Glosy Lukáše Visingra – říjen 2014

30. října 2014
Po nějaké době se opět podělím o jeden recept, tentokrát opravdu velmi jednoduchý. Říká se mu „vejří zob“, a pokud chcete vědět víc o jeho původu, doporučuji knížky krumlovského humoristy Jana Vaněčka. Jedná se o směs nakrájených kostek chleba, salámu, špeku, feferonek a sýra, nejlépe nějakého aromatického, aby toto jídlo i výrazně vonělo. V případě zájmu můžete chuť doladit kyselou okurkou, cibulí a česnekem. Výborně se to hodí zejména jako pochutina k pohodovému besedování u piva. :‑)

28. října 2014
V tak významný den, jakým je výročí vzniku samostatného Československa, se obvykle vyjadřuji k nějakým opravdu zásadním tématům. Letos tomu bude jinak, ačkoli vlastně možná ne. Všude kolem sebe vidím, jak si lidé neustále stěžují a nadávají takřka na všechno, politikou počínaje a vlastní prací konče. Problém je v tom, že u toho stěžování a nadávání většinou zůstávají. Proč také neudělají něco, čím by to všechno aspoň trochu zlepšili? Nesnažte se od základu předělávat svět, spíše se snažte o drobné konkrétní pozitivní změny. Zapojte se do politiky (nejlépe té komunální), dobročinnosti, kultury či dalších veřejných aktivit. Jak pravil Konfucius: Lepší než proklínat tmu je zapálit aspoň jednu svíčku. :‑)

27. října 2014
Brilantní filozof a publicista opět nezklamal. Benjamin Kuras v klasicky tenké, avšak nesmírně čtivé knížečce Bláhové snění o světě bez padouchů popisuje vývoj západní civilizace, jež fakticky vzešla od antických Řeků a Židů, od kterých dospějeme k Římanům a křesťanům. Mluví o historii, filozofii, teologii, kultuře a etice, ale také sám radí, jak podporovat dobro a bojovat proti zlu, jak propojit víru a racionalitu… Prostě jak se nejlépe chovat podle hodnotového odkazu Západu, jenž je (což spolu s Kurasem hluboce přesvědčeně říkám) (a smrt politické korektnosti!) tím nejlepším, co na tomto světě existuje.

26. října 2014
Od sci‑fi akce Na hraně zítřka jsem očekával hodně. A má očekávání byla naplněna více než bohatě, protože jde o jeden z nejlepších filmů tohoto žánru za poslední roky! Bez dlouhého úvodu jsme vrženi přímo do boje s emzáky (který se nevyvíjí příliš dobře) a rozbíhá se perfektně zkonstruovaný scénář, založený na nečekaně rozumně zdůvodněné časové smyčce. Vše prožíváme znovu a znovu, ale přitom pokaždé trochu jinak. Dá se něco změnit, nebo je porážka neodvratná? Vedle strhujícího děje a úžasných akčních scén (z nichž ta hlavní, tedy „invazní“, silně připomíná jakousi hypermoderní verzi eposu Zachraňte vojína Ryana) oceňuji i výborný design emzáků a vysoce realistickou koncepci lidských exoskeletonů (takhle nějak to za pár let bude skutečně vypadat). Kdyby nebylo excelentních čtvrtých Transformerů, tak by to dost možná byl i nejžhavější kandidát na Film roku, ale takhle mě čeká ještě zatraceně těžké váhání.

24. října 2014
V posledních dnech dostávám otázku, co si jako bezpečnostní analytik myslím o současné epidemii Eboly. Je to jednoduché: Kontrolní opatření jsou samozřejmě na místě, ale rozhodně není důvod panikařit a kreslit tady katastrofické vize pandemie s miliony obětí. Virus Ebola je totiž trochu „zmetek“, je poměrně málo infekční a (což je ze všeho nejdůležitější) nešíří se vzduchem. Velké počty obětí si připisuje ve střední Africe, kde nemá smysl mluvit o hygieně a funkčním zdravotnictví; ve vyspělých zemích jde o zcela izolované případy, z nichž nelze vyvozovat prognózy konce světa. K dokonalosti tomu chyběly jenom konspirační teorie, které se ale již také objevily, takže mediální cirkus je kompletní.

23. října 2014
K nedávnému svátku jsem si nadělil knihu Obrněná technika 13: První světová válka. A troufám si říci, že je to patrně nejlepší kniha na toto téma, jaká kdy kde vyšla. Známý historik Ivo Pejčoch odvedl výtečnou práci a shromáždil popisy a ilustrace více než 120 pásových i kolových obrněnců z deseti zemí, vzniklých do roku 1918. K příležitosti 100. výročí vypuknutí první světové války tak vyšla skutečně velice hodnotná publikace, kterou mohu každému zájemci o toto téma vřele doporučit.

21. října 2014
Hodně se mluví o tom, že na vojenskou přesilu Západu reaguje Čína takříkajíc asymetricky, resp. za pomoci specifických zbraní a technologií pro strategii A2/AD. Právě proto se mi velice zalíbil plán, který nyní začíná znít v USA a podle kterého by se jí to mělo vrátit naopak příkladně symetricky. Jestliže Čína chrastí různými protilodními či protizemními střelami, tak by USA měly rozmístit právě takové střely, které by pěkně „držely pod krkem“ čínské lodě a základny v Asii. Peking si zjevně chce hrát na globální velmoc, takže by mu někdo měl názorně předvést, co globální mocenská politika skutečně jest.

19. října 2014
Je dobojováno. Vláda udržela většinu v Senátu, dobře skórovali lidovci, zatímco ubohý výsledek ODS a čistá nula pro TOP 09 potvrzují hlubokou krizi české pravice. Zajímalo by mě, co ještě se bude muset stát, aby si vedení těchto stran uvědomilo, že jsou nutné zásadní změny, aby obě partaje nepotkal odchod do zapomnění a vystřídání jinými subjekty. Ostatně totéž by za pár let mohlo potkat i ČSSD. Pokud jde o Senát jako celek, pak mohu jen zopakovat své dlouhodobé přesvědčení, že tato instituce získá skutečný smysl jen tehdy, když nebude možné ji tak jednoduše přehlasovat, resp. pokud se bude muset k překonání jejího veta najít (a totéž bych si přál i u veta prezidentského) ústavní většina poslanců.

18. října 2014
Stokrát prokletý Islámský stát už zřejmě má i vojenské letectvo, do kterého patří nejen stíhačky MiG‑21, ale asi také československé L‑39 Albatros. Sice to není žádná obrovská síla, ovšem problémy by s tím zaručeně nadělat mohli. Začínám mít dojem, že na začátku jsme se měli radši dohodnout s Asadem na neutralitě (nebo ho dokonce i podpořit) výměnou za to, že po skopání islamistů do krychličky uzavře mír s Izraelem. Až tady zase někdo bude mít podobně chytrý nápad, jako byla podpora syrské opozice (která přinesla leda průšvihy), tak by se s ním určitě neměl zapomenout pochlubit!

16. října 2014
Debata o úřednících a politicích. Nikde není psáno, že dobrý úředník bude zákonitě i dobrým politikem (byť se to ani nevylučuje). Požadované dovednosti obou profesí se totiž velmi liší. Úředník by měl být (v dobrém smyslu) rutinér, perfektní znalec svého oboru, jakož i zákonů a dalších novel, loajální „pracant“, který udělá právě to, co se od něj žádá. Politik s mandátem od voličů musí mít vůli a odvahu něco prosadit nebo změnit, dynamiku, vizi, „tah na branku“. To platí naprosto stejně na úrovni vesnice i civilizace, ovšem drtivá většina politiků v nejvyšších funkcích bohužel těmito vlastnostmi v potřebné míře neoplývá. To je koneckonců také jeden z hlavních důvodů krize, kterou aktuálně Západ prodělává.

15. října 2014
Slyšeli jste o příměří na západní frontě na Vánoce 1914? Popř. znáte film Šťastné a veselé? Jestli ano, určitě si přečtěte skutečně působivou publikaci Malý mír ve velké válce, která tenhle mimořádný a téměř zázračný fenomén detailně popisuje. Děsivá svědectví o zákopové válce se střídají s příběhy o vojácích, kteří zahodili pušky a společně oslavili Vánoce. Přestože kniha občas sklouzává k přehnaně patetickému pacifismu, pořád jde o nesmírně zajímavé čtení o tom, co může válka přinést.

12. října 2014
Ukrajinský konflikt je velmi nešťastnou a tragickou záležitostí, které se dost možná nedalo zabránit, protože tak zoufale umístěná a rozdělená země se prostě konfliktu nevyhne. Ale na všem je také potřeba hledat něco vtipného či odlehčujícího. Mě osobně třeba již dlouho fascinují (a mnohdy i rozesmávají) technické výtvory obou stran, resp. obrněná, vyzbrojená či jinak upravená vozidla. Tahle bizarní autoshow (nebo, jak to krásně vystihl jeden kolega, panoptikum) nabízí i opravdu groteskní věci, u nichž bych řekl, že jestli je jejich autoři berou vážně, tak si důrazně koledují o převtělení.

11. října 2014
Hlasy se ještě sčítají, avšak už nyní lze říci, že vládní koalice uhájila převahu v Senátu, hnutí ANO se pevně usadilo na komunální úrovni a body nabírají i místní uskupení, zatímco roztříštěná pravice stále kolísá. Tyto trendy se opravdu groteskně projevily v mém rodném městě, protože do zastupitelstva Tišnova o 15 členech se dostalo devět (!) stran a hnutí včetně tří ryze místních, z nichž jedno (MOST) dokonce jasně vyhrálo. Tak pestrou politickou mapu jsme zde opravdu ještě neměli a sestavování koalice bude (hezky česky) maximální žůžo, ale dobrá vůle tu nechybí, takže se (snad) domluvíme.

9. října 2014
Předvečer komunálních voleb. Na malém městě jde daleko více o konkrétní osobnosti než o program, což se dá ilustrovat mj. tím, že program tu mají všichni prakticky stejný. Já budu volit místní organizaci STAN, jež vznikla ze zdejší buňky TOP 09. Dnes jsem jí asistoval na předvolební akci, kde jsem fungoval jako náfuka, tj. nafukovač balónků. V každé obci je pochopitelně situace jiná, takže vám radím jen to, abyste použili svůj hlas pro lidi, které osobně znáte jako slušné a schopné.

7. října 2014
Říká se, že techno‑thrillery (neboli futuristické válečné romány) jsou především doménou anglicky píšících autorů. Obecně to asi platí, byť se objevují i jinde, a to včetně Ruska, kde ovšem tato scéna působí skutečně krajně podivně. To, co vydávají lidé jako Georgij Savickij,Aleksandr Afanasjev či Boris Berezin, budí spíš dojem propagandy velkoruského nacionalismu a konspiračního antiamerikanismu. Jistě není pochyb o tom, že ideologicky zaslepené, někdy až „vygumované“ romány vycházejí i na Západě (jako série Left Behind či tvorbaMatthewa Brackena), kde však tvoří okrajový extrém, kdežto z nabídky románů v Rusku mám pocit, že tahle linie (jež se ani nedá brát vážně) tam představuje mainstream.

5. října 2014
Nebezpečí k Formuli 1 samozřejmě patří a piloti v této disciplíně zaručeně neplatí nízké pojistné na úrazové pojištění. Jsou ale nebezpečí, kterým se lze vyhnout, a dnešní mokrý závod k nim patřil. Od začátku jsem se bál, že to skončí neštěstím, a bohužel jsem se nemýlil. Strašná havárie Julese Bianchiho je o to smutnější, že je zbytečným výsledkem špatné organizace závodu. A asi nejsem sám, komu to připomnělo osudnou havárii Nikiho Laudy v roce 1976, kdy se navzdory dešti „muselo“ závodit. Historie se smutně opakuje. Nyní se ale musíme hlavně modlit, aby se z toho Bianchi dostal.

4. října 2014
Za týden budeme (přibližně) znát výsledky komunálních voleb, dovolte mi tedy jeden ryze komunální (resp. k mému městu se vztahující) postřeh. Jsou to totiž zcela jistě nejvíc polarizované a nejintenzivnější kampaní provázené volby v historii Tišnova. Kandiduje zde jedenáct stran a hnutí (z nich tři pouze místní), proti sobě jdou TOP 09 a STAN, kandiduje nevídaný počet dřívějších úředníků radnice a po městě je asi víc billboardů než před všemi předchozími volbami dohromady. My místní samozřejmě dobře víme, proč to tak je a o kom tady tyhle volby fakticky rozhodují. Bude to hodně napínavé.

2. října 2014
Z filmu Dědictví aneb Kurva se neříká mám trochu rozpačitý pocit. Slavná jednička je v první rovině skvělá „hlášková“ komedie, v níž se však skrývá hluboký příběh o morální devastaci člověka, který nečekaně a bez práce zbohatne. Dvojka se pokouší o podobnou konstrukci, ale tentokrát je uvnitř obsažena daleko osobnější výpověď Bolka Polívky, snad jeho snaha vyrovnat se s problémy vlastního života. To ale bohužel nestačí na opravdu podařený film, a i když se některé komediální scény snaží to zachraňovat, prostě už to nemá tu sílu, která v případě jedničky probouzí střídavě smích i slzy. Druhé Dědictví není špatné, vlastně vcelku ujde, ale svůj potenciál nevyužívá. No, mohlo to dopadnout i mnohem hůř.

1. října 2014
Diskuse o jaderných zbraních. Pro zasvěcené není žádnou novinkou, že Polsko okolo nich čenichá, a osobně očekávám, že je nakonec mít bude, podobně jako jiné mocnosti na vzestupu (třeba Austrálie, Japonsko nebo Turecko). Vnucuje se otázka, jestli bychom je měli chtít taky. Ne nutně vlastní výroby, ale spíše nechat tady umístit ty americké. Upřímně? Já bych do toho snad i šel. Na škodu by to zaručeně nebylo a možná by se mi spalo o něco klidněji s vědomím, že je tu taková „pojistka bezpečnosti“, která nemíří na nikoho konkrétního, ovšem každého případného agresora implicitně varuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *