Glosy Lukáše Visingra – leden 2016

30. ledna 2016
Jeremy Clarkson mi byl vždy velice sympatický a po dočtení jeho knihy Ďábelská jízda mé sympatie a respekt ještě vzrostly. Jeho recenze automobilů nejsou totiž zdaleka jen o autech, protože je využívá také jako nástroj, pomocí něhož otevřeně sděluje své názory na společnost, politiku, kulturu a cokoli, co ho zrovna zaujme. A to vše s výtečným sarkastickým britským humorem a bez stopy prokleté politické korektnosti, což je další důvod pro pochvalu. Zelení ekomentálové se můžou vztekat (ne že by to ještě kohokoli zajímalo), ale právě lidé jako Clarkson jsou potřeba, abychom se pohnuli někam dál.

29. ledna 2016
Prezidentská předvolební kampaň uvádí Ameriku do varu. Jsem trochu zklamán z toho, že ten, komu bych dal nejraději hlas (Jeb Bush), nemá mnoho šancí na úspěch, avšak je nutno jít dál. Kdybych si měl teď zvolit mezi těmi, kdo ty realistické šance mají, tak patrně Ted Cruz. Ale ta kardinální otázka samozřejmě zní, co bych měl dělat v situaci, že by nominaci získal exotický populista Donald Trump. Pořád platí, že vůči němu mám kvanta výhrad, ale zároveň jsem pevně přesvědčen, že Amerika (a její zahraniční politika) už potřebuje změny a nové impulsy. Ty Hillary Clintonová nezajistí (o socialistovi Sandersovi se nebudu bavit), takže mi nezbývá než říci, že v tom případě bych (ač nerad) musel podpořit Trumpa.

27. ledna 2016
Musím se ještě vrátit k pondělní návštěvě Miloše Zemana v Tišnově a musím se pochválit za přesnou predikci reakcí na jeho vtip s kalašnikovem. Jelikož jsem tuto skvělou hlášku slyšel živě, okamžitě jsem věděl, co bude následovat ze strany většiny médií a politiků. Vytržení z kontextu, povyk, pohoršení, hysterie. Oni tam nebyli, já ano! Všichni v sále se upřímně smáli, protože z celé situace a kontextu i ze stylu prezidentova projevu jasně poznali, že šlo o humor. Ano, černý a ostrý, ale stále humor, jaký psaný text nikdy nemůže vyjádřit. Politici se prostě berou moc vážně (a čest výjimkám typu Miloše Zemana) a smysl pro humor se ztrácí či deformuje, jak koneckonců prokazují i idiotské snahy „cenzurovat“ vtipné reklamy na základě zatracené politické korektnosti. Ta už je sice odsouzena k smrti, ale pořád vztekle kope okolo…

26. ledna 2016
Do Tišnova po nějaké době opět (a vlastně poprvé ve funkci prezidenta) zavítal Miloš Zeman, který ochotně a svým skvělým stylem odpovídal na otázky od občanů (včetně mé otázky na možnost reformy islámu). Opět se potvrdilo, že je bezpochyby nejen nejlepším rétorem v české politice, ale i člověkem, který je nadaný skutečně výjimečným smyslem pro humor, a to včetně schopnosti dělat si legraci sám ze sebe. Miloš Zeman nebere sám sebe příliš vážně, ovšem o to větší váhu mají mnohdy jeho názory na důležitá témata. Můj respekt k němu jen vzrostl a jsem ještě více hrdý na to, že tento státník je i mým prezidentem.

24. ledna 2016
Upřímně vítám, že si ekofašisté zvolili do čela Matěje Stropnického, a to z téhož důvodu, z jakého jsem hodně přivítal zvolení Jeremyho Corbyna do čela britských labouristů. S takovými tragickými existencemi na pozicích předsedů jsou totiž tyto strany nevolitelné, a tudíž ani nehrozí jejich podíl na vládě, což mě jako konzervativce samozřejmě těší. Důležitý rozdíl však spočívá v tom, že politický systém moderní levici potřebuje a že s jiným vedením by Labour Party měla být vzorem i pro kontinentální levici, kdežto Zelené potřebuje politický systém zhruba jako rakovinu. A proto jim přeji příjemnou cestu do zapomnění.

23. ledna 2016
Debata o politice a výběru politiků. Určitě platí, že politik by měl rozumět resortu, v němž se pohybuje, pokud možno díky vlastní praxi. Ministr zdravotnictví by tedy měl být dobrým lékařem. Problém je v tom, že naopak to nefunguje. Je to jistě podmínka nutná, ale nikoliv postačující. Dobrý lékař vůbec nemusí být i dobrý ministr zdravotnictví. (Osobně jsem přesvědčen, že bych rozhodně nebyl dobrý ministr obrany.) Na toto bychom měli myslet při uvažování nad tím, koho ve volbách pošleme do politické funkce. Odborná znalost problematiky by u kandidáta měla být přítomna, ovšem vedle ní jsou potřeba i další schopnosti a osobnostní kvality, které nijak nesouvisejí s tím, jak člověk rozumí svému profesnímu oboru.

21. ledna 2016
Prase je (snad) zachráněno! Ikonický letoun A‑10 Thunderbolt II, známý též jako Warthog, zůstane ve službě, protože americké letectvo opustilo idiotský (a částečně sebevražedný) nápad poslat toto fenomenální letadlo do šrotu. Ukázalo se, že kdo sáhne na A‑10, má náhle tolik nepřátel, o kolika se mu nezdálo ani v těch nejhorších snech. Za „Prase“ pořád neexistuje opravdová náhrada (a argumentace strojemF‑35 je napůl k smíchu a napůl k pláči) a existovat nebude, dokud nevznikne nový bitevník. Nic proti ultramoderní futuristické technice, jenže ta „blátošlapy“ z nejhoršího zřejmě nevytáhne. Warthog Forever!

19. ledna 2016
Děkuji za všechny pochvaly mého výstupu v pořadu Události, komentáře. Je dost možné, že už mě tam nikdy (nebo aspoň po nějakou dobu) nepozvou, trvám však na všem, co jsem řekl, a nezměním na tom ani písmeno. Nikdy se nenechám omezovat tzv. politickou korektností (neboli zbabělostí) a budu hlasitě a otevřeně říkat, co pokládám za správné, bez ohledu na to, jak budou „sluníčkáři“ vyděšeně a pohoršeně mektat. Čekají nás těžké časy, ale můžete se spolehnout, že budu vždycky s vámi.

18. ledna 2016
Debata o filmech o moderních ponorkách. Pro mě osobně dosud zůstává tím nejlepším Hon na ponorku, resp. správněji Hon na Rudý říjen, možná nejlepší ne‑bondovská role Seana Conneryho a rovněž jedno z nejlepších filmových zpracování jakékoliv knihy. Na druhé místo řadím K‑19: Stroj na smrt, což je snímek postavený na reálných událostech, díky čemuž má dost zvláštního ducha. Ne, nezapomněl jsem na V nepřátelských vodách. To už je ale pro mě spíš dokument (nebo, jak se dnes učeně říká, „dokudrama“) o nesmírně paradoxní situaci, kdy sovětský námořník obětoval život za záchranu východního pobřeží USA. Mimochodem, je velice smutné, že Sergej Premininnedostal žádné vysoké americké vyznamenání.

16. ledna 2016
ODS tvrdí, že je připravena znovu vládnout, ale já mám značné pochybnosti. Do pravicové vlády, která vzešla z voleb v roce 2010, se vkládaly obrovské naděje, ale výsledkem bylo obrovské zklamání. Současná vláda, jež je bizarním slepencem levice, populismu a ekonomické oligarchie, nakonec zřejmě také skončí fiaskem, ovšem to, zda se ODS dokázala změnit a poučit, považuji dosud za hodně nejisté. Nevím, jak bych se rozhodl, kdyby se volby konaly dnes. Jako skalní pravicový konzervativec nevylučuji, že bych ODS mohl někdy opět volit, na to by však nejspíše musela prodělat ještě daleko výraznější změny.

15. ledna 2016
Dění v Evropě znovu jasně ilustruje, jak funguje mezinárodní scéna. Bez ohledu na naivní idealismus kohokoli stále platí, že vyhrává a získává ten, kdo má sílu, odvahu a cílevědomost a kdo se nebojí tvrdě prosazovat své národní zájmy. O tom totiž mezinárodní politika je.Norský nacistický Barnevern stále krade děti, ale začíná si dávat pozor na to, odkud pocházejí, protože v případě Poláků by mohl znovu narazit, zatímco Česko je dosud dobrým terčem, jelikož se nedokáže postavit za své zájmy a občany. Jestliže si dnes někdo v Evropě zasluhuje maximální podporu, je to zejména Polsko. To, jak se Brusel pokouší o „prověřování demokracie“ v Polsku, je jen ubohá fraška dokazující, jak se sama EU změnila v parodii demokracie. Nemá smysl ji brát vážně, budí už jen směs pohrdání a posměchu s malou troškou lítosti.

13. ledna 2016
U diváků i kritiků film 47 róninů propadl, a proto jsem byl opatrný, avšak nakonec se mi celkem líbil. Jedná se o nové zpracování slavného (a reálného) příběhu o skupině samurajů, kteří navzdory zákazu (a s vědomím, že za to neodvratně zaplatí životem) mstí smrt svého pána. Tvůrci přidali pořádnou várku magie, díky níž se film řadí spíše do žánru fantasy, což mi ale nikterak nevadí. Jistě největší pochvalu si zaslouží kostýmy, exteriéry a nádherná choreografie bojových scén, ale Keanu Reeves hraje trochu méně výrazně, než je u něj zvykem. Pro mě docela dobrý film, mohl však být ještě o něco lepší.

11. ledna 2016
Debata o těžkém dělostřelectvu. Moderní tažené i samohybné houfnice mají v naprosté většině ráži 155 či 152 mm. Nabízí se ale otázka, jestli by nestálo za úvahu znovu vytvořit i něco většího, zřejmě ráže 203 mm, popř. i 406 mm. Artilerie má pořád mimořádně významnou úlohu a zvětšení ráže by zákonitě znamenalo nejen vyšší destrukční sílu, ale také (či spíše zejména) větší dostřel. Přesná a rychlá palebná podpora by poté fungovala na ještě větší vzdálenosti. Chopí se tohoto nápadu nějaká zbrojovka?

9. ledna 2016
Armáda ČR bude kupovat modernizované útočné pušky CZ BREN 2. Celý projekt BREN zůstává stále hodně kontroverzní a míří na něj poměrně tvrdá kritika, avšak já jako vlastenec a fanoušek České zbrojovky pociťuji povinnost se této zbraně zastat. Ano, jsem si vědom, že zdaleka ne vše bylo v pořádku a že BREN má některé nedostatky, ale ty nejsou systémové a neopravitelné, což koneckonců dokazuje nový BREN 2. Není to zajisté první zbraň, která od počátku sklízela kritiku, ovšem později se vypracovala na špičkovou úroveň (za všechny stačí uvést M16), takže nevidím důvod, proč by BREN nakonec neměl uspět. A samozřejmě trvám na tom, že z řady důvodů je správné podporovat domácí zbrojní průmysl.

8. ledna 2016
Je fascinující sledovat, jak „sluníčkoví“ politici, aktivisté a novináři zoufale hledají způsob, jak mají zareagovat na masové útoky v německých i jiných městech, aniž by vypadali jako totální hlupáci. Jak překvapivé, že mezi útočníky figuruje tolik imigrantů! Kdyby to nebylo k pláči nebo vzteku, bylo by to hodně vtipné. Nepochybují, že tento trend bude pokračovat, útoků bude přibývat a bezpečnostní situace se bude zhoršovat. Někteří politici to zavčas pochopí a pružně změní názor, jiní to nezvládnou a budou v nejbližších volbách smeteni. Jisté ale je, že se nálady lidí o další krok přiblížily k bodu, kdy to konečně „bouchne“.

6. ledna 2016
Oblíbeným tématem poslední doby se stalo „strašení“ americko‑evropskou smlouvou TTIP. Můj osobní názor na tuhle záležitost je poněkud rozdvojený. Na jednu stranu jednoznačně vítám to, co spousta lidí kritizuje, a to prohloubení vazeb USA a Evropy. V tomto smyslu považuji TTIP za principiálně absolutně správný krok. Ale co mi na druhou stranu vadí, to je obludná složitost a absurdně dlouhá jednání. Pokud je cílem zavést opravdu volný obchod s co nejmenším množstvím překážek, proč se tolik roků žvaní o hromadě byrokracie? Obchodní vztahy USA a Evropy by měly fungovat jako maximálně průhledný a jednoduchý proces, a nikoli jako cosi, co jednu strašnou sadu regulací nahradí jinou strašnou sadou regulací.

4. ledna 2016
Nastává čas pro tradiční hodnocení kulturních počinů loňského roku. Ten byl mimořádně bohatý na povedená pokračování a remaky, a proto i Film roku spadá do této kategorie. Rozhodování nebylo snadné, ale Film roku 2015 je Jurský svět, za kterým se jen hodně těsně umístila Epizoda VII: Síla se probouzí. (Přiznávám, že to je spíš otázka srdce, resp. mé soukromé preference dinosaurů před Hvězdnými válkami.) Pokud jde o hodnocení Kniha roku, tak mezi romány je jedničkou Marťan, kdežto v oblasti literatury faktu si nejvíce pochval zaslouží nesmírně přínosné Československé zbraně ve světě. Sláva vítězům.

3. ledna 2016
Diskuse o knihovnictví, archivnictví a informační vědě. Je pozoruhodné, kolik lidí stále trpí představou, že už o minulosti víme (prakticky) (skoro) všechno, a proto nás už nemůže žádné zjištění překvapit. Skutečnost ale vypadá úplně opačně, což lze ilustrovat mj. tím, na co všechno asi sedá prach v archivech. Trpělivost nepatří mezi mé nejsilnější stránky, o to více si však vážím historiků, jako je mj. Martin Dubánek, Vladimír Francev, Ivo Pejčoch nebo Miroslav Šnajdr, kteří tu trpělivost na hrabání v archivech mají. Právě díky se dostávají na světlo zapomenuté či zašantročené informace o vojenství a zbraních, na jejichž bázi pak vznikají cenné knihy a články. Takže tak nějak všeobecně děkuji za toto úsilí. :‑)

1. ledna 2016
Bude letošní rok tím skutečně přelomovým? Nastane konečně to „velké probuzení“ západní civilizace? Mám‑li být upřímný, tak podle mě ještě nikoli. Přibližuje se to, uvidíme jisté pozitivní náznaky, mj. ve formě výsledků voleb v některých evropských státech, ovšem v řadě ohledů přijde spíše negativní vývoj a ten opravdový zvrat čekám až tak za dva nebo tři roky. Ale náročný rok to zaručeně bude, asi ještě víc než ten loňský, takže všem, kdo stojí na správné straně, přeji zejména pevné nervy a silnou vůli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *