Glosy Lukáše Visingra – listopad 2013

30. listopadu 2013
Konečně Slavkov! Po mnoha pokusech a omylech se mi podařilo zhlédnout rekonstrukci „bitvy tří císařů“, v níž Napoleon přesvědčivě porazil rakouská a ruská vojska. Navzdory ne zrovna ideálnímu počasí to byla nádherná podívaná. Pěšáci, jízda a dělostřelectvo, překrásné pestré uniformy, kvalitní komentář od historie velmi znalého Jiřího Kovaříka, dobová hudba, to všechno si zaslouží pochvalu. Také organizačně byla celá akce zvládnuta výtečně. Největší poděkování ale patří všem nadšencům, kteří bitevní ukázku zrealizovali a postarali se o skutečně působivé a důstojné vzkříšení slavné minulosti.

28. listopadu 2013
Někdy (byť dost vzácně) se objeví kniha, která člověku takříkajíc „otevře oči“, popřípadě mu umožní lépe pochopit či vyjádřit jeho dosavadní názory a znalosti. Osobně do téhle kategorie řadím (a proto také hodně doporučuji) knihu Muži to rádi oblé aneb Proč se přirozená krása stala tabu?, která ostře útočí na současný módní trend vyhublých žen, které už ani nevypadají jako ženy. Autor, významný lékař a dietolog, popisuje důležitost ženských křivek pro sexualitu, potažmo mužské smysly a instinkty, a poté ukazuje, jak současná konzumní kultura ve spojení s extrémním feminismem tuto přirozenost potlačuje. Jako dlouholetý zastánce vyvinutých ženských tvarů musím vyjádřit autorovi velký obdiv za tak otevřené vyjádření pravdy a věřím, že jeho boj za návrat přirozené ženskosti bude úspěšný.

26. listopadu 2013
Snad nikoho nepřekvapí, že hlasitě oslavovanou dohodu s Íránem o jeho nukleárním programu považuji za velký omyl a další smutnou ukázku appeasementu. Pro islamisty je to jenom nový důkaz slabosti Západu a zcela zákonitě budou požadovat víc a víc. Nejde o to, jestli to nový íránský prezident myslí upřímně, nebo jestli to jen velice líbivě hraje. Jde hlavně o to, že dokud v Íránu vládne teokratická varianta nacismu, nelze mu z podstaty věřit snad ani pozdrav, natož pak dohodu o jádru.

25. listopadu 2013
Diskuse o skládání vlády. Patří k politickému folklóru tvrdit, že nejde o pozice a funkce, ale vždycky jen o program. Bez ohledu na obecnou skepsi vůči takovým tvrzením ovšem platí, že to je opravdu pouze fráze, a to už kvůli záměru prosadit onen program. Mnohokrát se přece stalo, že v zásadě správné nápady selhaly jen proto, že se o jejich realizaci starali nesprávní lidé. Personální politika je prostě hodně důležitá a jedním z hlavních důvodů nespokojenosti s politikou je i (zřejmě ne neoprávněný) pocit, že stranám chybí schopní a „čistí“ lidé, jimž lze svěřit řízení veřejných záležitostí.

22. listopadu 2013
Memoárová kniha 1938: Měli jsme kapitulovat? od někdejšího poslance Vlastimila Klímy je opravdu velice hodnotným a do značné míry unikátním textem. Nabízí totiž pohled na tragické události kolem Mnichova z pohledu člověka, jenž byl kategorickým odpůrcem a kritikem nejen kapitulace, ale i celé politiky prezidenta Beneše, a to z pozic českého nacionalismu. Kromě toho publikace obsahuje též velmi zasvěcené informace o francouzské politice či o fungování tzv. druhé republiky. V každém případě by to měla být povinná četba pro kohokoli, kdo se o téma Mnichova zajímá. (Já osobně jsem si četbou potvrdil svůj předchozí názor, že za první republiky bych pravděpodobně volil národní demokraty.)

20. listopadu 2013
Pořád se něco děje. Objevil se pátý prototyp ruského letadla 5. generace Suchoj PAK FA, který je pokrytý velmi zvláštním nátěrem, připomínajícím zbarvení žraloka; nejspíše jde o „narušovací“ kamufláž, která má rozostřovat reálné obrysy letadla. Think‑tank RAND doporučuje rozmístit v Asii pobřežní protilodní střely, jež by mohly účinně (a vcelku levně) nabourávat čínské plány námořní expanze; vřele souhlasím, ale přidal bych ještě střely balistické. A v České republice se rýsuje vláda, která bude nesmírně zajímavým objektem ke studiu, a to patrně ne jenom pro politology. Chytrému napověz… :‑)

19. listopadu 2013
Z česky vydaných románů fenomenálního Toma Clancyho mi zbývalo přečíst už jen trochu méně známou knihu Proti všem. Ale i tu jsem teď zvládnul a opět musím chválit. Tentokrát je rozvíjen scénář, v němž se proti USA spojují dvě z největších hrozeb, a to islámští teroristé a mexická narkomafie. Skvěle promyšlená zápletka s řadou zvratů, psychologicky silné postavy a spousta detailních informací (za kterými zajisté byly hodiny rešeršní práce) přesvědčivě dokazují Clancyho výjimečnost a genialitu nejen v roli romanopisce, ale také v roli bezpečnostního analytika a prognostika.

17. listopadu 2013
V den, kdy si připomínáme boj (nejen) studentů za svobodu a demokracii, je zvykem hovořit zejména o té svobodě a demokracii, ale já bych dnes rád řekl spíše něco o těch studentech, resp. o vzdělání. Myslím, že tohle je sektor, kde je třeba udělat obrovské množství práce, a to neplatí zdaleka jen pro Česko, ale zřejmě pro celou Evropu. Musejí se zvýšit investice do vzdělání, vědy, výzkumu a vývoje, neboť to je opravdový klíč k budoucnosti a cesta z krize. Nejde jen o vysoké školy, ale také o výuční obory, jež tady trestuhodně upadly. Je třeba daleko lépe propojit vzdělání s praxí a zapracovat na zlepšení podmínek pro zaměstnávání absolventů. Musíme být realisté. Konkurence je tvrdá, a jestli se o sebe v tomto smyslu nepostaráme sami, tak rozhodně nepočítejme, že to za nás udělá někdo jiný.

16. listopadu 2013
Člověk se pořád učí. Prokazuje to třeba moje udivené zjištění, jež následovalo po opakovaném pozorování opravdu zvláštní akvarijní ryby, která ustavičně plavala břichem vzhůru, aniž by však vykazovala příznaky nemoci nebo nějakého jiného problému. Výsledek zjištění: Tahle ryba zvaná peřovec to takhle zkrátka umí a běžně to činí. Anglicky se jí říká příznačně „upside‑down catfish“. Lze jenom smeknout před Přírodou či Bohem za vytvoření tak originálního a zajímavého živočicha. :‑)

14. listopadu 2013
Svět a život filmových superhrdinů značky Marvel se dosti komplikuje. Po třetím Iron Manovi to dokazuje také nový Wolverine, v němž vidíme dříve sebejistého a nezranitelného tvrďáka Logana úplně jinak. Trápí ho noční můry, pronásleduje ho vlastní minulost, ocitá ve světě, o němž téměř nic neví, a vlastně ani neví, na které straně stojí… Film Wolverine sice nabízí úchvatné akční scény s nádhernou choreografií, avšak ty nejsou hlavní složkou, spíš jen rámují psychologicky překvapivě hluboký a složitý příběh, jehož významný prvek tvoří konflikt Logana s kulturou Japonska. A nad tím vším se neustále vznáší otázka: Chtěli byste žít věčně? Je to úžasný dar, nebo strašlivé prokletí? Wolverine je excelentní, ale velmi zvláštní film, v němž je ukryto ještě víc, odpovědět si však musí každý sám.

13. listopadu 2013
Zajisté jsem nebyl sám, kdo litoval, že fenomenální SR‑71 Blackbird (podle mě možná nejúžasnější letadlo všech dob) odešel do výslužby bez náhrady (pokud nepoočítám pověsti o letounu Aurora). Proto mě velice potěšil projekt SR‑72 od (jak lze asi čekat) firmy Lockheed Martin, resp. divize Skunk Works, z něhož má vzejít „šestimachový“ prostředek, schopný provádět jak průzkumné, tak útočné akce. Jsem přesvědčen, že nástup hypersonických létajících strojů (pilotovaných i bezpilotních) bude opravdový „game changer“, jenž se dá srovnat s reaktivním pohonem, radarem či technologií stealth.

11. listopadu 2013
Jan Drnek je známý zejména jako autor kultovních knih z oboru alternativní historie. Poněkud méně se ale ví, že píše rovněž kvalitní prózu. Jeho nejnovější kniha s pozoruhodným názvem Zlaté hovno vypadá jako detektivní román (a skvělou detektivkou opravdu je), avšak obsahuje daleko více. Je to i filozofická úvaha, provokativní satira a ostrá kritika, kterou autor často míří i do vlastních (monarchistických) řad. Jen zřídka se vidí tak mistrné spojení vážných a vtipných témat. Bravo, Honzo. :‑)

10. listopadu 2013
Situace v ČSSD se zdánlivě konsoliduje, ale hodně pochybuji, že boj stranických frakcí tím skončil. ČSSD čekají nesmírně obtížná vyjednávání o vládě, v nichž bude jednoznačně tahat za kratší konec, a navíc není nikde psáno, že se vládu skutečně podaří sestavit, a i když se to povede, asi nikdo si nedělá iluze, že z toho bude vláda silná a stabilní. Svou vlastní hru bude jistě hrát i prezident republiky. A toho všeho může využít opozice uvnitř strany. Bohuslav Sobotka má nyní příležitost předvést, že se v jeho hodnocení všichni mýlí, ale také příležitost se historicky totálně znemožnit.

8. listopadu 2013
Můj věrný mobil Nokia 6230i začal samovolným vypínáním (nejspíše konec základní desky) dávat najevo, že potřebuje nástupce. A shodou okolností se mi naskytla možnost získat velice výhodně další „legendární“ typ telefonu, kterou jsem bleskově využil, takže jsem šťastným majitelem přístroje Nokia E71. Sice si stále ještě zvykám, ale od začátku jsem nadšený, jelikož „jednasedmdesátka“ zachovává všechno to, díky čemu jsem fandou značky Nokia, ale spojuje to s mnoha dalšími skvělými „fíčurami“. Teď skutečně chápu, proč se z tohoto excelentního manažerského „trhače“ stala taková legenda. :‑)

7. listopadu 2013
Jelikož název filmu Olympus Has Fallen zde byl přeložen jako Pád Bílého domu, vznikl problém s tím, jak naložit s „konkurenčním“ filmem White House Down. Nakonec je z toho Útok na Bílý dům. Ale v každém případě musím konstatovat, že je to excelentní akční film, kterým Roland Emmerich znovu dokazuje, že si zaslouží řazení mezi nejlepší režiséry současnosti. Je to perfektně zpracovaná akce ve stylu 80. či 90. let, v níž klišé nejsou slabinou, ale naopak předností, protože Emmerich vyniká v umění používat zavedená klišé originálním způsobem. (Viz překrásnou honičku na zahradě Bílého domu.) Překvapí i příběh, ve kterém se dočkáme i několika šokujících zvratů. Mj. díky nim si myslím, že White House Down je ještě o něco málo lepší než Olympus Has Fallen. Jen více takových!

5. listopadu 2013
Věnoval jsem poměrně dlouhou dobu procházení archivů starších čísel časopisu Modelář a také bohužel již neexistujícího časopisu Historie a plastikové modelářství. V obou se mi povedlo objevit značný počet velmi zajímavých článků o tématech, která patrně nikde jinde nebyla takhle zpracována, převážně (ale nikoli jen) z čs. vojenství ve 20. století. Opět jsem si tím potvrdil své přesvědčení, že starší literatura (mj. ta nalezená v antikvariátech) může stále být mimořádně užitečná.

3. listopadu 2013
Kvalita filmů podle počítačových her je vysoce variabilní. Některé se hodně povedly (osobně pořád nedám dopustit na dokonalý Mortal Kombat), zatímco jiné byly dost hrozné. Film Princ z Persie: Písky času bych rozhodně řadil k těm lepším. Zápletka je celkem zajímavá, herecké výkony jsou sice průměrné, ale na nich to naštěstí nestojí, protože hlavní devizu tvoří nádherné exotické prostředí a perfektní akční scény, z nichž přímo srší fakt, že původní hra (nad níž jsem kdysi také strávil spoustu času) je „plošinovka“. Pro zábavné odpoledne nebo večer vyhovuje Princ z Persie víc než dostatečně.

2. listopadu 2013
Pokud ČSSD demonstruje volební slogan „Prosadíme dobře fungující stát“ tím, co se v ní teď děje, pak se opravdu máme nač těšit. Ale nyní vážně: Nedělal bych z toho takovou „kovbojku“, jelikož podobné věci se prostě ve stranách dějí, a to i daleko vyspělejších zemích. Zkrátka úplně normální boj o moc ve straně. Co mě ale skutečně hodně pobavilo, to je žaloba pro vlastizradu kvůli „spojení s cizí mocí“. Silně to připomíná frašku okolo radaru, kdy se mnozí příznivci a odpůrci vzájemně vinili z práce pro CIA a Kreml. Představa, že každý člověk, který zastává názor či něco prosazuje, tak činí kvůli tomu, že je za to někým placen, není ani tak postoj, ale spíše psychiatrická diagnóza.

1. listopadu 2013
Uměli byste si představit, že měříte na výšku půl palce (necelých 13 mm) a jste v deštném pralese? Docela groteskní, ale také děsivé. Tak nějak se dá popsat i výborný román Mikro, jehož zápletku načrtnul zesnulý génius Michael Crichton a do hotové podoby dopracoval Richard Preston. Stejně jako většina předchozích Crichtonových knih rovněž Mikro varuje před zneužitím vědy a techniky pro sobecké cíle a před arogancí, s níž si my lidé rádi namlouváme, že všemu rozumíme a všechno dovedeme řídit. Za knihou stojí ohromná rešeršní práce, díky níž nenabízí jen zábavu, ale i mnoho informací o živočišném i rostlinném životě, který je někdy až neuvěřitelně vyspělý a komplexní, ale také krutý. Román Mikro patří k těm, o nichž asi budete přemýšlet ještě dlouho poté, co dočtete jejich poslední stranu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *