Glosy Lukáše Visingra – prosinec 2015

31. prosince 2015
Mám‑li nějak stručně charakterizovat končící rok, pak musím konstatovat, že to (navzdory velice rozšířenému dojmu) nebyl rok zlomů, nýbrž rok eskalací. Nedošlo k žádnému opravdu systémovému zvratu, lze však vidět gradaci (někdy i hodně prudkou) řady dlouhodobých trendů. To se pochopitelně týká i vzestupu islamismu (a s tím spojeného terorismu a migrace), který považuji za zdaleka nejhorší hrozbu pro svět. Západ prožívá těžkou krizi vlivu, identity a hodnot, ovšem já zůstávám bytostným optimistou. Jsem pevně přesvědčen, že zvítězíme, že ubráníme naše hodnoty a ideje a že Západ nastoupí na cestu k dalšímu ohromnému rozkvětu, proti kterému bude vrchol antického Říma působit jako země třetího světa!

30. prosince 2015
Povánoční slevy se často využívají pro nákup textilu (např. tzv. módního oblečení, v němž člověk vyhlíží jako něco z cirkusu) nebo elektroniky (např. mobilů s uživatelskou a bezpečnostní katastrofou zvanou Android). Na mém žebříčku ale jednoznačně vedou (překvapení!) knihy, kterých jsem teď nakoupil za částku přes 2500 Kč. Že jsem blázen? Jak praví klasik: Podle posledního vyšetření, ano. Ale hlavně platí, že kdo chce vydělávat, ten musí také investovat. To zahrnuje i investice do tzv. osobního štěstí, resp. fakticky do nákupu věcí, které vám prostě dělají radost. A to jsou pro mě především knihy. :‑)

29. prosince 2015
Vojenský analytik se vrátil z krátké dovolené a rád by se vyjádřil k svátečnímu poselství prezidenta. Pokud jde o levicové postoje Miloše Zemana k socioekonomickým otázkám, ty jsem vždycky respektoval, ačkoliv jsem s nimi ve vší slušnosti nesouhlasil, což pořád trvá. Český prezident ale má mou absolutní podporu v názorech na islám a imigraci, a to tím více, čím větší odpor Bruselu, sluníčkářů či politicky korektních médií vyvolává. Pod tuto část jeho projevu bych se podepsal a závěr bych rozšířil: Tahle země je naše a není pro všechny, a jestliže sem někdo přijde, tak bude ctít naše pravidla, jinak u nás nemá co dělat. Tečka, bez diskuse. A opět dodávám, že jsem hrdý, že státník jako Miloš Zeman je mým prezidentem.

26. prosince 2015
Konečně mohu porovnat výbornou knížku Marťan s její filmovou verzí. Trochu mě překvapilo, že atmosféra filmu je od té románové značně odlišná. Zůstal jen zlomek vědy, což se asi dalo čekat, ale kupodivu zmizela i většina z hromady ironických vtipů. Matt Damon předvádí herecký koncert, za který by si zaručeně zasloužil Oscara, děj pěkně ubíhá, efekty jsou báječné a pochvalu zaslouží i hudba. Mohu poznamenat, že mě filmový Marťan oslovil víc než třeba umělecky silnější Gravitace, a to i díky tomu, že navzdory jiné atmosféře zůstala zachována ústřední myšlenka knihy, totiž nevzdávat se a řešit problémy.

24. prosince 2015
Dnes bych všem vzkázal zejména toto: Važte si Vánoc! Nebo lépe řečeno, važte si toho, že smíte tyto svátky oslavit právě tak, jak si přejete. Vánoce mají v závislosti na (ne)víře každého jinou hodnotu, ale stále platí, že vycházejí z předkřesťanských i křesťanských tradic Západu. Dokonce i nejzarytější ateisté a materialisté mají příležitost pro zamyšlení nad duchovními hodnotami. A jednou z největších hodnot Západu je svoboda, která zahrnuje právě i tu možnost slavit nebo neslavit Vánoce, jak kdo chce. Nezapomínejme, že zlo, proti kterému bojujeme, by nám na prvním místě sebralo právě tuhle svobodu.

23. prosince 2015
Do řady mých nedávných knižních akvizicí spadá i publikace Tajné zbraně třetí říše. Jedná se o přehled raket a dalších dálkových či naváděných zbraní nacistického Německa od populárního historika Ivo Pejčocha. Ten, jak je u něj obvyklé, sepsal ucelený text s popisy vývoje, konstrukce i nasazení. Ačkoli jde o téma, které bylo zpracováno už mnohokrát, tato knížka znamená přínos právě pro svou komplexnost a rovněž kvůli vyvracení některých omylů. Zájemcům o problematiku určitě doporučuji.

21. prosince 2015
Tzv. politická korektnost stále prokazuje schopnost šplhat výš a výš po stupnici debility. Tentokrát se jedná o údajně sexistickou a rasistickou reklamu na pivo Bernard. Je ale pod mou úrovní s touto slaboduchou kritikou jakkoliv polemizovat, takže se jen směji a její autory hluboce lituji. Užitečným idiotům však nestačí jen snahy o regulaci humoru, chtějí měnit i historická fakta (např. jména psů). Zajisté také nejsem sám, kdo si vybavuje návrh zakázat kvůli „cikánům“ i Kocoura Mikeše. Velice pěkně to zapadá do sebevražedných sklonů Západu, které budou ještě nějakou dobu trvat. Ale všeho dočasu…

20. prosince 2015
Tzv. politická korektnost stále prokazuje schopnost šplhat výš a výš po stupnici debility. Tentokrát se jedná o údajně sexistickou a rasistickou reklamu na pivo Bernard. Je ale pod mou úrovní s touto slaboduchou kritikou jakkoliv polemizovat, takže se jen směji a její autory hluboce lituji. Užitečným idiotům však nestačí jen snahy o regulaci humoru, chtějí měnit i historická fakta (např. jména psů). Zajisté také nejsem sám, kdo si vybavuje návrh zakázat kvůli „cikánům“ i Kocoura Mikeše. Velice pěkně to zapadá do sebevražedných sklonů Západu, které budou ještě nějakou dobu trvat. Ale všeho dočasu…

19. prosince 2015
Mám-li film Hvězdné války Epizoda VII: Síla se probouzí popsat maximálně stručně, tak je excelentní, ovšem asi poněkud jiný, než jsem čekal. Nejde jen o pokračování ságy, ale fakticky i o remake Epizody IV (a trochu i Epizody V). Nechci prozradit cokoli ze zápletky, avšak lze říci, že se tady používá mnoho dějových prvků a motivů z původní trilogie, ovšem různě vyvinutých a pozměněných. Nová generace hrdinů elegantně střídá tu starou a pořád platí většina toho, co o světě Star Wars víme. S tím také souvisí ohromné množství odkazů na původní trilogii. Speciálně chválím nádherné bojové scény, které dokonale využívají 3D. Myslím, že Epizoda VII těžko mohla dopadnout lépe. Kult tedy znovu ožívá. Bravo!

18. prosince 2015
Přestože jsem nekuřák (resp. bývalý kuřák), jsem jasně proti plošnému zákazu kouření v restauracích. Tohle má řešit trh, nabídka a poptávka. Pokud mi vadí kouř, půjdu do nekuřácké restaurace (je jich dost), popř. do nekuřácké sekce. Považuji nejen za nesmyslné, ale i nebezpečné, když se do toho montuje regulace od státu. Boj o (ne)kouření je mediálně asi hodně atraktivní, ale zástupné téma, vhodné leda pro prezentací politických figurek. Větší měřítko, avšak principiálně tutéž kategorii představuje „boj proti klimatickým změnám“. Pokud by tzv. elity chtěly zastavit tzv. globální oteplování, stačilo by o tomto virtuálním hoaxu přestat mluvit. Ale to by určitým lidem asi značně poškodilo jejich zájmy, že?

16. prosince 2015
Dostavila se dlouho očekávaná aktualizace World of Tanks obsahující vozidla československé výroby. Mj. to je i vhodná připomínka, že ČSR bývala skutečnou tankovou velmocí, která vyrobila nejlepší lehký tank světa (skvělý LT vz. 38) a po válce vyvíjela velice perspektivní střední tanky (program TVP). Pozdější ČSSR byla třetí největší výrobce obrněných vozidel na světě, což brzy potvrdí update hry Armored Warfare. Není určitě na škodu udržovat tato fakta v povědomí. A teď už do tanku v tank! :‑)

14. prosince 2015
Diskuse o dinosaurech. Patřím k těm, kdo byli coby děti fascinováni dinosaury, ale vlastně nikdy mě to úplně neopustilo. Nyní často slýchám stížností, že nové objevy, zejména potvrzení opeření u většiny (ne‑li u všech) dravých dinosaurů, jaksi oslabují ono nadšení, protože se ukazuje, že to, co jsme měli jako děti rádi, nejspíše vypadalo úplně jinak. Já osobně s tím však nějaký zásadní problém nemám. Připouštím, že T‑rex s peřím asi působí trochu divně, ale co na tom? Vždyť víme, že příroda/Bůh vytváří i podivnější věci. Vědecké poznatky se stále vyvíjejí a zpřesňují, ale to je vymoženost, nikoli chyba.

13. prosince 2015
Je pozoruhodné, kolik lidí se vyznačuje takřka černobílým viděním světa, které je možná důsledkem jakéhosi skrytého komplexu. V důsledku toho se u nich objevuje nekritický obdiv k USA/Rusku a zároveň patologická nenávist k Rusku/USA. Zejména ta ubohá amerikanofobie či rusofobie je pro mě důvodem, proč tyto lidí spíš lituji. Za sebe mohu pouze zopakovat, že jako konzervativec a velký ctitel Toma Clancyho vnímám pozitivně USA i Rusko a nevidím v tom jakýkoli rozpor. A také velmi dobře vidím, že někomu zde vyhovuje vytváření a podporování antagonismů. Je mi líto, ale se mnou v tom nepočítejte.

11. prosince 2015
Diskuse o španělské občanské válce. Pořád obvyklé chápání tohoto konfliktu („demokracie proti fašismu“) se dá označit za typickou ukázku naivního idealismu. Nelze totiž pochybovat, že v případě vítězství republikánů by se Španělsko velmi záhy změnilo v bolševickou totalitu, což by bylo z dlouhodobého hlediska daleko horší než autoritativní vojenská diktatura. Generál Franco, aniž bych si ho jakkoliv idealizoval (stejně si jako vůbec neidealizuji Bašára Asada), byl zejména racionální pragmatik. Španělsko pod jeho vládou bylo ostrá diktatura, která ublížila spoustě nevinných obětí, to ani v nejmenším nepopírám, ale proti tomu, co by tam asi napáchali komunisté, by Franco vypadal jako liberální lidumil.

9. prosince 2015
Při čtení knihy Agent Storm: Můj život v al‑Káidě a CIA si člověk zase a znovu opakuje, že pravda může být ještě podivnější a absurdnější než nejlepší fikce. Příběh dánského konvertity k islámu, který se stal radikálem a navázal kontakty v síti globálního džihádu, aby poté prozřel a začal pracovat pro západní rozvědky, je něco zcela výjimečného. Publikace Agent Storm by mohla být i výtečným špionážním románem, ale je to pravdivá a hluboce lidská výpověď o tajné a kruté válce proti terorismu.

8. prosince 2015
Mám jisté matné tušení, že kauza zadržení Miloslava Ransdorfa ve Švýcarsku bude mít ještě hodně zajímavé důsledky. Nabízí se několik vysvětlení, ale žádné z nich nevypadá pro tohoto zajisté vzdělaného člověka moc dobře. Z kauzy totiž vychází buď jako (diplomaticky řečeno) naivní osoba, jež se chytla na zjevně zflikovaný podvod, nebo jako (opět velmi diplomaticky řečeno) osoba se značně pochybným vztahem k cizímu majetku. Každopádně se potvrzuje, že vzdělání vůbec nesouvisí se sociálními (a)nebo morálními kvalitami jedince. Ale třeba podle toho jednou natočí pěknou krimikomedii. :‑)

6. prosince 2015
Premiéra netrpělivě očekávaného sedmého dílu Hvězdných válek se nezadržitelně blíží, a proto se hodí jedna poznámka k tématu. Mezi díla, jež George Lucase jednoznačně nejvíce inspirovala, patří britský válečný film The Dam Busters (odmítám používat nesmyslný český název Ďáblové v oblacích). Pojednává o legendárním útoku na německé přehrady za pomoci „skákajících bomb“ a vzhledem ke zpracování se jedná téměř o hraný dokument. Závěr IV. epizody Hvězdných válek (tedy útok na Hvězdu smrti) je jakýsi „remake“ finální scény britského filmu. Ten je i navzdory svému stáří (60 let!) stále vysoce působivou ukázkou lidské vynalézavosti, cílevědomosti a odvahy, která si zasluhuje mimořádný respekt.

2. prosince 2015
Dnes pochválím dvě velmi zajímavé a hodnotné knihy, které se týkají dějin česk(oslovensk)ých výsadkových a zvláštních sil. První má jméno Zpravodajské výsadky, popisuje budování našich průzkumných a diverzních jednotek v 50. letech a v podstatě jde o jakési předkračování pozoruhodné publikace VÚ 7374. Druhá knížka se jmenuje Výsadkové vojsko v letech 1947‑1969 a její obsah plně odpovídá titulu. Také v tomto případě ale nejde o samostatný text, nýbrž o součást třídílného projektu, který má zmapovat celé dějiny našich zvláštních sil do přelomu tisíciletí. Velmi doporučuji a těším se na další díly.

1. prosince 2015
Velká část mediální scény je zjevně na větvi z úspěchu kapely Ortel v anketě Český slavík, k čemuž bych rád řekl tři krátké glosy: Za prvé, ta kontroverzní písnička Mešita se mi opravdu líbí, poslouchám ji a vůbec se za to nestydím (tak jako se nestydím za fakt, že poslouchám i některé písničky skupiny Orlík). Za druhé, jenom se opět potvrdilo, že celý Český slavík je prázdná bublina a reklamní šaškárna přesně toho typu, kvůli kterým už se takřka nedívám na televizi. A za třetí (a to je nejdůležitější), bylo by dobré se zamyslet nad tím, proč se skupině Ortel podařilo takto zabodovat. V čem bude asi chyba? Nedostáváme se zase do trapné situace, v níž by některé rádoby‑elity evidentně chtěly rozpustit lid a zvolit si jiný?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *