Glosy Lukáše Visingra – srpen 2013

31. srpna 2013
Mohlo by se zdát, že dějiny našeho zbrojního průmyslu a jeho produktů jsou již dokonale zmapované. Ale nová publikace Slavní českoslovenští zbraňaři přináší nový pohled, neboť nabízí životopisy (a to profesní i osobní) 24 tvůrců vojenských a civilních palných zbraní. Kniha obsahuje mj. vzpomínky pamětníků, dříve neznámé dokumenty či seznamy patentů. Je to skutečně velice komplexně zpracované a podařené dílo, jež lze bez nadsázky označit za přelomové. Příprava podkladů pro něco takového musela dát obrovskou práci, takže před autorem mohu jen hluboce smeknout.

29. srpna 2013
Rozhodnutí Václava Klause nekandidovat v parlamentních volbách mě opravdu zklamalo. Doufal jsem, že se jeden z gigantů české politiky „vrátí do boje“ a stane se lídrem konzervativní pravice, která nyní zoufale postrádá silné, výrazné a čisté osobnosti. „Klausovské“ síly kolem Jany Bobošíkové se zajisté budou snažit o průnik do Sněmovny, ale bez osobnosti Klausova formátu to zřejmě příliš smyslu nemá. Jestli bude tento projekt vypadat životaschopně, mohl bych mu dát hlas; v opačném případě se zdá, že pro konzervativního voliče tady nebude existovat nejen pozitivní volba, ale dokonce ani „nejmenší zlo“. Tudíž asi budu (poprvé v životě) volit „protestně“, tedy (jak jsem již psal dříve) Zemanovce.

28. srpna 2013
Zdá se, že se chystá vojenská operace proti Sýrii. Nijak se netajím názorem, že nejsem velký fanda takové intervence, protože pád Asadova režimu by podle všeho znamenal vítězství pro islámské fašisty nejhoršího druhu. A navíc mám celkově skeptický pohled na „omezené“ operace. Když už se sáhne ke zbraním, měla by to být komplexně promyšlená akce s jasně definovaným politickým cílem, pro jehož dosažení se nasadí všechny nezbytné vojenské prostředky. Boj „s jednou rukou za zády“ je polovičaté rádoby‑řešení, které se projeví leda pokračováním a prohlubováním problémů.

27. srpna 2013
Akční snímek G.I. Joe: The Rise of Cobra se mi ohromně líbil, takže jsem byl velice zvědavý na druhý díl nazvaný G.I. Joe: Odveta. Nemálo mě navnadila i hodnocení, podle kterých je ještě lepší než jednička. Po zhlédnutí filmu mohu říci, že z hlediska zápletky a provedení je přinejmenším stejně dobrý, ale díky tomu, co předvádí Dwayne „The Rock“ Johnson (takříkajíc „Arnold 21. století“), je asi opravdu lepší. Pokud jde o další prvky, film obsahuje (jak lze očekávat) excelentní akční scény, mnoho technických „vychytávek“ a záplavu hlášek. Zákony fyziky i pravděpodobnosti jsou samozřejmě dodržovány jen přibližně, ale copak to je tak moc důležité? Tady jde přece o technicky luxusní podívanou, která rezignuje na zbytečnosti a nabízí čistý destilát adrenalinové akční zábavy. Výborná práce, výborný film.

25. srpna 2013
Pokud se hovoří o našich letcích ve Velké Británii, mají se téměř vždy na mysli stíhači, což je ovšem dosti nespravedlivé vůči 311. bombardovací peruti. Proto jsem se s velikým potěšením zúčastnil pietního aktu v obci Deblín u příležitosti 70. výročí úmrtí právě jednoho z mužů „tři sta jedenáctky“, Josefa Felkla. Kromě odhalení pamětní desky byla k vidění mj. historická vojenská vozidla a výstava o čs. letcích v RAF. Za to, že dnes svobodně žijeme, vděčíme i těmto odvážným mužům, kteří nasadili (a často i obětovali) své mladé životy. Je důležité jejich památku neustále připomínat.

23. srpna 2013
Po značně dlouhé době (pokud mě paměť neklame, po devíti letech) jsem zavítal do ZOO Brno a byl jsem velice příjemně překvapen spoustou změn, k nimž došlo. Zejména chválím celkový přístup k rekonstrukci, jehož záměrem je uspořádat klece, výběhy a pavilony do tématických celků, které představují faunu určité geografické oblasti či zoologické skupiny. Chválím i dostatek informací a kvalitu doplňkových služeb, díky nimž nabízí brněnská ZOO skvělou kombinaci zábavy a poučení.

22. srpna 2013
Po včerejšku by se asi hodilo něco pozitivního. Od předčasných voleb si leckdo slibuje velké změny, jenže podle mě je dojemně naivní doufat, že změny přinese vítězství levice či úspěch „nových“ stran. Daleko víc než o strany jde totiž o lidi. Z vlastní zkušenosti vím, že slušné i darebáky (a také chytré a blbce) najdete v každé partaji. Chcete radu kvazi‑politologa, koho volit? Stranu si vyberte dle svého přesvědčení, ale pak se prosím věnujte jménům na kandidátní listině a podpořte (tedy zakroužkujte) ty lidi, které znáte jako čestné a schopné. Tohle je přinejmenším šance na něco pozitivního.

21. srpna 2013
Pětačtyřicáté výročí „bratrské invaze“ si říká o nějakou provokativní úvahu. Často se debatuje o tom, jestli jsme se mohli/měli vojensky bránit (a já říkám, že mohli a měli), ale spíše bych se teď soustředil na to, zda se mohl zkrátka odmítnout potupný Moskevský protokol. Stačila by naprostá pasivní rezistence, což by asi byl velice zajímavý scénář. Těžko říci, co by bylo pak… Vydržel by reformovaný socialismus? Šla by snad ČSSR „čínskou cestou“? Nebo by systém postupně slábl, až by se nakonec rozpadl? Odmítnutí podpisu by každopádně žádalo morálně pevné a odhodlané politiky, jakých se ale této zemi smutně nedostávalo v roce 1968, před ním ani po něm. A bohužel to platí i dnes.

19. srpna 2013
Na pulty knihkupectví dorazil druhý díl výtečné knihy Válečný vůdce, zřejmě nejoriginálnějšího životopisu Winstona Churchilla, podle mého názoru nejlepšího politika 20. století. Ale tam, kde obvykle vidíme právě toho politika, ukazuje tato kniha především vojáka, odvážného milovníka dobrodružství, jenž vnímá válku jako zlo, avšak přesto je jí okouzlen. Tyto a další Churchillovy zvláštní povahové rysy se mohly perfektně uplatnit až v kritickém období, kdy vedl Velkou Británii (a přeneseně i celý svobodný svět) proti nacistické tyranii. Ano, Churchill měl i svoje slabiny a dopustil se i omylů, nad těmi však giganticky ční jeho genialita, která přispěla k vítězství. A právě té kniha Válečný vůdce vzdává hold.

18. srpna 2013
Popularitu si získává nový vojenský sport, tzv. tankový biatlon, v zásadě soutěž jízdy a střelby tanků. Zdá se mi to jako vynikající nápad, zejména pokud to opravdu dostane mezinárodní rozměr a budou pozvány i týmy států NATO. Konečně uvidíme férové srovnání západních a ruských tanků ve stejných podmínkách, navíc formou (doufám) zábavných závodů. (Snad se něčeho podobného dočkáme i ve vzduchu. Ano, to je pořád ta moje myšlenka závodů stíhaček.) A chci přímý přenos! :‑)

16. srpna 2013
V Praze probíhá festival Prague Pride 2013, svět kritizuje ruský „homofobní“ zákon a já dostávám dotazy, jak se stavím k této „politizaci homosexuality“. Osobně si myslím, že obojí představuje extrémy. Na straně jedné mi připadá poněkud divné pořádat takovouto obrovskou akci jen proto, aby někdo upozornil na svou sexuální orientaci (analogicky by přece totéž pořádat heterosexuálové), ale jestli se někomu chce, tak já mu bránit nebudu. Na straně druhé vidím jako hrubou chybu ruský přístup, neboť kriminalizace bude nakonec leda kontraproduktivní. Můj postoj je zde jasný a jednoduchý: Maximální tolerance, ale žádná privilegia na bázi nějaké „menšinovosti“ nebo „většinovosti“. Jinými slovy, rovnost v odlišnosti, jeden metr pro všechny a zejména žádná forma diskriminace (tedy ani ta „pozitivní“).

14. srpna 2013
Něco k předčasným volbám. Vítězství ČSSD je takřka jistou věcí, a ačkoli jsem pravičák, svým způsobem to vítám, protože obměna v exekutivě je prospěšná, stejně tak pravice musí prodělat kritickou sebereflexi v opozici. Ale přesnější prognózy výsledků jsou věcí velice ošemetnou, protože může fungovat řada faktorů, mj. kauzy Rath a Nagyová, prezident Zeman (potažmo odpor vůči němu), nové strany (především tandem Babiš a Okamura) či sociální sítě. Čeká nás krátká, avšak nesmírně intenzivní kampaň, která může ovlivnit ledacos. Jako kvazi‑politolog se na to docela těším.

13. srpna 2013
Opět jsem zavítal na hrad Pernštejn, který (aspoň pro mě) nejlépe reprezentuje takový ten „správný“ hrad, na kterém jasně poznáte, že byl vybudován jako nedobytná stavba vrcholného středověku (a ostatně nikdy ani dobyt nebyl). Tahle návštěva Pernštejna ale byla doplněna pěším pochodem po naučných stezkách, jež vycházejí z městyse Nedvědice a vedou kolem hradu. Nabízejí nejen překrásné pohledy na Pernštejn, ale i historické vily, přechody přes dva zajímavé mosty a v neposlední řadě studánku Korejtko, kde se lze napít vynikající pramenité vody. Myslím, že je to (obsahem i formou) hodně povedený projekt, díky kterému se dá takříkajíc spojit příjemné s užitečným. Děkuji za tip na výlet. :‑)

10. srpna 2013
Zdá se, že v USA sílí tlak na vývoj nového strategického bombardéru LRS‑B, analogicky se v Rusku (sice ne právě nejrychleji, ale přece) posunuje projekt PAK DA. Coby dlouholetý propagátor bombardérů, které nabízejí výjimečnou kombinaci doletu a nosnosti (a navíc umějí plnit široké spektrum rolí), to samozřejmě vítám, protože vím, že globální úderné letectvo (podobně jako oceánské námořnictvo) představuje jeden z úhelných kamenů (super)velmocenské politiky. Proto ostatně v Rudé zóně máme obojí. Bylo by asi hodně zajímavé vidět strategické bombardéry s čs. znaky, že? :‑)

8. srpna 2013
Budou předčasné volby. V určitém smyslu je to dobře, jelikož s touhle Poslaneckou sněmovnou by zřejmě nedovedla efektivně pracovat žádná vláda, zároveň bych však varoval před přílišným optimismem, protože je klidně možné, že to po volbách bude prakticky totéž. Samozřejmě se ale nabízí zásadní otázka, koho by měl konzervativec (i.e. třeba já) volit. V principu lze volit buď „nejmenší zlo“, nebo „protest“. První případ by asi znamenal použít lístek TOP 09 a STAN s tím, že bych zakroužkoval ty druhé. (ODS je v této chvíli nepřijatelná; přijatelnou by se stala leda tak, že by se vrátil Václav Klaus a strana by prošla totální katarzí a rekonstrukcí.) „Protestní“ volba by asi znamenala SPOZ, popř. jiný „zajímavý“ subjekt, jenž aktuálně není v PS, ale bude mít reálnou šanci se dostat. Ještě uvidíme.

7. srpna 2013
Připravují se nové díly dvou geniálních kultovních filmů, z nichž jeden (Den Nezávislosti) osobně považuji za vůbec nejlepší film všech dob. Snímek Independence Day Forever (možná dvoudílný) se má odehrávat dvacet let po jedničce, zatímco 300: Rise of an Empire má být předkračování. Každopádně si nejsem zcela jist, jestli se mám nesmírně těšit, nebo se naopak bát, neboť pokračování takových mega‑záležitostí leckdy zůstávají daleko za prvními díly. Ale zkusím doufat v to lepší. :‑)

5. srpna 2013
Coby lokálního patriota a milovníka moderní historie mě velice zaujala a potěšila knížečka Brno nacistické, což je zajímavý průvodce moravskou metropolí s přihlédnutím k událostem v období Protektorátu. Nabízí informace o čtyřech desítkách budov a lokalit (z nichž mnohé jsou pořád k vidění), které měly různý vztah k okupaci, válce a holocaustu. Kniha se proto ideálně hodí coby základ pro naučnou procházku Brnem, při které lze vzpomínat na jedno z nejtěžších období naší země a národa. Bylo by výtečné, kdyby se podobně řešené publikace objevily i pro další česká města.

4. srpna 2013
Vláda Jiřího Rusnoka zveřejnila svoje programové prohlášení. Zřejmě vás tedy zajímá, zda nyní této vládě vyjádřím podporu. Jak jsem poznamenal dřív, personálně mi je celkem sympatická. Stejně tak v programu nacházím mnoho mně sympatických témat a záměrů, ale… Celkově musím nakonec říci, že vládě podporu nedám. Problém spočívá v tom, že ta témata a záměry by měla prosazovat vlastně jakákoli vláda, avšak ta Rusnokova postrádá potřebnou parlamentní podporu. Ačkoliv mohu chápat snahu prezidenta zvýšit vliv na exekutivu, tohle (zatím) příliš nevychází. Vůči Rusnokově vládě tedy zaujímám neutrální postoj (tj. zdržuji se hlasování) a budu čekat na případné konkrétní kroky.

2. srpna 2013
Zprávy z Číny. A pokud se potvrdí, znamená to, že ekonomická situace ČLR je ještě horší, než se soudilo dříve. Že tempo růstu čínského HDP klesá, se samozřejmě ví. Že se s těmi čísly všelijak „čaruje“ a zřejmě se hodnoty „pozitivně upravují“, to se také tuší. Ale jestli z reálného poklesu vytvářejí virtuální růst, a jestli se navíc potvrdí ta alarmující čísla o veřejném dluhu, tak… Tak to asi bude opravdu hodně bolet. Mentální poznámka: Sázka na „čínské století“ byla dost pitomá investice, že?

1. srpna 2013
Turbulentní situace v Egyptě opět názorně ilustruje, že většina arabských, resp. islámských států prostě na demokracii není připravena. Pořád trvám na tom, že pro takové země představuje nejlepší (nebo „nejméně špatný“) model nějaká „osvícená diktatura“, ideálně na bázi podpory armády. V opačném případě hrozí, že se k moci dostanou islamisté, případně propukne občanská válka (eventuálně taky obojí). Každopádně teď doufám, že vojsko v Egyptě zasáhne razantně a exemplárně (jako před lety v Alžírsku), aby to mělo jakýsi odstrašující efekt i na islamisty v dalších zemích. Mohu‑li parafrázovat Jana Drnka: Pokud si chtějí hrát na válku, tak by jim měl někdo konečně ukázat, co válka skutečně jest.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *