Reportáž z mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2007

Štítky:

Kdo má největší… veletrh?

Uplynuly dva roky a všichni čeští militaristé se dočkali. Ve dnech 2.‑4. května 2007 se na brněnském výstavišti konal již devátý ročník prestižního mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2007. Podle dohody uzavřené v roce 1994 s pořadateli obdobné francouzské výstavy Eurosatory se IDET koná pravidelně vždy v liché roky, zatímco Eurosatory v sudé, takže v roce svého pořádání je IDET (resp. Eurosatory) největším zbrojním veletrhem v Evropě. Jenom pro zajímavost, dlouhodobě největší a nejprestižnější výstavou vojenské techniky na světě je IDEX, který se pořádá každý lichý rok ve Spojených arabských emirátech. A IDEX se zase do jisté míry alternuje s velkými veletrhy vojenské techniky, které se v sudých letech konají v Rusku.

Není návštěvník jako návštěvník

Opět jsem zaznamenal reptání proti registračním a bezpečnostním procedurám na veletrhu, jakož i proti údajně vysoké ceně vstupenek (500 Kč na den, resp. 1000 Kč na všechny tři dny). Jenže vtip je v tom, že právě tyto dva faktory brání tomu, aby byl IDET zničen stejně jako ostatní veletrhy, zejména Invex a automobilové a strojírenské výstavy. Osobně bych na všechny „velké“ veletrhy zavedl podmínky jako na IDET, tedy vstupenky na jméno a minimálně za těch 500 Kč. Takováto opatření by totiž spolehlivě eliminovala naprostou většinu těch, kdo chodí na veletrhy v podstatě jenom pro zábavu, pletou se pod nohy, zaclánějí při fotografování, ubírají čas zástupcům firem a maniakálně sbírají všechny prospekty,které se jim dostanou do zorného pole. IDET se invazi návštěvníků tohoto druhu celkem úspěšně brání právě pomocí „byrokracie“ a vysoké ceny vstupenek. A myslím, že Invex nebo Autotec by po zavedení obdobných parametrů hned trošku prokoukly. Leckdo si teď určitě říká: „No jo, tobě se to kecá, když to máš jako novinář zadarmo.“ To je sice pravda, ale já jsem na IDET chodil i před tím, než jsem svou zálibu proměnil v práci, a platil jsem. A platil bych klidně dál.

Kdo neprotestuje s námi, protestuje proti nám

Magistrát města Brna mě potěšil tím, že podezřelým uskupením typu ProtestFestu a Nesehnutí ani letos nedovolil dělat binec nikde poblíž výstaviště. Většina zahraničních hostů totiž bydlí v hotelech Voroněž a Holiday Inn přímo u veletrhu a poslouchat všelijaké pazvuky produkované výše uvedenými živly by jim asi nečinilo nějaké zvláštní potěšení. Demonstrující byli proto odkázáni do centra Brna, přesněji na Moravské náměstí, kde nemohli dělat mezinárodní ostudu, ale alespoň se velmi intenzivně snažili dělat lokální bordel, což zřejmě zase příliš nepotěšilo ty, kdo poblíž bydlí nebo pracují. Nicméně, magistrát si prostě musel vybrat ze dvou zel a podle mě si vybral správně. Jak to kdysi říkal imitátor Zdeněk Izer? „Čo s nimi? Postrielať ich nemôžeme, samozrejme…“ :-)

Statistiky, rekordy a VIP

Letošní ročník veletrhu IDET byl v mnoha ohledech rekordní. Zúčastnilo se jej 311 vystavovatelů z 26 zemí světa, jejichž expozice představovaly plochu 43 240 čtverečních metrů. Za tři dny prošlo bránami veletrhu asi 30 000 návštěvníků. Bylo přítomno 237 akreditovaných novinářů ze třinácti států a v rámci doprovodného programu se konalo dvacet akcí, vesměs bezpečnostních a technických konferencí. Mezi významnými osobnostmi, které se zúčastnily slavnostního zahájení veletrhu, byl předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslav Vlček, ministryně obrany Vlasta Parkanová, náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Ing. Vlastimil Picek, primátor města Brna Roman Onderka a zástupci několika států, převážně velvyslanci a ministři obrany.

Naši profesionálové a jejich rohlíky

Expozice veletrhu byly umístěny v pavilonech F, G, V a Z a na přilehlých volných plochách. Podobně jako v loňském roce patřila největší plocha Armádě České republiky, která letos obsadila nejmodernější pavilon F (4000 čtverečních metrů) a většinu volných ploch (18 000 čtverečních metrů). Pavilon F byl rozdělen podobně jako v loňském roce „zetko“, tedy podle jednotlivých armádních jednotek, základen, úřadů a sekcí ministerstva, agentur a dalších institucí, které společně vytvářejí Ministerstvo obrany ČR a Armádu ČR. V pavilonu F se tak ve výsledku nacházelo celkem 47 expozic, počítaje v to také stánek Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Po čichové a chuťové stránce byla zdaleka nejzajímavější sekce Stravování vojsk AČR, kde se rozdávaly speciální trvanlivé vojenské rohlíky. Chvíli jsem se zdržel také u expozice Vojenské policie, která se tam chlubila sedmi typy automobilů (Škoda Fabia, Škoda Octavia, Land Rover Defender, Land Rover Discovery, Ford Connect, Ford Ranger a Volkswagen Transporter), dvěma typy motocyklů (BMW 650 GS a BMW 1150 RT) a báječnou terénní čtyřkolkou Bombardier. Na veletrhu IDET ostatně nehrozí, že by se návštěvník s Vojenskou policií nesetkal, protože její hlídky se starají o bezpečnost na celém výstavišti.

Čtyřkolka Bombardier Vojenské policie AČR

Raketa sem, raketa tam…

Jestliže v loňském roce byl největším lákadlem Armády ČR pasivní sledovací systém Věra‑S/M, letos přitahoval pozornost zejména obrněný transportér Pandur II 8×8 s věžovým kompletem Rafael Samson RCWS‑30. K vidění byly rovněž další tři nové typy techniky v naší výzbroji, shodou okolností všechny švédské výroby, a sice dělostřelecký vyhledávací a naváděcí radiolokátor ARTHUR, ruční protitanková zbraň Carl‑Gustaf M3 a konečně protiletadlový raketový komplet RBS‑70. Návštěvníci měli možnost vyzkoušet si i střelecký simulátor RBS‑70. Naučit se jej ovládat je poněkud těžší, než jak to vypadá na první pohled, ale zase ne tak těžké, jak si nešťastný uživatel může myslet po prvních několika minutích cíle. Mně osobně se podařilo zasáhnout vrtulník ve visu na třetí pokus. Ale jak už jsem mnohokrát řekl i napsal, RBS‑70 je prostě zbraň pro profesionální armádu. Není to něco jako stará sovětská Strela, se kterou se sice kdejaký trouba naučí zacházet za pár minut, ale která už dnes něco trefí spíše na základě náhody. Komplet RBS‑70 není zbraň typu „vystřel a zapomeň“, cíl je nutno sledovat po celou dobu letu střely, což samozřejmě vyžaduje náročný výcvik. Ovšem na druhou stranu, pokud voják tento systém opravdu dobře ovládá, pak se pravděpodobnost zásahu výrazně blíží 100 %, protože dosud není známa žádná efektivní metoda rušení.

Simulátor protiletadlového kompletu RBS-70

Obrněný transportér Pandur II 8×8 pro Armádu ČR

Jestli máte tanky, my máme Ostny

Další prezentovanou novinkou ve výzbroji Armády ČR, tentokrát už stoprocentně domácího původu, je nevýbušný (resp. železobetonový) protitankový zátaras Osten. Vyvinuli jej soudruzi… :-) totiž odborníci na Univerzitě obrany a vyrábí jej podnik VOP Dolní Bousov. Lze jej dobře využít i v míru, např. pro ochranu staveb při živelných pohromách. Existuje také celokovová varianta Ostnu, o kterou už projevil zájem Hasičský záchranný sbor ČR a Policie ČR. Ještě musím výslovně pochválit Agenturu vojenských informací a služeb (AVIS) Ministerstva obrany ČR za skutečně mimořádně povedený katalog expozicí resortu. Krásná brožurka obsahuje kompletní údaje o všech zúčastněných úřadech, odborech, sekcích, jednotkách, základnách a jiných vojenských institucích, jinými slovy o celé Armádě ČR, včetně popisů vystavené techniky. Jednička s hvězdičkou!

Jeden návrh teorie o spiknutí

Kromě ozbrojených sil České republiky a několika dalších zemí se veletrhu IDET 2007 zúčastnila také Severoatlantická aliance, a to především prostřednictvím logistické agentury NAMSA a nadace Jagello 2000. Spolu s druhou uvedenou institucí se prezentoval i informační portál NATOaktual.cz a k mému nemalému překvapení také Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity. Znám lidi, kteří by byli schopni interpretovat tuto skutečnost jako „důkaz“ toho, že konzervativní politické síly a militaristé už se pevně usídlili ve vzdělávacím systému. :-) A koneckonců, já jako neokonzervativec, militarista, student MU a spolupracovník NATOaktual.cz jsem asi také takovým „důkazem“… :-)

Po nás potopa.. a to doslova

Zajímavým doplňkem veletrhu IDET 2007 byl projekt Ochrana před povodněmi Brno. Je připomínkou faktu, že do sektoru obranné a bezpečnostní techniky nepatří jen válečná výzbroj, ale také zařízení pro boj s přírodními katastrofami. Program Ochrana před povodněmi Brno je výsledkem spolupráce České protipovodňové asociace, firmy Veletrhy Brno, a.s., několika českých ministerstev a řady soukromých firem z Česka i zahraničí, jež se zabývají vývojem a výrobou protipovodňových technologií a opatření. Ukázka je dlouhodobě nainstalována v bazénu před pavilonem Z. Speciálně kvůli této záležitosti zavítal do Brna americký generál Robert Crear, velitel divize Mississippského údolí, jehož hlavním úkolem je zabránit další neplánované reorganizaci města New Orleans.

„Pálkařky“ vládnou světu

Než přejdu k expozicím jednotlivých firem, dovolte mi ještě jeden odstavec o jevu, který v posledních letech ovládl téměř všechny veletrhy. Mám na mysli tzv. „pálkaře“, resp. „pálkařky“. To jsou příjemné a pohledné mladé ženy (vesměs do 30 let věku) vyskytující se ve stáncích velkých firem. Jejich úkolem je „odpálkovat“ cca 90 % návštěvníků, kteří se spokojí se základními informacemi nebo propagačními materiály. Pro zbylých 10 %, což jsou nejčastěji odborní novináři a další lidé s konkrétními technickými či obchodními dotazy, musí „pálkařka“ zavolat někoho odpovědného, resp. znalého. Je to velmi účinný přístup, který podstatně šetří čas relevantních zaměstnanců firmy, protože se k nim dostane pouze ten, kdo má opravdu nějaký důležitý dotaz. „Pálkařky“ tedy naprosto nelze zaměňovat s hosteskami, které plní převážně dekorativní funkce. „Pálkařka“ už musí znát nějaké základní údaje o firmě a její nabídce, přinejmenším proto, aby věděla, koho má zavolat. Jinak řečeno, pro „pálkařku“ je perfektně tvarovaný hrudník podmínkou možná nutnou, ale rozhodně ne postačující.

Stánek A.M.T. Defense, prodejce vozů Land Rover

Co přijelo z Kopřivnice

Popisování soukromých firem můžeme zahájit jednou z nejúspěšnějších českých značek. Automobilka Tatra měla jako obvykle pořádně rozlehlou a červeně vybarvenou expozici. Tentokrát přivezla hned tři typy z nové modelové rodiny T815‑7, jež znamená ústup od klasické tatrovácké řidičské budky; ta je možná hezká, ovšem z některých praktických hledisek poněkud nepraktická. Vozy T815‑7 mají nízkou kabinu podobnou mnohým západním náklaďákům. To umožňuje přepravu vzduchem v letounu C‑130 Hercules a usnadňuje pancéřování kabiny. Vozy T815‑7 se vyrábí s uspořádáními podvozku 4×4, 6×6, 8×8 a 10×10 a účastní se výběrových řízení pro ozbrojené síly několika států. Trojici T815‑7 doplňoval jeden standardní náklaďák T815 6×6 vyrobený údajně pro armádu Slovenska. Hned v sousedství Tatry se prezentovala další úspěšná firma SVOS, která se zabývá výrobou souprav pancéřování pro osobní a nákladní automobily. Kromě obrněné kabiny pro střední nákladní automobil Tatra T810 vystavovala i pancéřovaný armádní Land Rover a limuzínu Audi A6.

Terénní nákladní automobil Tatra T815-7 4×4 a terénní nákladní automobil Tatra T815-7 8×8

Limuzína Audi A6 s pancéřováním od firmy SVOS

Pistole pro mistry světa

Na českém zbrojním veletrhu samozřejmě nemohla chybět Česká zbrojovka Uherský Brod. Ta přivezla několik novinek, mj. 9mm poloautomatickou pistoli CZ 75 SP‑01 Shadow. Znalci ručních zbraní vědí, že původní model CZ 75 SP‑01 je dnes mezi sportovními střelci považován za světovou špičku. V roce 2005 na mistrovství světa v praktické střelbě (IPSC) s ní dva střelci České zbrojovky dosáhli skutečně ohromujícího úspěchu, když v kategorii Production obsadili první a třetí místo. Verze Shadow je pak upravena podle připomínek těchto „pistolníků“ a vyznačuje se několika odlišnostmi, např. světlovodnou muškou. Počítá se s ní nejen pro sportovní střelce, ale i pro elitní a speciální jednotky. Česká zbrojovka samozřejmě předváděla svůj kompletní sortiment pistolí včetně výkonné CZ 97 B ráže .45 ACP (jedna z nejpřesnějších zbraní této ráže na světě) a plně automatické obludnosti CZ 75 Full Auto pro vysoce specializované policejní nebo vojenské složky.

Puška CZ 805 viděná i neviděná

Česká zbrojovka se ovšem postarala i o jedno zklamání. Podle propozic měla vystavit novou 5,56mm útočnou pušku jménem CZ 805, která by v Armádě ČR mohla perspektivně nahradit 7,62mm samopal vz. 58. Faktem je, že česká armáda bude nové pušky brzy naléhavě potřebovat; vz. 58 je jistě výborný, ale bohužel je výborný už moc dlouho. Ale protože jsme v České republice, bude se tento problém řešit zřejmě (jako obvykle) na poslední chvíli, pročež Česká zbrojovka pokládá za užitečné mít svoji novou pušku připravenou v předstihu. Ale krátce před začátkem veletrhu se rozhodlo, že CZ 805 představena nebude. Firma to nakonec vyřešila opravdu šalamounským způsobem; v jejím stánku sice stála vitrína s CZ 805, ale zbraň sama byla zakrytá neprůhlednou fólií, takže vidět bylo jen ústí hlavně a botka pažby. Oficiálně bylo řečeno, že puška má naprosto nový nabíjecí mechanismus a že veřejně bude předvedena v horizontu měsíců. Ale opět nesmíme zapomínat, že jsme v České republice, takže se nelze divit, že se tu všechno rozkecá. Ukázalo se totiž, že CZ 805 je právě ta neznámá zbraň, kterou si onehdy prohlížel tehdejší náčelník Generálního štábu AČR Pavel Štefka.

Útočná puška CZ 805 z České zbrojovky Uherský Brod

Plamen pod bříškem i pod křidélkem

Dalším tradičním domácím účastníkem veletrhu byla společnost ZVI (Zbrojovka Vsetín Indet), jejímž hlavním výrobkem je zbraňový systém PL‑20 Plamen, tedy kontejner s 20mm rychlopalným kanonem ZPL‑20 pro L‑159. Na stánku byl vystaven i jeden exemplář opatřený nádhernou airbrushovou malbou draka plivajícího plameny. Nemělo by se však zapomínat, že Plamen sice primárně vznikl jako výzbroj L‑159, ale v podstatě jde o prostředek univerzální. Standardní montáž kontejneru je pod trupem L‑159, ale lze jej umístit i pod křídlo (což dokládal zavěšený model L‑159 se dvěma Plameny a dvěma střelami AIM‑9). Plamen je nabízen i jako výzbroj dalších letounů a už byl testován i na vrtulníku Mi‑24. Vedle Plamenu vystavil podnik ZVI i 12,7mm odstřelovačskou pušku Falcon a miniaturní sebeobranné pistole Kevin ráže 9 mm. Dámy, už víte, co nosit v kabelce? :-)

Jestřáb, Sojka a další ptáci

Veletrhu IDET se poprvé zúčastnila česká společnost Hacker Model, která před dvěma roky vyvinula bezpilotní pozorovací letounek Scanner 1. Jeho zvláštností je fakt, že zcela záměrně vypadá jako model malého vrtulového letounu. Je proto velká šance, že pozorované objekty jej budou považovat skutečně jen za výtvor modelářů, nikoli za bezpilotní průzkumný stroj. Zřejmě to vypadá jednoduše, jenže až do té doby to kupodivu nikoho na světě nenapadlo! O Scanneru se mluvilo hlavně ve spojitosti s policií, ale IDET 2007 přinesl v tomto směru velké překvapení. Nedaleko stánku Hacker Model se totiž nacházela expozice VOP‑026 Šternberk, který kromě jiného předváděl MTPPD (Mobilní Topografické Pracoviště Polního Dělostřelectva). A nad tímto vozem bylo zavěšeno letadélko Jestřáb 1, což není nic jiného než vojenská modifikace Scanneru pro dělostřelecké pozorovatele. Podle osádky MTPPD je šance přibližně 50 %, že se Jestřáb 1 dostane i do výzbroje Armády ČR. V souvislosti s českými bezpilotními letadly je samozřejmě nutné zmínit i letoun Sojka III z VTÚLaPVO (Výzkumného technického ústavu letectví a protivzdušné obrany). Na startovací rampě pro Sojku byl umístěn také menší, ale technicky pokročilejší letounek Mamok Manta a nedaleko bylo k vidění malé samokřídlo HAVTUL 1.

Bezpilotní letounek Hacker Model Scanner

Bezpilotní letouny VTÚLaPVO Sojka III a Manta

Vojenský bezpilotní pozorovací letoun Jestřáb 1

Kam poletí L‑159? Pořád můžete sázet…

Od bezpilotních letounů se plynule přesuneme k těm pilotovaným, jejichž největším výrobcem u nás je samozřejmě Aero Vodochody. Strávil jsem poměrně dlouhou dobu rozhovorem s jedním ze zástupců této firmy, abych se dozvěděl něco konkrétního o exportních šancích letounu L‑159. Nejkonkrétnější informace je ta, že nyní se vedou vážná jednání se třemi zeměmi, jednou v Americe, druhou v Africe a třetí v Asii. (Americká bude nejspíš Kolumbie, možná Venezuela. V Africe je to prakticky jistě Nigérie. A ta asijská bude patrně Indonésie, teoreticky Filipíny, podle některých zpráv Afghánistán.) Pro každou z nich by šlo o jiné složení dodávky; Aero totiž může prodat část jednomístných L‑159A z armádních skladů, ale také může je konvertovat na „provizorní“dvoumístné cvičné L‑159T1 a může nově vyrábět dvoumístné L‑159B. A ještě jeden zajímavý údaj: Aero údajně uvažuje o exportním letounu „ve stejné výkonové třídě jako L‑159“, což se může vztahovat k té občas zmiňované verzi L‑159 s ne‑americkými systémy (konkrétně ukrajinským motorem a elektronikou ze zemí EU).

Model letounu Aero L-159A ALCA s výzbrojí

Jsou Češi opravdu banda simulantů?

V sousedství stánku Aera sídlila vysoce úspěšná značka E‑COM zabývající se výcvikovými simulátory. Letos vystavila tři své výrobky. Prvním z nich byla inovovaná verze simulátoru L‑159, která má oproti původní podobě z loňského roku rozšířené funkce a především sférickou, nikoliv plochou vizuální část. Druhým exponátem byl Střelecký simulátor pro ruční zbraně (SATS), který dokáže simulovat všechny úrovně střeleckého výcviku od manipulace se zbraní přes individuální střelbu až po taktickou spolupráci při skupinových střelbách. A konečně se E‑COM podílí na projektu simulátoru pro výcvik pozorovatelů od americké firmy Fidelity Technologies. A mimochodem, na rozdíl od některých simulačních systémů, jejichž grafika odpovídá počítačovým hrám zhruba tak před pěti roky, působí zařízení značky E‑COM po vizuální stránce opravdu velmi, velmi dobře.

Téměř nezničitelné počítače

Česká firma Nowatron Elektronik prodává rozsáhlé spektrum tzv. průmyslových a vojenských počítačů neboli počítačů do těžkých provozních podmínek. Nabízí výrobky prestižních značek Getac, Kontron a Barco od malých PDA přes notebooky a stolní počítače až po výkonné servery s několika procesory. Tyto počítače odolávají vysokým i nízkým teplotám, vlhkosti, prachu, nárazům nebo vibracím. Většina z nich splňuje vojenský standard MIL‑STD‑810F. Pokoušel jsem se ze zástupce společnosti vytáhnout přesnější informace o tom, z jakého materiálu jsou vyrobeny kryty těchto rezistentních kompjúterů, ale dozvěděl jsem se pouze tolik, že jde o slitinu „hořčíku s něčím“. A následně bylo přidáno sdělení, že to „něco“ by snad mohlo být lithium. Tomu se říká exaktní metalurgie.

Land Rover Forever

Za zmínku stojí i naše firma A.M.T. Defense, která se tu stará o dodávky a údržbu vojenských vozidel značky Land Rover. Na jejím stánku byly k vidění hned tři exempláře těchto geniálních terénních vozů (jenom pro rámcovou představu, ze všech Land Roverů vyrobených od roku 1948 jich je asi 80 % stále v provozu!), několik od přírody skutečně mimořádně obdařených „pálkařek“ a jedna cedule s nápisem, který mě vážně dostal: „Land Rover Parking Only, All Others Will Be Winched“ :-) Z českých prodejců zahraniční techniky chci zmínit ještě společnost Terramet, v jejímž sortimentu najdeme různé pracovní stroje populární značky JCB včetně těch vojenských, resp. ženijních. Na volné ploše před pavilonem G stál vojenský teleskopický manipulátor JCB 550M (v podstatě takový přerostlý terénní vysokozdvižný vozík), malý a kompaktní vojenský nakladač JCB Robot 170 a mohutná, stylově zablácená kombinace rýpadla a nakladače JCB 4CXSMAPC. A aby to nebylo málo, po demonstračním polygonu se proháněl speciální armádní stroj JCB HMEE (High Mobility Engineer Excavator).

Rypadlo a nakladač JCB 4CXSMAPC pro ženijní síly

Zuzano, Zuzano, má lásko, kde jsi?

Jako vždy byly na veletrhu výrazně přítomny firmy ze Slovenska, zejména největší slovenský výrobce zbraní KONŠTRUKTA‑Defence. V jeho nabídce se vyskytuje např. samohybná houfnice Zuzana A1, což je zbraň na skutečně světové úrovni. Jedná se o další evoluci známé houfnice Dana, ovšem s ráží 155 mm, hlavní o délce 52 ráží, s dostřelem 41 km a výborným systémem řízení palby. Stačilo by jen přestavět naše Dany na Zuzany A1, a rázem máme dělostřelectvo, které nám bude závidět velká většina světa včetně poloviny členů NATO. Další zajímavé výrobky ze sortimentu našich východních sousedů jsou např. samohybný výbušný odminovač SVO A1, modernizované bojové vozidlo pěchoty BMP‑2 s izraelským věžovým kompletem Samson RCWS‑30 nebo obrněný vůz Geccon 4×4, což je inovovaná a výkonnější varianta úspěšného autíčka Aligator 4×4. Nicméně, Geccon 4×4 je zjevně totožný s vozem AMV 4×4, který byl před několika lety předváděn pod hlavičkou zbrojovky DMD Trade. A docela by mě zajímalo, kam se poděla ta studie šestikolového AMV z roku 2003.

K čemu se dá použít PlayStation

Opět se rozšířilo zastoupení firem z Izraele. Standardně rozsáhlou expozici měli mí přátelé ze zbrojovky Rafael Armament Development Authority. Přivezli řadu novinek, např. přenosné raketové zbraně série Matador určené pro boj ve městech (přesněji pro prorážení zdí), přenosný bezpilotní průzkumný letoun SkyLite B (který se ovládá pomocí ovladače z PlayStationu), mimořádně zajímavé zařízení pro detekci odstřelovačů SpotLite Mk‑2 a řadu dalších věcí a věciček ve formě modelů, prezentačních filmů nebo aspoň prospektů. Zaujalo mě mj. zařízení REAPS, což je jakýsi systém externích „airbagů“ schopných ztlumit havarijní přistání (pád) vrtulníku. Ve stánku Rafaelu paradoxně chyběl jejich snad nejúspěšnější výrobek, totiž protitankové řízené rakety řady Spike. To byl však záměr, protože na veletrhu fungoval speciální stánek společnosti EuroSpike, která nabízí „europeizované“ verze těchto střel. Oproti loňsku se významně zvětšila expozice izraelské zbrojovky Soltam, která se pyšnila automatickým minometem CARDOM ráže 120 nebo 81 mm. A konečně třetí firmou z Izraele byl dodavatel pohonných jednotek pro vojenská vozidla Nimda. Pro Českou republiku je tato společnost důležitá zejména proto, že vyrábí blok motoru a převodovky NPP 2000‑1 pro modernizovaný tank T‑72M4 CZ.

Raketové zbraně Rafael Matador pro boj ve městě

Přenosný bezpilotní letoun Rafael SkyLite B

Samočinný minomet Soltam CARDOM ráže 120 nebo 81 mm

Američtí kluci a jejich americké hračky

Na veletrh IDET 2007 zavítaly i dvě z největších amerických zbrojovek, konkrétně Lockheed Martin a Raytheon. První z nich se soustředila na propagaci báječného taktického transportního letounu C‑130J Super Hercules, který by mohl (jak doufám) létat i v barvách Vzdušných sil Armády ČR. Podobně jako na airshow CIAF 2006 byl součástí stánku i nádherný, sugestivní model C‑130J s českými výsostnými znaky. Společnost Raytheon je zřejmě největším výrobcem řízených střel pro ozbrojené síly západních zemí, a tak vystavovala modely několika svých úspěšných produktů jako AGM‑65 Maverick, FIM‑92 Stinger či TOW 2B. Mně se však zřejmě nejvíce líbilo dioráma krajiny s modely odpalovacích zařízení systému SL‑AMRAAM a roztomile se otáčejícího radiolokátoru Sentinel. V průchodu mezi stánky obou uvedených amerických zbrojovek stál přenosný protitankový komplet Javelin, který vznikl díky jejich spolupráci. (Určitý malý počet systémů Javelin pravděpodobně vlastní i Armáda ČR, která je zakoupila pro operace 601. skupiny speciálních sil v Afghánistánu.) A jedna kuriozita: Odznáčky s logem systému Javelin jsou uloženy v sáčcích nesoucích hrdý nápis Made in China. :-)

Model C-130J Super Hercules pro české letectvo

Model protivzdušného systému Raytheon SL-AMRAAM

Gripen aneb Nedáš, nedostaneš

Podle očekávání dost rozsáhlé zastoupení měly korporace BAE Systems a Saab AB, jejichž společným produktem je stíhací letoun JAS‑39 Gripen. Chvíli jsem zvažoval, že bych jim mohl nabídnout, že bych o nich něco pěkného napsal a oni by mi dali nějakou tu „provizi“. :-) K dokonalosti atmosféry u těchto stánků už chyběla snad jen skupina českých politiků, kteří by zpívali legendární píseň Sagvana Tofiho: „Dávej, ber, dávej, co máš, co můžeš, dávej, ber…“ :-) Ale abych o Gripenu napsal i něco pozitivního: Velmi utěšeně se rozrůstá seznam certifikovaných zbraňových i jiných podvěsů. Dokumentuje to i leták jménem Packing Iron, který obsahuje nákres Gripenu se všemi dnes dostupnými podvěsy; celkem jich je rovných třicet. Uvidíme, kolik se jich dostane pod křídla ne‑tak‑docela‑našich Gripenů… Ze švédské průmyslové skupiny Saab byla na veletrhu IDET přítomna také značka Saab Bofors Dynamics, která je producentem zbraňových systémů a radarů všeho druhu. A na ukázkovém polygonu mohli návštěvníci zhlédnout pásové kloubové obrněné vozidlo BvS 10 od zbrojovky BAE Systems.

Pandur II a počítačový problém

Jako vítěz výběrového řízení se prezentovala též společnost General Dynamics European Land Combat Systems. Její expozice byla rozdělena na dvě sekce odpovídající dvěma zbrojovkám, které do struktury korporace General Dynamics spadají. Rakouská firma Steyr‑Daimler‑Puch Specialfahrzeug samozřejmě předváděla další dva kousky obrněného transportéru Pandur II, jeden šestikolový a druhý osmikolový. Druhá sekce pak patřila švýcarské zbrojovce MOWAG, jejímž hlavním exponátem byl obrněný terénní automobil Eagle IV. Na expozici General Dynamics přímo navazoval stánek VOP 025 Nový Jičín, který by měl být hlavním českým výrobcem součástí pro obrněnce Pandur II. Z vlastní produkce vystavoval mj. palivovou cisternu CAP‑12,5 na podvozku Tatra T815 8×8. Značný, ač patrně nezamýšlený zájem vzbudil stánek VOP 025 v okamžiku, kdy se na velkoplošném projektoru s firemní prezentací objevilo dobře známé okno informující, že v aplikaci Microsoft PowerPoint Viewer došlo k problému a je třeba ji zavřít… A omlouváme se za vzniklé potíže. :-)

Terénní palivová cisterna CAP-12,5 od VOP 025

Něco ze severu a z jihu Evropy

Nedaleko vítězného transportéru byl vystaven i poražený typ od finské společnosti Patria. Jednalo se o speciální verzi se 120mm poloautomatickým minometem Nemo. Tento systém má vyplnit prostor mezi klasickými taženými minomety a dvouhlavňovým samočinným minometem Patria AMOS, který je pro řadu zákazníků i úkolů prostě až příliš dobrý. Naproti expozici finské zbrojovky se usídlily italské firmy Iveco Fiat a Oto Melara, které tam společně vystavovaly hned pět vozidel čtyř různých typů. Ve dvou exemplářích se vyskytoval malý šestikolový obrněný transportér Puma, jenž svým názvem i vzhledem poněkud připomíná německé průzkumné obrněnce z druhé světové války. Následoval moderní terénní automobil M65E19WM LMV (Light Multirole Vehicle), menší terénní vůz M30E18WM (který vypadá zhruba jako italský pokus o Land Rover) a těžké pancéřované nákladní auto M250.45W 6×6. A ještě jednou zpátky na sever Evropy: Vůbec poprvé dorazila na IDET norská zbrojovka Kongsberg Protech, která tu propagovala svůj zbraňový systém Protector. Jeho modifikace M151 se totiž nacházela právě na střeše italského automobilu Iveco M65E19WM LMV. Ovládací pult byl vyveden ven, takže zvědaví návštěvníci si mohli vyzkoušet ovládání Protectoru pomocí joysticku.

Terénní vůz Iveco LMV se systémem Protector M151

Deutschland, Deutschland, über… was?

Největší evropská zbrojní a letecká firma EADS se prezentovala skrze svou divizi Defence & Security, resp. Defence & Communication Systems. Rozhodně nejzajímavějšími exponáty v jejím (jinak celkem obyčejném) stánku byla dvě bezpilotní letadla, štíhlý letounek Tracker a vrtulníček Scorpio. Německá zbrojovka Diehl BGT Defence opět předvedla širokou paletu řízených střel, konkrétně IRIS‑T (včetně pozemní verze IRIS‑T SL), AIM‑9L, AIM‑9M a GMLRS. Novinkou byla „inteligentní“ dělostřelecká submunice SMArt snášející se na padáčku. Nepříliš nápadnou, ale báječnou hračkou od firmy Diehl byl originální bezpilotní vrtulník SensoCopter. Představte si kříž o rozpětí přibližně půl metru, který má na každém ze čtyř ramen malý rotor a uprostřed kameru s rozlišením až 10 MPixelů. Takový prostředek je perfektní pro boje ve městě, protiteroristické operace nebo pozorování nudapláží. :-) Z německých firem bych měl zmínit ještě zbrojovku Krauss‑Maffei Wegmann, která ale bohužel dovezla jen modely svých obrněných vozidel a prospekty převážně v německém jazyce.

Bezpilotní průzkumný vrtulník Diehl SensoCopter

(Tele)roboti na pochodu

Německá je i společnost Telerob, která se na veletrhu IDET objevila letos poprvé. Je jedním z hlavních výrobců robotů pro vyhledávání a zneškodňování výbušnin. A takové prostředky dnes mají ve výzbroji mnohé bezpečnostní sbory a ozbrojené síly, Armádu ČR nevyjímaje. Robot tEODor používaný našimi ženisty je totiž právě produktem firmy Telerob. Zlatým hřebem výrobního programu je ovšem úžasný robot TeleMax se dvěma dvojicemi pásů, díky kterým může nejen jezdit, ale doslova i kráčet! Tenhle mazlík se občas projížděl před expozicí výrobce a svým vzhledem i mimořádnou pohyblivostí udivoval kolemjdoucí. Telerob nabízí i další výbavu pro pyrotechniky, především nákladní auta uzpůsobená pro dopravu celého týmu a podporu jeho činnosti.

Robot Telerob TeleMax pro zneškodňování výbušnin

Jeden džíp a čtyři medvědi

Jednu z největších expozicí pod širým nebem měla známá automobilová společnost DaimlerChrysler. Vystavila terénní automobil Jeep J8 v provedení pro vojenskou policii a čtyři vojenská vozidla značky Mercedes‑Benz. Konkrétně to bylo logistické auto Atego 1018A 4×4, terénní náklaďák Unimog U 4000 4×4 DOKA a dva terénní vozy série G. V obou případech se jednalo o model G 280 CDI, ale zatímco první byl „obyčejný“, druhý představoval ne až tak často viděnou pancéřovanou velitelskou a spojovací verzi Enok. Další firmou, která okupovala značnou část volné plochy, byla společnost EVPÚ Defence, jejíž specializace zahrnuje monitorovací automobily pro ostrahu hranic či důležitých objektů. Typický výrobek této firmy vypadá na pohled jako naprosto obyčejný Volkswagen Transporter, avšak disponuje sbírkou televizních, infračervených a laserových senzorů na výsuvném stožáru.

Obrněný terénní vůz Mercedes-Benz G 280 CDI Enok

Pušky kosmického věku

Značně dlouhou dobu jsem strávil u malého, ale atraktivního stánku firmy CB Servis Centrum, která u nás zastupuje slavnou belgickou zbrojovku FN Herstal. Úžasně vstřícný zástupce firmy návštěvníkům ochotně půjčoval nejmodernější zbraně do rukou a zručně předváděl sborku i rozborku. Samozřejmě jsem nemohl odolat a vyzkoušel jsem si tři z nejmodernějších hraček belgického výrobce. Znalci zřejmě tuší, že jsem musel začít s geniální 5,7mm automatickou zbraní P90, která v podstatě vytvořila novou kategorii PDW (Personal Defence Weapon), tj. cosi jako samopal na vysoce výkonné puškové náboje, či snad jakýsi subkompaktní kulomet. Náboj 5,7×28 mm je dost možná nejlepší puškový náboj světa a mohou jej zastavit pouze vesty s kovovými nebo keramickými vložkami, protože žádná „neprůstřelná“ tkanina mu neodolá. Posléze jsem si otestoval 5,56mm útočnou pušku F2000 a nesmrtící vzduchovou pušku proti demonstrantům FN303, jež vystřeluje 18mm projektily s barvou. Spolu se mnou obdivoval tuto zbraň jeden zkušený myslivec, podle kterého by to byl výborný základ imobilizační pušky na zvěř. Každopádně P90, F2000 i FN303 mají společný „kosmický“ vzhled, protože díky neobvyklým tvarům a použití plastů vyhlížejí jako rekvizity z nějakého sci‑fi filmu.

5,7mm kompaktní automatická zbraň FN Herstal P90

Bilancování

Myslím, že devátý ročník veletrhu IDET se vydařil. Armáda České republiky se opět prezentovala jako malá, ale profesionální a moderní ozbrojená síla. České a slovenské zbrojní firmy předvedly celou řadu výrobků, které snesou i ta nejpřísnější srovnání se světovou špičkou. Potěšující je ale i rozrůstající se účast zahraničních firem, které chtějí nejen dodávat do střední Evropy kvalitní techniku, ale i navazovat spolupráci s domácími značkami. Přítomnost zahraničních delegací potvrzuje rostoucí význam veletrhu IDET, který je řazen k nejprestižnějším výstavám obranné techniky na světě. A my už se můžeme těšit na jubilejní desátý ročník. IDET 2009 se bude konat ve dnech 5.‑7. května 2009.

autor: Lukáš Visingr
autor je spolupracovníkem redakce časopisu ATM a studentem Bezpečnostních a strategických studií a Politologie na FSS MU Brno

foto: Marian Visingr a autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *