Novinky ze světa: Východní Asie, říjen 2010

Odkazové zpravodajství a analýza událostí ve Východní Asii za měsíc říjen.

Zbraně v severní Koreji

O předávání moci v KLDR již bylo napsáno poměrně hodně. Dle všeho se následovníkem Kim Čong-ila má stá Kim–Čong-un, jeho nejmladší syn. Avšak tento proces sebou nese mnohá rizika. Je totiž velmi nezvyklé, aby se takto mladý člověk stal vůdcem v zemi, která stále silně bizarně lpí na konfuciánských zásadách vlády starších. Právě některé z nesmírně starých obyčejů východoasijské kultury jsou stále přítomny a pomáhají udržet dogmatický komunistický režim u moci. Proces nástupu Kim-Čong-una je ve srovnání s předáním moci z Kim Ir-sena na Kim Čong-ila vůbec vedený „horkou“ jehlou a proto se otevírá až znepokojivě vysoká pravděpodobnost nestability v samotném neužším vedení KLDR.

Do toho tato izolovaná země předvedla svůj mocný arzenál. Právě zbraně ukázané na říjnové přehlídce stojí za bližší pozornost. Jednak se zde prezentovaly nové balistické střely. Ty svou „lahvovitým“ designem a rozměry až nápadně podobné starým sovětským raketám R-27(v kodu NATO SS-N-6). Ty byly navrženy, jako námořní střely pro odpalování z ponorek. Vyznačují se zejména koncovým designem hlavice ve tvaru lahve, který vzdáleně připomíná jiné „zlotřilé“ rakety – íránské střely Šaháb 3B a jich nové modifikace, jako například Sedžil. Problém je, že tyto střely mohou být velmi jednoduše díky svým rozměrům integrovány do zdánlivě obyčejných kontejnerů, ve kterých je převáženo zboží skrze světové oceány. Pakliže by KLDR ovládla tuto, znamenalo by to, že by existovala možnost vytvoření zdánlivě civilních lodí, které by se mohly dostat na dostřel třeba pobřeží USA, obejít postavení americké protiraketové obrany (tj. zejména zbylých interceptorů GBI) a zahájit zničující překvapivý úder. Mezi dalšími zajímavostmi byly systémy protivzdušné obrany ála S-300. Tyto protivzdušné systémy, brané jako enormně výkonné, se již objevily na přehlídce v Íránu na jaře tohoto roku. Je předmětem mnoha spekulací, zda se skutečně Íránu a KLDR podařilo vyrobit kopie těchto systémů, které by odpovídaly alespoň základům prvních verzí ruských systémů z počátků 80 let, anebo se jedná o pouhé atrapy pro vzbuzení pozornosti. Mezi další zajímavé „exponáty“ bylo možno bohužel spatřit i raketomety, které nápadně připomínají české RM-70. Jakou cestou se dostaly do KLDR není známo, ale zemí, které mají tyto české výrobky z minula není málo a je možní, že je KLDR poskytly. Připomeňme, že v centru pozornosti se raketomety objevily již před dvěma roku, dky byly nasazeny Gruzií při válce o Jižní Osetii.

http://www.idsa.in/idsacomments/PowerTransitioninNorthKoreacreatesmoreuncertaintyforfuture_rpanda_131010

http://www.guardian.co.uk/world/2010/oct/10/north-korea-parade-kim-jong-un

http://www.globalsecurity.org/wmd/world/dprk/nd-b2.htm

http://www.youtube.com/watch?v=5tCgmB4onIw&feature=related

 

Protesty a zase protesty

Vášně okolo ostrovů Senkaku stále neodeznívají. Čína i v říjnu vyslala několik hlídkových lodí k ostrovům, čímž vyvolala další vlnu protestů ze strany Japonska. V obou zemích se kvůli těmto otázkám konaly demonstrace rozlícených obyvatel. To opět poukázalo na bující nacionalistické sentimenty mezi asijskými obry, které jsou zejména v Číně podporovány státní výchovou. Japonsko je prezentováno, jako jeden z hlavních viníků „století ponížení“ Číny od 19 století a často jsou brány na paškál jeho válečné zločiny v době druhé světové války. Situaci ani nepřidávají ani návštěvy velmi kontroverzní svatyně Jasukuni, kde jsou pohřbeni i japonští váleční zločinci. Avšak i část japonské veřejnosti ovšem sdílí silně protičínské nálady a má obavy z růstu moci Číny a možného agresivního chování. Taky bylo zklamáno údajně slabou politikou japonských představitelů, která nebyla dostatečně důrazná ve sporu s Říší Středu.

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-11558882

http://www.jamestown.org/programs/chinabrief/single/?tx_ttnews[tt_news]=37072&tx_ttnews[backPid]=414&no_cache=1

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-11617198

 

Nobelova cena v Číně

Jedna z hlavních zpráv, která přišla z Číny v poslední době je zajisté udělení Nobelovy ceny míru dlouholetému disidentovi Liou Siao-poaovi. Její udělení podpořil i náš bývalý prezident Havel. Čínská reakce byla dle očekávání tvrdá a ukázala, že Peking si zatím trvá na odlišném chápání lidských práv.

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-11505164

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-11499098

http://zahranicni.ihned.cz/c1-46943790-nobelova-cena-za-mir-svet-disidenta-oslavuje-cina-vyhrozuje-norsku

 

Myanmar, KLDR a proliferace

Nové znepokojivé zprávy o spolupráci burmské vojenské junty a Severní Koreji. Obě země spojuje zejména ostrakizace na mezinárodní scéně a snaha vyvinout odstrašující prostředky. Ty by jim dovolily zachovat statut quo, před nátlakem mezinárodního společenství.Tyto zprávy jdou dohromady i s nedávným odhalením defektorů z burmské armády o tom, že v junta v tichosti v džuglích v centrální části země připravuje programy na výrobu zbraní hromadného ničení.

http://thebulletin.org/web-edition/features/north-korea-and-myanmar-match-nuclear-proliferation

 

Růst čínské domácí poptávky

Mnoho ekonomů vidí v růstu domácí poptávky v Číně spásný prvek. Ten by mohl učinit čínskou obchodní bilanci vyrovnanější a zmírnit tak napětí, které je spojené s průvodními jevy této nevyrovnanosti. Následující analýza z pera Council on Foreign Relations se na tuto problematiku dívá hlouběji.

http://www.cfr.org/publication/23156/rising_chinese_consumer.html

Čínská protesty proti demonstracím japonské pravice

Čínská vláda se ohradila proti údajným „pravicovým“ protestům před svoji ambasádou.

http://china.globaltimes.cn/diplomacy/2010-10/582738.html

Čínská cesta do Pákistánu

V rámci své strategie pronikání dále za nerostným bohatsvím a trhy, buduje ČLR dopravní koridor skrze Pákistán, který je jejím dlouholetým spojencem. Tento projekt by mohl mí dalekosáhlé geopolitické důsledky.

http://www.jamestown.org/programs/chinabrief/single/?tx_ttnews[tt_news]=37017&tx_ttnews[backPid]=25&cHash=7967f4a368

Čína a START

Uznávaný, byť často přehnaně alarmistický, odborník na čínské vojenství Richard Fisher varuje, že Čína by mohla po dalších redukcích ruských a amerických arzenálů dosáhnout parity v počtu jaderných hlavic na balistických střelách s USA. Ovšem nutno podotknout, že takové závěry jsou více či méně sporné, jelikož Čína nikdy nezvěřejnila skutečný počet svých jaderných hlavic na nukleárních střelách a tudíž jsou jakkékoli závěry v tomto ohledu více, či méně spekulativní.

http://www.strategycenter.net/research/pubID.231/pub_detail.asp

 

Rozdíly v Číně a jejich řešení

Řešení propastných rozdílů v čínské společnosti se stává opět jedním z ústředních témat čínské politiky při plánování dalšího pětiletého plánu. Podle některých se dokonce prezident Chu Ťin-tchao částečně inspiruje už maoistickou praxi vyvažování hospodářských rozdílů v zemi.

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-11548789

 

http://www.jamestown.org/programs/chinabrief/single/?tx_ttnews[tt_news]=37016&tx_ttnews[backPid]=25&cHash=85407dfb38

 

Cvičení a proticvičení

Čínská protivzdušná obrana provedla údajné cvičení zaměřené na sestřelování nejmodernějších amerických strojů. Podle všeho se mělo jednat o odpověď na americko-japonské manévry u sporných ostrovů Senkaku.

http://english.chosun.com/site/data/html_dir/2010/10/15/2010101500924.html

 

Čína porušuje embargo

Chiméra proliferace zbraní hromadného ničení se opět dostala do centra pozornosti po požadavcích americké vlády, aby Čína více dohlédla na aktivity svých firem v Íránu. Ty, podle Američanů, porušují embarga OSN.

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-11567740

 

Japonsko a Vietnam o vzácných materiálech

Japonsko je země, která má velkou slabinu – totální závislost na dovozu surovin ze zahraničí. Proto se obrací na Vietnam v této otázce. Obě země kromě obchodních zájmů spojují i obavy z rostoucí moci Říše Středu.

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-11661330

 

Autor: Michal Mádl, student Bezpečnostních a strategických studií, FSS MU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *