Glosy Lukáše Visingra – září 2012

29. září 2012
„Atentát“ na prezidenta Klause pomocí plastové pistole sice může působit směšně, ale já jako bezpečnostní analytik v tom zase tak moc legrace nevidím. Oslovení experti mají samozřejmě pravdu, že jde o obrovské selhání ochranky, kterého si určitě všimnou i v zahraničí. Jak se to vůbec mohlo stát? Někdo by snad za to měl nést odpovědnost, ne? Varování je myslím víc než dost. J.F.K., Robert Kennedy, Martin Luther King, Gándhí, Rabin, Rašín, téměř i Reagan… To nebyla velká spiknutí, ale osamělí odhodlaní jedinci, kteří měli štěstí. Právě to je největší noční můra bodyguardů.

28. září 2012
Jako obvykle si na Den české státnosti, resp. na sv. Václava neodpustím rýpavý komentář k historii. Tento ovšem nepochází z mé hlavy, nýbrž od dr. Hanuse, mého učitele dějepisu na gymnáziu a patrně nejlepšího pedagoga, jakého jsem v životě poznal. (Hlavně proto, že mě skvěle připravil na studium na vysoké škole.) A jeho glosa zní: Boleslav I. nechal zavraždit svého bratra a dostal přízvisko Ukrutný, zatímco Boleslav II. nechal vyvraždit Slavníkovce a dostal přízvisko Pobožný. :‑)

26. září 2012
Kauza Metanol pokračuje. Primární viníci zřejmě byli nalezeni a hrozí jim až doživotní trest, pro což bych okamžitě hlasoval (ale hádám, že to bude velmi krátké doživotí, protože životnost těch pachatelů ve vězení budou řádově měsíce). Každopádně to nebyla žádná nehoda či náhoda, nýbrž hromadná vražda, a proto je na místě exemplární trest. Největší problém je ovšem v tom, že ve skladech nepochybně zůstává množství toxického alkoholu. Co dělat? Vláda po prodejcích požaduje doložení „rodokmenu“, ale obávám se, že se i to bude obcházet. Další alternativou je státem nařízený výkup. Jisté však je, že následky této kauzy budou závažné a dlouhodobé, možná mnohem víc, než si teď představujeme.

25. září 2012
Přečetl jsem knížku Mládí furt v hajzlu, což je sedmá část kultovní série „deníkových“ románů o rodinách Twispů a Saundersů. První tři díly Mládí v hajzlu jsem absolvoval už na gymnáziu, tehdy to byla špičková četba a dodnes si pamatuji řadu scének a hlášek. Ale další části té série už v mých očích tak trochu ztrácejí to původní kouzlo. Možná je to i tím, že jsem už přece jen starší. Každopádně ten poslední díl, přestože je v něm opět pořádná várka humoru, působí příliš překombinovaně, hlavně kvůli té šílené spleti vztahů mezi postavami, protože (dez)orientace v nich člověku občas kazí zábavu z četby. Mládí furt v hajzlu je samo o sobě fajn kniha, ale jako pokračování kultu to mohlo být lepší.

23. září 2012
Včerejšek jsem strávil v Ostravě na XII. ročníku akce Dny NATO. Je úžasné, jak se tento podnik rozrostl, co všechno nabízí a kolik lidí láká. Vzhledem k obrovskému rozsahu tu mohu opravdu jen krátce zmínit to nejzajímavější. Ve vzduchu to byl především strategický bombardér B‑52H, akrobatický tým Red Arrows, polské Su‑22M4 a překrásný B‑25J týmu Red Bull. Na zemi samozřejmě velká expozice Armády ČR, dále prezentace Policie ČR, Celní správy, Vězeňské služby a polské armády. Dny NATO jsem vždycky vysoce oceňoval právě proto, že v souladu s dnešním chápáním bezpečnosti propojují sektor vojenství a vnitřních ozbrojených sborů. Velice chválím také spoustu doprovodných akcí pro děti i dospělé, dobrou organizaci a skvělou atmosféru. Perfektní akce, skvělá práce. :‑)

21. září 2012
Světem hýbe aféra okolo fotografií Kate Middleton (pravděpodobně budoucí britské královny) nahoře bez. Snahy zakázat šíření těchto snímků působí značně komicky a podle mě pouze přitahují pozornost. Já jsem ten poslední, kdo by zastával žumpy zvané bulvár, ale milá Kate bohužel vědomě podstoupila riziko, že na viditelné lokalitě bude viděna. Ochrana soukromí je zajisté důležitá, avšak současně platí, že osoby veřejně činné (nejen umělecké „celebrity“, ale také politici, což budoucí královna v podstatě je) mají nárok v tomto smyslu z principu omezený. Rada: Nechejte to být, vyšumí to.

20. září 2012
Debata o politických systémech. Jsem dlouhodobě příznivcem většinového volebního systému, který by tu podstatně zvýšil šance na vznik silných a zodpovědných vlád. Na to jsem připraven okamžitě, ale rád bych zdůraznil, že jsem jasně pro zachování parlamentního modelu a nepřál bych si vznik poloprezidentského či prezidentského systému. Zřejmě bych se pobavil o jistém rozšíření pravomocí prezidenta (možná bych mu dal zákonodárnou iniciativu), ovšem pořád v rámci parlamentní demokracie (tedy třeba odpovědnost vlády vůči prezidentovi bych nezaváděl). A ještě dodatek: Ti, kdo tak chválí švýcarský model (jenž má nesporně velké výhody), často zapomínají, že je úzce svázaný s historií, tradicí a kulturou té země. Je vynikající pro Švýcarsko a Švýcary, ale jinam je prakticky nepřenosný.

18. září 2012
Možná jste to už sami zaznamenali. Z Číny o víkendu dorazily fotky druhé „neviditelné“ stíhačky, lehkého až středního letounu označovaného J‑21 či J‑31. Zatím o něm nevíme prakticky nic, ale už z těch fotek lze odhadnout, že to bude „čínský F‑35“, tedy doplněk těžkého J‑20. Samozřejmě se vnucuje řada otázek, mj. ty, které se týkají technické úrovně ČLR. Ale co je asi ještě důležitější: Má na to Čína peníze? Ti, kdo rádi zpochybňují stále častější předpovědi krachu ČLR pomocí poukazů na čínské zbrojení, patrně zapomínají, že na začátku 80. let masivně zbrojil i Sovětský svaz…

16. září 2012
Jeden z nejočekávanějších komiksových filmů. Čekal jsem, že Avengers budou dobří, ale nečekal jsem, že budou až tak dobří, ba přímo vynikající. Dokládají, že lze vyrobit film, jenž má vážnou celkovou koncepci a současně nabízí velkou porci zábavy a humoru. O to druhé se stará primárně technokratický Iron Man, v jehož roli je Robert Downey Jr. zkrátka dokonalý, ale i další postavy jsou výborné; chválím hlavně Lokiho a Black Widow. Naprosto úchvatná je pak finální bitva vskutku epických rozměrů, zmínku si zaslouží také Helicarrier a odkazy na předchozí filmy. Avengers jsou rozhodně jeden z nejlepších superhrdinských filmů a v mých očích budou zřejmě i jedním z nejlepších snímků tohoto roku.

15. září 2012
Na českém knižním trhu se objevily dva vysoce zajímavé tituly. První z nich je kniha SEAL Team Six, jež popisuje jednu z nejlepších speciálních jednotek světa (mj. se podílela na likvidaci Usámy bin Ládina), a to očima jednoho z jejích bývalých členů, elitního odstřelovače Howarda Wasdina. Při líčení tvrdého výcviku a bojového nasazení vojáků SEAL může člověk jenom s obdivem smeknout. Druhá publikace je zaměřená více technicky a má název Československé tankové síly 1945‑1992. Uznávaný odborník Vladimír Francev sepsal výbornou studii našich obrněných sil, jejich historie, techniky, organizace a využití. Málokdo si dnes uvědomuje, že jsme v této oblasti patřili ke špičce; v 70. letech jsme byli třetí největší vývozci „plechovek“ na světě! Přemýšlím, jestli je to důvod k hrdosti. :‑)

13. září 2012
Krátce ke krizové situaci (jinak to nazvat nelze) okolo otrav metylalkoholem: Kdyby šlo jen o „pančovaný“ či nekolkovaný alkohol, snad bych to ještě chápal (ač počet těch případů je samozřejmě alarmující), ale co mě děsí nejvíce, to je skutečnost, že jde i o nápoje kolkované a že otrav pořád přibývá. Hlavně proto jsem pro velice razantní zásah, a sice pro celoplošný zákaz prodeje veškerého tvrdého alkoholu, minimálně toho vyrobeného v Česku, na Slovensku a v Polsku. A kdy? Nejpozději včera!

11. září 2012
V toto osudové datum pochopitelně nemohu psát o ničem jiném než o výročí teroristických útoků na USA. Tentokrát bych si však dovolil trochu více filozofického nadhledu. Události 9/11 nám ukázaly, jak strašlivě zranitelní jsme v našem spokojeném konzumním životě a jak vysoká je cena svobody. Poznali jsme, že se všechno nedá koupit či zaplatit, že ne s každým se můžeme dohodnout a obchodovat, že tu existuje zlo, se kterým nelze dlouhodobě žít v jednom světě, kterému nelze ustupovat a se kterým musíme bojovat. Tohle poznání jsme museli krutě zaplatit, ale asi to bylo svým způsobem nezbytné. Západ patrně občas potřebuje takovou „léčbu šokem“, aby se probudil a znovu našel víru a sílu. Ovšem to probuzení zpravidla stojí za to a nepřátelé pak hořce litují, že probudili spícího obra.

10. září 2012
Mezi popkulturní fenomény, jež jsou mi velice blízké, určitě patří i Transformers. Nejsem sice „hard‑core“ fanda, který vlastní rozsáhlou sbírku robotů a orientuje se ve všech sériích, mám však rád excelentní filmy Michaela Baye a v poslední době i vysoce úspěšný seriál Transformers Prime. A proč to tady vlastně píšu: Právě tento seriál začala (bohužel s dost divným dabingem) vysílat TV Barrandov. Jen musím podotknout, že to (podle mě) není ideální seriál pro děti, které patrně nepochopí řadu narážek, nehledě na komplikace v zápletkách a vztazích postav. Jinak je ale TFP vynikající počin.

9. září 2012
Včera se v Tišnově opět konala Přehlídka elegance historických vozidel, každoroční sraz veteránů. Letošní ročník překonal rekord, neboť přijely více než dvě stovky aut a motocyklů. Jak se dá uhodnout, mě nejvíc lákají vozidla z „bezpečnostní“ oblasti, tj. vojenská (mj. džíp Hotchkiss M201), policejní (např. „embéčko“ VB) a požární (třeba protiplynová Praga RN), dále pak „ameriky“ a nejrůznější kuriozity (letos to byl např. autobus Škoda ŠD 11 či motorka Suzuki RE5). Můj největší obdiv ale patří lidem, kteří všechna ta vozidla udržují v provozu pro potěšení sebe i jiných. Díky. :‑)

8. září 2012
Opět doporučím jednu zajímavou publikaci. Tentokrát je to knížka Dějiny magie od Richarda Cavendishe. V tomto oboru je to dlouhodobě jedna z nejvýznamnějších knih a jsem velmi rád, že byla konečně vydána i česky. Popisuje využití magie v celé historii lidstva, a to od pravěku přes starověké říše, Řím, křesťanský středověk a renesanci (kterou poznamenala hysterie „honů na čarodějnice“) až do současnosti. Vysvětluje i vztah magie k dalším fenoménům, jako je astrologie, okultismus, spiritismus a pochopitelně i náboženství a věda. Cavendish ukazuje (a v tomto s ním zcela souhlasím), že magii, náboženství a vědu v podstatě nelze oddělovat, jelikož v reálném životě tyto přístupy velmi často splývají.

6. září 2012
Náhodou se mi dostal do ruky čerstvý katalog stavebnic LEGO. Kdysi jsem byl velký milovník této skvělé hračky (a stále ji pokládám za jednu z nejlepších v dějinách), takže mě zaujalo, kam se její vývoj od mého dětství pohnul. Spojování s nejrůznějšími popkulturními fenomény vnímám jako pozitivní, avšak co vidím rozporně, to je stále větší specializace součástí. Mám pocit, že se trochu vytrácí dřívější snaha, aby LEGO bylo co nejvíce univerzální či variabilní. Dnes už takřka na vše existuje zvláštní kostka. V limitním případě to může skončit tak, že půjde postavit jen jedna věc.

5. září 2012
Myslím, že nikoho nepřekvapí, že s postupem premiéra Nečase a ministra Kalouska naprosto nesouhlasím a jsem na straně prezidenta Klause a „rebelů“, kteří zásadně odmítají zvyšování daní. V situaci, ve které se nachází ekonomika a domácnosti, by nárůst daňové zátěže nepřinesl takřka nic dobrého. Stále tvrdím, že v rozpočtu (i mimo něj) se utrácí množství peněz na zbytečnosti nebo hlouposti. Drastickou redukcí by měla projít státní správa či nejrůznější fondy na podporu kdečeho. A zcela otevřeně říkám, že i v situaci spojení zákonů o zvýšení daní s důvěrou vládě bych teď hlasoval proti.

3. srpna 2012
Stahuji svou podporu Mitta Romneyho. Je to poměrně sympatický a zřejmě i lidsky dobrý člověk, nejspíše rozumí i ekonomice, ale jeho výstupy v zahraničí jsou dost hrozné. Kamkoli přijede, někoho urazí či udělá nějakou ostudu. Republikáni zkrátka nedokázali vygenerovat osobnost, která by se hodila na to, aby mohla efektivně působit v úloze nejmocnějšího člověka světa. Vůči Baracku Obamovi mohu mít řadu výhrad, ale z hlediska vojenství, bezpečnosti a zahraniční politiky se překvapivě osvědčil. Konstatuji, že nyní bych pro něj hlasoval. Republikáni by měli zpytovat svědomí a hledat vhodnější kandidáty do Bílého domu. Osobně vkládám naděje především do Jebediaha Bushe.

1. září 2012
Léto podle kalendáře včera skončilo, ale předpovědi počasí dávají naději, že se ještě dá počítat s teplým až horkým (ačkoli už asi ne tropickým) počasím. Horko však patrně bude i na politické scéně, a to nejen díky volební kampani před krajskými a senátními volbami, ale také kvůli novému kolu boje o vedení policie. Za sebe osobně mohu říci, že to bylo zatím nejkrásnější léto v mém životě, za což bych chtěl poděkovat svojí životní lásce, své rodině a starým i novým přátelům. :‑)

8. září 2012
Opět doporučím jednu zajímavou publikaci. Tentokrát je to knížka Dějiny magie od Richarda Cavendishe. V tomto oboru je to dlouhodobě jedna z nejvýznamnějších knih a jsem velmi rád, že byla konečně vydána i česky. Popisuje využití magie v celé historii lidstva, a to od pravěku přes starověké říše, Řím, křesťanský středověk a renesanci (kterou poznamenala hysterie „honů na čarodějnice“) až do současnosti. Vysvětluje i vztah magie k dalším fenoménům, jako je astrologie, okultismus, spiritismus a pochopitelně i náboženství a věda. Cavendish ukazuje (a v tomto s ním zcela souhlasím), že magii, náboženství a vědu v podstatě nelze oddělovat, jelikož v reálném životě tyto přístupy velmi často splývají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *