Glosy Lukáše Visingra – prosinec 2009

Štítky:

Postřehy Lukáše Visingra v dvanáctém měsíci tohoto roku.

30. prosince 2009
Předposlední den roku, který byl opravdu velmi bohatý na události doma i v zahraničí. Ale mně se ještě nechce bilancovat, to budu činit až v lednu. Zítra se bude slavit, a proto teď něco poradím. Jestli nevíte, co na Silvestra dělat, po skvělých zkušenostech z loňska doporučuji hrát flašku. To myslím vážně! Je to vynikající zábava, jen se nebojte vymýšlet úkoly. Nemusí to dopadnout zrovna jako Hustej mejdan, ale určitě buďte odvážní a kreativní. Let’s roll!

28. prosince 2009
Víte, že legendární dopravní letoun „Dakota“ (oficiálně Douglas DC‑3 čili C‑47 Skytrain) se stále vyrábí a prodává? Americká firma Basler Turbo Conversions využívá některé původní součásti, doplňuje nové a sestavuje letouny BT‑67 poháněné turbovrtulovými motory (proto se jim říká „Turbo‑Dakoty“), které už si koupila řada zemí, ponejvíce v Latinské Americe a Africe. Rozhodně nejlepší uplatnění našly tyhle stroje v Kolumbii, která je nasazuje jako „gunshipy“, vlastně novou generaci slavných AC‑47 „Spooky“, proslavených ve Vietnamu. Všimněte si, kam jsme došli za 64 let po II. světové válce: Posíláme do boje vzkříšené Dakoty… a za pár let možná pošleme Mustangy.

26. prosince 2009
Spisovatel Robert Masello postavil svůj strhující thriller Bestiář na provokativní myšlence, která se však naprosto shoduje s tím, o čem jsem byl vždy přesvědčen. Tvrdím, že prakticky všechna „bájná“ zvířata (nejen obligátní drak, ale třeba i bazilišek, gryf, fénix, mantichora či chiméra) vlastně nejsou vymyšlená. Věřím, že měla svoje živé předlohy, a to buď tvory, kteří vyhynuli později, než se „oficiálně“ říká, nebo zvířata jinak úplně neznámá (a proto působící tak fantasticky). Je vhodné mít na paměti, že neexistence důkazu ještě není důkazem neexistence.

25. prosince 2009
Qánocům jsem dostal (mimo jiné) tři knihy, které zde krátce představím. Encyklopedie Ruské vrtulníky obsahuje popisy víc než 160 typů a přehled víc než 700 verzí od pěti konstrukčních kanceláří. Podobně publikace Záhady a tajemství druhé světové války má asi celkem výstižné jméno; zabývá se podivnými, nejasnými a fantastickými událostmi v největším ozbrojeném konfliktu dějin. Ale poněkud méně zřejmý je název knihy Tajná válka proti Židům. Je to rozsáhlé dílo, které vysvětluje, jak západní politici a tajné služby (z nenávisti, hrabivosti i hlouposti) zrazovaly a podváděly Židy a Izrael. Není to ale jen svědectví o historii, nýbrž i výstraha pro budoucnost: Už nikdy!

24. prosince 2009
Zase tu máme Vánoce. A kupodivu i s nějakým sněhem a mrazem. (Nechápu, proč někteří lidé zděšeně lomí rukama kvůli pár stupňům pod nulou. Není to tak dávno, co jsme tady měli zimy s minus dvaceti!) Vymýšlení přání k podobným příležitostem nikdy nebylo mou silnou stránkou, ale letos jsem si opravdu vyhrál s originálním vánočním i novoročním pozdravem. Rozeslal jsem jej e‑mailem na všechny strany, ale pokud vám snad nepřišel, můžete si jej stáhnout zde.

22. prosince 2009
Jeden významný problém se snad brzy vyřeší: V dalším americkém „balíku“ zbraní pro Tchaj‑wan mají být mj. čtyři německé ponorky Type 214. Konečně! „Vzbouřená provincie“ potřebuje moderní ponorky nutně, nezbytně a naléhavě. Její podmořská flotila čítá všehovšudy čtyři staré lodě, z nichž dvě by měly být spíše v muzeu, protože pamatují druhou světovou válku! (Hai Shih je snad vůbec nejstarší ponorka ve službě!) Naopak špičková třída Type 214 je dnes asi nejlepší konvenční ponorka světa. Snad přinese marťanským admirálům pár bezesných nocí!

21. prosince 2009
Ještě poznámka k TOP 09. Upřímně říkám, že bratra Kalouska jsem nikdy „moc nemusel“, a kdyby šlo jen o něj, strana by u mě byla odepsaná dříve, než by vznikla. Jestli ji budu opravdu volit, bude to kvůli konzervativnímu programu a kvůli osobě knížete Schwarzenberga. Toho jsem si vždycky upřímně vážil a je pro mě jeden z pouhých čtyř českých politiků (zbylí jsou Klaus, Zeman a Havel), kterým věřím, že jim opravdu jde o nějaké principy či hodnoty. Jak praví aktuální vtip: Karel Schwarzenberg je výjimkou v současné české politice, neboť do ní s penězi přišel… :‑)

18. prosince 2009
Pořád se něco děje. Svět F1 nyní čeká se zatajeným dechem, zda se potvrdí zprávy německých médií a v sezóně 2010 se vrátí Michael Schumacher. Naše justice znovu projevila obvyklý stupeň neschopnosti, když osvobodila popírače holocaustu Vladimíra Stworu. (Rozsudek je ale podle mě neplatný, jelikož ten soudce musí být slabomyslný, a tudíž k zastávání té funkce nezpůsobilý.) V Rusku se stále více ozývají (nikoliv neoprávněné) pochyby o nákupu lodí třídy Mistral. Po předlouhém čekání vzlétl Airbus A400M a Boeing 787 Dreamliner, kdežto první let stíhačky Suchoj PAK FA byl odložen až na příští rok! (Ale o nic nejde, čekáme přece pouhé dva roky…) A abych nezapomněl, mám už za sebou všechny zkoušky v tomto semestru. Výsledek? Čtyřikrát A. Hurá.

16. prosince 2009
Snaha „podplácet“ voliče svévolným rozhazováním peněz je ze strany levice jaksi normální, jenže úplná neschopnost (nebo snad nezájem?) tzv. pravice jí v tom bránit je alarmující. Mohu jen smutně souhlasit s názorem hlavy státu na rozpočet. Vzhledem k obecnému úpadku ODS vlastně není její selhání ani tak nečekané. Možná hodlají modří ptáci porazit populistické oranžové růže tím, že budou populističtí taky. Rozumně se chová asi už jen vláda (snad proto, že premiér je Žid?) a TOP 09. Je celkem paradoxní, že strana, jež měla fungovat mezi ODS a středem, teď postupuje v praxi pravicověji než ODS! Snad aspoň podchytí zklamané konzervativní voliče. Kdyby se parlamentní volby konaly dnes, patrně bych do urny zasunul právě TOP 09. (Což nic nemění na faktu, že v principu se pořád hlásím ke Svobodným, ovšem jako realista a pragmatik nechci, aby můj hlas propadl.)

15. prosince 2009
Dostalo se mi do ruky velice podařené multimediální výukové DVD 1968: Zmařené naděje, které stvořil Ústav pro studium totalitních režimů. Dvojice disků seznamuje s hlavními aktéry a jejich cíli, průběhem reforem, „bratrskou invazí“ a počátkem normalizace. Obsahuje prezentace, spoustu filmového materiálu (včetně ukázek ze seriálu 30 přehmatů magora Zemana) a pokyny pro učitele, jak to všechno co nejlépe využít. Tak by mělo vypadat vyučování dějepisu ve 21. století. (Touto cestou bych rád poděkoval Mgr. Vojtěchu Ripkovi z ÚSTR za poskytnutí DVD.)

13. prosince 2009
Oteplování si rozvracet nedáme! Plány klimaskeptiků zhatí prezidenti boubelatí! Pod vedením soudruha Lišky radostně spějeme k ekofašismu! Tak nějak lze popsat zelený cirkus v Kodani. Roztomilá je však i zoufalá snaha připsat skandál Climategate ruským tajným službám. Vina za takové věci se tradičně dává CIA, ale když teď šéfuje Barák Otlama, asi se to příliš nehodí. A klimatičtí alarmisté přece musejí nějak potrestat Moskvu za to, že jaksi nepokládá jejich kvokání za slovo Boží a drze věří svým vědcům, kteří dokládají, že změny klimatu vyvolává aktivita Slunce, nikoliv člověka. Zbývá už snad jenom zjištění, že za „globální oteplování“ vlastně můžeme my, ďábelští sionisté!

12. prosince 2009
Zase bych zde doporučil nějaké to čtivo. Dvě knihy, obě velmi zajímavé, ale každá jinak. Ta první nese jméno Kniha všeobecné nevědomosti a je to skvělá sbírka OOO (obecně oblíbených omylů), resp. věcí, o kterých si lidé obvykle myslí, že je vědí, ale ve skutečnosti je vědí špatně. A druhou je odborná studie An Introduction to Planetary Defense, která se zcela vážně zabývá možnostmi obrany Země proti útoku mimozemšťanů. (Opravdu to není vtip a má to hodnotu.)

10. prosince 2009
Ještě dodatek ke včerejší glose. Podobná „extremizace“ (tedy „kdo pochybuje o evoluci, musí být přece kreacionista“) se vyskytuje i v mnoha dalších kontroverzních tématech. Setkávám se s tím docela často. Musím tedy např. pořád vysvětlovat, že i když pokládám tzv. globální oteplování za naprostou kravinu, neodmítám ochranu přírody. Nepřijímám každý výplod Bruselu coby Boží pravdu, avšak určitě nejsem proti Unii jako takové. Vadí mi multikulturalismus či islamizace Evropy (BTW: Skvělá práce, Švýcaři!), ale proto snad ještě nejsem šovinista nebo rasista. Nevidím zkrátka důvod, proč bych se musel přiklánět ke krajním pozicím. Jdu si vlastní cestou.

9. prosince 2009
Je roztomilé, že když si někde troufnu poznamenat, že mám pochybnosti o evoluci, resp. o darwinismu, jsem okamžitě označen za kreacionistu. Zpravidla pak od lidí, u nichž několika dotazy zjistím, že mají o evoluční biologii velmi mezerovité znalosti. Darwinismus a kreacionismus jsou ve skutečnosti dva krajní póly, mezi kterými existuje velmi široká škála teorií. Přírodní druhy se zjevně nějakým způsobem mění, ale po nastudování mnoha knih a dalších zdrojů jsem dospěl k závěru, že evoluční teorie v té podobě, v jaké je běžně podávána, má vážné chyby a „bílá místa“. O stvoření druhů Bohem však platí totéž, a tak nepovažuji za správné ani jedno. Nahrazování zjevných omylů trochu méně zjevnými omyly není úplně přesně to, co si představuji pod pojmem „vědecký pokrok“.

7. prosince 2009
Debata o zákazu Dělnické strany skončila trochu depresivní shodou na tom, že i kdyby byl druhý pokus úspěšný, bude mít vlastně jen symbolický význam. Možná bude dokonce kontraproduktivní, protože se náckům postará o skvělou reklamu. (Extrémisty by nejvíc poškodilo, kdyby je média totálně ignorovala, jako kdyby vůbec neexistovali.) A strana bude stejně fungovat dál pod jiným názvem. Současné zákony mohou extrémistům jen poněkud zkomplikovat život. Ale pro jejich skutečné vyřízení by bylo nezbytné buď změnit zákony, nebo postupovat úplně jinak.

6. prosince 2009
Podíval jsem se na francouzský televizní dokument Kursk: Ponorka v kalných vodách. Stojí na tvrzení, že Kursk nebyl ztracen v důsledku nehody, ale že došlo ke kolizi s americkou ponorkou a poté k zásahu americkým torpédem. Američané i Rusové to utajili, začalo jejich sbližování a čerstvý prezident Putin si mohl upevňovat svou moc. Jako většina konspiračních teorií má i tato jakousi „vnitřní logiku“ a využívá některých podezřelých okolností (jakých se najde vždycky dost u každé „velké“ události; stačí pomyslet na 9/11). Je to svým způsobem zajímavé dílo, které obsahuje mnoho cenných záběrů, ale nepřesvědčilo mě. Nehody se prostě stávají. Je to smutné, ale takový je život.

4. prosince 2009
Vánoce se rychle a neúprosně blíží. Dárky jsem nikdy nenechával na poslední chvíli, takže teď mám už téměř všechny buď koupené, nebo aspoň objednané či vymyšlené. Můj tradičně největší problém je, co si mám přát já sám. (Mně se dárky vymýšlejí velice těžko.) Proto mám radu: Dárek nemusí být zdaleka jen nějaký „fyzický“ předmět. Takže jestli třeba nevíte, co darovat nebo co si přát, rozhodně si projděte nabídku Ráj Zážitků, tam si snad vyberete. Hodně štěstí.

2. prosince 2009
Diskuse o penzijní reformě. Patřím mezi ty, kdo se v otázce důchodu odmítají jakkoliv spoléhat na stát. Vzhledem k ekonomickým, sociálním a demografickým perspektivám v podstatě nepočítám s tím, že se o mě stát nějak postará. Důsledně si spořím na penzijní připojištění, a kdyby to bylo možné, ihned bych podepsal papír asi tohoto znění: Vážená a milá Česká správo sociálního zabezpečení, nikdy ti nic nedám a nikdy od tebe nic nebudu chtít. Žij si a nechej mě žít. Děkuji.

1. prosince 2009
Přiznám se (a to i bez waterboardingu), že divadlo mi nikdy moc neříkalo, dokonce ani Shakespeare mě příliš neoslovoval. Proto jsem byl sám překvapen, jak mě zaujal román Vraždy podle Shakespeara, jenž vynalézavě pracuje s četnými záhadami kolem slavného dramatika a jeho díla. Mimo jiné nabízí přehled teorií o skutečném tvůrci „Shakespearových“ her, neboť až příliš mnoho indicií naznačuje, že on sám to nebyl. Shakespeare přitahuje snad právě tím, jak je záhadný. A upřímně řečeno, v téhle knize jsem se o něm dozvěděl asi víc než za celý předchozí život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *