Glosy Lukáše Visingra – srpen 2012

31. srpna 2012
Každá velmoc potřebuje pro své letectvo náborový propagandistický akční film. Patrně tato myšlenka stála za čínským filmem s anglickým názvem Sky Fighters (ale nijak nesouvisí se stejnojmenným francouzským trhákem). Zhruba ve stylu Top Gunu sledujeme výcvik na stíhačích J‑10, osobní vztahy hrdinů a dočkáme se pochopitelně řady simulovaných i ostrých soubojů. Ty jsou zpracovány pomocí počítačové grafiky, což by samo o sobě nevadilo, jenže fyzikální model těch animací je bohužel slabý; zejména vadí, jak letadla ve vzduchu „plavou“. Z hlediska příběhu a hereckých výkonů se na to jakž‑takž koukat dá, najde se tam i pár dobrých nápadů, ale kromě fandů letectví to asi nikdo moc neocení.

29. srpna 2012
Varování: Pokud jste ještě neviděli film Bitevní loď a nechcete si zkazit zážitek, prosím nečtěte dál, jelikož následuje spoiler. Diskuse o zajímavé scéně, kde torpédoborec vypouští střely na mimozemskou loď podle souřadnic sítě výstražných tsunami‑bójí. Především konstatuji, že je to naprosto geniální nápad, na jaký se hned tak nezapomíná. Zároveň si však myslím, že prakticky by to nefungovalo; dost pochybuji, že by bóje mohly dodávat tak přesná data. Ale ještě něco: Došlo vám, že je to vlastně velká verze populární stolní hry „lodě“ alias „námořní bitva“? Aneb: Zásah, potopen! :‑)

27. srpna 2012
Návrat z dovolené. (Vzhledem k charakteru mé práce je to značně diskutabilní označení, avšak dá se tomu tak snad říkat.) Slyšeli jste někdy o Kamencovém jezeře? Je to nádherná lokalita u Chomutova, jež vznikla zatopením dolu na kamenec a síru. Jiná taková už dnes na světě neexistuje. Podobně jako v případě jiných zatopených dolů je i zde báječně čistá (a „nekvetoucí“) voda, navíc je k dispozici řada atrakcí a také pěkná nudistická pláž. Kromě „Kamenčáku“ jsem navštívil Ústí nad Labem (zvláštní město, páchnoucí vzduch) a Kadaň (krásné město), poprvé v životě jsem se svezl vlakem taženým parní lokomotivou (464.102) a viděl jsem restauraci v letounu Tu‑104 v Petrovicích. A teď zase zpět do práce.

26. srpna 2012
Celý svět zasáhla zpráva o smrti Neila Armstronga. První člověk, který vstoupil na Měsíc, bude již navždy zapsaný v historii lidstva coby jeden z největších hrdinů. Jako jeden z lidí, kteří posouvali hranice poznání, zůstane Neil Armstrong symbolem touhy objevovat. A bude připomínat, že nikdy nesmíme přestat a pořád musíme jít dál. V poznávání kosmu jsme stále vlastně na začátku, avšak Neil Armstrong je tím, kdo udělal jeden z nejdůležitějších kroků. Čest jeho památce.

24. srpna 2012
Debata o politice, společnosti a komunikaci. Mezi věcmi, jež radil slavný Dale Carnegie, považuji za jednu z nejcennějších tu, která se vztahuje ke sporům o názorech: Jestliže dojde na politiku (a)nebo náboženství, vždy se s přesvědčením svého oponenta seznamte, snažte se jeho postoj skutečně pochopit, respektujte ho a přiznejte mu legitimitu, ale nesnažte se ho vyvracet. Hádka totiž postoje zpravidla jen utvrdí. V politice a náboženství těžko najdete nějakou „objektivní pravdu“ či „pravou víru“, protože každý člověk je jiný a má jinou povahu, výchovu a zkušenosti, což jeho postoje zákonitě utvářelo. Problém (nejen) české politiky ale spočívá v tom, že většina politiků toto nezvládá. Neumí naslouchat, nesnaží se chápat a respektovat postoj oponenta, vedou „dialogy hluchých“ a přenášejí názorový nesouhlas do osobní animozity. Této zemi by se investice do „carnegiovského“ školení politiků velmi vyplatila.

23. srpna 2012
Bitevní loď je dalším hollywoodským velkofilmem, který mě velice potěšil a splnil má očekávání. Pokud v předchozích snímcích tohoto ražení dostávala prostor zejména pozemní armáda a letectvo, zde se konečně mohlo v plné síle projevit americké námořnictvo. Kromě úchvatných záběrů lodí a nádherných efektových bitevních scén mohu chválit i zajímavý design mimozemské techniky a působivou hudbu. Herecké výkony jsou slušné, možná je jenom trochu škoda, že víc prostoru nedostal Liam Neeson. Ovšem to hlavní, čím si mě film získal, to je pochopitelně gigantické finále s legendární kráskou BB 63 Missouri. Coby velký fanda bitevních lodí jsem byl ohromně nadšený. Jen víc takových!

20. srpna 2012
Glosy ke dvěma kontroverzním událostem posledních dnů. Rozsudek nad punkovou skupinou Pussy Riot: Ještě před kritikou tvrdého trestu by bylo vhodné si zjistit, jakých zhůvěřilostí se ty ženy dříve dopustily, a uvědomit si, že podobně by byly za svoje systematické provokační výtržnictví potrestány zřejmě kdekoliv. Pochod Prague Pride: Nehodlám se stavět ani na jednu stranu, zachovávám neutralitu a pouze s potěšením konstatuji, že příznivci i odpůrci celé akce měli volné pole působnosti a mohli bez omezení využít svobodu projevu, popř. i svobodu po projevu. :‑) To je hlavní.

19. srpna 2012
Vysoce zajímavým a cenným příspěvkem k poznání historie našeho zbrojního průmyslu a odboje za druhé světové války je studie Karel Staller: Život s dvojí tváří. Zachycuje životní osudy ředitele Zbrojovky Brno, který se za cenu obrovského rizika (a za cenu toho, že byl některými označován za kolaboranta) zapojil do protinacistického odboje. Text navíc zasazuje Stallerovo úsilí do širšího politického a historického kontextu a zdůrazňuje jednu základní myšlenku: V krizových situacích se projeví opravdové charaktery lidí a jenom na morálních kvalitách lidí potom záleží, jaký bude konečný výsledek.

18. srpna 2012
Diskuse o bitevních vrtulnících. Prvním zlomem byl samozřejmě typ AH‑1 Cobra, který celou tu kategorii založil. Druhý zásadní zlom představuje Mi‑24. Třetí přelomový typ je pro mě Ka‑50/52, který ale značně vybočuje, jelikož prakticky nejde o bitevník, ale o vrtulníkový ekvivalent víceúčelového bojového letounu. A příští zlom? To bude podle mě stroj, který už nebude klasickým vrtulníkem a jako první použije odlišný princip. Sázím na derivát X2 nebo na ruský UVK.

16. srpna 2012
Kniha SS: Elita ve stínu smrti určitě není dílo, které bych doporučil každému. Je to velmi obsáhlá a detailní studie nacistických jednotek Schutzstaffel, která ale z řady podobných publikací značně vystupuje ústřední myšlenkou. Nacistické Německo totiž nebylo (v kontrastu se Stalinovým SSSR) nějaká perfektně fungující totalitní hierarchie, ale spíše její absurdní parodie. Významné osobnosti a instituce neustále bojovaly o moc a budovaly si „státy ve státě“. Byla to jakási „anarchie všemocných“, kde měl ale opravdovou totalitní moc jenom sám Hitler, který tento ne‑stát a ne‑systém záměrně vytvořil a byl pro něj klíčový jako „arbitr“, jenž vládl stylem „rozděl a panuj“. SS byly sice mocnou entitou, nakonec snad nejmocnější, ale zdaleka neměly pod kontrolou vše. Politologové a historici to všechno vědí už poměrně dlouho, ale do obecného povědomí veřejnosti to zatím proniká pomalu a neochotně.

15. srpna 2012
Včera jsem zavítal do Muzea letecké a pozemní techniky LHS Vyškov. Od mé předchozí návštěvy tam již uplynulo zhruba sedm let, a proto jsem byl zvědavý na změny, kterých je opravdu dost. Mj. byla otevřena sekce s leteckými motory a další místnost s leteckou archeologií, do expozice přibyla řada zrestaurovaných vozidel a trochu se změnilo i rozložení letadel. Můj osobní výběr oblíbených věciček je pořád stejný; uvedl bych slavného „Žabáka“ (čili Su‑25K č. 9013) a bezpilotní VR‑3 Rejs, z vozidel raketový komplet Luna‑2. Návštěvu rozhodně doporučuji. P.S. Díky za dopravu, Marku. :‑)

13. srpna 2012
Armáda ČR se rozhodla vyřadit nemodernizované tanky T‑72 a nechat si jen třicet T‑72M4 CZ. Podle mě je to velká chyba, která by se nám v budoucnu mohla značně vymstít. Ostře kontrastuje se záměry Polska koupit tisíc lehkých vozidel Anders, která doplní přes čtyři stovky stávajících moderních MBT. Znovu zde připomínám svůj názor, že Armádu ČR bychom měli budovat přibližně podle polského vzoru, tj. mít nejen „lehké“ síly pro zahraniční mise (jejichž význam je samozřejmě obrovský), ale i „těžké“ útvary pro obranu našeho území. Silné tankové vojsko je pro to podmínka nutná.

11. srpna 2012
Po přečtení románu Přiznání od slavného Johna Grishama jsem znovu popřemýšlel o trestu smrti. Autor je známý jako velký odpůrce poprav a jeho kniha tento postoj silně odráží. Osobně jsem byl vždy zastáncem trestu smrti, samozřejmě jen ve zcela výjimečných případech. Současně však chápu i negativní stránky, na prvním místě osudové nebezpečí popravy nevinného, kolem čehož se točí i ona kniha. Podle mého názoru by trest smrti měl být zachován (či zaveden), ovšem s tím, že je třeba výrazné zkvalitnění celého trestního řízení (hlavně práce policie a soudů), aby se podobným tragédiím zabránilo. Pro existenci nejvyššího trestu jsem v zásadě pořád, ale musí pro to být předpoklady.

10. srpna 2012
Režie nového filmového zpracování slavných Tří mušketýrů se ujal Paul Anderson. Nelze se tedy divit, že výsledkem je vizuálně strhující akční podívaná, která z původní předlohy bere jen hlavní zápletku. Což ale neznamená, že to je špatně. Hrdinové hláškují (ačkoli herecké výkony představitelů jsou trochu rozpačité), zloduši mají styl (a působí výrazněji než kladné postavy) a efektové scény jsou překrásné. Ty „retro sci‑fi“ prvky typu zbraní a vzducholodí asi každého nepotěší, ale podle mého názoru je to zajímavý nápad, jak tu starou knihu „vzkřísit“. Tento film tedy hodnotím jako výborný pokus.

8. srpna 2012
Kdyby nebylo olympijských her v Londýně, které pochopitelně také sleduji a na kterých velmi fandím naší výpravě (jejíž kontroverzní „gumáky“ se mi docela líbí), nejvýznamnější světovou událostí by nepochybně bylo přistání vozítka Curiosity na Marsu. Je to skutečně brilantní úspěch, který by měl být zapsán do dějin vědy a techniky zlatým písmem. Těší mě, že (navzdory snahám některých zemí vesmír využívat už pouze pro pragmatické komerční a vojenské účely) pořád existuje touha „posouvat hranice“, poznávat nepoznané a kráčet cestou, na níž čeká aspoň trochu romantiky a dobrodružství. Proto se také ohromně těším na den, kdy budu sledovat první kroky člověka po rudé planetě.

7. srpna 2012
Panuje proměnlivé počasí. (Jestliže to ještě nevíte, meteorologové publikují prognózu „proměnlivé počasí“ asi jako synonymum pro „vůbec nevíme a je to tak nejisté, že radši ani nehádáme“.) Ale v každém případě je vhodné se něco dozvědět o počasí a jeho předpovídání. K tomu mohu doporučit zejména výtečné knihy z nakladatelství Svět křídel, a sice tituly Letecká meteorologie, Atlas počasí a Atlas oblaků. Pokládám je za nejlepší publikace vydané k tomuto tématu v českém jazyce.

6. srpna 2012
Úvahy o filozofii a dějinách světa Star Wars mě dovedly až k tomu, co jsem se naučil na FSS MU v kursu Politická filozofie. Když se nad tím důkladně zamyslíte a maximálně to zjednodušíte, tak esence politiky je permanentní konflikt dvou principů: Na jednom pólu stojí svoboda, příležitost, zásluhy a práva jednotlivce, na druhém pořádek, jistoty, solidarita a spravedlnost pro společnost. Obojí je určitě potřeba, ale obojí také obsahuje riziko v případě, že to dostane absolutní přednost bez kontroly z druhé strany. První princip poté zdegeneruje v anarchii, kdežto druhý v diktaturu. Právě proto je politika neustálým hledáním kompromisu, který každý člověk vidí (kvůli své povaze, výchově či zkušenostem) jinde. Je to konflikt, který je naprosto přirozený a správný, protože nás ve výsledku někam posouvá.

4. srpna 2012
Rád bych jasně řekl, že s nyní projednávanou podobou církevních restitucí naprosto zásadně nesouhlasím. Za nepřijatelné pokládám jak odevzdání obrovského množství pozemků (včetně kvalitní orné půdy a lesů), tak i finanční část (údajných) kompenzací. Z nemovitostí bych vracel jen budovy jednoznačně náboženské (tedy kostely, fary apod.), naopak pole i lesy minimálně. A z hlediska peněz bych značně zohlednil fakt, že římskokatolická církev není právě chudý subjekt. Menším církvím bych určité finance poskytl, ale Vatikán by si náklady na svoje podřízené měl pěkně hradit sám.

2. srpna 2012
Dostal jsem otázku, jak bych budoval české bojové letectvo, pokud bych měl dostatek peněz. Za prvé, rád bych viděl česko‑slovenské letectvo. Za druhé, co je to „dostatek peněz“? Všechno je otázka priority, resp. pořadí důležitosti. Základ jsou samozřejmě stíhačky pro obranu vzdušného prostoru; pro ČR a SR bych to viděl na nejméně tři letky (36 strojů). Pokud byste přidávali peníze, následovaly by bitevní vrtulníky, lehké podzvukové bojové letouny (proudové i turbovrtulové), dále něco výkonnějšího pro údery na pozemní cíle (čili stíhací bombardéry), pak speciální bitevní letadla… A takto bych mohl pokračovat dlouho, záleželo by jen na financích a specifikacích, co přesně od letectva chcete. S dostatečně velkým rozpočtem a ambicemi by se zákonitě došlo k něčemu ve stylu Rudé zóny. :‑)

1. srpna 2012
Ještě jednou k Hvězdným válkám. Schválně položím provokativní otázku, jež se poprvé objevila už dávno v počítačové hře TIE Fighter: Dějiny píší vítězové, že? Co když je to tak, že Impérium se jen snaží udržet mír a pořádek v galaxii, kdežto Rebelové chtějí obnovit chaos a anarchii slabé a zkorumpované Republiky? Co když jsou Sithové a Jediové jedni za osmnáct a druzí bez dvou za dvacet? Celý svět Star Wars se takto dá zajímavě relativizovat. Zkuste se na něj příležitostně podívat jinak.

20. srpna 2012
Glosy ke dvěma kontroverzním událostem posledních dnů. Rozsudek nad punkovou skupinou Pussy Riot: Ještě před kritikou tvrdého trestu by bylo vhodné si zjistit, jakých zhůvěřilostí se ty ženy dříve dopustily, a uvědomit si, že podobně by byly za svoje systematické provokační výtržnictví potrestány zřejmě kdekoliv. Pochod Prague Pride: Nehodlám se stavět ani na jednu stranu, zachovávám neutralitu a pouze s potěšením konstatuji, že příznivci i odpůrci celé akce měli volné pole působnosti a mohli bez omezení využít svobodu projevu, popř. i svobodu po projevu. :‑) To je hlavní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *