Novinky z euroatlantického prostoru: srpen 2012

Přehled a stručná analýza událostí v euroatlantickém prostoru za měsíc srpen.

31. 08. – Ukončeno vyšetřování CIA

Americké ministerstvo spravedlnosti ukončilo své vyšetřování ve věci výslechového programu CIA pro zadržené teroristy. To bylo spuštěno v červnu 2011 po smrti dvou mužů ve vazbě v Afghánistánu a Iráku. Vyšetřování údajně neodhalilo dostatečné důkazy k vznesení jakéhokoli smysluplného obvinění. Výsledek uvítalo CIA; jedna prominentní organizace pro ochranu lidských práv ho zase označila za „skandální“.

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-19432553

30. 08. – České Gripeny opět v Pobaltí

Čtveřice českých Gripenů přiletěla v rámci mise Baltic Air Policing na litevskou základnu Šiauliai. Vzdušný prostor pobaltských států budou čeští piloti hlídat od září do konce roku, kdy je vystřídají Dánové. Jedná se tak již o druhou misi – poprvé létali čeští stíhači nad Pobaltím od května do srpna 2009.

http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/gripeny-z-ceska-ktere-budou-strezit-pobalti-pristaly-v-litve/834450
http://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=zpr_nato&c=A120831_181000_zpr_nato_inc

29. 08. – Rumunsko chce koupit portugalské F-16

Rumunský ministr obrany, Corneliu Dobritoiu, oznámil, že jeho země má zájem koupit od Portugalska dosud neupřesněný počet stíhacích letounů F-16. Rumunské vzdušné síly v současnosti disponují zastaralou letkou 48 Mig-21 a pokud nebudou nahrazeny, země by mohla podle ministerstva obrany ztratit bojovou schopnost do 9 let. Zda ale ke koupi stíhačů z „druhé ruky“ nakonec dojde, není zatím jisté. Rumunsko totiž již v minulosti oznámilo úmysl koupit používané F-16 od Nizozemska nebo USA, ale v obou případech nakonec z dohody sešlo.

http://www.defensenews.com/article/20120829/DEFREG01/308290007/Romania-Buy-F-16-Fighters-From-Portugal

29. 08. – Byl Arafat zavražděn?

Francouzské úřady zahájily vyšetřování smrti někdejšího palestinského vůdce, Jásira Arafata, který zemřel v roce 2004. Spekulace o možné vraždě se objevily hned po jeho smrti, ale až letošní červencová zpráva švýcarských vědců poskytla indicie o možném otrávení. Na osobních věcech zesnulého byly totiž zjištěny vysoké hodnoty polonia-210. Palestinská samospráva dala v reakci na výsledky testů svolení k odebrání vzorku tkáně z Arafatových ostatků uložených v mauzoleu v Ramalláhu.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19402767

29. 08. – Romney oficiálním kandidátem na prezidenta

I přes hurikán Isaac se ve floridské Tampě uskutečnil sjezd republikánů, na němž byl Mitt Romney oficiálně jmenován prezidentským kandidátem. Baracka Obamu vyzve ve volbách, které proběhnou 6. listopadu. Podle průzkumů veřejného mínění ale v popularitě za demokratickým prezidentem stále zaostává.

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-19406822

29. 08. – Skupina vojáků plánovala v USA státní převrat

Americké úřady zadržely skupinu čtyř amerických vojáků, kteří plánovali atentát na prezidenta Obamu a státní převrat.  Jejich plány nakonec prozradil jeden z členů skupiny, Michael Burnett, při soudním líčení ohledně vraždy bývalého vojáka, Michaela Roaka, a jeho přítelkyně, kteří se na zosnování plánů podíleli také, ale později začali představovat pro skupinu hrozbu. Policie podezřelé ihned zadržela.

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-19408479

28. 08. – Francie volá po uznání případné syrské opoziční vlády

Francouzský president, Nicolas Hollande, vyzval jako první západní politik syrskou opozici k vytvoření dočasné vlády a k jejímu mezinárodnímu uznání. Tento krok by podle něho mohl urychlit pád Assadova režimu. I přes ostré odsouzení Damašku většinou arabských a evropských zemí ještě žádná vláda neuznala rebely jako případnou novou legitimní vládu. Tato skutečnost je dána především roztříštěností a nejednotností syrské opozice.

http://www.washingtonpost.com/world/national-security/france-urges-action-in-syria/2012/08/27/049e758a-f07f-11e1-ba17-c7bb037a1d5b_story.html?hpid=z1

27. 08. – Zatčen další člen ETA

Španělsko potvrdilo, že francouzská policie zatkla v spolupráci se španělskými úřady podezřelého člena ETA, Arturo Villanueva Arteaga. Artega byl na útěku od roku 2003. Tento rok tak již bylo zatčeno na 24 členů této organizace.

http://www.diplonews.com/feeds/free/28_August_2012_172.php

26. 08. – Další evropská banka podezřelá z porušení íránských sankcí

Již třetí evropská banka, Unicredit, je vyšetřována kvůli podezření z porušení sankcí uvalených na Írán. Začátkem měsíce byla z praní peněz pro režim v Teheránu obviněná britská Standard Charter a minulý měsíc také gigant HSBC.

http://www.bbc.co.uk/news/business-19384702

25. 08. – Švýcarsko o krok blíže k novým Gripenům

Švýcarská vláda doladila se Stockholmem detaily plánované akvizice 22 nových Gripenů, které mají nahradit zastaralou švýcarskou letku F-5. Dohoda ale vyvolává v obou zemích stále více kontroverzí. Ve Švýcarsku se k ní velice kriticky staví část parlamentu, podle které se nejedná z technického, ekonomického ani vojenského hlediska o nejvhodnější volbu (připomeňme, že dalšími kandidáty byly francouzský Rafale a evropský Eurofighter). Ve Švédsku je zase kritizována skutečnost, že nákup má být kvůli udržení co nejnižší pořizovací ceny součástí objednávky švédských královských leteckých sil, které chtějí pořídit 40 až 60 nových letounů za zhruba 2 mld. švédských korun. Oponenti ale namítají, že objednávka je účelová a ozbrojené síly nové stroje ještě nepotřebují. Nové Gripeny jsou nicméně ještě pořád ve vývojové fázi a k dispozici nebudou dříve než v roku 2018. Dohodu navíc ještě musí schválit švýcarský parlament a někteří její odpůrci již teď volají po referendu. Cesta švýcarských ozbrojených sil k novým letounům se tak ještě může zkomplikovat.

http://www.defensenews.com/article/20120825/DEFREG01/308250001/Switzerland-Sweden-Joint-Gripen-Purchase-Move-Forward?odyssey=tab|topnews|text|FRONTPAGE

24. 08. – Verdikt nad Breivikem

Norský „proces století“ je u konce. Soud v Oslu uznal Anderse Behringa Breivika za svéprávného a poslal ho na 21 let do vězení s možností dalšího prodlužování trestu. Breivik tak v podstatě zvítězil, protože přesně o tento výsledek bojoval. Verdikt totiž potvrdil, že je politickým extrémistou a ne šílencem. Podle průzkumů veřejného mínění a reakcí pozůstalých oběti je většina Norů s verdiktem soudu spokojena. První roky za mřížemi stráví Breivik v absolutní izolaci od ostatních vězňů. Podle vyjádření jeho právníků už začal sepisovat své paměti, které chce vydat v zahraničí.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19365616
http://www.foreignpolicy.com/articles/2012/08/24/breivik_won

23. 08. – Polsko pokračuje v modernizaci ozbrojených sil

Polské ozbrojené síly obdržely 200 nových kolových obrněných transportérů Rosomak. Ty jsou dnes polskou armádou nasazovány především na zahraničních misích v Afghánistánu a Čadu. Ministerstvo obrany také oznámilo úmysl nahradit svou zastaralou flotilu stíhaček Su-22 novými bezpilotními bojovými letouny. Su-22 by měly být ze služby definitivně vyřazeny do roku 2014 a nové bojové bezpilotní letouny by měly být pořízené nejpozději do konce roku 2018. Hlavní páteř polských leteckých stíhacích sil tvoří 48 amerických F-16 pořízených v roce 2004.

http://www.defensenews.com/article/20120823/DEFREG02/308230006/Poland-Replace-Su-22-Fighters-UCAVs
http://www.defensenews.com/article/20120822/DEFREG01/308220004/Poland-Buys-200-New-AMVs

23. 08. – Merah možná nebyl „osamělý vlk“

Francouzský deník Le Monde přinesl zprávu, že Touluský střelec, Mohamed Merah, který v březnu zabil sedm lidí, nebyl „osamělým vlkem“, jak se doposud předpokládalo. Důvěrné dokumenty z policejního vyšetřování údajně naznačují, že podle seznamů svých telefonátů měl výrazné kontakty se zahraničím (asi 1800 hovorů na 180 čísel v 20 zemích světa) a podnikl také několik cest na Blízký Východ a do Afghánistánu. V případě, že jsou tyto informace pravdivé, nebude Merah jenom „obyčejným“ střelcem, který prošel seberadikalizací jako jiní „osamělí vlci“ ale pravděpodobně členem větší teroristické organizace.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19360803

21. 08. – USA i UK varují Assadův režim

Prezident Obama poprvé oficiálně pohrozil Assadovu režimu použitím síly, pokud by se syrská vláda rozhodla nasadit proti povstalcům jiné než konvenční zbraně. Největší obavy vzbuzuje především arzenál chemických zbraní, kterým Damašek už vyhrožoval v případě vnější intervence. K varování Američanů se připojilo také Spojené království.

http://www.nytimes.com/2012/08/21/world/middleeast/obama-threatens-force-against-syria.html?_r=1
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-19351020

20. 08. – Rumunský ústavní soud potvrdil neplatnost referenda

Rumunský ústavní soud dnes oficiálně potvrdil neplatnost červencového referenda o odvolání prezidenta Traiana Baseska, který tak zůstává nadále ve své funkci. Těsně po zveřejnění výsledků zpochybnil jeho iniciátor, premiér Ponta, správnost výsledků. Podle něho volební komise vycházela ze zastaralých údajů o počtu obyvatel. Výsledky loňského sčítání lidu totiž ukazují, že jejich počet se snížil asi o dva miliony. Ze seznamu tak měli být vyškrtnuti voliči, kteří nežijí nebo žijí v zahraničí. To by mohlo ovlivnit percentuální účast voličů na referendu a tedy i jeho výsledek, jelikož do 50% hranice chyběly necelé 4 %. Ústavní soud kvůli těmto stížnostem musel své rozhodnutí přezkoumat, což opozdilo oficiální oznámení až téměř o měsíc. Výsledek byl ale nakonec stejný a Basesku se tak vrátí do prezidentského paláce. Otevírá se tak nová etapa politického boje mezi premiérem a prezidentem, jejíž vyvrcholením budou nejspíš až podzimní parlamentní volby.

http://www.reuters.com/article/2012/08/20/us-romania-politics-idUSBRE87J0SQ20120820
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19332259

19. 08. – Německý zpravodajci pomáhají syrským rebelům

To, že jsou v Sýrii aktivní americké a britské zpravodajské služby asi nikoho moc nepřekvapí. Zajímavou zprávu ale přinesly německá média, podle kterých operuje u syrských břehů také významný počet příslušníků německé rozvědky BND. Jejich hlavním úkolem je monitorovat z moře pohyby jednotek na pevnině. Technické vybavení, které mají k dispozici, jim údajně umožňuje sledovat území do vzdálenosti 600 km. Tyto informace pak údajně předávají svým americkým a britským protějškům, kteří je posouvají dál rebelům. Mluvčí ministerstva obrany potvrdil přítomnost německého plavidla, jehož mise by měla trvat několik měsíců, u syrských břehů, ale popřel, že by se mělo jednat o „špiónskou“ loď.

http://www.defensenews.com/article/20120819/DEFREG01/308190004/German-Spies-Active-Off-Syria-Coast-Report

18. 08. – Český Breivik?

Česká policie zatkla v Ostravě muže, který shromažďoval zbraně a výbušniny, jež zřejmě hodlal použít k spáchání nějakého většího útoku. Při svém činu se chtěl podezřelý nejspíš vydávat za policistu, protože si pořídil také části policejních uniforem. Zadržený je s velkou pravděpodobností sympatizantem s norským teroristou, Andersem Breivikem. Kromě stejného scénáře používal jeho jméno jako přezdívku v elektronické komunikaci. 29letý muž, v minulosti už pětkrát odsouzen, byl obviněn z obecného ohrožení a nedovoleného ozbrojování.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19304814
http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/sympatizant-s-breivikem-z-ostravy-chtel-asi-odpalit-bombu/829841

17. 08. – Větší role pro německou armádu

Německý federální ústavní soud se rozhodl upravit možnost nasazení armádních sil na německé půdě. To bylo po druhé světové válce doposud přísně ústavně omezeno a ozbrojení vojáci nemohli být rozmístěni na německém území. Podle nové úpravy tak bude mít možnost federální vláda nasadit v případě extrémních situací (např. rozsáhlého teroristického útoku) armádu i s výzbrojí.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19295351

16. 08. – Rezignace norského policejního šéfa

Norský policejní šéf, Oeystein Maeland, odstoupil ze své funkce v reakci na kritiku, která se na jeho úřad snesla v závěrečné zprávě nezávislé komise pro 22. červenec. Ta policii vyčítala především příliš dlouhý čas příjezdu na Utøyu, který poskytl Breivikovi dostatek prostoru k zavraždění 69 lidí. Kritizována byla také skutečnost, že policie měla poměrně přesný Breivikův popis krátce po výbuchu v centru Osla, ale kvůli nepřehledné situaci zůstala informace ležet 20 minut na centrále.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19290947

15. 08. – Německo zatýkalo kvůli íránskému nukleárnímu embargu

Německá policie zatkla čtyři muže kvůli porušení íránského nukleárního embarga. Zatčení byli obvinění z dodávání technologií pro výstavbu jaderných reaktorů v hodnotě miliónu eur, k čemuž měli požít zástupné firmy v Turecku a Ázerbájdžánu. Německo, podobně jako většina dalších evropských zemí, uvalila embargo na vývoz jakýchkoli jaderných technologií do Íránu.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19267157

15. 08. – Neúspěšný test hypersonického letadla

Americké letecké síly USAF provedly nad Pacifikem další neúspěšný test nového hypersonického letadla X-51AWaverider, které mělo dosáhnout rychlosti Mach 6. Nastartování hypersonického pohonu bezpilotního letadla ale nakonec selhalo a stroj se zřítil do moře.

http://www.defensenews.com/article/20120814/DEFREG02/308140011/U-S-Test-Hypersonic-Vehicle-Over-Pacific
http://www.bbc.com/news/technology-19277620

14. 08. – Nepokoje ve Francii

Severofrancouzské město Amiens zasáhla v noci na úterý vlna násilných nepokojů. Při střetech s přibližně stovkou mladistvých bylo zraněno na 16 policistů a zapáleno bylo několik aut a budov. Nepokoje byly spuštěny po sporné policejní silniční kontrole, kdy policisté údajně překročili rámec svých pravomocí. Nepokoje Francii připomněly rozsáhlé bouře z roku 2005, které trvaly několik týdnů a při nichž byl dokonce vyhlášen výjimečný stav. Policie proto ihned výrazně posílila svou přítomnost v Amiens a také dalších nejproblematičtějších oblastech země. Žádné další násilnosti zatím hlášeny nebyly. Události v Amiens nicméně opět potvrdili napětí a sociální neklid, který vládne v mnohých francouzských předměstích.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19256122
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19258078

14. 08. – Hrozí Norsku další útoky?

Norská média a několik politiků dostali výhružný dopis, jehož autor hrozí dalšími útoky, nebude-li Anders Breivik propuštěn. Pisatel se hlásí k „druhé buňce“ norských Templářských rytířů, organizaci, která má podle Breivika za úkol boj s multikulturalismem v Evropě a v jejímž čele stojí. Norská policie ale žádné důkazy o existenci takovéhoto hnutí neobjevila. Podle většiny odborníků a komentátorů tak autor výhružného listu jenom využil Breivikovu myšlenku. Přesto je jeho výhružka brána velmi vážně a mezi adresáty vyvolala zděšení. Dopis byl odeslán ve stejný den, kdy byla publikována zpráva nezávislé komise vyšetřující okolnosti loňských útoků. Celá země teď čeká na verdikt soudu, jež má být vynesen 24. srpna.

http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/norsti-politici-dostali-vyhruzny-dopis-zada-propusteni-breivika/828370

13. 08. – Zpráva o Breivikových útocích

Nezávislá komise pověřená vyšetřením okolností červencových teroristických útoků v Norsku publikovala svou závěrečnou zprávu. Největší kritika se snesla na práci policie, která mohla podle komise zastavit Breivika dříve a počet obětí na Utøyi tak mohl být výrazně nižší (kritizována byla především neakceptovatelně dlouhá doba příjezdu policejních složek na místo činu). Pumovému útoku na vládní budovy se zase dalo předejít prostřednictvím lepších bezpečnostních opatření (např. již v roce 2004 byl návrh na uzavření vládní ulice pro veřejnost). Zpráva také konstatuje, že policie mohla přijít na Breivikovu stopu před 22. červencem, kdyby měla lepší metodiku práce a širší záběr. Po útocích pak mělo být podle komise přijato vice kroků, které by zabránily opakování podobných atentátů. Pozitivně byla naopak hodnocena komunikace vlády s veřejností a péče o přeživší a pozůstalé obětí bezprostředně po útocích. Odpovědnost za chyby policie na sebe převzal sám premiér Stoltenberg. Někteří teď požadují jeho rezignaci.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19241327
http://uk.reuters.com/article/2012/08/14/uk-norway-breivik-idUKBRE87D0N820120814

11. 08. – Polsko chce vlastní protiraketovou obranu

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak prohlásil, že jeho země by ráda spolupracovala s Francií a Německem na vývoji vlastního systému protiraketové obrany. Také sám prezident Komorowski prohlásil začátkem tohoto měsíce, že Varšava podle jeho názoru potřebuje vlastní systém protiraketové obrany, který by byl součástí systému NATO. Připomeňme, že na území Polska mají být do roku 2018 umístěné americké prvky Evropského protiraketového systému.

http://en.rian.ru/world/20120811/175146778.html

11. 08. – Romneyho viceprezident

Republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney představil svého budoucího potenciálního viceprezidenta. Je jím 42ročný Paul Ryan, kongresman za stát Wisconsin a předseda sněmovní rozpočtové komise. Ryan je známý fiskální konzervativec a architekt kontroverzního rozpočtového plánu, jehož cílem je během dekády ušetřit 5,3 bilionu dolarů.

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-19224423

10. 08. – Španělsko zadrželo členy drogového kartelu Sinaloa

Španělská policie zatkla v Madridu čtyři muže podezřelé z příslušnosti k mexickému drogovému kartelu Sinaloa. Operace byla provedena v spolupráci s americkou FBI. Zadrženými jsou Jesus Gutierrez Guzman, bratranec šéfa kartelu Joaquina „Shorty“ Guzmana, který je na útěku, Rafael Humberto Celaya Valenzuela, Samuel Zazueta Valenzuela a Jesus Gonzalo Palazuelos Soto. Všichni čtyři jsou v Americe hledaní kvůli praní špinavých peněz a obchodu s drogami. Sinaloa je často považována za nejsilnější drogový kartel v západní hemisféře a podle většiny odborníků bylo jen otázkou času, kdy se pokusí expandovat také do Evropy. Španělsko bylo pro kartel kvůli jazykové blízkosti a svým přístavům ideální vstupní zemí.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19205651

09. 08. – Nové deportace Romů z Francie

Francouzská policie provedla novou vlnu zásahů proti ilegálním romským kempům. Zavřeny byly dva velké kampy blízko Lille a další v Paříži a oblasti Lyonu. Zemi dobrovolně opustilo 240 Romů, které úřady posadily na přímou linku do Bukureště, a každému dospělému zároveň vyplatili kompenzaci 300 euro. Nová socialistická vláda tak provedla stejnou operaci jako ta Sarkozyho v létě 2010. Kritici namítají, že se jedná nejenom o diskriminaci a porušování lidských práv, ale také o mrhání veřejnými penězi, protože velká část deportovaných se vrátí zpátky. Většina Romů ve Francii pochází z Rumunska nebo Bulharska, a přestože jsou občany EU, francouzské zákony po nich požadují v případě pobytu delšího než 3 měsíce pracovní povolení a potvrzení o tom, že mají prostředky k vlastnímu vyžití.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19194639
http://www.france24.com/en/20120809-france-dismantles-camps-deports-roma-romania-lille-deportations-valls?cid=nlc-dailybrief-daily_news_brief-link19-20120810

07. 08. – Špión v NATO

V Německu byl zadržen civilní zaměstnanec NATO obviněn ze špionáže na americké letecké základně v Rammsteinu. Obviněný muž německého občanství měl odcizit utajené dokumenty pro neznámou třetí stranu. Žádné další informace o potenciálním zákazníkovi nebo citlivosti odcizených informací nebyly zveřejněny.

http://www.defensenews.com/article/20120807/DEFREG01/308070003/German-Police-Arrest-Suspected-NATO-Spy

06. 08. – Britská banka obviněna z praní peněz pro Írán

Americké úřady obvinily britskou banku Standard Chartered z nelegálního praní peněz pro íránský režim, díky kterému si měla banka za 10 let přijít na poplatcích až na 250 mld. dolarů. Transakce probíhaly v dolarech, a tedy přes americké území. Obvinění zahrnují falšování obchodních záznamů, obcházení amerických federálních zákonů a nesrovnalosti v účtovních knihách. Za porušení ekonomických sankcí, která americká vláda na Írán uvalila již od roku 1979, bance hrozí ztráta licence pro americký trh. SCB je tak už druhou britskou bankou obviněnou z praní peněz pro „zločinné“ režimy a organizace. Podobná, i když o něco méně závažná, obvinění padla minulý měsíc ve zprávě amerického Senátu na adresu bankového gigantu HSBC.

http://www.bbc.co.uk/news/business-19155577

06. 08. – Další šílený střelec v USA

Ani ne tři týdny po tom, co Američany šokoval James Holmes, který v coloradském Denveru na premiéře nového filmu o Batmanovi chladnokrevně postřílel 12 lidí a 58 dalších zranil, zažívají Spojené státy opět podobnou tragédii. Cílem byla tentokrát sikhská komunita v Oak Creek ve státě Wisconsin. Střelec zaútočil na sikhský chrám, kde zastřelil 6 lidí a několik dalších zranil. Poté byl zneškodněn policií. Pachatelem byl čtyřicetiletý veterán a přívrženec krajní pravice Wade Michael Page. Použitou zbraň měl v legálním držení. Sikhská menšina je často kvůli svým tradičním turbanům považována mylně za muslimy.

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-19138754
http://www.reuters.com/article/2012/08/06/us-usa-wisconsin-shooting-idUSBRE8740FP20120806

05. 08. – Operace proti ilegálním přistěhovalcům v Řecku

Řecká policie provedla v Aténách rozsáhlou operaci proti ilegálním přistěhovalcům. Prověřeno bylo až na 6 000 lidí, z nichž více než 1 600 má být deportováno. Přes Řecko se do EU dostává přes 80 % imigrantů a někteří řečtí politici požadují po vládě mnohem přísnější imigrační politiku.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19140831
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19149566

03. 08. – Polsko pořídí nové tanky

Polské ministerstvo obrany oznámilo plán pořídit 1 000 nových tanků různých variant. Podle polského listu Rzeczpospolita by se mělo jednat o stroje Anders vyráběné společnosti OBRUM Gliwice. Zahájení národní tankového programu je jednou z modernizačních priorit polské armády.

http://www.defensenews.com/article/20120803/DEFREG01/308030004/Poland-Acquire-1-000-New-Tanks

02. 08. – Francouzský obranný rozpočet 2013

Francouzský rozpočet na obranu pro příští rok bude činit 31,4 mld. eur, včetně 1,2 mld. za prodej některých aktiv. Jedná se tak de facto o stejnou sumu, kterou dostalo ministerstvo obrany na tento rok. Nákup nového vybavení v hodnotě zhruba 6 mld. eur, který byl původně plánovaný pro léta 2012 a 2013 byl dočasně pozastaven kvůli snaze snížit schodek státního rozpočtu.

http://www.defensenews.com/article/20120802/DEFREG01/308020003/French-Budget-Holds-Defense-Spending-Flat

02. 08. – Španělsko zadrželo 3 teroristy

Španělské úřady zatkly tři muže podezřelé z napojení na Al-Kájdu. Dva muži čečenského původu byli zadrženi v autobusu směřujícím k francouzské hranici a třetí, tureckého původu, ve svém bytě v pobřežním městečku La Línea de la Concepción nedaleko Gibraltaru. Zde také policie objevila ukryté zásoby výbušnin, tréninkový manuál na řízení ultra-lehkých letadel a dálkové ovládaný model letadla. Zatčení bylo výsledkem spolupráce se zahraničními zpravodajskými službami. Španělsko již v minulých letech zadrželo několik členů Al-Kájdy, obzvláště po teroristických útocích v Madridu z roku 2004.

http://online.wsj.com/article/SB10000872396390443866404577564780159692256.html?mod=googlenews_wsj&cid=nlc-dailybrief-daily_news_brief-link14-20120803

01. 08. – Zveřejněna podoba útočníka z Burgasu

Bulharská policie zveřejnila portrét muže podezřelého z teroristického útoku v Burgasu, u kterého minulý měsíc zahynulo kromě samotného útočníka pět izraelských turistů a bulharský řidič. Portrét byl sestaven forenzními experty na základě tělesných pozůstatků nalezených na místě činu. I přes intenzivní vyšetřování se zatím ale nedaří najít žádné další stopy. DNA ani otlačky pachatele nefigurují v mezinárodních databázích. Policie se domnívá, že pachatel přijel do Bulharska v červnu a musel mít i nějaké komplice. Izrael viní z útoků Teherán a jeho spojence Hizballáh.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19076112

01. 08. – USA uvalilo na Írán nové ekonomické sankce

Obamova administrativa oznámila uvalení nové řady ekonomických sankcí zasahujících íránský energetický a petrochemický průmysl. Sankce byly uvaleny také na dvě zahraniční banky, v Iráku a Číně, které prováděly bankovní transakce pro íránský energetický průmysl.

http://www.washingtonpost.com/world/national-security/us-imposes-new-sanctions-on-iran/2012/07/31/gJQAQnxlNX_story.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *