhl včera v Paříži, se ještě bude muset stát, aby si Evropa konečně uvědomila, že její přístup k islámu je fatálně a sebevražedně chybný. Hysterické reakce toho druhu, jaké lezou z Úsvitu, jsou samozřejmě stupidní, ovšem stejně tak je neudržitelná teze, že drtivá většina všech muslimů je mírumilovná a tolerantní, zatímco násilničtí radikálové tvoří pouze mizivý zlomek. Opakuji, že nemám nic proti muslimům, kteří berou víru jako soukromou osobní záležitost, avšak nikdy se nesmířím s islamismem jako totalitní politickou ideologií. Té se musíme energicky postavit, a to nejen v Sýrii či Iráku, ale také (nebo spíše zejména) v Evropě. Konec všech ústupků! Nenávist, netoleranci a fanatismus je nutno tvrdě a exemplárně trestat, ať má vlajku hnědou, červenou nebo zelenou.

7. ledna 2015
Silně se vnucuje otázka, proč satirická komedie Interview vyvolala tak hysterické reakce KLDR. Odpověď je překvapivě prostá. Způsob, jakým je ve filmu zobrazenýKim Čong‑un, opravdu ohrožuje samotnou podstatu tamní fašistické despocie. A to myslím zcela vážně. Severokorejský diktátor vzbuzuje směs smíchu, pohrdání a (to je asi nejvíce překvapivé) lítosti, což jeho reálný předobraz muselo přivést k šílenství. Na černém trhu v KLDR je o film gigantický zájem, takže ty následky budou patrně ještě vysoce zajímavé. Mimochodem, jako drsná sebe‑parodická taškařice je to velice povedený kousek.

5. ledna 2015
Komunistický nacisti si zase vyskakují. Nyní ale nemyslím koalici v Duchcově nebo nacionální bolševiky, ale Argentinu, která se (navzdory tomu, že má ekonomickou úroveň jedlové šišky), snaží modernizovat vojenské letectvo, aby mohla znovu otravovat okolo Falkland. Studovala řadu možností, např. Mirage F1 ze Španělska či JordánskaSuper Étendard SEM z FrancieFC‑1 z ČínyKfir Block 60 z Izraeleči Gripen‑E z Brazílie, ale nic (naštěstí) nevyšlo. A nyní Moskva (údajně) nabízí zapůjčení taktických bombardérů Su‑24, což by mohlo v jižním Atlantiku znamenat značný problém. Hádám, že kluci z SAS by pak (jako už kdysi) dostali úkol, aby tam zavítali na návštěvu a postarali se o nějakou nehodu. :‑)

4. ledna 2015
Jak je mi odporné, že jsem měl zase pravdu. Od začátku jsem byl přesvědčen, že pomoc Řecku (stejně jako i dalším rozhazovačným jižním ekonomikám) je velkou chybou, která mrtvole jménem euro dokáže zajistit jen pár let navíc. Aktuální politický vývoj to perfektně potvrzuje. Řecko zkrátka mělo padnout, odejít z eurozóny a dát se dohromady. Nyní hrozí v Řecku a Španělsku vláda pouliční komunistické sběře. Zcela vážně tvrdím, že v tom případě vidím jako nejlepší (resp. nejméně špatné) řešení pro obě země vojenské převraty a posléze dočasnou autoritativní vládu. Jinak bude ještě hůř.

2. ledna 2015
Nastává čas pro každoroční hodnocení kulturních počinů roku minulého. V případě filmů jsem se dost bál, že budu muset složitě vybírat z mnoha výtečných filmů (např. Godzilla300: Vzestup říšeTransformers: ZánikNa hraně zítřka či Postradatelní 3), avšak na samém konci roku do toho jako „černý kůň“ vpadla mega‑pecka Železná srdce. A ta na mě svou koncepcí, atmosférou a provedením zapůsobila natolik silně, že nemám jinou možnost než za Film roku 2014 prohlásit právě toto skvělé dílo, jež ostatně patří i mezi nejlepší válečné filmy všech dob. V případě knih to bylo snadné, tam drtivě dominuje zážitek z kompletní podoby eposu Valhala od Františka Novotného, pro mě nejlepšího českého románu vůbec.

1. ledna 2015
Vítejte v novém roce a stále méně klidném světě. V poslední době častěji dostávám otázku, jestli máme čekat novou velkou válku. Není žádné tajemství, že nový rozsáhlý ozbrojený konflikt očekávám, ovšem i navzdory značně vyhrocené situaci silně pochybuji o scénáři „Západ vs. Rusko“. Daleko spíše bych upíral pozornost na Střední Východ a východní Asii, protože tam vidím podstatně větší konfliktní potenciál. Moje intuice mi říká, že v tomto roce bychom si měli skutečně mimořádně pečlivě všímat detailů či náznaků, jelikož v těch se bude ukrývat klíčová nápověda pro předvídání dalšího vývoje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *