Glosy Lukáše Visingra – prosinec 2013

31. prosince 2013
Poslední den roku. Na začátku roku 2013 jsem předpovídal, že to bude rok velmi dynamický a „akční“, ve kterém se stane mnoho nečekaných věcí. A myslím, že přinejmenším události na domácí politické scéně to splňují v míře více než dostatečné. Prezident Miloš Zeman splnil očekávání všech těch (k nimž se ostatně i já sám řadím), kdo očekávali dramatické změny de facto systémového charakteru. Je pozoruhodné, jak lze postupovat v rámci ústavy, popř. na její hraně, a měnit zavedené zvyky a pravidla, aniž by došlo ke změně formálních pravidel. Další „zemětřesení“ přinesly volby, díky nimž se dostaly k moci síly, které také stojí o transformaci systému. Zatím si netroufám hádat, jestli bude výsledek tohoto procesu opravdu pozitivní, ale myslím, že potenciál pro něco takového určitě existuje.

29. prosince 2013
Nový (větší) mobil potřeboval i nový stojánek. Objednal jsem si jej tedy u Santy, který mi přinesl skutečně pozoruhodnou věc jménem Breffo Spiderpodium. Na první pohled jsem si dokonce nebyl jistý, co to je, až mi po chvilce došlo, že je to hypermoderní univerzální držák, který se dá použít nejen pro takřka jakýkoliv tydlifon, ale také např. pro fotoaparáty, a to jak pro stání, tak i zavěšení. Vypadá zvláštně, možná poněkud hrozivě, ale nemá chybu! Děkuji a vřele doporučuji. :‑)

26. prosince 2013
Novinky o ruských balistických raketách. Iskandery v Kaliningradu (bez ohledu na to, jestli tam doopravdy jsou) mě nikterak neznepokojují, protože dobře chápu, že je to zkrátka součást ruského stylu vyjednávání. Moji velkou podporu mají záměry zavést novou lehkou střelu RS‑26, stojící zřejmě kdesi na hranici zbraní středního doletu a mezikontinentálních raket (jelikož tahle věc asi dosti pocuchá nervy soudruhům v Číně). Co mě však těší výrazně méně, to jsou plány znovu zavést do výzbroje rakety na železničních platformách a nové těžké mezikontinentální rakety. Ačkoli jsou takové střely technicky nesmírně zajímavé, primárně se jedná o relikty studené války, které nebudou dělat dobrotu. Snahy Ruska zabezpečit se a prosazovat zájmy samozřejmě naprosto chápu, ale všechno by mělo mít taky svoje meze.

25. prosince 2013
Odešel další velikán vojenství. Michail Timofejevič Kalašnikov samozřejmě byl ve velmi pokročilém věku, také bylo známo, že na tom není se zdravím nejlépe, ale přesto… Jak vlastně hovořit o tomto mimořádném zbrojním konstruktérovi a nepoužívat jen samé superlativy? Byl to bezesporu veliký génius, který zasáhnul do vývoje střelných zbraní jako málokdo před ním a (zatím) nikdo po něm. Vytvořil kult, legendu, etalon a fenomén. Nechť tento velikán odpočívá v pokoji.

24. prosince 2013
Štědrý den. Spousta lidí v tom (před)vánočním shonu zapomíná, že Vánoce by neměly být jen o dárcích či jídle. Měl by to být především čas, kdy bilancujeme, chválíme a odpouštíme, setkáváme se a nestydíme se projevit city k těm, kdo jsou nám blízcí. Stále častěji mám bohužel dojem, že lidé nedokážou opravdu plně prožívat a dávat najevo city, resp. že hon za majetkem a kariérou odsouvá city do pozadí. Vánoce by však měly sloužit jako připomenutí, že skutečné živoucí lidské bytosti z nás nedělají hmotné statky, nýbrž to, co si každý z nás nosí v srdci a duši. Přeji všem hezké svátky. :‑)

22. prosince 2013
Po nějaké době jsem zašel do kina a po skutečně hodně dlouhé době do toho tišnovského, kde se provedla zásadní rekonstrukce. A rozhodně nelituji, protože Hobit: Šmakova dračí poušť je vynikající film, ostatně i první díl Neočekávaná cesta (který jsem viděl teprve nedávno) se mi velice líbil. Filmový Hobit je naprosto jiný než kniha, která je přece jen spíše „soft‑fantasy“ pohádkou, naopak film je „hardcore“ fantasy ve stylu Pána prstenů, místy snad i „drsnější“ (což však vůbec není stížnost!). Oproti knize přibylo mnoho věcí, ale v každém případě se jedná o výborný film po stránce technického zpracování, zápletky, napětí i hereckých výkonů. Speciální poznámka: Šmak je podle mého názoru vůbec nejlepší drak, co se kdy objevil na plátně. Teď už tedy zbývá jen těšit se na závěrečný díl.

21. prosince 2013
Alternativní dějiny tu zapouští kořeny. Dokládá to i e‑kniha Lepší dějiny Česka, kterou napsal Jiří Macoun z portálu Technet.cz. Zlomovým bodem je originální řešení krize na podzim 1938, jež se posléze projevuje v jiném vývoji II. světové a studené války. Promyšlená a věrohodná koncepce s řadou zajímavých nápadů či vtipných narážek představuje vynikající počin, který dokáže (podobně jako texty Jana Drnka) sloužit jak pro poučení o historii, tak pro zamyšlení nad dneškem.

19. prosince 2013
Zase něco ze Sýrie. Seznam uživatelů československých letounů L‑39 Albatros byl rozšířen o islamistickou povstaleckou skupinu Jaish al‑Islam, která od syrského letectva ukořistila několik letounů L‑39ZA. Logicky se nabízí otázka, co s nimi chce dělat. Nechtěl bych kapacity povstalců podceňovat, ale ani přeceňovat. Dá se soudit, že nějaké piloty i pozemní personál pro zajištění provozu najdou, takže by se mohli pokusit proti režimu letouny nasadit. Mohlo by jít o sebevražedný útok, ale možná by zvládli i něco sofistikovanějšího… Každopádně bych o takovou reklamu pro L‑39 asi příliš nestál.

18. prosince 2013
Dva roky od úmrtí Václava Havla. Myslím, že se pořád silně projevují tendence Čechů střídavě idealizovat a démonizovat vlastní historii a její postavy. Pro někoho zůstává Václav Havel neomylným „polobohem“ a nedotknutelnou modlou, kdežto jiní se vyžívají v jeho absurdním obviňování ze všeho možného, co se jim tu či onde nelíbí. Pro mě je Václav Havel člověkem s klady i zápory a politikem, jemuž nepochybně náleží velké zásluhy, ale který se dopustil i chyb. Rozhodně ale udělal daleko víc věcí pozitivních než negativních a patří mezi osobnosti, kterých si velice vážím.

16. prosince 2013
Již se stalo pravidlem, že každá další kniha Dana Browna je předmětem obrovského očekávání. Nejinak to bylo s románem Inferno, již čtvrtým dobrodružstvím Roberta Langdona, které se opět točí kolem symbolů a historických záhad (tentokrát ve spojitosti s Danteho Božskou komedií). Skvěle propracovaná zápletka je navíc propojuje s čerstvými vědeckými poznatky a aktuálními problémy světa. Samozřejmě se to neobejde bez složitých spiknutí a šokujících dějových zvratů. Dan Brown prostě opět odvedl excelentní práci, neboť napsal další knihu, která je ohromně čtivá, mistrně kombinuje fakta s fikcí a člověka nejen pobaví, ale také přiměje přemýšlet a dále se vzdělávat. Jednoznačně doporučuji!

14. prosince 2013
Česká republika je zase o krok blíž k nové vládě, ačkoliv jisté ještě není nic. To, co se skládá, je z hlediska konzistence programu i stability dost mizerná kombinace, protože je to (přestože to málokdo otevřeně říká) prakticky velká koalice (ANO je přece jen doprava se klonící liberální subjekt), navíc ještě doplněná malou stranou, schopnou efektivně „vydírat“ (což ostatně jednání o křeslech dokazuje). Pozice předsedy bude asi extrémně složitá, neboť Andrej Babiš rozhodně nebude na slovo poslouchat „nemehla“, nehledě k tomu, že do formování vlády i praktického vládnutí bude určitě silně promlouvat Miloš Zeman. Nepochybuji, že nás čekají z politologického hlediska velmi zajímavé časy. :‑)

13. prosince 2013
V poslední době je oblíbenou činností všemožné nadávání na letoun L‑159 ALCA. Já mám na tento letoun pořád velice pozitivní názor, a proto fandím i novému projektu L‑169. Podle mě jde o vysoce zajímavou a perspektivní koncepci, jež by se mezi uživateli „Albíků“ mohla dobře uplatnit. Nesmí se ovšem udělat tytéž chyby jako u L‑159, tzn. je třeba udržet cenu nízko (letoun nesmí být „až moc dobrý“) a export musí mít i silnou politickou podporu, což zatím ČR bohužel moc nezvládá.

11. prosince 2013
Diskuse o studené válce. Z dnešního pohledu je docela zajímavé číst některé knihy z tohoto údobí, v nichž je více či méně jasně vyjadřováno přesvědčení, že třetí světová válka mezi USA a SSSR (resp. demokracií a komunismem) je nevyhnutelná a že je možné (a nutné) v ní zvítězit. Myslím, že většina lidí vlastně příliš nepřemýšlela nad tím, jak a kdy studená válka skončí, protože si zkrátka „zvykli“ a soudili, že takhle to asi (mutatis mutandis) zůstane navždy. Významná menšina počítala s „horkou“ válkou, pár idealistů asi snilo o míru a sblížení (ve smyslu populární teorie konvergence), ale jen velmi málo lidí očekávalo, že by se SSSR mohl zhroutit a rozpadnout takřka „sám od sebe“. A myslím, že nebudu sám, kdo dnes v tomto vývoji vidí zajímavou analogii předpovědí ohledně Číny. :‑)

9. prosince 2013
Potvrzení a vysvětlení. Takhle chápu odhalení nového bezpilotního průzkumného letadla RQ‑180, které se vyznačuje obtížnou zjistitelností a patrně má nahradit stroje Global Hawk (jejichž plánované vyřazení nyní dává smysl). O tomto letadle se koneckonců spekulovalo již dříve, teď je to konečně (aspoň trochu) jasné. A také to opět dokládá, že tajné projekty letadel v USA stále existují. Osobně bych třeba soudil, že existuje rovněž nějaký pokročilý bezpilotní bojový stroj a hypersonický (možná kosmický?) prostředek. Však se to časem dozvíme. Jak praví klasik: Watch the skies! :‑)

8. prosince 2013
Česká i světová média mají předčasné Vánoce díky zachycenému rozhovoru tří členů vlády, kteří diskutují o cestě na pohřeb Nelsona Mandely. Popravdě, já vlastně tak docela nechápu, co je na tom tak zvláštního. Že i politici jsou lidé a v soukromí používají hovorovou češtinu? Nebo že premiér má dost nabitý program, do něhož je těžké zařadit nečekaný úkol? Nebo snad že se premiérovi nechce na pohřeb osobnosti, která je nyní sice (skoro) všemi oplakávána, ale která byla ve skutečnosti značně problematická? Omlouvám se, ale nebudu se připojovat k (částečně pokryteckým a částečně sklerotickým) nářkům světa, který nachází velké potěšení v pochvalách pro polepšené kvazi‑komunistické teroristy.

6. prosince 2013
Něco k jednomu z „evergreenů“ tohoto blogu, a sice k budoucnosti ODS, resp. české pravice vůbec. Velmi opatrně hádám, že se rýsuje možná cesta k záchraně v podobě mimořádně schopné a morálně nepochybné osoby Petra Fialy. Někdy se říká, že politolog se na politiku moc nehodí, podle mě to však může za jistých podmínek představovat ideální přípravu. ODS teď každopádně čeká „putování pouští“ v opozici, eliminace kmotrů (kteří se opět přesunou k ČSSD) a zejména obnovení ideového zakotvení. Myslím, že Petr Fiala je pro ODS skutečně poslední šancí, jinak ji čeká hořký konec.

5. prosince 2013
Jestliže si někdo myslí, že se „animáky“ hodí jenom pro děti, tak by se měl rozhodně podívat na excelentní film Legenda o sovích strážcích. To opravdu není dětský film! Místy překvapivě „temný“ děj, hodně tvrdé bojové scény, podání sov jako zcela vážných hrdinů, nemálo odkazů na nacismus a lehká kvazi‑ezoterická rovina posouvají film mezi jasně „dospělá“ díla. Samostatnou kapitolu tvoří technická stránka, která prostě vyráží dech. Fotorealistická grafika, skvělá kamera a v neposlední řadě úchvatná hudba (dost příznačně od skupiny Owl City) dělají z Legendy o sovích strážcích mimořádný umělecký zážitek, který v tomhle oboru asi nemá konkurenci. Stručně řečeno, tohle je nejlepší CGI film!

3. prosince 2013
That’s what I call a turboprop fighter! Přesně tak jsem reagoval na článek Šturmovik Sudnogo dňa, v němž se objevují informace (včetně dosud nezveřejněných fotek a kreseb) o ruských projektech turbovrtulových bojových letounů. Přestože některé vypadají groteskně, celkově jde o vysoce pokročilé designy, obsahující řadu pozoruhodných prvků (např. pohyblivé zbraně). A díky expanzi tohoto sektoru trhu letounů je celkem dobře možné, že se k tomu Rusové vrátí. Udělali by mi velkou radost. :‑)

1. prosince 2013
Jestliže dojde na mezinárodní spory, někdy jsou na místě kompromisy a ústupky, zatímco jindy je správné projevit tvrdost a neústupnost. Případ kontrolní vzdušné zóny, kterou Čína vyhlásila nad spornými ostrovy Senkaku, žádá jednoznačně druhý přístup. Peking, dobře si vědomý obrovských ekonomických problémů, které již má, popř. brzy bude mít, se snaží odvádět pozornost a „ukazovat svaly“. Zároveň zkouší, kam až může zajít. Konfrontační reakce USA a Japonska je tedy zcela správná, neboť tomu, o co se tady soudruzi snaží, se musí rozhodně a energicky ukázat červená karta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *