Glosy Lukáše Visingra – únor 2013

28. února 2013
Jeden z mých nejoblíbenějších letounů, malý turbovrtulový zabiják EMB‑314 Super Tucano, opět ukazuje své vysoké kvality. Statistiky operačního použití zejména v Brazílii a Kolumbii potvrzují, že tahle „hračka“ začíná narkomafii dost komplikovat život. Kolumbijští „Tukani“ se účinně podílejí na hubení FARC a další podobné sběře, kdežto ty brazilské už si připsaly několik sestřelů pašeráckých letounů. Vypadá to, že se tu vytváří poněkud komická situace, kdy je vrtulový Super Tucano z hlediska počtu sestřelů asi nejúspěšnější bojové letadlo za poslední dekádu! Jen tak dál.

27. února 2013
Knihu Argo jsem přečetl už před nějakou dobou (neboť jsem se podílel na překladu), ale ohromně úspěšný film jsem viděl až nyní. A mohu říci, že všechna ocenění si naprosto zaslouží, jelikož jde o vysoce kvalitní snímek, jenž spojuje politický a špionážní thriller se silnou lidskou rovinou, to všechno podané špičkovými hereckými výkony a perfektním technickým provedením. V případě knihy pak jde o literaturu faktu, jež se čte jako výborný román, takže člověk si často musí připomínat, že se to reálně stalo. U filmu platí, že řada věcí (zejména závěrečný odlet) byla hodně zdramatizována, což ovšem na kvalitě nijak neubírá. Pro mě je to excelentní thriller a jeden z kandidátů na Film roku.

25. února 2013
V den 65. výročí tzv. Vítězného února se asi hodí poznamenat něco ke komunismu, resp. KSČM. Nemálo lidí je (a asi právem) značně znepokojeno rostoucím vlivem této strany a sahá k věcem typu demonstrací a hladovek. K takovým gestům se přidávat nebudu. Neřešme efekty, ale příčiny. Já si samozřejmě také přeji „politickou smrt“ KSČM, jenže toho se pomocí protestů nedosáhne, pokud zde lidé postrádají věrohodnou alternativu. Jejich znechucení politikou se téměř zákonitě odráží v zoufalé podpoře strany, jež budí falešný dojem „čisté“. Angažujme se tedy nikoliv „proti komunistům“, nýbrž raději pro něco pozitivního, např. pro působení čestných a schopných politiků, novinářů a podnikatelů.

23. února 2013
Mezi lékem a jedem je někdy rozdíl jen v množství a způsobu použití. Důkazem je i jeden z překvapivých dárků k loňským Vánocům, a sice masážní hadí gel. Jeho součástí je syntetická podoba jedu, který je jinak „zbraní“ chřestýšovce Waglerova a způsobuje paralýzu svalů. Ona umělá verze je skvělým prostředkem na zranění, záněty, bolesti a únavu svalů a kloubů, má využití též v kosmetice. Každopádně velice doporučuji zkusit, účinky se projeví rychle. Zase jeden velký triumf moderní vědy. :‑)

22. února 2013
Někdy slýchám, že Zdeněk Pohlreich je „blázen“. Totéž ale někdy slýchám o své partnerce i o sobě. Podle mě není blázen, nýbrž nesmírně pracovitý a důsledný perfekcionista, který upřímně nesnáší blbce, lenochy a flákače a dává jim to najevo. Je mi sympatický i proto, že já jsem také takový. Dostal jsem i otázku, zda bych takového člověka chtěl za šéfa. Otevřeně říkám, že nechtěl. Vtip je ovšem v tom, že jako jiný člověk bych za šéfa prakticky jistě nechtěl ani Lukáše Visingra. :‑)

20. února 2013
Debata o ekonomice. Vím, že tohle říkám, kudy chodím, ale musím to opět zopakovat i zde: Cesta z krize k prosperitě vede přes investice. A sice investice do vzdělání, vědy a výzkumu. Znovu musím poukázat na můj milovaný Izrael, resp. odkázat se na geniální knihu Start‑up Nation, která ukazuje, jak se dá takříkajíc „z ničeho“ vytvořit ekonomická a technologická velmoc. Národní povahu Izraelců (především chucpe) sice zkopírovat nemůžeme, ale jejich masivní investice do VVV ano. Jestli nechceme být jen levná „montovna“ pro zahraniční korporace a chceme vyrábět něco „vlastního“, musíme to nejprve vymyslet. A navíc, každá koruna na hi‑tech VVV se nakonec mnohokrát vrátí.

18. února 2013
Pád meteoritu na Urale zajisté patří mezi hlavní zprávy měsíce (a zřejmě i roku). Konspirační povídačky o testu jakési zbraně pochopitelně nestojí za seriózní komentář, ale jedna věc je opravdu hodně znepokojivá. Narážím na fakt, že o tomto tělese neměl zjevně nikdo tušení až do chvíle jeho vstupu do atmosféry. Opět se tak projevila otřesná zranitelnost Země a lidstva vůči takovýmto „překvapením z vesmíru“. Doufám jen, že tato událost bude především důraznou pobídkou pro zbudování systému, který dokáže podobné hrozby nejen včas detekovat, ale také účinně eliminovat.

17. února 2013
Pět let od oficiálního vyhlášení samostatnosti Kosova. Není žádným tajemstvím, že jsem odpůrcem tohoto kroku, jenže současně nehodlám dělat nějaká gesta a pózy. Faktická samostatnost Kosova je prostě realita, která se nám sice může nelíbit, můžeme dokonce i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se s tím dá udělat. Sice si stále myslím, že nezávislé Kosovo (v jehož hodnocení se plně shoduji s Milošem Zemanem) nadělá zřejmě víc škody než užitku, ale pokud nechci jen prvoplánově provokovat a předvádět nadšený „boj proti čemukoli“, tak to zkrátka musím respektovat jako nepříjemný fakt.

16. února 2013
Alternativní historie se pomalu, ale jistě zabydluje také v české literatuře. Dokazuje to i román Herci, jehož autor Václav Holanec sepsal tři příběhy z prostředí divadla… Nebo vlastně jenom jeden příběh? V podstatě jde o trojí zpracování jednoho motivu ve třech historických liniích, vždy v roce 1956. První se odehrává v reálné historické linii, kdežto druhé předpokládá vítězství Německa ve druhé světové válce a třetí potlačení komunistického puče v roce 1948. Politika ale ve všech případech zasahuje do kultury a lidé se chovají dle svých charakterů bez ohledu na režim. Na můj vkus je kniha snad až příliš psychologicky laděná, ale určitě jde o kvalitní dílo, a to nejen pro milovníky alternativních dějin.

14. února 2013
Sv. Valentýn, svátek zamilovaných. Často se objevuje kritika, že je to „importovaný“ a „komerční“ svátek. S tím prvním se dá souhlasit, ale nechápu, co je na tom špatně. Řada svátků pochází původně odjinud, ale pokud se tu etablovaly, nevidím důvod, proč je neslavit. A že je to svátek „komerční“? Inu, to přece záleží na každém, jak ho pojme. Sv. Valentýn pro mě není o dárcích, ale o pocitech. O tom, že miluji jednu ženu a ona miluje mě. Copak na tomhle vidíte něco komerčního?

12. února 2013
Celý svět včera překvapilo oznámení, že papež Benedikt XVI. rezignuje. Pro církev je to zvláštní situace a může se stát ledacos. Příštím papežem by nejspíše mohl být černoch, což by už samo o sobě vyslalo velmi silný signál. Důležitější než barva pleti nového „Kristova náměstka“ však budou samozřejmě jeho názory a schopnost je prosadit. Pokud si chce katolická církev zachovat vliv, potřebuje systémové změny, některé z nich takřka „revoluční“. Nakonec k tomu zákonitě dojde, ale bude to zřejmě dlouhý a složitý proces. Nový papež by snad mohl ty změny aspoň nastartovat.

11. února 2013
Média ovládl spor o Jana Palacha, smysl jeho činu a jeho význam pro dnešek. S plným vědomím, že se na mě opět sesype vášnivá kritika, musím za sebe říci, že Palachův čin prostě nechápu a odmítám ho jakkoliv podporovat, chválit či glorifikovat. Demonstrační sebevražda není řešením ničeho. Podle mě to bylo pouze tragické, naivní a v podstatě zbytečné gesto. Kdyby „sebevražedným“ způsobem zaútočil na okupační síly, popř. na vlastizrádce v ÚV KSČ, tak by to samozřejmě bylo něco jiného, ale upálení s cílem „probudit“ mi připadá absurdní a někoho takového nepovažuji za hrdinu.

9. února 2013
Diskuse o bojových letounech. Osobně vkládám velké naděje do jihokorejského stroje T‑50 Golden Eagle, potažmo do jeho bojových verzí F/A‑50 a F‑50. Mohlo by se totiž jednat o zaplnění jedné mezery na trhu, a to o (relativně) levný a jednoduchý bojový letoun pro spojence Západu. Byl bych velmi nerad, kdyby trh lehkých letadel pro třetí svět opanovala Čína a Pákistán s FC‑1 čili JF‑17. Proto mohou bojové verze T‑50 přijít skutečně vhod a stát se něčím jako „F‑5 pro 21. století“.

8. února 2013
Troufám si říct, že se Jiří Šulc zařazuje mezi nejlepší české spisovatele dneška. Publikoval již pět skvělých válečných románů, z nichž nejnovější titul Zrádci jsem nedávno přečetl. Tentokrát se dostáváme do druhé poloviny 30. let, do doby rostoucího napětí v Sudetech a hrozící středoevropské války. Na pozadí politiky, zpravodajských her a vojenských spiknutí sledujeme životy dvou „obyčejných lidí“, kteří pouze bezmocně sledují, jak se svět, který znali, před jejich očima mění v šílenství a válku. Kniha však obsahuje i výraznou morální složku, když srovnává ušlechtilé a sobecké motivace. Při čtení Zrádců se jistě mnohokrát zastavíte a zeptáte se sami sebe: Jak bych se asi zachoval já?

6. února 2013
Na Internetu získalo obrovskou popularitu „náborové“ video firmy McDonald’s. Vnucuje se ovšem otázka, jestli třeba ta směšná naivita není zcela záměrná. Z toho videa se totiž stala excelentní virální reklama, tedy v komunitách spontánně šířená věc, která má ale prakticky komerční obsah a účel. Jestli to tak opravdu je, pak jde o mistrovský reklamní počin. Vyrobit něco takového je velmi náročné, ale výsledek stojí za to. Jen si vzpomeňte na ty reklamní slogany, které takřka „zlidověly“. Díky tomu, že si je pamatujeme, si zákonitě udržujeme i povědomí o příslušném produktu.

4. února 2013
Další překvapení z Íránu. Tentokrát se jedná o bojový letoun Qaher 313, který byl s velkou slávou ukázán o víkendu a přitáhl obrovský zájem. Ten se však záhy změnil v pobavení, když se ukázalo, že jde pouze o poněkud amatérsky působící maketu (jejíž kokpit vypadá spíše jako špatný vtip) a na letových záběrech je malý RC model. Klíčová otázka zní, k čemu to má celé vlastně sloužit. Je to jen hračka pro propagandisty, nebo by to mohlo zobrazovat reálně vyvíjené letadlo? Těžko říct. Koncepčně se to nachází asi někde mezi kategoriemi „avantgardní“ a „šílený“, ale přesto si myslím, že na samostatnou výrobu malé útočné stíhačky tohoto druhu Írán kapacity má. Ano, může to být pouze groteskní podvod, ovšem přece jen taky platí, že i v push‑up podprsence se nakonec může skrývat kvalitní obsah. :‑)

3. února 2013
O románu Mnichovský přízrak, který napsal francouzský autor Georges‑Marc Benamou, jsem slyšel různé věci, a tak jsem jej otevíral zvědavě až rozpačitě. Kniha mě ale nakonec příjemně překvapila a podle mého názoru je to kvalitní dílo, a to nejen v rovině historické. Vysoce zajímavá je i psychologická rovina, jelikož kniha ukazuje hanebnou Mnichovskou dohodu z hlediska Édouarda Daladiera, který pořád hledá důvody a omluvy pro svou slabost či zbabělost tváří v tvář nátlaku Adolfa Hitlera. Mnichovský přízrak je varováním také pro všechny, kdo dnes chtějí ustupovat zlu.

1. února 2013
Dozvuky prezidentských voleb. Skutečně upřímně si vážím kohokoli, kdo se do kampaně zapojil slušným, korektním a pozitivním způsobem, tzn. zdůrazňováním pozitiv „svého“ kandidáta, nikoli házením špíny na „toho druhého“. Oceňuji tedy všechny, kdo mě kontaktovali a pokoušeli se na mě zapůsobit, abych rovněž „volil Karla“. Ale jakkoliv si této snahy vážím, musím konstatovat, že neměla ani hypotetickou šanci uspět, protože Jezevec měl něco, co Kníže nemohl „přebít“. Miloš Zeman je jediný vysoký český politik, který se označil za sionistu, a jeho podpora Izraele je opravdu výjimečná i na české poměry. A já jako přesvědčený sionista jsem tedy prostě z principu nemohl mít jinou volbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *