Mgr kurzy – nepovinné: Militantní demokracie (BSS450)

Štítky:

V září odstartoval první ročník magisterského cyklu BSS a zde přinášíme hodnocení jednoho z nabízených B kurzů…

Militantní demokracie
BSS 450

7 kreditů B, magisterský cyklus

Vyučující: docent Mareš

Stručný popis:
Po prvním přečtení názvu kurzu jsem byl trošku zmaten, neboť jsem nevěděl, co to militantní demokracie vůbec je. Teď už jsem o něco chytřejší – zjednodušeně řečeno, jde o koncept takové podoby demokracie, která je schopná a ochotná bránit se proti extremismu. Hlavní náplní kurzu tak jsou možnosti a nástroje obrany demokracie před extremismem a jejich reálná podoba vymezená v zákonech apod.

Náročnost:
Kurz bych hodnotil jako průměrně obtížný. Hodnocení se skládá ze 4 seminárních stanovisek (max 4 x 5 b.,  odevzdat písemně a ústně obhájit), seminární práce (20 b, 18 – 24 tis. znaků) a písemné zkoušky (20 b). Klasickou výhodou (z mého pohledu) je tedy možnost zajistit si dostatek bodů v průběhu semestru a na zkoušku jít v relativním klidu.
Co mě dále potěšilo je termín odevzdání seminární práce až po Vánocích.

Literatura:
Základní literatura tohoto kurzu je Loewensteinův dvoudílný text z roku 1937 (zajímavé čtení) a dále především Právní ochrana před extremismem od Petra Černého. Tyto i další texty jsou běžně dostupné buď na internetu, nebo v knihovnách (zde doporučuji zajet si pro knihy na PrF).
Objem literatury je docela značný, ale obsah se hodně shoduje s probíranou látkou, takže to do sebe nějak během přednášek a hlavně seminářů dostanete. Některé texty jsou zajímavější více (zvlášť Černého knihy – protiextrémistická legislativa), jiné méně (teorie extremismu). Pokud jde o množství cizojazyčných textů, je v normě na jakou jsme zvyklí.

Rady a doporučení:
Rozhodně doporučuji využít možnosti prezentovat kostru seminární práce. Dostanete zpětnou vazbu a hlavně pak při psaní už budete jen nabalovat a půjde vám to hezky od ruky. Zatím jsem vždycky dělal na BSS prezentace až z hotových seminárek (byly potřeba odevzdat nejdýl v prosinci), ale udělat si osnovu, prezentovat ji a pak podle ní psát mi příjde daleko snažší. Kdybych totiž tu kostru neobhajoval, stěží bych věnoval tolik času jejímu vytvoření. A promyšlená, přehledná a logická struktura je základ dobré seminárky.

Závěrečné hodnocení a shrnutí:
Militantní demokracie je „must have“ pro všechny, kdo se chtějí věnovat tématům v rámci vnitřní bezpečnosti. Navíc docent Mareš jako přední odborník na tuto tématiku dokáže během výuky vysypat z rukávu mnoho konkrétních příkladů a oživit tak výklad a hlavně uvést teorii do praktického kontextu. Na druhou stranu toto přeskakování občas ruší plynulý tok přednášky…

Autor: PM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *