Nepovinné: Konflikty o suroviny – 2007

Štítky:

Povinně volitelný předmět podzimního semestru výhradně pro bezpečnostní a strategická studia ohodnocený 6 kredity a ukončen zkouškou. Vyučují jej Vladimír Vaďura, Mgr. Tomáš Šmíd a do roku 2006 i PhDr. David Müller. Jak je u těchto vyučujících skoro zvykem, předmět neměl sylabus a i když nám jej posléze v jakési podobě dali, nepřednášeli podle něj.
Dozvíte se zde něco o zemích, ve kterých probíhá nebo probíhala nějaká forma konfliktu se surovinovým podtextem (ropa, plyn, drahé kovy, voda a další). Kromě klasických konfliktních oblastí (Perský záliv, Kaspik, Nigérie, Súdán či Libérie) jsou přednášeny také poměrně zajímavé oblasti jako Izrael a Palestina, Indus, Turecké spory nebo Jihočínské moře.
Předmět je hodnocený klasicky, tj. maximum bodů je 60, přičemž minimum pro úspěšné absolvování je 36. 40 bodů lze získat za zkoušku a 20 bodů za seminární práci (cca 15 stran). Dobré je, že student není omezován při výběru tématu seminární práce, pouze musí být schváleno některým z vyučujících.
Doporučuji chodit na přednášky a dělat si poznámky, protože gros závěrečné zkoušky leží právě na informacích z přednášek. Zkouška lehká nebyla, ale nebyla ani nijak extra těžká. Povinná literatura je zadána docela zajímavá, ovšem v drtivé většině případů jen anglicky. Možná potěší, že předmět lze celkem v pohodě absolvovat i bez znalostí povinné literatury…
Celkově jde o zajímavý předmět, který je jednak hodnocen cennými šesti kredity a jednak si myslím, že tvoří určitý standard vědomostí studenta BSS.

Autor: Tomáš Vlček
Autor je studentem Bezpečnostních a strategických studií

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *