Nepovinné: Izrael a Palestina – 2007

Štítky:

Čtyřkreditový béčkový kurz ukončený zápočtem. Určitě mohu říci, že jsem tímto předmětem byla nadšená. Celé to přednáší Marek Čejka, což je člověk, který k tomu tématu má opravdu co říci, navíc strávil v Izraeli nějakou tu dobu, což je další plus, znalost místných reálií. Jeho přístup je příjemný, rozhodně uvítá Vaši iniciativu, dotazy a rád je zodpoví. Místy přednášky oživí příjemným způsobem, pustí dokumentární film, promítne nějaké ty fotografie, má to spád. A proč studovat ten předmět? Protože už si nebudete drbat hlavu, až si zase přečtete na internetu „hot news“ z této oblasti, o co že to tam jde. Jeho přístup k této problematice je i vyvážený, takže si z toho odnesete aspoň objektivní základní znalosti této nesmírně ožehavé záležitosti. Jen upozornění, Čejka předpokládá, že se na jeho předmět budou hlásit lidé, kteří se o to opravdu zajímají, není to pro lidi, kteří si chtějí zadarmo získat kredity.
V kurzu se začne historickým pozadím celého konfliktu, pokračuje se do 19. století, kdy se seznámíte s sionismem a jeho nejvýznamnějšími představiteli. Docela důležité je období 1914 – 1948 a rozhodně se tam dozvíte věci, které Vám nejspíše změní dosavadní názor na tenhle konflikt. Pak už to má rychlý spád, arabsko – izraelské války, palestinské sebeuvědomění, pozadí vzniku většiny současných problémů, intifády, konflikt v Libanonu a současná doba.
Materiály ke kurzu jsou velmi bohaté s velkým množstvím odkazů, ale naprosto stěžejní je knížka Izrael a Palestina : minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu, bylo by dobré se mrknout na sionistické teoretiky a jinak na toto téma u nás vyšly knihy autorů Chapmana či Gilberta.
V průběhu semestru si napíšete test, relativně lehký, pokud si přečtete i zadanou literaturu a zapamatujete důležité postavy plus události a na závěr zápočet společně s esejí. Zápočet je taktéž lehký a eseje se bát nemusíte, je to na tři stránky a zadá Vám tam několik atraktivních témat.
Dá se říci, že je to celé v pohodě a rozhodně Vám to dost dá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *