Nepovinné: Spojené státy ve východní Asii – 2007

Štítky:

Povinně volitelný předmět podzimního semestru výhradně pro mezinárodní vztahy ohodnocený 5 kredity a ukončen zápočtem. Vyučuje jej Mgr. Petr Vilímek. Předmět má velmi podrobný sylabus se všemi potřebnými údaji a jeho harmonogram je dodržován.

V předmětu se dozvíte zajímavé informace o oblasti, která je na fakultě trochu opomíjena (alespoň podle nabídky předmětů). Kurz je založen na přednáškách o historii východní Asie (Čína, Japonsko, Korea, Indočína) od prvních kontaktů USA s Asií, přes čínsko-japonskou válku, první a druhou světovou válku a končí studenou válkou. Předmět prochází všemi důležitými událostmi jako je průběh druhé světové války, korejská válka, vietnamská válka, rusko-čínská roztržka, americko-čínské sblížení, či masakr na náměstí Tchien An Men, přičemž právě rokem 1989 předmět končí.
V předmětu je možno získat až 40 bodů, přičemž za seminární práci (7-8 stran) je možno získat až 10 bodů a za zápočtový test až 30 bodů. Minimum pro úspěšné absolvování předmětu je 26 bodů. Student si musí vybrat takové téma seminární práce, aby zapadalo do některého ze tří nabízených oblastí pro seminární práce.

Doporučuji chodit na přednášky a dělat si poznámky, protože zápočtový test byl sestaven ze šesti otázek, přičemž čtyři byly z přednášek a dvě z povinných textů. Power pointové prezentace byly k dispozici na ISu, ale zdaleka ne vždy. Test nebyl až tak lehký, ale pokud se hodně dobře naučíte informace z přednášek, dá se zvládnout i bez znalostí povinné literatury. Taky nevím, proč je povinná literatura zadaná až na výjimku v angličtině, ačkoliv o přednášených oblastech bylo napsáno kvantum literatury v češtině.

Závěrem jen třeba dodat, že předmět je vedený tak nějak celkově v pomalejším duchu, ať už při opravování seminárních prací a testů, během samotného výkladu nebo při začátcích přednášek, kdy nebylo ničím neobvyklým čekat i čtvrthodinku na začátek výuky. I přes tyto drobné nedostatky doporučuji předmět všem, kdo mají zájem o studium Asie, protože nabízí kvalitní rámcový popis historie. Volně na něj navazuje předmět MVZ172 Současná východní Asie, který tuto oblast popisuje od roku 1989 do současnosti.

Autor: Tomáš Vlček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *