Glosy Lukáše Visingra – listopad 2015

29. listopadu 2015
V té spoustě práce a stresu by si měl člověk najít také trochu času na odpočinek a kontakt s přírodou. Pro mě začíná tuhle funkci plnit činnost, která celkově nabírá na popularitě, a sice pozorování ptáků, jež se dá v zimě dobře kombinovat s tradičním přikrmováním. V tomto smyslu mohu doporučit knížečku Ptáci na krmítku, ve které jsou všechny potřebné informace v kompaktním formátu. Stačí zavěsit krmítko, nasypat zrní (optimální je poměr semen olejnatých [např. slunečnice] a moučnatých [např. proso] asi 2:1) a sledovat. Pohled třeba na zobající sýkoru modřinku je opravdu krásná relaxace. :‑)

28. listopadu 2015
Předesílám, že nemám nic proti tanku Chieftain, který byl ve své době určitě jedním z nejlepších tanků světa, nemám dokonce vůbec nic ani proti „retro‑módě“. Ale pohled na repasované Chieftainy, které už před mnoha lety ukořistila Saddámova irácká armáda a které dnešní irácká armáda v zoufalství vytahuje ze šrotu, opravdu budí všelijaké dojmy. Jestli to půjde takhle dál, tak možná dojde i na ty vraky syrských (resp. ex‑německých) Panzerů, které snad pořád rezaví na Golanských výšinách… :‑)

26. listopadu 2015
Můj první pocit po zprávě, že Turecko sestřelilo ruský Su‑24, byl ten, že Turkům nejspíše přeskočilo. Copak jim nedochází, co mohli způsobit? Možná si to uvědomují až příliš dobře, protože se mi moc nechce věřit, že to byla jen nehoda či náhoda. Vedle faktoru syrských Turkmenů tady totiž hraje svou roli (překvapení!) ropa, protože Turecko ji mohlo zatím kupovat od Islámského státu mimořádně levně, ale ruské údery na rafinérie a cisterny tyhle kšefty jaksi překazily. Je opravdu smutné a ostudné, že Turecko je stále členem NATO. Stojím jasně na straně Rusů a doufám, že to Turkům adekvátně oplatí (třeba otevřením skóre pro S‑400), protože ta Erdoganova islamofašistická sběř si nic jiného nezaslouží.

24. listopadu 2015
S hodnocením sochy Jošta Moravského, zvané také „brněnská žirafa“, jsem schválně počkal až na chvíli, kdy jsem ji spatřil na vlastní oči. Není to tak hrozné jako na fotografiích. Ne, je to ještě mnohem horší! Pokud už pominu nesmyslnost obsahu (Jošt nebyl odvážný bojovník, ale lstivý diplomat), pak pořád zůstává ta příšerná anatomie, tragikomická směs realismu a symbolismu. Je to jen další položka do sbírky zhůvěřilostí, kterým se v intelektuálním snobismu říká „moderní umění“. Děkuji, nechci.

22. listopadu 2015
Ačkoliv nejvtipnějším komiksovým filmem zůstávají Strážci galaxie, skvělý Ant‑Man jim hodně šlape na paty a z hlediska efektového zpracování míří na absolutní špičku. Superhrdina, který se dovede zmenšit na úroveň hmyzu (či ještě méně), totiž nabízí úžasný potenciál pro scény, kde se smrtelná vážnost soubojů krásně pojí s báječně vtipnými momenty. A tvůrci ho dokonale využili, což ukazuje zejména finální boj, jenž patří k vůbec nejlepším v oboru. Za zmínku stojí rovněž slušné vedlejší herecké výkony, které podávají Michael DouglasMichael Peña. Každopádně Ant‑Man nezklamal. Bavte se!

21. listopadu 2015
Obrovský obdiv, respekt a podpora vůči útokům ruských bombardérů na Islámský stát. Zkoordinovat operaci tolika dálkových a strategických letadel (včetně vypouštění střel s plochou dráhou letu) rozhodně není snadné a společně s účinností taktických letounů v Sýrii to dokazuje velký pokrok, kterého Rusové dosáhli. Tohle asi ta verbež z IS ve scénáři neměla, resp. nějak zapomněla, že Rusové se s nimi nebudou moc mazlit. Vzhledem ke zvěrstvům, jaká už má IS na kontě, je proti němu adekvátní (víceméně) cokoliv, takže i kdyby měla ruská letecká ofenzíva znamenat vymazání několika měst z mapy, já protestovat nebudu. IS požaduje totální válku, takže by bylo jedině správné mu ji konečně dopřát.

19. listopadu 2015
Excelentní kniha Tanky, které zachránily Izrael je určitě jednou z nejpůsobivějších výpovědí o moderní válce a současně drsnou příručkou tankové taktiky. Její autor, legendární generál Avigdor Kahalani, napsal text sice vojácky strohý, ale absolutně autentický a chvílemi vyvolávající nefalšovaný mrazivý pot. Ke knížce je navíc přiloženo DVD s neméně působivým filmovým dokumentem, navzdory tomu je však cena velice příznivá, za což vděčíme sionistickému Fondu pro ovládnutí světa. :‑) Pro fanoušky tanků a jejich bojů je pořízení tohoto mimořádně hodnotného díla naprosto nepochybnou povinností!

17. listopadu 2015
V dnešní slavnostní den, kdy si připomínáme výročí událostí spojených s bojem za svobodu, musím podpořit prezidenta Miloše Zemana a jeho postoje vůči islámu a imigraci. Už jen proto, že islamismus jako ideologie je se západním pojetím svobody neslučitelný, resp. je jeho totálním protikladem. Proto je potřeba s islamismem bojovat, nikoli za pomoci tzv. politické korektnosti dělat jen zbabělé ústupky. Dokud v EU nedojde k velkým politickým změnám, tak se na Unii zkrátka nelze ohlížet. Mějme samozřejmě partnery a spojence, ale buďme také suverénní a kritičtí. Musíme se naučit říkat NE a už konečně pochopit, že v mezinárodní politice je třeba méně dbát o zájmy druhých a důrazněji prosazovat zájmy svoje.

16. listopadu 2015
Debata o zásobování. Nemyslím teď to vojenské, nýbrž spíš to domácí, i když (možná překvapivě) platí řada (resp. většina) pravidel z armádní logistiky i v běžném životě. Třeba to, že některé potraviny má smysl koupit ve velkém objemu a dlouhodobě skladovat, protože jim to na hodnotě nijak neubere. (Maso v konzervě se dá v chladu uchovávat desítky let!) A zcela jistě platí jedna ze základních vojenských logistických pouček, a sice to, že vždycky je lepší mít sklad nacpaný než prázdný.

14. listopadu 2015
Člověk má asi na jazyku leccos. Vinu slabošských a naivních politiků, různá „ale“, cynismus… V této chvíli je však zejména potřeba teroristické útoky v Paříži kategoricky odsoudit a pojmenovat nebezpečí, jemuž čelíme nikoli jako Češi a Francouzi, dokonce ani jako Evropané, ale jako příslušníci západní civilizace. Nebezpečí se nazývá islamismus a reprezentuje smrtelnou hrozbu bez ohledu na to, zda užívá teroristické útoky, konvenční válku, masovou imigraci nebo „mírovou“ politiku. Co ještě se bude muset přihodit, aby si Západ uvědomil, že tohoto nepřítele nelze porazit slovy, ale jen ráznými činy? Tohle je totiž válka o bytí a nebytí civilizace, a ten, kdo to nechápe, už prostě nemá v politice co pohledávat.

13. listopadu 2015
Gratuluji Kanadě k výběru nového ministra obrany, jelikož tenhle tvrdý chlapík má můj velký respekt. Ačkoli podle tvrzení sluníčkářů jsou Češi zatvrzelí xenofobové a šovinisté, většina zdejších reakcí dokazuje naprostý opak. Sikhové totiž patří mezi komunity, jež se integrují velice ochotně a představují přínos, což koneckonců krásně ilustruje právě ministr Harjit Singh Sajjan, jenž se ve své vojenské kariéře nesmírně zasloužil o obranu Západu. Kontrast s masivní ilegální imigrací lidí, kteří se zjevně přizpůsobit nehodlají a nějaký zvláštní přínos tady znamenat nebudou, těžko může být větší. Muže, jako je Harjit Singh Sajjan, pochopitelně budu (aniž by mě zajímaly jejich turbany a plnovousy) upřímně a přátelsky vítat.

10. listopadu 2015
Jestliže máte rádi historii, letectví a pohnuté lidské osudy, pak si rozhodně přečtěte knihu s tajuplným názvem Bílá růže ze Stalingradu. Znalci patrně tuší, že se týká Lidije Vladimirovny Litvjakové, výjimečné ženy, která se stala nejlepší stíhací pilotkou všech dob a opravdovou legendou. Není to „jen“ klasický životopis, spíše jde o využití života Litjvakové jako pohledu na celou tuto tragickou a současně slavnou epochu dějin. Přestože je v osudech „Bílé růže“ (jak se jí přezdívalo) stále několik (příznačně) bílých míst, nepochybné je, že tuto ženu lze nejlépe vystihnout jedním krátkým slovem. Hrdinka.

9. listopadu 2015
Recenze na film Pixely jsou zhusta negativní, což opět dobře ukazuje, jak lidé čekají od filmů něco, co v nich zcela zjevně není, být nemá a být nemůže. Pixely jsou kombinace totálně praštěné zábavy a pocty videohrám z „pravěkých“ automatových dob. Toho, kdo nepamatuje onu éru, tenhle film asi příliš neosloví, ale pro mou generaci je to obrovská porce nostalgie. Přesně o tom Pixely jsou. Šílený příběh, spousta klišé, úžasné efekty, krásné nostalgické vzpomínky na dětství… Přece jen si však myslím, že ten nápad se dal zpracovat ještě líp a výsledek mohl být absolutně luxusní, takhle je to „jen“ dost dobré.

7. listopadu 2015
Nerosty i horniny, zkameněliny i šperky, dekorace i nástroje, to vše obsahuje mezinárodní expozice minerálů, která se u nás v Tišnově koná dvakrát ročně. Po několika letech jsem ji navštívil a (navzdory dosti vysokému vstupnému a místy takřka kritickému přelidnění, resp. nedostatku místa) mohu říci, že je to velice zajímavá a přínosná akce, a to i pro toho, kdo není zrovna geolog či sběratel. Dokonce i úplný laik (což já v tomto oboru jsem) může přece obdivovat krásná díla přírody i lidských rukou. :‑)

5. listopadu 2015
Kromě svojí obvyklé práce jsem se ponořil i do četby knih o americké občanské válce. V souvislosti s jedním zajímavým projektem jsem totiž konstatoval, že si potřebuji výrazně oživit a rozšířit znalosti tohoto konfliktu, klíčových bitev, celého kontextu, příčin a následků. (Ne, otrokářství nebylo skutečný důvod, vítězství Severu nebylo nic předem zaručeného a konzervativní hodnoty Jihu nebyly z principu vůbec špatné.) Každopádně se však dá říci, že tato válka byla nesmírně důležitá, a to nejen kvůli velkému pokroku ve vojenství. Kdyby totiž dopadla jinak, resp. kdyby se Konfederace udržela (popř. kdyby se do ní zapojily i evropské velmoci), tak by potom zaručeně vypadalo úplně jinak i celé 20. století.

3. listopadu 2015
Mezi „animáky“ jistě nejoriginálnější a jeden z nejlepších (možná i vůbec nejlepší), to je film V hlavě, kterým studio Disney/Pixar opět dokládá svou špičkovou úroveň. Smekám před scénáristy a designéry, kteří vytvořili fantaskní a abstraktní, avšak současně podle vlastních pravidel perfektně fungující svět, který s neuvěřitelnou elegancí a přitom vtipně ilustruje fungování lidské mysli. Film se sice tváří „dětsky“, ovšem jen dospělí v plné síle pochopí všechny skryté významy a odkazy, jimiž toto úchvatné dílo přetéká. Opravdu nechápu, jak ještě dnes někdo může tvrdit, že „animáky“ jsou leda pro děti…

2. listopadu 2015
Diskuse o dvoudílných pásových vozidlech. Podle mě jde o skvělou koncepci, která vedle velké průchodnosti v terénu nabízí rovněž lákavou možnost připojit za první (hnací) část tu druhou (taženou) s takřka jakýmkoli, případně i jiným účelem. Nyní tyto „pásovce“ plní (většinou) logistické úkoly, ale minimálně Rusové už chtějí vytvořit plnohodnotný dvoudílný obrněný transportér a možná dospějí i k bojovým vozidlům s těžší výzbrojí. Myslím, že dvoudílná pásová vozidla zatím předvádějí jen malou část svého potenciálu, a byl bych velmi rád, pokud by si třeba BvS 10 nebo Bronco našel cestu i do Armády ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *