Glosy Lukáše Visingra – září 2014

30. září 2014
Pohledů na 21. srpen 1968 známe již hodně, ale ten, který nabízí publikace Invaze: Československo 1968, je skutečně výjimečný. Jde totiž o memoáry generála A. M. Majorova, který se na operaci podílel coby jeden z velitelů sovětských armád. Uvádí citace z dokumentů i vysoce osobní postřehy, faktografii i pasáže bezmála poetické, zabývá se vojenstvím i politikou. Místy samozřejmě působí dost kontroverzně, ale jako komplexní svědectví „z druhé strany“ má tato kniha obrovskou hodnotu.

27. září 2014
Film Jak vycvičit draka 2 hodně překračuje kategorii „animák pro děti“ a v některých okamžicích jde o film až nečekaně „dospělý“ a vážný. Z hlediska technického provedení je to absolutně fantastická podívaná, jaká jen těžko hledá konkurenci, protože to, jak si tvůrci „vyhráli“ s 3D grafikou, jednoduše bere dech. Nádherné jsou i nové designy draků. Dvojka se však od jedničky dost liší, je složitější a posouvá celý ten svět na vyšší úroveň rozměrů i komplexnosti. Tvůrci odvedli perfektní práci, a když budu brát oba díly dohromady, tak si troufám říci, že jsou to zatím asi vůbec nejlepší „animáky“.

26. září 2014
Definitivní vystřízlivění z „arabského jara“ a dovršení krachu středovýchodní politiky Západu. Tak nějak se dá popsat bombardování Islámského státu v Sýrii. Znovu a znovu vše ukazuje na to, že arabské státy nejsou na demokracii (resp. na to, co my tak nazýváme) ani náhodou připraveny a že z každého pokusu tam takový systém zavést profitují pouze islámští fašisté. A nečekejte, že kampaň proti IS bude krátká či snadná. Mohla být, kdyby začala už dávno, jenže prezident Obama tak dlouho váhal se vzdušnými útoky, že to nakonec asi stejně nepůjde bez pozemní operace. Zlo neporazíte ústupky a váháním, ale jedině zásadovým a rozhodným odporem. Boji se nevyhnete. Takže čím dřív, tím líp.

24. září 2014
Dostal jsem otázku, co mě v poslední době nejvíc rozesmálo. Kromě jedné úžasné hlášky na Dnech NATO, která se zde bohužel nedá publikovat, to bylo pár zajímavých zpráv ze světa i z domova. Do první kategorie spadá např. pozoruhodné prohlášení ukrajinského ministra obrany, podle kterého Rusové nasadili při bojích u Luhansku taktické jaderné zbraně. A z Prahy pro změnu dorazila zpráva, že známý nacistický konspirační psychopat Vladimír Stwora kandiduje do Senátu. Odhaduji, že funkci senátora chce využít zejména k tomu, aby nám sionistům překazil náš ďábelský Plán Ovládnutí Světa. :‑)

22. září 2014
Po vstupu do hračkářství mívám občas tak trochu depresivní pocit, když vidím anorektické panenky a další monstrozity či ukázky hnusismu. Ale pak si vždycky uvědomím, že se prodávají a kupují také hračky zcela jiné. Takové, které podporují zvědavost, šikovnost a vzdělávání. Nemám na mysli jen stavebnice, ať již jde o LEGO, rychle expandující Kre‑O, český systém Cheva či legendární Merkur. Myslím tím také rozmanité „vědecké“ sady, díky nimž děti mohou provádět různé pokusy, zkoumat živou i neživou přírodu, pozorovat nebo vyrábět. A ještě jedna glosa k hračkám: S velkým potěšením jsem zaznamenal, že se vrátila i kultovní věc z mého dětství, oranžová sklápěčka Tatra 148! :‑)

21. září 2014
Letošní Dny NATO jsou za námi. A povedly se! Když pomineme mírně nepříjemné šíbování s položkami v programu, pak vyšlo skoro všechno. Konvertoplán CV‑22B Osprey předvedl své unikátní schopnosti, vedle toho se ve vzduchu nádherně ukázaly mj. letouny F‑16, slovenský MiG‑29, trojice Švédů a pochopitelně to, co (kromě Ospreye) lákalo snad nejvíce, tedy finský F‑18 Hornet. Další „nabídka“ čekala na zemi v podobě řady zajímavých letounů i vozidel, např. L‑39CA AlbatrosRF‑4E Phantom II (na tomto místě velmi děkuji firmě Aero a tureckému letectvu za laskavé přijetí), pestrá škála techniky z Polska, unikátní vůz Škoda 903, výbava policie, celníků a hasičů… Pracující organizace, plynulá doprava a nečekané kvalitní počasí. Byla to možná nejlepší letecká a bezpečnostní show, jakou jsem zažil. Super!

19. září 2014
Rule Britannia! God save the Kingdom! Ve Skotsku nad nacionalistickým nadšením zvítězila konzervativní opatrnost. Je to důvod k oslavě i pro nás, jelikož opačný výsledek by zaručeně vyvolal „dominový efekt“ ve formě vlny separatismu v celé Evropě. Španělsko (kde to však asi „bouchne“ tak nebo tak), Belgie, Francie, Itálie… A pak by byla na řadě střední Evropa, kde se hranice států a národů kryjí spíše výjimečně, a proto je zde ideální živná půda pro agresivní nacionalisty, separatisty i revizionisty všeho druhu. Jenom těžko mohu dostatečně zdůraznit, jak moc jsem si dnes ráno oddechl.

17. září 2014
Jak se dalo očekávat, vražda malé dívenky z Klášterce nad Ohří rozpoutala další debaty o trestu smrti. Není žádné tajemství, že jsem jeho zastáncem, a to dlouhodobě, nikoli kvůli jednotlivým kauzám, ale o tom dnes psát nebudu. Nelíbí se mi alibismus těch politiků, kteří se vymlouvají na Ústavu, Unii, smlouvy a nevím co ještě. Ústava se dá změnit, dohody se dají vypovědět, popř. lze jednostranně vyhlásit částečnou výjimku (tj. pro naše území pozastavit platnost určité části dohody). Zcela respektuji, že je někdo proti trestu smrti, vadí mi ale neustálé odkazování na formality, což neplatí zdaleka jen pro toto kontroverzní téma. Ale víte, jak se to říká: Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

16. září 2014
Petr Pithart je nepochybně výraznou a důležitou postavou moderní české politiky, a proto jsem si velice rád přečetl knižní rozhovor s ním nazvaný Ptám se, tedy jsem. Prostřednictvím vyprávění o svém životě hovoří o značně širokém spektru témat, od politiky a filozofie až po krásnou literaturu. Osobně mě nejvíce zaujaly mj. pasáže o chápání národa nebo o vztahu k institucím, což jsou otázky především pro nás Čechy skutečně zásadní povahy. Bez ohledu na souhlas či nesouhlas s názory Petra Pitharta mohu tuto pozoruhodnou knihu doporučit všem, kdo se nebojí kritického přemýšlení.

14. září 2014
Zamyšlení nad „informační válkou“, která probíhá jako jedna z rovin konfliktu na Ukrajině. Vzniká vysoce zajímavý a trochu až zábavný paradox. Většina českého mediálního mainstreamu stojí na straně Kyjeva, to je celkem zřejmé. Ve výsledku tomu ale mnoho lidí „klade odpor“ tím, že nekriticky věří propagandě druhé strany. Neuvědomují si, že když Kyjev dosti pochybně křičí „černá“, tak to vůbec nemusí znamenat, že má pravdu Moskva, když říká „bílá“. Je prostě principiální chyba podlehnout informační manipulaci kohokoli. Tohle jednou zaručeně bude báječné téma pro mediální studia. :‑)

13. září 2014
Kdo nevěří, že Sly Stallone a Arnie Schwarzenegger dovedou hrát i hluboké charakterní role, ten by se měl určitě podívat na Plán útěku. Tak trochu připomíná Postradatelné, nejen díky těm dvěma hvězdám, ale také tím, že je to film „ze staré školy“, přestože žánrově úplně jiný. Na závěr sice přijde i adrenalinová akce, ale primárně je to drsný vězeňský thriller, značně psychologický a skutečně silně náročný na sledování detailů. Film přinese i dva pořádně šokující zlomy, ale stojí hlavně na „hereckém koncertu“ dvou mega‑herců, kteří mají vizáž i fyzičku na svých 68 let jedním slovem úžasnou. Kombinace zápletky a hereckých výkonů dělá z Plánu útěku jeden z nejlepších filmů těchto žijících legend.

11. září 2014
Třinácté výročí nejhorších teroristických útoků v dějinách světa nabízí vhodnou příležitost pro připomenutí nebezpečí, které radikální islám pořád představuje. Podobně jako komunismus a nacismus byl i on tragicky podceněn, podobně jako ony se pořád vrací v různých formách. Terorismus al‑Káidy, „arabské jaro“ v režii Muslimského bratrstva, vzestup genocidního Islámského státu, to vše jsou jen různá chapadla jedné strašné chobotnice sunnitského islamismu. Pokládám ovšem za velmi krátkozraké se proti hrozbě Islámského státu spojovat s Islámskou republikou Írán. Našimi „realistickými“ spojenci v regionu by měly být konzervativní arabské režimy (jako Egypt a Jordánsko), našimi „ideovými“ přáteli jsou však jen dvě prozápadní sekulární demokracie, Izrael a Kurdistán, které tam bojují i za nás.

9. září 2014
V názoru na internetové diskuse pod články se plně shoduji s Milošem Zemanem, takže je takřka nečtu, ale v případě „napůl svého“ článku o ruských tancích na Ukrajině jsem udělal výjimku. A opravdu jsem se tam skvěle pobavil. Nevycházím z úžasu, jaké neuvěřitelné pochybnosti, pitomosti a konspirační konstrukty lze prezentovat, jen aby někteří lidé nemuseli přiznat omyl. Ale slibuji, že se polepším. Příště naskenuji dodací listy s podpisem V. V. Putina, to snad bude stačit. :‑)

8. září 2014
Skvělé zprávy ze summitu NATO. Nejvíce se mluví o plánu vytvořit síly velmi rychlé reakce (což je určitě jednoznačně správné), ale já snad ještě víc vítám to až nečekaně tvrdé prohlášení, že se kybernetické útoky budou pokládat za agresi, na niž se vztahuje Článek 5, a že se na ně může odpovědět i fyzickou silou. To je přesně to, po čem už dlouho konstantně volám. Velmi pozoruhodně se zachovala Francie, která pozastavila (nikoliv zcela odmítla) prodej Mistralů do Ruska, čímž se snaží, aby se koza nažrala a vlk zůstal celý (nebo tak nějak). Osobně se mi ale nesmírně zalíbil nápad, že by jeden Mistral koupila sama Aliance a použila by ho coby základnu pro mezinárodní expediční jednotky. To by totiž (kromě jiného) znamenalo, že by Česko zase mohlo mít svoje námořníky! Vánoce jsou letos nějak brzo. :‑)

6. září 2014
XIV. ročník zdejší Přehlídky elegance historických vozidel se vydařil. Radnice sehnala dotace na nádherné počasí a zkoordinovala akci sfarmářskými trhy, nejdůležitější však pochopitelně byla účast zajímavých aut a motorek. Letos tedy přijelo hned pět vojenských motocyklů (BMW R‑75Ural M‑72 a tři Jawy, a to typy 250 „Pérák“350/360 „Panelka“ a 350/354 „Kývačka“), docela vzácná požární Škoda 120 L, unikátní spací přívěs pro Škodu 1000 MB, dodávková Tatra 43, obrněnec BRDM‑2, motokolo Garelli Mosquito upravené pro rozvoz mléka… Děkuji všem, kdo se na akci podíleli.

5. září 2014
Předvolební plakát ČSSD ve Zlíně vyvolal diskuse, smích i pobouření. Osobně to považuji za velice vtipný a povedený nápad, ale vůbec mě nepřekvapuje, že se na něj snesla i vlna „politicky korektní“ kritiky. Dá se říct, že tyto reakce dokládají nedostatek smyslu pro humor, neboť ten se definuje coby schopnost zasmát se sám sobě. (Také proto mám tak rád židovské anekdoty, které ponejvíce vymýšlí sami Židé.) Skutečně bych se velmi nerad dočkal toho, že po každém vtipu na jakoukoli tzv. diskriminovanou skupinu lidí bude někdo mektat, že je to urážka nebo snad nějaký „‑ismus“. Podle mě je potřebné maximální šíření těchto vtipů, aby hlasatelé postmoderní „politické korektnosti“ pukli vzteky! :‑)

4. září 2014
Skandál zvaný The Fappening bezesporu vejde do historie Internetu, resp. síťové bezpečnosti, nepochybně to je fantastická výživa i pro bulvár a právníky. Klidně mě označujte za zpátečníka či konzervu, ale já jsem se na cloudová úložiště díval od začátku velmi opatrně. Sdílení souborů, které chci někomu předat, prosím, ale on‑line zálohování soukromých dat považuji za kravinu biblických rozměrů. Pokud se „celebrity“ starají o bezpečí svých dat tímto způsobem, pak se prostě nemůžou divit.

2. září 2014
Debata o nových sankcích proti Rusku. Vůči sankcím jsem vždycky choval hodně skeptický postoj, jelikož zkušenost ukazuje, že (ačkoli mohou dlouhodobě způsobit škody) jen výjimečně dosáhnou toho, čeho mají dosáhnout (a nezřídka jsou i kontraproduktivní). Současná situace navíc ukazuje ubohou úroveň západních politiků, kteří se na nic jiného nezmůžou. Nikdo z nich nehraje s Putinem stejnou ligu a nikdo si to nejspíše ani neuvědomuje. Putin dokáže opravdu „hrát tvrdě“, riskovat, blufovat a vyhrožovat, vyostřovat situaci až do krajnosti a cílevědomě používat sílu. Mezi vysokými západními politiky nevidím žádného, jenž by mu v tom byl aspoň trochu důstojným soupeřem. A dokud se to nezmění, tak tady nebude ani politická vůle, aby se udělalo něco, co by skutečně mělo žádaný účinek.

1. září 2014
Je to oficiální. Do seznamu mých zaměstnavatelů přibyl nový subjekt, a sice portál JdiPracovat.cz, který se (pod vedením jedné mé staré známé) zabývá tématy personalistiky, studia, zaměstnání, trhu práce apod. Je to relativně daleko od vojenství a politiky, ale přesto k tomu mám co říct (přece jen mám za sebou studium dvou VŠ a dlouhou praxi v neobvyklém oboru) a láká mě zkusit „něco nového“, podělit se o své zkušenosti a třeba někomu pomoci s kariérou. Takže s chutí do díla. :‑)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *