Glosy Lukáše Visingra – říjen 2009

Štítky:

Je tu první podzimní měsíc, začátek dalšího semestru a další postřehy Lukáše Visingra.

30. října 2009
Dostal jsem zajímavou otázku: Za jakých podmínek bych byl ochoten znovu volit ODS? Odpověď není složitá a obsahuje dva zásadní požadavky: Za prvé, vedení by musel opustit Topol i se svým bratrstvem tluchoří pracky (zejména Íčkem) a ke kormidlu by se muselo dostat „klausovské“ křídlo, patrně v osobě některého úspěšného krajského politika. Za druhé, ODS by musela nekompromisně odmítnout Lisabon. Vždyť Svobodní jsou fakticky „Klausova ODS“ a jejich program se od toho modrého „papírově“ takřka neliší, ale ODS je v praxi úplně jinde než její program. Ve shodě s Churchillem dodávám, že mé postoje se nezměnily; změnily se však strany, které je prosazují.

28. října 2009
Den vzniku nezávislého Československa je tradičně spojen s předáváním státních vyznamenání z rukou prezidenta republiky. Podle mého názoru ale řadu let dochází ke značné devalvaci, neboť plechem už je obdarováván kdekdo. Naopak adekvátního ocenění se nedočkalo mnoho osob, které by si to zasloužily. Asi největší ostuda je, že na své placky dosud čekají jedni z největších hrdinů vzdoru proti rudé totalitě: Ctirad Mašín, Josef Mašín a Milan Paumer a oba jejich zemřelí spolubojovníci, Zbyněk Janata a Václav Švéda. Všechny nesmírně obdivuji a tímto jim vzdávám poctu.

26. října 2009
Debata o ropě, surovinové bezpečnosti, cvokovi ve Venezuele a nespolehlivosti Saúdské Arábie. Dospěl jsem k závěru, že v případě nějaké veliké „ropné krize“, která by ohrozila světovou ekonomiku, by bylo nejúčinnějším řešením to, co navrhují autoři knihy Showdown. Vyspělé země by měly vojensky obsadit ropná pole v obou jmenovaných státech a zajistit, že dodávky „černého zlata“ nebudou závislé na bandě rudých psychopatů nebo středověkých islamistů. Amerika by konečně mohla jednou udělat to, z čeho je neustále obviňována, totiž válčit kvůli ropě.

23. října 2009
Evropská unie nám snad opravdu bude vyhrožovat! Vyloučit nás, komisaře nám sebrat, podporu našich zájmů odmítat, přístup k penízkům nám omezit, na periferii nás odsouvat a u soudu nás žalovat. Hrůza! Nevím, zda jsou skutečně úplně na hlavu padlí, ale v případě, že jsou, bych měl pro oněch šest scénářů šest odpovídajících reakcí: Vystoupit, zásadově ignorovat rozhodnutí Komise, paušálně vetovat veškeré návrhy čehokoliv, přestat přispívat do fondů, naschvál postupovat proti politice „více integrované“ EU a podat protižalobu pro nepřípustné zasahování do záležitostí suverenity. Že děláme problémy? V Bruselu by se měli modlit, abychom je nezačali doopravdy dělat!

21. října 2009
Zítra večer do Česka dorazí americký viceprezident (a kovaný sionista) Joe Biden a prý nabídne stíhače F‑15 nebo F‑16. Před deseti roky bych nadšeně souhlasil, ale dnes už ne. Dnes už bych se s Američany bavil jedině o typu F‑35. Ale za optimální řešení bych stejně pokládal ponechat si Gripeny i po skončení pronájmu (už proto, že pro ně máme vycvičené piloty se zkušenostmi a infrastrukturu), ovšem s tím, že by se co nejdříve modernizovaly na variantu JAS‑39E/F Gripen‑NG. Znamenalo by to mít hodně slušné letectvo nejméně do horizontu roku 2030.

20. října 2009
Pokud by byla (čistě náhodou) schválena Lisabonská smlouva, zvažuje Evropská unie zavedení nového evropského znaku, na němž by byla žába a židle. Význam: Kvákni a sedíš! Existuje ale také alternativní návrh, kde je had a přeškrtnutá žába, aby bylo jasné, že se tu sice můžeme plazit, ale v žádném případě si nemůžeme vyskakovat. A konečně se prý plánuje i zavedení nové podoby vyjmenovaných slov po Z, která by měla vypadat takto: Jazyk drzý, Ruzyň brzy!

19. října 2009
Ještě poznámka k letounu Aero L159: Z technického hlediska jde o vysoce kvalitní stroj; jako cvičný se dá srovnávat se světovou špičkou a jako lehký podzvukový tryskový bitevník je snad i nejlepší na světě (mj. proto, že má palubní radar a potenciál používat střely AMRAAM). Problém je v tom, že v běžném výběrovém řízení má firma Aero Vodochody málo šancí, protože nemůže nabídnout investice či offsety (a úplatky?) jako velké zahraniční značky. To dnes bohužel mnohdy znamená víc než kvalitní technika. Ale snad se vše v dobré obrátí a L159 se podaří někde „udat“… Nejvíce bych si přál, aby se podílely na hubení teroristů v Afghánistánu a Kolumbii.

17. října 2009
Vypadá to, že se v poslední době zabývám snad pouze nacismem a Čínou, jenže věci se tak prostě dějí. Nová koncepce protiraketové obrany je prý určena proti Číně. Zajímavé. A já myslel, že jim to v životě nedojde! :‑) Ano, jedním z významných úkolů toho systému zaručeně bude ochránit východní Asii před stovkami balistických raket krátkého a středního doletu, kterými se neustále ohánějí určité nejmenované rýžové mocnosti. Barack Obama získal Nobelovu cenu míru (sice vlastně za nic, i to však lze vidět jako výrazný pokrok proti dřívějšímu odměňování teroristů a klimatických hysteriků), ale cenu Spolku přátel Čínské lidové republiky moc nadějně nevidím. :‑)

15. října 2009
Část „přebytečných“ bitevníků L159A ALCA by prý měla zamířit do Mali, Kanady či Jordánska. To by bylo jistě hezké, jenže ke zprávám tohoto druhu jsem už velmi skeptický. Zemí, o nichž se v souvislosti s vývozem L159 hovořilo, je aktuálně už přesně 25 (!), ale reálně se pořád nevyvezlo nic nikam. Sice je podepsaná smlouva se Španěly o výměně pěti kusů za dopravní stroje CASA C‑295, ale raději počkám, až budou Alky opravdu hnízdit na dohled od corridy.

14. října 2009
Tibet je zjevně oblíbené téma. Na můj postřeh k němu přišly reakce, že Tibeťanům by použití násilí jen uškodilo, neboť mají sympatie světa právě díky tomu, že jejich odpor proti čínské okupaci je nenásilný. Mohu se nesměle zeptat, co ty „sympatie světa“ Tibeťanům prakticky přinesly? Zdá se mi to, nebo jsou Pekingu ty patetické řeči naprosto ukradené? Dnes už se moc neví, že v Tibetu proběhla také ozbrojená povstání, která způsobila Číňanům veliké potíže (přečtěte si knihu Krvavé slzy). Pokud Západ skutečně chce nezávislý Tibet, měl by dát (obrazně) zbraň k hlavě Číně a zároveň dát (už ne obrazně) co nejvíce zbraní Tibeťanům. Všechno ostatní jsou jen prázdná gesta.

13. října 2009
Těší mě, že eurooptimistická lobby a bruselská byrokracie už začínají ztrácet trpělivost a chtějí vytvářet tlak na Českou republiku, resp. na prezidenta Klause, aby podepsal Lisabonskou smlouvu. Nejspíše nás čeká i rozmanité vyhrožování nebo vydírání… Ale proč mě to těší? Protože každá akce zákonitě vyvolá reakci. Čím větší tlak, tím větší odpor. Tak EU nejvíce přispěje k tomu, aby se Klausův podpis pod tou zhůvěřilostí nikdy neobjevil, a možná by proti Lisabonu dovedla naladit i veřejnost. Jak říká Sevareidův zákon: Hlavní příčinou problémů jsou jejich řešení. :‑)

12. října 2009
Báječných filmů o druhé světové válce se snad nezbavím. Valkýra je patrně nejlepší zpracování pokusu generálů zabít Hitlera a provést protinacistický převrat. Film je nejenom historicky i technicky perfektní, ale také napínavý, a ačkoliv divák ví, jak všechno dopadne, musí hrdinům nesmírně fandit. Tom Cruise v roli Stauffenberga má úžasné charisma, a ačkoli se mu podobá jen vzdáleně, hraje bezvadně. Nemůžu si ale odpustit poznámku, že hlavní vadou filmu je právě to, že končí neúspěchem té operace. Co takhle natočit alternativní konec o úspěšném puči?

10. října 2009
Diskuse o klasifikaci válečných lodí. Jak jsem napsal i ve své knize, skutečné křižníky v pravém smyslu toho slova už dnes vlastní jen Rusko. Americké Ticonderogy totiž nejsou křižníky, ale vlastně napapané protiletadlové (a dnes už také protiraketové) torpédoborce; ostatně přece vycházejí z torpédoborců třídy Spruance. Perspektivní „křižníky“ CG(X) budou podobný případ, zvlášť jestli budou skutečně založené na trupu torpédoborců třídy DDG‑1000 Zumwalt. A upřímně řečeno, podle mě je trochu sporné, zda se má Zumwalt vůbec pokládat za torpédoborec! Název Land‑Attack Destroyer je asi něco jako „černobíle pruhovaný africký kůň“. Pro tyhle lodě jsme přece měli jedno speciální slovo, ale asi jsme ho zapomněli používat. Zumwalt na mě působí jako ultramoderní monitor.

9. října 2009
Co máme dneska za den? Přece den předčasných voleb. Aha. Takže leda bagr. Ještě si počkáme, což je snad poněkud nepříjemné, ale má to aspoň tu přednost, že zde bude vládnout kompetentní tým expertů, ochotný dělat i nepopulární kroky. Výzkumy preferencí zatím věští další pat, vzestup podpory TOP 09, dost nejisté perspektivy lidovců a Zelených, možná nějaké překvapení… (Že by třeba Věci veřejné nebo Suverenita?) Podotýkám, že v zásadě pořád podporuji Svobodné, ovšem současně nechci, aby můj hlas propadl, takže se příští rok budu rozhodovat především pragmaticky.

7. října 2009
Ke kauze „milion za zákon“ bych poznamenal několik věcí. Zejména si myslím, že je to pouze vrcholek ledovce. To přece nebylo jakési selhání jednotlivců nebo exces. To byla jasná ukázka běžné a zavedené praxe, podobně jako „pozitivní a negativní motivace“. Dále jsem se utvrdil v názoru, že je potřeba zřídit agenty provokatéry, kteří by veřejným činitelům přímo nabízeli úplatky. A konečně tohle: Pro loterijní a sázkové firmy bych navrhl daň z příjmu cca 90 %.

5. října 2009
V jistém smyslu návaznost na včerejší glosu. Totalitní režimy tradičně umějí masové akce organizovat a provádět skvěle, snad inherentně i lépe než demokracie. Dokládá to také velkolepá vojenská přehlídka k výročí 60 let od vyhlášení zatracené Rudé Číny. 56 formací, 8000 vojáků, bezmála 500 vozidel a raket, přes 150 letadel, sto tisíc lidí s mávátky, pěkná pochodová hudba… Ano, málem bych zapomněl: Banda bezohledných gangsterů s krvavýma rukama, navlečená do Mao‑style hadrů! Ale nebojte se, všechno to bude jednoho dne splaceno i s úroky. Es kommt der Tag. :‑)

4. října 2009
A ještě k nacismu. Asi jen málokdo neslyšel o propagandistickém velkofilmu Triumf vůle, který natočila Leni Riefenstahlová na sjezdu NSDAP v roce 1934 a který se často označuje za nejlepší snímek tohoto druhu, jaký kdy vznikl. Po jeho zhlédnutí musím konstatovat, že to je zřejmě pravda. Triumf vůle je až děsivě perfektní propagandou zrůdné ideologie nelidského režimu. Nacismus by se nikdy nestal takovou hrozbou, kdyby nebyl charismatický řečník Hitler, nesmírně schopný propagandista Goebbels a výtečná režisérka Riefenstahlová. Není moc prozíravé považovat nacistické vůdce za hlupáky, jelikož těmi zcela jistě nebyli. Zlo je nebezpečné naopak právě tím, že je inteligentní. A jak se říká: Největší úspěch ďábla je to, že nás dokázal přesvědčit, že neexistuje.

2. října 2009
Eurohujeři a eurokraté jsou asi pořádně zděšení. A to právem. Český prezident Klaus nebude tančit, jak se v Bruselu (nebo v Paříži a Berlíně?) píská. Díky své povaze totiž může lehce snášet jejich hysterické útoky dost dlouho na to, aby britští konzervativci vyhráli volby a vypsali to slíbené referendum, o jehož výsledku v tradičně euroskeptickém Albionu asi nikdo příčetný nepochybuje. V roce 2010 tedy čekejme horké léto, protože se budou pálit výtisky Lisabonské smlouvy.

1. října 2009
Prokletá Čínská lidová republika tu straší už 60 let! Rudožlutí rýžoví soudruzi dokázali vytvořit vskutku unikátní systém, který spojuje to nejhorší z komunistické diktatury a neregulovaného kapitalismu. Jenže všeho dočasu! Čína má kvanta velkých problémů a takhle nemůže už moc dlouho pokračovat. Soudruzi v Pekingu nejspíše zkrachují na tom, že v jedné zásadní věci jsou stále dogmatičtí marxisté: Myslí si, že společnost a ekonomika se chovají jako automobil, ve kterém dupnete na plyn a on se rozjede. Problém je ale v tom, že společnost a ekonomika se vesměs nechovají jako automobil, nýbrž jako mezek. Pokud dupnete, splaší se a obvykle vás vyhodí ze sedla.

2. října 2009
Eurohujeři a eurokraté jsou asi pořádně zděšení. A to právem. Český prezident Klaus nebude tančit, jak se v Bruselu (nebo v Paříži a Berlíně?) píská. Díky své povaze totiž může lehce snášet jejich hysterické útoky dost dlouho na to, aby britští konzervativci vyhráli volby a vypsali to slíbené referendum, o jehož výsledku v tradičně euroskeptickém Albionu asi nikdo příčetný nepochybuje. V roce 2010 tedy čekejme horké léto, protože se budou pálit výtisky Lisabonské smlouvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *