Íránská iniciativa na FF

Štítky:

V minulém vydání Sekuritaci.cz se objevil zajímavý článek Mgr. Josefa Krause reflektující současnou situaci v Íránu pod názvem „Írán stále na vlně demonstrací“. Jak titulek napovídá, i půl roku po prezidentských volbách se v této zemi stále protestuje. Z následujícího rozhovoru se dozvíte, že osud Íránců bojujících za svobodu není lhostejný ani brněnským studentům.

Je pochmurné ráno 7. prosince 2009, venku chladno a mrholí. Ve vestibulu Filosofické fakulty MU je však živo a zeleno. Zajímá mě tedy, co se tady dneska děje, a proto jdu blíž, poprosit o vysvětlení mladou sympatickou slečnu Hanku, studentku FF MU, dnes oblečenou jak jinak než v zeleném.

Dnes 7. prosince je v Íránu Den studentů a už dlouhou se tam připravovaly další demonstrace proti mocenskému teroru ze strany oficiální moci, proti islámskému fanatickému režimu a za propuštění lidí, kteří byli zatčeni a odsouzeni k různě dlouhým trestům odnětí svobody i k smrti v souvislosti s povolebními demonstracemi. A tak jsme se rozhodli, ve spolupráci s pražskými studenty, kteří dnes pořádají na Kampě demonstraci a diskuzi o Íránu, uspořádat podpisovou akci na podporu íránského lidu poprvé také v Brně, na Filozofické fakultě MU. Obdobné akce na podporu Íránských studentů se v dnešní den konají na univerzitách po celém světě.

Kdo tuto akci pořádá?

Iniciativu zahájili čeští studenti po zmanipulovaných červnových volbách v Íránu. Akce na podporu íránského lidu se uskutečnily už několikrát v Praze. Například 20. srpna čeští studenti osobně doručili text výzvy – podepsaný tehdy více, než sto sedmdesáti lidmi – oficiální reprezentaci Íránské islámské republiky v Praze. Následující den byli tito studenti dokonce přijati nejvyšším představitelem íránské reprezentace, chargé d´affaires, panem Majidem Nilim Ahmadabadim. Spolupracuje s námi také organizace Člověk v tísní, Amnesty International a zástupci íránské komunity žijící v ČR.

Proč ty a Írán? Jak jsi se k téhle kampani dostala?

O situaci a život lidí v Íránu jsem se začala zajímat už dříve, když jsem potkala jednoho člověka, který je pro mě dnes v životě velmi důležitý. Narodil se v Íránu, ale z politických důvodů (nesouhlasil s islámským režimem) musel svou zemi v roce 1986 opustit. Od té doby žije ve Francii. Má však stále příbuzné v Íránu, které ani nemůže navštívit. I po tolika letech strávených za hranicemi Íránu je pro něj obtížné mluvit o svém útěku ze země stejně jako o životě za irácko-íránské války. Evropan, který nic takového neprožil, si to jen těžko dovede představit.
O akcích na podporu íránského lidu pořádaných v Praze jsem se dozvěděla na Facebooku. Chtěla jsem se taky zúčastnit, ale nemohla jsem, protože kvůli studiu jsem v době konání akcí většinou v Brně. Začala jsme však se studenty z Prahy spolupracovat.

Jak lidé reagují?

Nasbírali jsem zatím asi 100 podpisů, což vůbec není špatné. Problém je, že mnoho studentů spěchá na poslední chvíli na svou přednášku a ani si nevšimne, že se tu nějaká podpisová akce koná. Proto alespoň rozdáváme informační letáčky, na kterých je adresa webové stránky s elektronickou podobou naší výzvy.
Někteří studenti se okamžitě podepsali, někteří se ptali, diskutovali s námi, protože se chtěli dozvědět více, prohlíželi si fotky – a to hodnotím jako velice pozitivní. Našly se bohužel i takové názory jako: „Proč se vůbec zajímat o nějaký arabský stát, který je beztak plný islámských fanatiků…“ Ráda bych to uvedla na pravou míru, opak je totiž pravdou. Zaprvé: Írán není arabský stát, je to bývalá perská říše a lidé u nás jsou velmi překvapení, když jim ukážeme záběry např. z roku 1970, kde dívky chodí bez šátků a v minisukních. Zadruhé, v Íránu jsou sice náboženští fundamentalicté, třeba takoví, kteří se chopili moci za íránské islámské revoluce v roce 1979 a usurpují si ji dodnes. Naopak běžní Íránci jsou většinou velice mírumilovní lidé, kteří věří v existenci určitého boha, ale nechodí pravidelně do mešit a nemodlí se po islámsku. A pokud ano, tak spíše ze zvyku.

Chtěla bys čtenářům našeho portálu něco vzkázat?

Všem, kteří se chtějí dozvědět více o Íránu, politické situaci, historii a aktualitách doporučuji unikátní český blog psaný Íráncem žijícím v České republice www.svobodaproiran.blogspot.com. Prosím, věnujte také trochu svého času přečtením výzvy na www.studentiproiran.info a chcete-li vyjádřit souhlas a solidaritu s demonstranty v Íránu, podpořte ji podpisem v elektronické petici. Podepsaná výzva bude posléze předána íránským zástupcům v ČR a ministru zahraničí ČR. Případně se můžete přidat k naší skupině na Facebooku: „Studenti pro Írán“.

Píší nám mnozí Íráncí z celé Evropy, kteří byli nuceni opustit svou zemi, mezi nimi např. filozof Arash Joudaki, působící na belgické universitě, a děkují za podporu a věří, stejně jako íránští demonstranti, že toto je teprve začátek velkého boje za svobodu.
Za sebe bych chtěla poděkovat všem, kteří se na této akci podíleli nebo ji podpořili. Konkrétně Jirkovi Michalcovi (který mimo jiné minulý rok strávil měsíc v Íránu), dále mému kamarádovi Mouradovi (kurdský student ze Sýrie), tobě, studentům v Praze, se kterými jsme spolupracovali a taky všem, kteří svým podpisem podpořili Íránce. Samotná skutečnost, že se celý svět dozvídá pravdu o tamější situaci a dívá se na záběry z Íránu, možná zachraňuje tisíce životů.

A já děkuju za příjemný rozhovor a poskytnuté informace.

Na dotazy odpovídala Hana Rybková.

Autorka: Radka Valová, studentka bezpečnostních a strategických studií FSS, MU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *