Novinky ze světa: východní Asie, duben 2010

Přehled aktuálního politického dění v východní Asii přináší prostřednictvím kompilace zpráv z různých mediálních serverů tento příspěvek.


 

Prezident Chu Ťin tchao v Jižní Americe

Prezident ČLR Chu Ťin-tchao podnikl cestu na jaderný summit ve Washingtonu a setkání představitelů zemí BRIC. Tématem rozhovoru čelních představitelů Brazílie, Číny, Indie a Ruska bylo zejména zvýšení váhy těchto zemí na světové finanční instituce. Návštěva rovněž opět vyvolala otázku o rostoucím vlivu Číny v Latinské Americe. Nicméně jeho turné bylo přerušeno zemětřesením v Číně, které donutilo jejího prezidenta urychleně se vrátit do vlasti.

http://english.people.com.cn/98666/99804/index.html

http://www.vheadline.com/readnews.asp?id=90615

Zemětřesení v Yushu

Území Yushu na Tibetské náhorní plošině zasáhlo zemětřesní o síle 7.1 stupně Richterovy škály a zabilo okolo 1700 lidí. Do země se okamžitě vrátil čínský prezident, aby vyjádřil ochotu centrální vlády poskytnout všechnu dostupnou pomoc. Patrně se rovněž obával možných nepokojů v už tak problematickém regionu, kde navíc po tomto tragickém úderu budou desetitisíce lidí bez domova.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/7614013/China-mourns-victims-of-Yushu-earthquake.html

http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/8629689.stm

http://www.chinadaily.cn/china/qinghai/index.html

Jihokorejská fregata potopena

Koncem března přišla z nejkrizovější oblasti Východní Asie alarmující zpráva o náhlém potopení jihokorejské válečné fregaty. Ihned po nehodě se spekulovalo, zda se nejednalo o záměrný útok ze strany KLDR, neboť k útoku došlo poblíž sporné námořní hranice. Jihokorejcům se již podařilo vrak lodi vyzvednout a za potopením patrně stál externí výbuch. Dokonce se hovoří o tom, že Severní Korea mohla použít takzvaná „lidská torpéda“. Více o incidentu a v následujících lincích. Poslední odkaz nabízí naprosto unikátní encyklopedii námořnictva KLDR, kde lze nalézt i popis oněch obskurních plavidel.

http://edition.cnn.com/2010/WORLD/asiapcf/04/16/south.korea.ship/index.html

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/southkorea/7619087/South-Korean-ship-sunk-by-crack-squad-of-human-torpedoes.html

http://www.defencetalk.com/south-korea-warship-sunk-by-strong-impact-25926/

http://planeman-bluffersguide.blogspot.com/2009/12/bluffers-guide-north-korean-naval-power.html

 

Sucho ohrožuje Čínu

 

Jihozápadní provincie Číny devastuje nevídané sucho. Podle některých to může být následek velmi nešetrné politiky Čínské lidové republiky v oblasti životního prostředí.

http://www.jamestown.org/programs/chinabrief/single/?tx_ttnews[tt_news]=36214&tx_ttnews[backPid]=25&cHash=5dc5ef9e8e

Spojené státy jsou největší hrozba čínské armádě

Čínští stratégové otevřeně přiznávají, že USA jsou největší hrozbou pro Čínskou lidovou armádu. Jejich poslední výroky opět jasně ukazují, že čínská armáda má na vztahy s USA značně odlišný názor, než oficiálně deklarovaná politika Pekingu.

http://english.peopledaily.com.cn/90001/90776/90883/6962455.html

 

Čínské námořní aktivity v blízkosti Okinawy

Několik čínský válečných lodí a dvě ponorky propluly v blízkosti Okinawy a přilehlých ostrovů. Jedná se o oblast, o kterou vedou Čína a Japonsko dlouhodobé spory a tudíž Tokyo pohlíží na podobné demonstrace síly s krajní nelibostí

http://www.breitbart.com/article.php?id=D9F1UAGG1&show_article=1

Tchaj-wan vyvíjí střely s dostřelem až 1200 kilometrů

Velmi zajímavá zpráva přišla z Tchaj-wanu, ostrova považovaného Pekingem za „odtrženou provincii“. Podle určitých zpráv pracuje na vývoji balistických střel s doletem až 1200 kilometrů a zdokonaluje svoje starší střely s plochou dráhou letu. Všechny tyto zbraně by výrazně zvýšili schopnost Tchaj-wanu odpovědět na případný čínský úder proti ostrovu.

http://atmonline.cz/news/2010/duben/060410a.htm

 

Sto tisíc lidí protestovalo proti americké základně na Okinawě

Americké základny na Okinawě jsou stále kontroverzní záležitostí. Základny, které mají nesmírnou důležitost pro americké letectvo, byly vždy terčem protestů místních obyvatel. Ale po nástupu nové administrativy, která chce v určitých bodech přehodnotit povahu spojenectví Japonska a USA, se místní obyvatelé aktivizují ještě více.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/8642665.stm

 

Íránská delegace v Severní Koreji

Nepřítel, mého nepřítele… Tak by se daly pospat vztahy „vyděděnců“ mezinárodního společenství – Íránu a Severní Koreje. Silný tlak, který na obě země vyvíjí mezinárodní společenství, je přirozeně stále více táhne k těsnějšímu  spojenectví, což ukázala i nedávná návštěva íránské delegace v KLDR.

http://www.reuters.com/news/video?videoId=76431438

 

Autor: Michal Mádl, student bezpečnostních a strategických studií

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *