(Ne)bezpečná Česká republika: únor 2013

Bezpečnostní dění v České republice s přehledem i nadhledem aneb co přinesl druhý měsíc nového roku.

Únor mají v oblibě lyžaři, zamilovaní, prodejci květin, ale i autor této rubriky. Důvod je prostý, pouhých 28 dní v tomto měsíci znamená o dva až tři dny méně práce při sledování (Ne)bezpečné České republiky. Únor bílý, ČR sílí. Je tomu tak nebo není? Pojďme se podívat na to, co se v únoru přihodilo. Vítejte u dalšího vydání této pravidelné rubriky.

Jak se na konci minulého měsíce mohlo zdát, že největší bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku budou amnestovaní vězni, tak se tu v únoru objevila nová skupina, která je minimálně stejně nebezpečná. Jsou to naši přátelé z Dánska, kteří nám všem v praxi ukazují, co znamená rčení „pít jako Dán“. Toto rčení ukázali v praxi hned několikrát. Díky cenám piva a dalšího alkoholu se v minulých týdnech dokonce hovořilo o „invazi“ dánských studentů. Největší pohroma nás ovšem čeká od dubna, kdy se v České republice začne natáčet dánský seriál.

O tom, kdo byl bezpečnostní hrozbou na poli extremismu v posledním čtvrtletí loňského roku, informuje aktuální čtvrtletní zpráva Ministerstva Vnitra. Přístup k ní naleznete zde. Nicméně můžete být klidní, oproti výše diskutované alkoholové turistice se zdá být poslední čtvrtletí bezproblémové.

V lednovém vydání byly diskutovány vojenské mise. Pro úplnost je nutné doplnit únorový stav, kdy poslanecká sněmovna ČR odsouhlasila vyslání vojáků na vojenskou misi v Mali. Češi v této africké zemi budou nejdříve střežit velitelství spojenecké operace.

Stále nevyřešený je post ministra obrany, čehož si po několika týdnech začínají překvapivě všímat i další lidé a média. Nicméně podle Petra Nečase se neděje nic dramatického, za nového ministra obrany by nicméně chtěl nestraníka. Nejžhavějším kandidátem stále zůstává první náměstek ministra, pan Vlastimil Picek.

25. února jsme si připomněli Vítězný únor, někdo melancholicky vzpomínal, někdo truchlil. Pro každého z nás by to měl být ovšem alespoň den, kdy bychom se měli alespoň na chvíli zamyslet. Nad minulostí tohoto státu, nad jeho přítomností a budoucností. Kam Česká republika směřuje? Má náš stát nějaké cíle do budoucna nebo si vše splnil vstupem do EU? V kontextu této události je zajímavý i průzkum, dle kterého jsou lidé nejvíce spokojení s nabídkou zboží. Naopak nejméně se všude přítomnou korupcí.

Únorové bezpečnostní heslo: Nejvíce pozornosti věnujte bezpečnosti!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *