Nepovinné: Aktéři americké zahraniční politiky – 2007

Štítky:

Šestikreditové béčko ze série kurzů doktora Suchého o americké zahraniční politice (vedle Aktérů existuje Zahraniční politika USA či Současná americká zahraniční politika) je jedním z kurzů vypisovaných Katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií.
Po průletu historií americkou ZP následuje výčet jejích hlavních aktérů a historie a vývoj jejich vlivu na formulaci a implementaci politiky a taky na sebe navzájem. Řeší se role prezidenta, Národní bezpečnostní rady, Státního departmentu, ozbrojených sil a jejich velení, tajných služeb (především CIA), legislativy, ekonomická dimenze zahraniční politiky a v poslední době také vliv veřejnosti, tink-tanků a zájmových skupin.
USA a jejich zahraniční politika je dlouholetá specializace doktora Suchého a je to znát. Mimo srozumitelných slajdů čekejte mnoho zajímavých poznámek a dodatků. Několik přednášek vedl magistr Vilímek (tuším, že podle slajdů doktora Suchého :)
Kurz je zakončen zápočtem, zápočtový test je jediná podmínka k získání kreditů. Nepíše se seminární práce, o to větší důraz ovšem kladou přednášející na znalost literatury, která je celkem rozsáhlá a pouze v angličtině. V prvním termínu zápočtového testu se dvě otázky z deseti týkaly pouze literatury, ale zase musím uznat, že zbytek byl férový a relativně jednoduchý, žádné špeky.
Velkou zajímavostí byla v jedné z hodin přednáška a následná diskuse s americkým diplomatem Cameronem Munterem, kterou doktor Suchý zajistil a následně zhodnotil jako zatím nejlepší vůbec.
Nevím, zda-li se pro příští semestry něco nezmění (zvlášť ta část s nepsaním seminární práce byla moc příjemná na to, aby se opakovala :), ale tenhle kurz (jako ostatní o americké zahraniční politice) stojí za to, protože vám dá do kontextu řadu informací, které už máte (okrajově z jiných kurzů, z médií), přinese mnoho nových a vůbec vytváří ucelený obrázek té zahraniční politiky, která ovlivňovala a ovlivňuje celý svět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *