Povinné: Dějiny strategie a strategického myšlení – 2006

Štítky:

*Stručný popis*
Jedná se o „A“čkový kurz, který tím pádem musíte absolvovat všichni. Je ohodnocen velmi slušně a to 8 kredity. Opět je tvořen pouze přednáškami (myslím si, že na katedře BSS nejsou „cvika“ vůbec a semináře jen velmi ojediněle), které se zabývají vývojem strategie, taktiky, způsobů válčení a technickým pokrokem ve všech odvětvích (zbraně, logistika). Postupuje se od Řecka, přes Středověk, až téměř po současnost.

*Obtížnost*
Pro mě osobně tento předmět zas tak těžký nebyl, existují těžší kurzy, ale někomu nemusí sednout a má sním problémy. Započet dostanete za seminární práci, kterou je recenze knihy vztahující se k dané problematice. Já osobně sem psal recenzi na knihu Michaela Howarda „Válka v evropské historii“ a docela to šlo. Samotná zkouška sedla jak komu, bylo to dost subjektivní a chtělo to i trochu štěstí. Není to však nic nepřekonatelného stačí se na to jen trochu podívat. A na rozdíl od jiných předmětů jsem nepostřehl žádné chytáky (teda aspoň já je v testu neměl).

*Literatura*
Hlavní důraz by jste měli klást na své zápisky z přednášek, popřípadě od lidí, kteří si je řádně zapisují a půjčí vám je Z povinné literatury bych doporučil tyto tři: Válka v evropské historii, Válka a antiválka a Vzestup a pád velmocí. Ta první mapuje období od začátku středověku až po 2. sv. válku a ty druhé dvě 20. století. Ostatní spíše jen pro zajímavost, ale je to můj názor, ostatní se mnou nemusí souhlasit. Záleží na vás.

*Rady*
Než se pustíte do seminárky, raději vybranou knihu konzultujte s učitelem, protože daný titul nemusí být relevantní, tak ať si nepřiděláváte práci navíc. Měli by jste si dělat zápisky z přednášek. V úseku, který má prof. Strniska obdržíte papír z informacemi, tak si mažete dělat poznámky do něho. Důraz bych kladl na přednášky Mgr. Bastla, sice se upíšete k smrti, ale věci z přednášek nikde nenajdete a jsou ve zkoušce. Když už nic jiného, tak aspoň proleťte poslední dvě zmiňované knihy (Válka a antiválka, Vzestup a pád velmocí), protože z nich bylo pár otázek, které byly za nejvíc bodů, tak aby vás to nepřekvapilo. Nezbývá mi nic jiného než vám popřát hodně štěstí…

*Apocallyps* (uco: 182394)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *