POL 267 Mezinárodní společenství na Balkáně (Bc. kurz, nepovinný)

Štítky:

Další krátké zhodnocení jednoho z nabízených kurzů z pera Jany Ryšavé je tady…

Mezinárodní společenství na Balkáně POL 267

6 kreditů, bakalářské studium

Vyučující: PhDr. Věra Stojarová, Ph.D.

Stručný popis: Předmět se zabývá děním na Balkáně od první světové války po současnost. Historii se samozřejmě věnuje jen stručně, hlavní část přednášek tvoří války na Balkáně v devadesátých letech (válka v Chorvatsku, v Bosně a Hercegovině, v Kosovu, zapojení OSN, EU, USA atd.) a dění v současnosti.

Náročnost: Každý student v průběhu semestru přednese referát, který si vybere z asi 50 možných témat. Délka zadání je různá, někdy 10 stran anglicky, někdy 100 stran česky, v nabídce jsou i německé texty, záleží jen na studentovi, co si vybere. Referát je ohodnocen max. 10 body. Dále se píše seminární práce (2000-2500 slov, což je asi 8 stran), ta je za 20 bodů. Zkouškový test se skládal ze 6 otevřených otázek po 10 bodech.

Literatura: Doktorka Stojarová má hodně podrobné slidy a když si na přednáškách píšete i něco navíc, je to solidní základ. Dále bych doporučila publikace L. Hladkého (o Jugoslávii obecně a pak o Bosně a Hercegovině) a V. Stojarové.

Rady a doporučení: Když si dáte záležet na referátu a seminární práci, můžete získat 30 bodů a na E vám pak stačí 24 bodů ze 60 ze zkouškového testu. Doktorka Stojarová je hodně „akční“, za semestr jsme měli 2  simulace mírových rozhovorů – o Bosně a Hercegovině a o Kosovu. Hodně se ptá na názory, snaží se studenty aktivně zapojit do diskuse. V rámci přednášek pouští různá videa či krátké filmy.

Závěrečné hodnocení a shrnutí: Předmět je opravdu hodně zajímavý a  pro toho, koho Balkán baví, doporučuji. Člověk si udělá  obrázek, jak se Balkán od první světové války do současnosti formoval, jaká je současná situace a možný vývoj do budoucna.

Autorka: Jana Ryšavá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *