Glosy Lukáše Visingra – srpen 2015

31. srpna 2015
Lidé se mě ptají, jak bych zkonstruoval nový tank pro NATO. Někdy to třeba rozvedu podrobně, nyní pouze stručně: Motor vepředu, tříčlenná osádka v „kapsli“ za ním (či až vzadu) a věž (pozor, vysoce důležité!) zcela oddělená od korby, spojení jen silovými a datovými kabely (jako u střelišť bez osádky). Kanon samozřejmě s automatickým nabíjením, ale žádný pitomý karusel v korbě (to spolu s motorem vzadu vidím jako nedostatek T‑14), nýbrž pásové zařízení v zádi věže. Primární zbraň dělo ETC kalibru 120 či 140 mm, možný přechod i na 155 mm. Dále rychlopalný kanon ráže 25‑35 mm, pár kulometů, snad i malý laser. Váha do 50 tun. Prostě chci to nejlepší z designů ArmataMerkavaLeclerc a Type 10. :‑)

28. srpna 2015
Předpokládal jsem, že můj text o imigraci, islámu a politické korektnosti pro Echo24 vzbudí jakési reakce, ale opravdu jsem nečekal, že budou tak hlasité, intenzivní a rozsáhlé. Nejspíše se mi povedlo vyjádřit něco, co si myslí velká spousta lidí, ale co většina médií nereflektuje. Každopádně jsem to napsal především proto, že už jsem byl absolutně znechucen z úrovně debaty, kterou ovládli extremisté, na jedné straně náckové a na druhé sluníčkáři, kteří by si mohli (z hlediska svojí ideologické zabedněnosti) podat ruce. Diskuse o těchto tématech se má vést racionálně, věcně a odpovědně, bez vyhrocených emocí. Jestliže můj text pomůže takovou diskusi zahájit, pak splní svůj účel. P.S. Díky všem za podporu a pochvaly!

27. srpna 2015
Fenoménem americké politické scény se stal miliardář Donald Trump. Samozřejmě jsem dostal otázku, jak se na něj dívám a zda bych ho volil. Podle mého názoru je to ryzí populista a demagog, kterému jde jenom o to, aby byl ve středu pozornosti. Díky svému bohatství si může udělat bombastickou kampaň, která zakryje fakt, že nemá žádný konzistentní program. V Evropě (včetně ČR) bychom podobných exotických figur nalezli více než dost, jelikož dnešní společnost zjevně preferuje „superstar“ před státníky. Já nehodlám nic měnit na svém přesvědčení, že nejlepším kandidátem je Jeb Bush.

25. srpna 2015
Diskuse o stranické mapě v Česku. Formují se síly, které hodlají už příští rok zabodovat v krajských volbách na bázi odporu proti imigraci, potažmo islámu. Dostal jsem otázku, zda bych takové uskupení volil nebo jinak podpořil. V této chvíli, resp. podle nyní dostupných informací říkám, že by situace musela být opravdu velice špatná (což ale vyloučit nelze), abych to udělal. Ačkoliv s řadou tezí souhlasím, mám značný problém právě s koncepcí politiky pracující primárně „proti něčemu“. Myslím si, že politika se má dělat především „pro něco“, a tudíž bych rád podpořil pozitivní alternativu, nikoli jen negaci.

23. srpna 2015
Velkou pozornost si získal nedávno vydaný román Ghost Fleet, za nímž stojí známí odborníci P. W. Singer a August Cole. Je popisován dokonce až jako „nová Rudá bouře“, tzn. nástupce geniální knihy Toma Clancyho a Larryho Bonda v pozici jakéhosi etalonu textů, které formou beletrie (vybudované na dokonalých rešerších) popisují III. světovou válku (tehdy mezi NATO a Varšavskou smlouvou, nyní mezi USA a Čínou). Pokud se tato hodnocení zakládají na skutečnosti, pak jsem nesmírně rád, protože něco takového tady chybělo. (Kniha Dragon’s Fury je taktéž geniální, jenže svým pojetím už ležící mimo žánr beletrie a svým rozsahu pro většinu lidí asi nezvladatelná.) Těším se na zajímavý čtenářský zážitek. :‑)

21. srpna 2015
Dříve jsem si myslel, že existuje chytrá propaganda a hloupá propaganda. Nyní ovšem vím, že existuje chytrá propaganda, hloupá propaganda a ruský televizní dokument Varšavská smlouva: Odtajněné stránky. Ano, teď mám na mysli ten hodně diskutovaný výtvor ruské státní televize, který se zabývá mj. invazí do ČSSR v roce 1968. Ostře nesouhlasím s tvrzeními, že je to na úrovni propagandy ze starých sovětských časů, a nemohu se kvůli tomu ani zlobit. Rudí soudruzi totiž svého času uměli vyrábět celkem kvalitní propagandu, zatímco tahle volovina je tak neuvěřitelně idiotská, že je místy zábavná. Je mi líto, ale já prostě odmítám brát vážně blbosti, které se hodí možná do nějakého levného cirkusu.

20. srpna 2015
Dnes tři spíš odlehčující glosy. Za prvé, v jakémsi pořadu o módě (tj. jedné z nejzbytečnějších věcí na světě) jsem zaslechl vysoce důležitou zprávu, že se na podzim budou nosit svetry a džíny. Úžasné, na to bych určitě sám nepřišel! Za druhé, nový ruský tank T‑14 Armata se dočkal pozoruhodné reklamy, protože bude zapojen do počítačové hry Armored Warfare, která dokonce dostane podtitul Projekt Armata. Inu, proč ne? A za třetí (to je takový osobní postřeh), někdy přijde velký problém, který se pak znění v příležitost, jelikož díky němu konečně uděláte něco, co jste dlouho odkládali. Tak to chodí.

18. srpna 2015
Rád bych zdůraznil jednu věc, aby nedošlo k jakémusi omylu či dezinterpretaci mých názorů. Jsem absolutně proti rasismu, resp. posuzování lidí podle rasového či národnostního původu. Jinak řečeno, je mi úplně jedno, jestli je někdo bílý, černý, hnědý, žlutý nebo fialový. Od toho však důsledně odděluji jinou záležitost, v níž se stavím proti dnešnímu mainstreamu „politické korektnosti“ (nebo, jak to pěkně vystihl Miloš Zeman, politické zbabělosti), a to je hodnocení civilizací a kultur. Jsem totiž absolutně přesvědčen, že Západ (tj. euroatlantická civilizace, stojící na antických, židovských a křesťanských idejích) je z tohoto hlediska jasně nadřazený všem ostatním civilizačním a kulturním okruhům (a tady výslovně uvádím ten islámský). Takže různé postmoderní pseudo‑liberální multikulturní žvásty u mě opravdu neuspějí!

17. srpna 2015
Konečně se objevilo nějaké komplexní pojednání o sovětských tancích Buntar, Bokser a Molot, které vznikly v 80. letech v Charkově. Technologicky byly nesmírně zajímavé, zjevně ovšem nejsem sám, kdo si myslí, že až moc předběhly svou dobu, resp. reálné možnosti sovětského průmyslu. O to více je překvapivé, že se nyní na rozvrácené Ukrajině množí úvahy o oživení těchto ambiciózních programů, aby Ukrajina mohla vzdorovat Rusku. Místy to vede až k představám, jak nově vyráběné tanky Molot zahánějí ruské T‑14 Armata někam k Moskvě. Moje glosa: Těm lidem už žádnej koks. :-)

15. srpna 2015
Je pozoruhodné, s jakou vehemencí se kritizuje propaganda Kremlu, ale podstatně méně se hovoří o tom, jak se na nás z mnoha západních médií hrne (velice podobný kalibr mající) propaganda politické korektnosti (což je pro mě pouze synonymum překroucené polopravdy, ne‑li přímo lži), multikulturalismu a fanatického pojetí lidských práv. Povětšinou od lidí, kteří se vyznačují strašnou kombinací dobrých úmyslů, naivního idealismu, nedostatečných znalostí a absence odpovědnosti za cokoliv. Dokonale se to dá ilustrovat na aktuální diskusi o imigraci z muslimských zemí do Evropy. Na spoustu lidí okolo mě (i na mě samotného) má však tahle pitomá propaganda efekt jedině kontraproduktivní, tedy že vyvolává stále větší odpor proti imigraci. Nepochybuji, že se tohle téma skutečně výrazně projeví i v budoucích volbách.

13. srpna 2015
Moc se mi nedaří naplňovat moje novoroční předsevzetí, a to naučit se více odpočívat, abych nebyl tak často přepracovaný. Ono je to ale bohužel docela těžké, když jste workoholik a pořád si musíte udržovat povědomí o tom, co se děje. Zároveň ale platí, že jsem velice vděčný za to, že mám povětšinou hodně práce a že platím daně, protože to znamená, že je mám z čeho platit. A i navzdory občasným potížím mám svoji práci opravdu upřímně rád a rozhodně bych nechtěl dělat nic jiného. :‑)

12. srpna 2015
Diskuse o „Putinových mužích“. Představa, že Putinův odchod z funkce (ať už jakýmkoli způsobem) povede ke vzniku liberální demokracie v Rusku, je dojemně naivní a ignorující realitu. Ať Putina nahradí kdokoli, lze od něj očekávat realizování víceméně (mutatis mutandis) stejné politiky. A už vůbec se nedá předpokládat, že by se nějak výrazně změnil systém. Liberální demokracie tam nemá žádnou tradici (pokud nebudete tvrdit, že ten „liberál“ byl Boris Jelcin, který nechal z tanků rozstřílet Dumu), zatímco vláda „silné ruky“ byla, je a bude důležitou součástí ruské politické kultury. Pokud tohle někdo nerespektuje, pak bych se velmi divil, pokud by ve vztazích s Moskvou prováděl rozumnou a pragmatickou politiku.

10. srpna 2015
Vojenský a bezpečnostní analytik a publicista hlásí návrat z dovolené, jak by se mohly (pro nedostatek jiných pojmů) nazývat čtyři dny strávené (víceméně) bez práce. Nemohu ale tvrdit, že se po dobu mé nepřítomnosti nic mimořádného nestalo, protože se pár věcí stalo. Např. Rusko oznámilo, že vrací do služby obrněné vlaky. Navzdory tomu, co se většinou říká, může být tenhle druh techniky pořád vysoce užitečný. Zajímavé také je, že se objevily první slušné (resp. cosi konkrétního ukazující) snímky tanku Objekt 477 Molot, o kterém roky vášnivě diskutují fandové a odpůrci různých tankových konstrukčních kanceláří. A nyní jejich debaty logicky nabírají na intenzitě, čímž pomyslně přispívají k žáru letošního léta.

8. srpna 2015
Mé srdce militaristy se rozzářilo, když jsem náhodou objevil nabídku Petra Mičánka, jenž se od sbírání pexes přesunul k jejich produkci. Samozřejmě jsem si tedy zakoupil obě jeho „vojenská“ pexesa (II. světová válka a VHÚ Praha), dále žolíkové karty a naprosto úchvatné kvarteto Varšavská smlouva. Ale nejen militarista bude zaručeně nadšen, jelikož v sortimentu pexes a dalších her naleznete také spoustu jiných témat (stroje, zvířata, architekturu…), to vše v excelentní grafické úpravě, jež nenechává prostor pro pochybnosti o tom, že autor je opravdový „srdcař“. Každý si u něj určitě něco vybere!

5. srpna 2015
Několik tisíc vojáků Saúdské Arábie a Emirátů si zřejmě udělalo piknik v Jemenu. Vedle košíků s jídlem mají i tanky Leclerc a obrněnce BMP‑3 (mimochodem, pro oba typy je to první skutečné bojové nasazení), avšak oficiálně žádní cizí vojáci v Jemenu nejsou. Kde jsem to už jenom slyšel? Akce speciálních jednotek či krátké „nájezdy“ přes hranice jsou jedna věc, ale tohle už bych se nebál označit za plnohodnotnou invazi. Zdá se, že ruský příklad táhne a hybridní válčení zkouší každý, kdo má chuť a odvahu. A čistě pragmaticky to chápu, je to prostě účinné. Také proto jsem ostatně přesvědčen, že nacvičovat obranu proti hybridní válce nestačí; měli bychom se učit tuto strategii a taktiku samu realizovat.

4. srpna 2015
Jsou tady dlouho očekávané Windows 10. První hodnocení těch, kdo je nainstalovali (což není samozřejmé a řadě lidí se to nedaří), vyznívají vesměs pozitivně, neboť Microsoft udělal něco výjimečného, a sice to, že dal na připomínky od uživatelů. Bude jistě ještě nějakou dobu trvat, než budou „Desítky“ pracovat perfektně, ale nejspíše je to (podmínečný) úspěch. Já zůstávám u „Sedmiček“, ale jestli mám být upřímný, pořád si myslím, že nejlepší systém, jaký kdy Microsoft vyrobil, jsou Windows XP.

2. srpna 2015
Při surfování po vlnách Sítě jsem zcela náhodou narazil na dokument Hitler’s Plan to Atom Bomb New York od televizní stanice History Channel. Téma německých plánů leteckého či raketového útoku proti Americe se (jak je u tohoto producenta zvykem) podává spíše „senzačním“ způsobem a používá dost počítačové grafiky. Stojí hlavně na povídání o bombardéru Horten, kosmickém kluzáku Sänger a balistické raketě A9/A10, a to s notnou dávkou kritiky vůči jejich tvůrcům. Nejednalo se (alespoň tedy pro mě) o nějaká zásadní odhalení (že SS‑Sturmbannführer Wernher von Braun byl bezzásadový kariérista a de facto zločinec, vím už dávno), i tak bych ale toto dílko jako celek pochválil a doporučil.

1. srpna 2015
Snad nejlepším způsobem boje proti konspiračním teoriím je vymýšlet si vlastní teorie. Dnes je v módě říkat, že Islámský stát vytvořili a řídí Američané (a)nebo Izraelci. Jestliže ovšem to oblíbené pravidlo konspiračních teoretiků „cui bono“ dotáhneme do konce, tak z toho vychází, že IS ve skutečnosti vymyslelo Rusko, protože zvýšilo svůj vliv v Sýrii, získalo jako „klientský stát“ Irák a oslabilo vliv USA. Poznámka pro paranoiky: Je to samozřejmě vtip, ale stejně se najde někdo, kdo tomu uvěří, že? :‑)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *