Glosy Lukáše Visingra – září 2015

30. září 2015
Co naplat, Rusové umějí svým zbraním dělat výbornou reklamu. V tomhle smyslu za nimi západní zbrojovky zaostávají o světelné roky. Dokazuje to i nedávná výstava RAE 2015. Již před ní si získaly velikou pozornost koncepty vyzbrojených kybernetických zvířat a kvazi‑virální kampaň s upoutávkou na film Razgrom. Poté se ukázalo, že tento „film“ představuje vlastně jen několik doprovodných scén k dynamickým ukázkám techniky v rámci výstavy, což byl skvělý nápad. Měli bychom se učit, učit, učit…

27. září 2015
Diskuse o náboženství. Mezi hlavní ukazatele toho, že se určité náboženství zvládlo adaptovat na dnešní svět a je kompatibilní se západní sekulární společností, podle mě náleží schopnost sebereflexe a schopnost „nebrat se smrtelně vážně“. Z toho vyplývá, že náboženství (coby soukromá záležitost každého jednotlivce) musí být připraveno na kritiku, ba dokonce i na to, že bude terčem urážek a vtipů. A musí se s tím smířit, aniž by se to odrazilo v násilí. Mainstream křesťanství to zvládá, kdežto mainstream islámu nikoliv. (Nebo si aspoň nejsem vědom, že by kvůli karikaturám Ježíše protestovaly tisíce křesťanů.) Také z toho vychází mé přesvědčení, že dnes převládající podoba islámu do Evropy prostě nepatří.

25. září 2015
Mimoni jsou skvělí! Asi jen málokdo si žluté příšerky z animáku Já, padouch neoblíbil, ale i jejich samostatné filmové angažmá dopadlo výtečně. Klidně se můžou dívat i děti, které ale zřejmě neocení minimálně polovinu vtipů, narážek a popkulturních odkazů a také si nevychutnají výjimečnou retro‑atmosféru 60. let. Tehdy byly na scéně první akce agenta 007 i jeho super‑zlých protivníků, kterým roztomilí Mimoni nápaditým způsobem skládají poctu. P.S. Zvláště a dvojitě doporučuji všem anglofilům!

24. září 2015
Skutečně rád bych viděl výsledky průzkumu veřejného mínění, v němž by včera či dnes zazněla otázka, jestli by Česko (a)nebo Slovensko mělo vystoupit z EU. Schválení kvót na imigranty je blbost výjimečného kalibru dokonce i na poměry Bruselu a je docela možné, že 22. září 2015 bude zapsáno do dějin coby začátek konce EU, resp. její nynější podoby. Nyní už je úplně legitimní porušovat jakékoli směrnice, nařízení či dohody, jež vyplývají z evropského (nikoli národního) práva, jelikož tímto činem to všechno pozbylo i ty poslední zbytky respektu. A politici by měli přemýšlet o své další kariéře, protože svými rozhodnutími v těchto dnech nejspíše budou určovat perspektivy své i svých stran pro několikery příští volby.

22. září 2015
vyvěšení trenýrek na Hradě mám dvě poznámky. Ta méně podstatná je, že pachatele považuji za naprosto primitivní a zakomplexované ubožáky. Na nesouhlas s Milošovou politikou zaručeně mají svaté právo, ovšem netuším, co by jim mělo dávat právo hanobit sídlo a symbol českých králů a prezidentů. Podstatnější je to, že se jim něco takového vůbec podařilo. Po střelbě a házení vajíček je to další strašný lapsus ochrany prezidenta a začínám se děsit, co bude následovat. Chtěl jsem původně napsat, že ochrana hlavy státu je u nás na úrovni třetího světa, ale obávám se, že tímto bych třetí svět urazil.

21. září 2015
Děkuji za možnost vidět zajímavou výstavu Genesis, která se věnuje tématu vzniku a vývoje života. Jedná se o projekt, jenž předkládá argumenty proti evoluční teorii, resp. ve prospěch křesťanského kreacionismu a tzv. mladé Země. Je o mně asi obecně známo, že odmítám darwinismus (nikoliv evoluci jako takovou) a současně nejsem křesťan ani kreacionista (byť částečně přijímám inteligentní design), takže určitě nemohu říci, že bych se všemi tezemi výstavy souhlasil. Rozhodně však nabízí mnoho podnětů k přemýšlení. Pokud vím, pořád tu máme svobodu náboženského vyznání i vědeckého bádání, a proto trvám na tom, že by i takovéto neobvyklé (ano, až provokativní) pohledy měly dostat svou příležitost.

20. září 2015
Dny NATO jsou každým rokem lepší a lepší. Ačkoliv několik premiér bylo pro ročník 2015 zrušeno, stále šlo o naprosto nádhernou událost. Představil se demonstrátor letounu L‑39NG Albatros s nezbytnými hosteskami a hned vedle byl vystavený krásný malý zabiják AT‑6C Wolverine. Ve vzduchu předváděly svoje kousky mj. švédské stíhačky a polští Orlíci a na zemi byla k vidění kolekce obrněné techniky švédské armády. Z ukázek, které probíhaly na polygonu, musím vyzdvihnout tančík AH‑IV‑Sv a speciální ženskou jednotku z Jordánska. Navzdory prognózám vyšlo i počasí. Luxusní! P.S. Veliké poděkování firmám Excalibur ArmyTatra Trucks a Aero Vodochody za ukázkovou vstřícnost a všestrannou podporu.

18. září 2015
Začal jsem psát pro Radio Dixie, resp. stránky tohoto internetového rádia, které hraje (překvapivě) především americkou muziku. Kromě toho je určeno všem, kdo mají rádi americká auta, zbraně či dějiny, a to zpravidla dějiny podávané bez nánosů politické korektnosti (mezi autory patří i Honza Drnek). Já osobně bych tam měl dodávat hlavně populárně‑naučné texty s tématikou vojenství a zbraní, jež ale samozřejmě budu přidávat i na tento svůj web, což se koneckonců právě teď stalo. :‑)

16. září 2015
S vědomím, že patrně budu (zase) označen za kolaborujícího poskoka Kremlu, bych si dovolil vám doporučit dokumentární seriál Vojennaja prijomka od ruské stanice Zvjozda. Pokud si ještě vzpomínáte na skvělý seriál Udarnaja sila, pak vězte, že tohle je něco podobného. Dozvěděl jsem se o něm díky novým dílům, v nichž se předvádí obojživelné vozidlo Kurganěc a tank T‑14 Armata, ale i další části vyhlížejí velice zajímavě. A že je v tom i pořádná porce propagandy? Ano, je. Za prvé, kde není? A za druhé, inteligentní a vzdělaný člověk by měl být schopen propagandu rozpoznat a odfiltrovat.

14. září 2015
V minulosti jsem leckdy přemýšlel o tom, které téma způsobí krach současné podoby Evropské unie (který je podle mě nevyhnutelný). Hodně jsem sázel na euro, resp. na důsledky rozdílu mezi hospodařením „Severu“ a „Jihu“ Evropy, ale nyní se zdá, že linie konfliktu poběží ve směru Západ‑Východ a půjde o imigraci, nikoliv o peníze. Slabomyslná snaha prosadit kvóty a nynější kroky Německa jsou dost možná začátek konce. Myslím si, že kdyby EU nějak protlačila kvóty, tak minimálně Maďaři a Poláci se zkrátka odmítnou podřídit. Bylo by opravdu fajn, kdyby čeští politici (konečně) našli odvahu udělat totéž!

13. září 2015
Konečně jsem viděl film Avengers: Age of Ultron. Pokud jej mám maximálně stručně shrnout, pak je zvláštní a náročný. Zvláštní je tím, jak spojuje nadsázku, klišé, hlášky a efekty superhrdinského komiksového žánru s velmi silnou psychologií postav a filozofickým nadhledem. Všechny postavy v týmu získaly adekvátní prostor a nikdo není tlačen do pozadí (byť v mých očích pořád vede hláškující ikona Tony Stark). Ale je to také film až děsivě náročný, neboť tvrdě vyžaduje perfektní znalost všech předchozích filmů, bez čehož se beznadějně ztratíte. Pár věcí jsem tak asi opomenul nebo nepochopil, protože to všechno v hlavě nemám. Přesto platí, že druzí Avengers jsou excelentní, jen nejsou pro každého.

11. září 2015
V tento den je u mě zvykem připomínat různé aspekty konfliktu, v němž se již řadu let nacházíme, ačkoliv to někteří pořád nechtějí přiznat. Dnes bych rád zdůraznil to, že protivníka nesmíme podcenit a nesmíme se jím nechat oklamat. Islamismus je strašlivé zlo, jenže je to zlo svým způsobem vychytralé, vytrvalé, vynalézavé a přizpůsobivé. Umí šířit smrt a strach, ale dovede také předstírat umírněnost, uplácet, dělat zdánlivé ústupky a hrát na city (jako nyní s masovou imigrací). Na prostředcích však ve skutečnosti nezáleží, podstatné jsou cíle islamistů, jež jsou pořád stejné. Ovládnutí světa a zotročení lidstva ve jménu zločinné totalitní ideologie, která představuje zrůdnou negaci západní civilizace. A není jiná cesta, jak tomu zabránit, než s islamismem bojovat až do úplného konce, jednou provždy jej zlikvidovat a vyhladit!

10. září 2015
Ještě k čínské vojenské přehlídce: Podobně jako ta květnová v Moskvě nabízí i ta zářijová v Pekingu spoustu materiálu pro další studium, analýzu, tvorbu a publikaci, jenže v tomto případě je tu značně limitující faktor v podobě jazykové bariéry. (Stručně řečeno: Rusky umím, čínsky nikoliv.) Naštěstí lze s trochou snahy přinutit strejdu Gůgla vyhledávat i rozsypaný čaj, takže se mi podařilo zodpovědět několik důležitých otázek. Také se opět ukázalo, že nejméně vysilující je spoléhat na vlastní síly, a pokud něco nemůžete najít, bývá někdy lepší to udělat sami. Nebojte se, s výsledky se seznámíte.

8. září 2015
Rusové se (konečně) přímo vojensky angažují v Sýrii. Popravdě řečeno, spíše se divím, že to udělali až nyní, protože jsem to čekal už dávno a na jejich místě bych to udělal taktéž už dávno. Nemá smysl si dělat jakékoli iluze o velmocenské politice Ruska (ani jiných velmocí, když jsme u toho) a je zřejmé, že Moskvě jde hlavně o obranu její základny, resp. přístavu Tartus, ale jelikož to logicky znamená boj proti Islámskému státu, mám všechny důvody Rusům fandit. Jen doufám, že si nebudou (na rozdíl od západních zemí) brát rukavičky a na IS udeří s exemplární tvrdostí. Bylo by výtečné, kdyby se k tomuto úsilí připojila i Čína, aby se takto naplnila myšlenka prezidenta Zemana o globální spolupráci proti IS.

6. září 2015
První sobota v září tady již tradičně patřila srazu historických aut a motocyklů, tzv. Přehlídce elegance. A jak se také stalo zvykem (a zároveň každoročním příjemným překvapením), dorazila řada zajímavostí, kuriozit či dříve neviděných kousků. Z vojenských vozidel rozhodně nejvíc uchvátil německý Auto Union DKW Munga a obrněnec BRDM‑2rch, dále sovětský motocykl Dněpr K‑750 a německý NSU 250. Mezi civilními vozy lze zmínit mj. Ferrari 308 Quattrovalvole, „mafiánský“ Buick Series 40 nebo překrásný Panhard Levassor z roku 1911. Kupodivu vyšlo i počasí, takže i letošní ročník se povedl. Díky!

4. září 2015
Pokud se chcete zasmát a máte vztah k češtině (a)nebo psaní a publikování textů, pak si každopádně přečtěte komiksovou knížečku Korektor. Sarkastické a cynické názory či rady postavičky, která se věnuje opravování cizích textů, mi nejednou připomněly zkušenosti a postřehy z mé vlastní autorské praxe. Faktem je, že dnešní úroveň znalosti češtiny je obecně příšerná, čemuž výsledky zákonitě odpovídají. Opravdu se proto fiktivnímu korektorovi nemohu divit, že reaguje tak, jak reaguje.

3. září 2015
Vstávání v nekřesťanskou hodinu stálo za to. Upřímně smekám před soudruhy z Číny, jimž se podařila určitě jedna z nejlepších vojenských přehlídek všech dob. Spousta zajímavé techniky, naprosto dokonalé nacvičení, vynikající dramaturgie samotné akce (přinejmenším stejně dobrá jako v Moskvě) a perfektní režie televizního přenosu (zaručeně lepší než v Moskvě). Kdybych měl něco vytknout, tak asi mizerný anglický komentář, kde byly informace o technice dosti útržkovité a často chybné. Celkově však hodnotím tuto akci velmi pozitivně a jsem zvědav, co přinese údajná snaha Číny o stokrát opakovaný „mír“.

1. září 2015
Pořád se něco děje. Čínští soudruzi nejenom zaujali představením nových balistických raket, ale také pobavili potrestáním novinářů, kteří psali o ekonomické krizi Číny. (Snad za prozrazení státního tajemství?) Zajímavý je rovněž fakt, že do Evropy dorazily superstíhačky F‑22 Raptor, což znamená malou teoretickou šanci, že je třeba zaznamenáme i na českém nebi. (Mimochodem: Vítejte, kluci!) A já jsem si po dlouhé době udělal výlet na Brněnskou přehradu, která je stále krásná, bohužel však hrozí její destrukce kvůli naftovým lodím, čemuž je samozřejmě třeba zabránit. (Prosím, podepište a šiřte.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *