Glosy Lukáše Visingra – září 2013

30. září 2013
Tři čtvrtě století od odporné Mnichovské dohody. Ale dnes budu vlastně docela optimistický, jelikož v této věci je patrný pozitivní posun. Přestože pořád hlasitě slyšíme klasické poraženecké fňukání, stále zřetelněji zní i rozhodná podpora vojenské obrany, která navíc nevyplývá jen ze „srdce“ a morálky, ale (samozřejmě zejména díky kultovním Žábám v mlíku) je i dobře věcně podložená. Jistý problém (zatím) spočívá v tom, že většina historiků (čest výjimkám) je metodologicky strašně konzervativní a nechce se do seriózní debaty o historických alternativách zapojit. Tím jim ovšem „ujíždí vlak“, protože debata funguje i bez nich, a jestli nechtějí ztratit relevanci, tak jim nakonec stejně nic jiného nezbude.

28. září 2013
Lvíče nestárne. Takový dojem alespoň mám z nejnovější iniciativy izraelské firmy IAI, která nabízí novou verzi svého vydařeného letounu zvanou Kfir Block 60. Vybavení a parametry vyhlížejí skutečně působivě, protože letoun, který vychází z Mirage III, se takto fakticky posouvá na level stíhačů 4,5. generace, ovšem za zlomek jejich ceny. Koneckonců, Kfiry kolumbijského letectva či letouny soukromé společnosti ATAC, která zajišťuje „Aggressor Training“, dokazují, že tenhle mazlík opravdu dovede zatočit i se stroji mnohem mladšího data. Kfir Block 60 může být ještě hodně zajímavým exportním artiklem, a to i pro státy NATO. Já osobně bych o něm rozhodně uvažoval. Kfir forever!

27. září 2013
Debata o Severní Koreji. Dva významné poznatky: Za prvé, KLDR dokonale ukazuje, jak podobné si jsou totalitní režimy, protože spíše než komunismus připomíná „k dokonalosti“ dotažený fašismus, resp. jakousi absolutně despotickou podobu nacionalismu. Za druhé, stále víme jen málo o tom, co se tam opravdu děje, jaká je reálná situace, kdo tam vládne… Pokud by se země zhroutila (což se může stát bez varování takřka kdykoli), mohl by z toho být velice ošklivý problém.

25. září 2013
Konečně jsem viděl jeden z nejočekávanějších blockbusterů tohoto roku, velkofilm Světová válka Z, který takříkajíc redefinuje tématiku zombies. Skutečně smekám před tvůrci, kterým se povedlo vytvořit zvláštní, ale pozoruhodně soudržnou kombinaci několika žánrů, protože lze říci, že film tvoří v podstatě tři oddělené části. Každá stojí na trochu jiné bázi a každá má jinou atmosféru, ale všechny jsou perfektně zpracované a udržují diváka v pozornosti a napětí. Také musím podotknout, že film je odporně realistický ve znázornění totálního chaosu a strachu, který by v podobném případě nastal, protože tohle by za pár dnů opravdu zcela rozvrátilo svět, jak ho známe. Světová válka Z představuje po všech stránkách excelentní dílo, jakých moc není. Rozhodně jeden z horkých kandidátů na Film roku.

23. září 2013
Volební kampaň k předčasným volbám se rozbíhá a hodně pozornosti získává hnutí ANO Andreje Babiše. Jako kvazi‑politolog musím jeho kampaň hodnotit jako velmi kvalitní, ale rád bych se vyjádřil k jedné tezi, která zjevně nemálo lidí oslovila, a sice k přirovnání, že stát je jako firma, tudíž se tak má i řídit. Ano, jistě existují podobnosti (např. neutrácet víc, než se vydělá), ale stát a firma se odlišují hlavním účelem, protože firma existuje primárně proto, aby vytvářela zisk, zatímco stát se má starat o své občany, a proto musí mít i sektory, jež jsou „neefektivní“, tedy zejména sociální systém, resp. péči o potřebné. Jinými slovy, jestliže budete řídit stát ve všem jako firmu, popřete jeho základní účel.

22. září 2013
Unavený, ale spokojený. Asi tak se cítím po dalším ročníku Dnů NATO, z nichž se postupně stala největší letecká, vojenská a bezpečnostní akce ve střední Evropě. Letos byly hlavními lákadly výstupy dvou skupin opravdu excelentní úrovně, a sice Patrulla ASPA a Turkish Stars, a dále transportní letadlo An‑124 Ruslan. (Poznámka: JE FAKT VELKÝ.) Velice potěšily také některé další „mašiny“ (jako rakouský Kiowa, polský M‑28 či několik letounů s krásnými motivy na ocasech), z pozemní techniky zejména nějaké „vychytávky“ naší armády, neobvyklá policejní auta či technika Letiště Ostrava. Vytknout mohu (resp. musím) jen jednu věc, a to naprosto nezvládnutou (resp. neexistující) organizaci při odjezdu aut. Ovšem z hlediska obsahu se Dny NATO opět vydařily a potvrdily svůj výjimečný status.

19. září 2013
Konflikt mezi ruskou Pobřežní stráží a zelenými magory z Greenpeace. Není snad nutno vysvětlovat, na čí straně stojím, ale upozornil bych na jinou věc. Aktivisté Greenpeace jsou ještě (relativně) neškodní, ovšem co kdyby se angažovali ekoteroristé ze spolků typu Earth First! nebo ELF? Máme už tu dokonce precedent v podobě raketového útoku na jadernou elektrárnu, takže by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby si tahle svoloč troufla i na ruské lodě. Svým způsobem by to bylo vlastně i užitečné, jelikož (zaručeně tvrdá) ruská reakce by takové živly na nějakou dobu účinně odstrašila.

17. září 2013
Krátké hodnocení americko‑ruské dohody o syrských chemických zbraních: Osobně jsem hodně skeptický k její reálné funkčnosti, ale symbolický význam je značný. Je zřejmé, že Obamovi se do intervence zrovna dvakrát nechtělo, takže by mě nepřekvapilo, kdyby to bylo celé předem domluvené, nehledě k tomu, že asi výrazně klesá nadšení pro podporu opozice, v níž dominují islamisté a džihádisté. Západ se projevuje dosti nedůsledně a neprozíravě (ne že by měl moc na výběr), naopak je třeba pochválit Rusko, které od počátku jedná konzistentně a podle zásad Realpolitiky (a ještě si zlepšuje image). Myslím, že Vladimir Putin je dnes asi vůbec nejschopnějším světovým státníkem.

16. září 2013
S výběrovým řízením na nový cvičný letoun amerického letectva T‑X patrně hodně „zamává“ záměr firmy Boeing, která hodlá ve spolupráci se SAABem nabídnout modifikovaný Gripen. Ano, na první pohled se to zdá praštěné, ale když se nad tím zamyslíte, je to možná výtečný nápad. Gripen se v řadě ohledů přibližuje výkonným „cvičákům“, má malé provozní náklady, je prověřený… Takový derivát Gripenu by navíc mohl samozřejmě působit i jako plnohodnotné lehké bojové letadlo, což otevírá další možnosti. Pomalu začínám uvažovat, jak by vypadal „Gryf“ s americkými hvězdami. :‑)

15. září 2013
Jeden velký popkulturní fenomén se (přinejmenším na čas) uzavřel. Film Predacons Rising znamená závěr vysoce úspěšného seriálu Transformers Prime, který (společně s filmy Michaela Baye) znamenal obrovský impuls pro kdysi nesmírně populární Transformers a získal si velikou komunitu fandů (mezi které se mohu také řadit). Závěrečný film zase jenom potvrdil, že TFP (jak se seriálu většinou říká) opravdu, ale opravdu není právě nejvhodnější pro děti, které asi nepochopí spoustu narážek a propracovanou psychologii postav a budou z mnoha momentů zmatené či vyděšené. Osobně TFP maximálně chválím, vedle výše zmíněného oceňuji mj. spoustu skvělých nápadů (jako vysvětlení, kde se vzala „mytická zvířata“). Podle mého názoru je Transformers Prime zaručeně nejlepší CGI seriál a vlastně jeden z nejlepších seriálů vůbec. A zdá se, že nakonec přece jen bude cosi jako pokračování. :‑)

13. září 2013
Recenze na film R.I.P.D. / URNA: Útvar rozhodně neživých agentů nebyly vesměs příliš pozitivní, a proto jsem k němu přistupoval dost opatrně, ale nakonec se mi docela líbil. Mezi pozitiva řadím originální námět, jako vždy skvěle hrajícího Jeffa Bridgese a spoustu vtípků. Co se týče negativ, filmu by rozhodně prospěla vyšší úroveň počítačových efektů a delší stopáž. Myslím, že se to téma dalo celkově zpracovat lépe, avšak coby letní „oddychovka“ je URNA dobrý film. (Speciální pochvalu pak posílám tomu, kdo vymyslel český titul, protože to je opravdu velice podařený nápad.)

11. září 2013
Dvanáct let od osudového data, které v mnoha směrech změnilo svět. Tentokrát ale nehodlám psát o válce proti terorismu, nebo alespoň ne přímo. Snad každému je už jasné, že „arabské jaro“ (bez ohledu na to, co ho motivovalo nebo jak začalo) představuje zejména perfektní příležitost pro ty chytřejší islamisty, kterým (asi) došlo, že Západ neporazí silou zbraní, ale mohou uspět, když použijí masku „demokratů“. Asi nejsem sám, kdo zde vidí podobnost s postupy NSDAP. Nepřítelem a hrozbou není islám jako náboženství, nýbrž islamismus coby totalitní politická ideologie, nezávisle na tom, jak je prosazován. Mějte vždy na paměti, že „umírněný islamista“ je zhruba totéž jako „umírněný nacista“.

10. září 2013
Další debata o evergreenu jménem Sýrie. Zdá se, že přibývá těch, kdo odmítají Obamův omezený zásah a volají po full‑scale invazi, která by vedla ke změně režimu. Já se ale ptám, co by následovalo poté, protože nechci vidět, jak se v Sýrii etabluje islámská diktatura, která by byla zajisté ještě horší než Asad (nehledě k tomu, že by se z takové operace mohl klidně stát nový Afghánistán či Irák). Mám pocit, že až příliš mnoho lidí přemýšlí příliš idealisticky a neustále hledá nějaká „dobrá“ řešení. Ale v případě Sýrie zkrátka máme na výběr pouze „různá špatná“ řešení. Takže by se měly určit možné zisky a ztráty, zhodnotit rizika, předložit argumenty, rozhodnout se a samozřejmě nést odpovědnost za (ne)konání. Ať už bude rozhodnutí jakékoli, musí být precizně zdůvodněné, přinejmenším pro budoucí poučení.

8. září 2013
Včera se v Tišnově konala další (už třináctá) Přehlídka elegance historických vozidel. Samozřejmě jsem se na ukázky dějin motorismu zašel podívat a nebyl jsem zklamán. Ze všech ročníků měl tenhle asi nejsilnější angažmá armádních automobilů, neboť přijely hned dva válečné Jeepy, dále Hotchkiss M201, Ford M151, Dodge WC54, skvělý HMMWV (!), Auto Union Munga, Praga V3S a Tatra 805. Navíc byla k vidění řada civilních „amerik“, mohu zmínit také např. auta Veřejné bezpečnosti či vůz Lada 2102 z rozhlasové Zelené vlny. Děkuji účastníkům za účast a organizátorům za organizaci. :‑)

6. září 2013
Jestli jste (podobně jako já) vyrostli na starých počítačových a automatových hrách, tak se určitě podívejte na film Raubíř Ralf, který právě téhle kultovní zábavě skládá poctu. Na pohled obyčejný rodinný „animák“ v sobě skrývá množství skvělých nápadů a odkazů (které „znalci“ nepochybně ocení) a těsně před koncem vypálí jeden šokující zvrat. Málo filmů vyvolá tak silný nostalgický „retro“ pocit. P.S. Na rozdíl od většiny současných filmů musím tentokrát velice pochválit český dabing.

4. září 2013
Při debatách o české ústavě se opět projevuje klasický český přístup „od zdi ke zdi“. Pro někoho je ústava cosi jako „posvátná kráva“, na kterou se nesmí sáhnout, kdežto pro jiné je to „trhací kalendář“, který se dá měnit, kdykoli se to hodí. Osobně bych uvítal zejména to, aby na změnách Ústavy ČR existoval co možná nejširší konsensus parlamentních stran a aby celý text prodělal určitou revizi. Především by měly zmizet ty „nášlapné miny“ (tedy situace bez ústavního řešení) a nejednoznačná místa, jež dovolují rozporné výklady a vytvářejí prostředí pro krize. Ústava by se zkrátka mohla „vyčistit“ a zjednodušit, protože to usnadní její pochopení a ve výsledku také zvýší úctu občanů k ní.

3. září 2013
Nepatřím do řad plastikových modelářů (byť svého času jsem slepil kvanta „papíráků“), avšak přesto jsem s touto komunitou v úzkém kontaktu, neboť je to samozřejmě hobby velmi blízké mé práci a zájmům. Ale proč to tady vůbec píšu: Bez ohledu na to, jestli „kitaříte“, určitě sledujte elektronický časopis Info Eduard, vydávaný úspěšnou českou modelářskou firmou Eduard. Obsahuje spousty informací zdaleka ne jenom na téma „kitů“, takže doporučuji odebírat newsletter.

1. září 2013
Není patrně nijak překvapivé, že na mě směřuje spousta otázek o Sýrii, resp. o původu chemického útoku. Především je nutné mít na paměti, že situace v Sýrii je hodně složitá, protože se z toho stal konflikt mnoha skupin a frakcí s různými motivy a úrovněmi působení od lokálních gangů po globální džihádisty. (Pokus o vtipnou vložku: Tzv. Svobodná syrská armáda není svobodná, není syrská a není to armáda.) Každopádně zůstávám opatrný, protože ten útok mohl provést takřka kdokoli dostatečně radikální nebo zoufalý. Jisté (a opravdu užitečné) však je, že konflikt v Sýrii dokonale rozeštval radikální islamisty, takže dokud je baví se takto vzájemně likvidovat, nevidím důvod jim v tom jakkoliv bránit. :‑)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *