Glosy Lukáše Visingra – únor 2015

27. února 2015
Kniha Do temnoty: Zpověď českého vojáka v Afghánistánu mě samozřejmě ihned zaujala, jelikož podobných publikací domácího původu je u nás málo. A již po prvních stránkách jsem pochopil, že jde o výjimečné dílo, napsané úžasným stylem, jenž má propůjčuje fenomenální opravdovost a lidskost. Pavel Stehlík zde popisuje své začátky v AČR, pobyt v „Afgoši“ a následný boj se zákeřnou chorobou, a to vše tak věrně a působivě, že někdy budete jen lapat po dechu. Opravdu vzácně se najde kniha, která čtenáře tak silně vtáhne a umožní mu všechno prožívat s autorem tak realisticky. Navíc je to kniha vysoce inspirující, která člověku nabízí motivaci pro boj s jeho vlastními životními problémy. Zdar a díky, zabijáku!

26. února 2015
Masová vražda v Uherském Brodě bohužel představuje typický příklad toho, čemu by nedovedla zabránit ani nejlepší policie či zpravodajská služba na světě. Čín větší spiknutí, tím snazší je jeho odhalení, ale osamělého psychopata můžete objevit a zastavit leda náhodou. A jak se dalo očekávat, okamžitě se začali ozývat všichni ti, kdo chtějí zpřísnit pravidla pro získání zbrojního průkazu, resp. zmenšit počty soukromých zbraní či jejich majitelů (přestože už nyní jsou podmínky u nás značně tvrdé). Je to absurdní a nebezpečná snaha. Já uvažuji přesně opačně: Čím více slušných a zákona dbalých občanů bude mít zbraň, tím vyšší bude šance, že dalšího takového šíleného střelce dokáže někdo rychle zneškodnit.

23. února 2015
Několik střípků z oblasti kultury. Jsem velice zvědav na seriál Transformers: Robots in Disguise, protože jeho technické provedení, kombinující 2D a 3D grafiku, působí skutečně mimořádně nezvykle. Dlouho očekávaný film Padesát odstínů šedi se stal totálním debaklem, ale hezky ukazuje, nač lidé myslí. (Malá rada: Všimli jste si, že na Internetu se dá najít lepší porno lehce a zdarma?) A na knihu Žáby na prameni, tj. na finále kultovní „žabí“ ságy Honzy Drnka, si ještě nějakou dobu počkáme. Ach jo.

21. února 2015
Debata o firemní kultuře, konkurenci a byznysu vůbec. Všimněte si, jak spolehlivě se opakuje scénář nástupu a úspěchu nové, zpočátku malé firmy s revolučním nápadem. Nejprve sbírá úspěchy, roste a bojuje proti těm zavedeným arogantním gigantům, avšak ruku v ruce s tím růstem jde plíživé přebírání způsobů chování těch, proti komu bojovala. Když poté získá na trhu silné postavení (či dokonce monopol), stane se přesně takovým gigantem. Zřejmě nejlepším příkladem je Google a styl prosazování systému Android. Když si vzpomenu, jak se kdysi nadávalo na Windows… (Naštěstí se bez Androidu dokážu krásně obejít.) Jak říká klasik (jen zrovna nevím který): Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy.

19. února 2015
Hodnocení ruského filmu Bílý tygr by asi mělo začít tím, že rozhodně není pro každého. Už samotný žánr ho činí specifickým, protože mix válečného dramatu a mysteriózní kvazi‑fantasy není zrovna běžný. Současně je to ale právě ten vysoce originální nápad, za co si film zaslouží jedno velké plus. To druhé získává díky skvěle natočeným bojovým scénám a spoustě historických obrněných vozidel, díky kterým budou fandové vojenství plesat štěstím. Celkově to je však dílo dost podivné; to, že na spoustu otázek nedává odpovědi, resp. nechává je na zamyšlení diváka, mi nějak zásadně nevadí (to k mystickému filmu koneckonců asi patří), ovšem smysl některých scén ze závěru mi jaksi uniká. Posuďte sami.

18. února 2015
Stručné odpovědi na několik ČKD (Často Kladených Dotazů): Ano, ta práce mě baví a dokážu se tím celkem slušně uživit. Ano, jsem workoholik, ale mám také docela bohatý osobní život a spoustu koníčků. Ne, nejsem z Prahy, nebydlím tam a vyskytuji se tam dosti vzácně. Ne, nejsem placený agent Mossadu, CIA ani Kremlu. Ne, nejsem na Facebooku, nikdy jsem nebyl a nebudu. Ano, mám také určitou sexuální zkušenost se stejným pohlavím, ale detaily bych si s dovolením nechal pro sebe. That’s all.

16. února 2015
Když jsme před lety hrávali Need for Speed, tak policejní Lamborghini Diablo nás nejspíše přimělo zaťukat si na čelo. Poldové z NFS však vypadají jako chudí příbuzní proti Dubai Police Force, v jejímž vozovém parku najdeme absolutní špičku super‑sportovních aut dneška. Ferrari, Lamborghini, McLaren, Bugatti… Ale aby tu nedošlo k mýlce, tato autíčka většinou neslouží pro reálnou policejní práci, nýbrž ke zlepšování image! To by mi samo o sobě ještě tolik nevadilo, značně mi však vadí fakt, že se tyhle srandičky ve skutečnosti financují z našich peněz za paliva z předražené ropy. Ale všeho dočasu…

14. února 2015
Gesto „Dominátora“ Haška je zcela určitě krásné, avšak osobně si myslím, že mnohem lepší motivací by byla nabídka několika (desítek) milionů korun tomu, kdo unesené děti dopraví zpět do ČR. Ani v nejmenším bych se nestaral o to, jestli by to bylo „legální“, protože pokud někde zákon umožňuje unášet děti, pak by mělo být věcí cti takový zákon porušovat. V každém případě jsem si jistý, že s dostatečnou finanční motivací by nebyl návrat dětí otázkou moc dlouhé doby. Osobně bych to však ještě vylepšil tím, že bych našel ty, kdo si udělali z únosů dětí byznys, a nechal bych jim podobnou památku, jakou nechával Hanebný panchart Aldo Raine na čelech nacistů. Norský Barnevern totiž nic jiného není!

13. února 2015
Dohoda o příměří na Ukrajině. Kdekdo skáče štěstím, já však zůstávám velmi opatrný. Na papíře to všechno vypadá báječně, jenže to je tak s mírovými dohodami vždycky. Bude dost problematické vynucovat to, co se dohodlo, zejména zastavení střelby a stažení těžké techniky, protože na obou stranách najdete dost takových, jimž vyhovuje pokračování násilného konfliktu. Už loňská dohoda z Minska působila hezky, ale to příměří se stejně nedodržovalo. Také tentokrát to vlastně závisí jen na dobré vůli a já mám značné pochybnosti, jestli se ta dobrá vůle v této chvíli opravdu vyskytuje v dostatečném množství.

11. února 2015
Řekl bych, že tu máme hezký vnitrostranický převrat, avšak jelikož Úsvit (formálně vzato) není strana, nýbrž hnutí, je to spíš převrat „vnitrohnutní“. Každopádně si všimněte, jak se krásně realizovala Okamurova hesla o přímé demokracii a odvolatelnosti politiků. Ti, kdo prosazují radikální systémové změny, stále zapomínají, že se takové změny s nechutnou pravidelností obracejí proti svým tvůrcům. Avantgarda revoluce mnohdy končí na revolučním popravišti a ti, kdo chtějí místo demokracie zřídit diktaturu, ustavičně zapomínají, že by v oné diktatuře mohli být klidně i těmi, kterým bude diktováno.

9. února 2015
Ruské letectvo zkouší Il‑76MD v roli provizorního bombardéru, který má nosit výzbroj pro podporu výsadků na nepřátelském území. Montáž zbraní na vojenské transportní letouny není špatný nápad, vlastně to ani není nic nového, neboť řada ex‑sovětských „dopraváků“ má závěsníky a některé (jako An‑26 a An‑72P) ty zbraně opravdu někdy nosí. Naneštěstí je zde i varovný příklad v podobě ukrajinského An‑26 „Modrá 19“, který byl přesně při takové činnosti sestřelen. Osobně bych zajisté dal přednost naváděným zbraním s větším dosahem, ovšem celá ta idea nepochybně nabízí zajímavé možnosti aplikace. Že by se od neoznačených vojáků plynule přešlo třeba k neoznačeným vojenským letounům? :‑)

8. února 2015
Jestliže existuje nějaký arabský politik, jehož nepokládám za „menší zlo“, ale kterého si naopak vysoce vážím jako velkého státníka, je to zaručeně jordánský král Abdalláh II. Mé sympatie a respekt k němu ještě vzrostly po jeho reakci na nelidskou vraždu jordánského pilota. Král tvrdě, ovšem přesně vystihl jediný možný postup proti těmto zrůdám. A to naprosto nelítostnou, totální a vyhlazovací válku, v níž bychom se neměli ohlížet na žádné konvence a omezení. Proti IS je adekvátní cokoli, co tato monstra smete s povrchu zemského a přinutí je šílet hrůzou. Bez nejmenších výčitek svědomí bych na ně hodil nervový plyn, a kdyby se našel vhodný cíl, zvážil bych i taktickou jadernou pumu. Můžete mě doslovně citovat.

6. února 2015
Debata o životě a tak vůbec… Podle mého názoru je nesmírně důležité umět se radovat z různých maličkostí, které život přináší a které pro člověka něco znamenají. Pro mě osobně jsou to mj. knihy, neboť jsem vášnivý (téměř závislý) milovník četby a sběratel knih. Pokud tedy získám nějakou hledanou či očekávanou knihu, ať už v papírové nebo digitální podobě, způsobuje mi to obrovskou radost, kterou neumím (a zřejmě ani nechci) skrývat. Toto malé potěšení mi prosím dopřejte. :‑)

4. února 2015
Doprava vojenských vozidel z Ostravy do Nigérie za pomoci gigantického letadla An‑225 Mrija opět vzbudila zájem o to, co se v té zatracené Africe vůbec děje. Kvůli terorismu v Evropě a Islámskému státu na Středním Východě totiž máme nebezpečný sklon africké islamisty podceňovat, Boko Haram je však sběř přinejmenším stejného kalibru. Aniž bych si tedy dělal jakékoli iluze o vládě Nigérie, tak jsem skutečně rád, že právě tam se dostávají zbraně z Česka. Kdokoli kdekoli inhumuje islamisty, má moje upřímné sympatie. Ano, vím i o tom, že v Nigérii spadl čínský bezpilotní bojový letoun, a proto se nedá vyloučit, že tam operují čínští vojáci. Proti islamofašistickým zrůdám s černou vlajkou budu totiž fandit i Číně.

3. února 2015
Nad hrami série Need for Speed jsem svého času strávil celé dny (i noci), a tak jsem byl zákonitě zvědavý na filmovou podobu. Recenze vyznívaly rozpačitě, za sebe však musím říci, že jsem byl zcela spokojen. Nevím, co od toho kdo čekal, ale já jsem očekával nenáročnou adrenalinovou zábavu se super‑sportovními vozy, což se také naplnilo. Film stojí (pochopitelně) na automobilových honičkách, které jsou natočeny skvěle, všechno ostatní (herecké výkony, zápletka, logika apod.) je prostě druhořadé. Na sérii Rychle a zběsile to určitě nemá, ovšem sám o sobě je film Need for Speed překvapivě dobrý.

1. února 2015
Debata o Ukrajině. Dostal jsem otázku, proč NATO nebo Rusko prostě nevyřeší konflikt přímou a rozsáhlou vojenskou intervencí ve prospěch „své“ strany. Vypadá to jako dobrý nápad, že? Obávám se, že výsledky by příliš dobré nebyly. Ano, ruské tanky by za pár dnů mohly být v Kyjevě a analogicky by tanky NATO za pár dnů převálcovaly „Novorusko“… A co dál? Myslíte si snad, že by to tak druhý externí „hráč“ nechal a v klidu by si sbalil kufry? Samozřejmě ne, logicky by musel reagovat podobně. Jinak řečeno, toto by mohl být docela úspěšný recept na vyvolání skutečné války mezi NATO a Ruskem, jenže mám pocit, že to asi není přesně to, co rozumíme pod pojmem „vyřešení ukrajinské krize“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *