Nepovinné: Konflikty a světová politika I. (1914 – 1945) – 2007

Štítky:

Jedná se o béčkový kurz ohodnocený čtyřmi kredity a je zejména vhodný pro ty, kterým chybí obecný přehled historie 20. století, což je ale v oboru BSS docela důležitá věc, která se jaksi předpokládá. Napravit to můžete ideálně tady :)
Neprobírají se tam tak „profláknuté“ záležitosti jako obě dvě světové války, ale např. genocida Arménů, politika Sovětů na Ukrajině, zrod blízkovýchodního konfliktu (izraelsko – palestinská problematika), Velká Británie od Impéria k Commonwealthu, americká politika mezi dvěma světovými válkami, španělská občanská válka…Jsou to samé zajímavé záležitosti, nicméně kurz pro „znalce“ 20. století nedoporučuji, protože by jim přišel moc lehký a rozhodně by jim to nic nedalo.
Oba dva přednášející Müller i Šmíd se dané problematice věnují delší dobu. Müllerovou parketou je Commonwealth, USA a evropské záležitosti, k nimž sepsal už pár prací (i vedl), které si můžete najít v knihovně a učit se případně z toho. Šmíd přednáší to ostatní, je orientován směrem na východ a problematiku velmi dobře zná, takže je tu záruka kvalitních informací. Jinak u Šmída doporučuji mít nějaké hlubší otázky až po přednášce, nemá rád vyrušování.
Podmínkou puštění ke zkoušce je esej na vybrané nebo zadané téma, které se týká odpřednášené látky. Není těžká, jen člověk tam musí přinést vlastní pohled na vybranou problematiku, tak si vybírejte téma, které Vám sedne, abyste se jako já nemuseli opírat o „popis“ situace, protože to není košer esej :)
Zkouška je v pohodě, ale nějaké ty znalosti ovšem musíte nabídnout, nestačí mít v hlavě datum a nějaká ta jména, je lepší si to projít, ať máte nějaký přehled a nezaskočí Vás podrobnější dotaz, který určitě dostanete, ať už na ústní zkoušce nebo v testu. Já jsem absolvovala ústní zkoušku a oba dva při ústní zkoušce neodpouští „utíkání“ od tématu :) Buď víte nebo nevíte, když nevíte, řeknete to na rovinu, přejde se k další otázce.
A literatura? Vše podstatné je v čítance Konfliktů, takže si ji určitě projdete, nebo si nechte od nich něco doporučit pokud se v problematice dějin 20. století neorientujete.

Eva Holubcová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *