Reportáž z exkurze do Ústavu soudního lékařství LF MU, který sídlí na ulici Tvrdého v Brně

Štítky:

Na začátku prosince jsme měli možnost zúčastnit se exkurze do Ústavu soudního lékařství LF MU. Této exkurzi předcházela velice poutavá přednáška známého kriminalisty vrchního komisaře mjr. JUDr. Miloslava Jedličky, který nás seznámil s kriminalistickými metodami, postupy a operacemi používaných v České republice. Podělil se s námi také o některé zajímavosti z praxe v oboru kriminalistiky.

Málokdo snese pohled na mrtvá lidská těla a tedy spíše než nadšení byla zvědavost, která nás doprovázela cestou od školy do Ústavu soudního lékařství. Již při vchodu na vás dýchne zvláštní atmosféra prostředí a ucítíte ten pověstný, pro pitevnu neodmyslitelný, nasládlý zápach, který se line celou budovou.

Celá exkurze byla rozdělena do tří částí. V úvodní části jsme měli možnost sledovat projekci fotodokumentace jednotlivých případů úmrtí, od nálezu těla až po detailní fotografie ze soudní pitvy. Ve druhé části exkurze jsme viděli detailní video ze soudní pitvy (o tom blíže reportáž jednoho z mých kolegů). Poslední částí byla návštěva muzea soudního lékařství.

Při sledování fotografií zemřelých, jsme viděli různé případy, kdy došlo ke smrti vraždou nebo sebevraždou, při které oběti zemřely na četné bodné, sečné či střelné rány, na poranění životních orgánů, na pád a skok z výše, na uškrcení, udušení nebo oběšení, na úraz elektrickým proudem nebo bleskem či na různé typy otrav.

Soudní pitvy se na rozdíl od patologie provádí při úmrtích, které vznikly mimo zdravotnické zařízení. Jsou to náhlá, neočekávaná nebo násilná úmrtí včetně sebevraždy, úmrtí ve vazbě či při podezření, že úmrtí bylo způsobeno trestným činem. Během soudní pitvy lékař zjistí maximální množství informací o zemřelém, včetně určení příčiny smrti, doby úmrtí podle posmrtných změn, posouzení cizího zavinění podle vitálních reakcí, tedy změn organismu, které vznikly jako odpověď na poranění v době zachovaných základních životních funkcí.

Krátkou pauzu, která následovala po prvním a druhém bloku přednášky, jsme uvítali a někteří z nás ji využily k nadýchání se čerstvého nikotinového vzduchu. Při prohlídce muzea jsme viděli sbírku vražedných předmětů, po domácku vyrobených nožů či střelných zbraní. Anatomické preparáty jsou zde vystavené ve skleněných válcích, které jsou naplněné formalínem a hermeticky uzavřené. Většina preparátů jsou různé části lidských těl nebo anomálií nenarozených lidských plodů, které byly různě zdeformované. Jako jedna z hlavních kuriozit je poraněné srdce spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který v roce 1928 spáchal sebevraždu.

Dozvěděli jsme se, že v ústavu se provádí přibližně 2 000 pitev ročně. Kromě pitev se v ústavu na toxikologickém úseku zpracovává ročně přes 25 000 analýz vyšetření hladiny alkoholu v krvi a moči a více než 10 000 vyšetření v histologické laboratoři. Exkurzí nás provázel soudní lékař MUDr. Jan Krajsa, který se při přednášce snažil šetřit naše žaludky a některé momenty odlehčil vtípky či humornými komentáři, což bylo opravdu místy žádoucí.

Účelem exkurze bylo seznámení studentů BSS s prostředím soudního lékařství. Bylo to velice poučné, člověk tím získá trochu jiný pohled na život (smrt) a nutí ho to zapřemýšlet nad neúprosným koloběhem života. I když jsme se snažili nedat na sobě nic zdát, myslím si, že to v každém z nás zanechalo velmi silný dojem. Pro mě to byl zážitek, na který jen tak nezapomenu.

Autor: Barbora Padrtová, studentka Bezpečnostních a strategických studií MU

One comment

  1. zemřel mi v lednu bratr a žádala jsem soudní pitvu,která se uskutečnila,ale nikdy jsem se nedozvěděla jak soudní pitva dopadla.Nevím na koho se mám obráit,prosím poradte děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *